Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.738
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Apple
    Η Apple ανακοίνωσε ότι η υπηρεσία Self Service Repair θα είναι διαθέσιμη από αύριο για τους φορητούς υπολογιστές MacBook Air και MacBook Pro με την οικογένεια τσιπ M1, παρέχοντας εγχειρίδια επισκευής και γνήσια ανταλλακτικά και εργαλεία της Apple μέσω του Apple Self Service Repair Store. Το Self Service Repair για το iPhone ξεκίνησε νωρίτερα φέτος και το πρόγραμμα θα επεκταθεί σε επιπλέον χώρες - αρχής γενομένης από την Ευρώπη - καθώς και σε επιπλέον μοντέλα Mac αργότερα φέτος.

    Το Self Service Repair για τα MacBook Air και MacBook Pro προσφέρει περισσότερους από δώδεκα διαφορετικούς τύπους επισκευής για κάθε μοντέλο, συμπεριλαμβανομένης της οθόνης, της πάνω θήκης με την μπαταρία και του trackpad, ενώ πρόκειται να ακολουθήσουν και άλλοι. Οι πελάτες που έχουν εμπειρία στις πολυπλοκότητες της επισκευής ηλεκτρονικών συσκευών θα μπορούν να ολοκληρώνουν τις επισκευές σε αυτούς τους φορητούς υπολογιστές Mac, με πρόσβαση σε πολλά από τα ίδια ανταλλακτικά και εργαλεία που είναι διαθέσιμα στα Apple Store και στους Εξουσιοδοτημένους Παρόχους Υπηρεσιών της Apple.

    Για να ξεκινήσει τη διαδικασία Self Service Repair, ο πελάτης θα ανατρέξει πρώτα στο εγχειρίδιο επισκευής για το προϊόν που θέλει να επισκευάσει, επισκεπτόμενος την ιστοσελίδα support.apple.com/self-service-repair. Στη συνέχεια, μπορεί να επισκεφθεί το Apple Self Service Repair Store και να παραγγείλει τα απαραίτητα ανταλλακτικά και εργαλεία.

    Κάθε γνήσιο ανταλλακτικό της Apple σχεδιάζεται και κατασκευάζεται για κάθε προϊόν και υποβάλλεται σε εκτεταμένες δοκιμές για να διασφαλιστεί η υψηλότερη δυνατή ποιότητα, ασφάλεια και αξιοπιστία. Οι πελάτες μπορούν να στείλουν τα αντικατασταθέντα εξαρτήματα πίσω στην Apple για ανακατασκευή και ανακύκλωση και σε πολλές περιπτώσεις να λάβουν πίστωση της αγοράς τους με αυτόν τον τρόπο.

    Τα εργαλεία της Apple έχουν σχεδιαστεί κατά παραγγελία για να βοηθούν στην παροχή των καλύτερων επισκευών για τα προϊόντα Apple και είναι κατασκευασμένα για να αντέχουν στις αυστηρές συνθήκες των επαγγελματικών εργασιών επισκευής μεγάλου όγκου, όπου η ασφάλεια και η αξιοπιστία αποτελούν ύψιστη προτεραιότητα. Η Apple θα προσφέρει κιτ ενοικίασης για 49 δολάρια, ώστε οι πελάτες που δεν θέλουν να αγοράσουν εργαλεία για μία μόνο επισκευή να έχουν πρόσβαση σε αυτά τα επαγγελματικά εργαλεία επισκευής. Οι πελάτες θα έχουν πρόσβαση στο σετ εργαλείων για μία εβδομάδα και θα αποστέλλονται δωρεάν.

    Η αυτοεξυπηρέτηση επισκευής αποτελεί μέρος των προσπαθειών της Apple να διευρύνει περαιτέρω την πρόσβαση στις επισκευές. Για τη συντριπτική πλειοψηφία των πελατών που δεν έχουν εμπειρία στην επισκευή ηλεκτρονικών συσκευών, η επίσκεψη σε έναν επαγγελματία πάροχο επισκευών με πιστοποιημένους τεχνικούς που χρησιμοποιούν γνήσια ανταλλακτικά της Apple είναι ο ασφαλέστερος και πιο αξιόπιστος τρόπος για την επισκευή.

    Translated with www.DeepL.com/Translator (free version)

    Πηγή : Apple

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Θα πρέπει να αγοράσει και ανταλλακτικά αλλά και εργαλεία ο πελάτης ε; Φυσικά και επεκτείνουν το self service repair, για να πουλήσουν iStavrokatsavida

  3. #3
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.738
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ε ναι φίλε, ένα απλό Philips screwdriver δεν κάνει, πρέπει να είναι iκατασκευασμένο
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.955
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Τι, οι χρήστες apple θα πιάσουν κατσαβίδι...?
    Oh, the horror
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2016
    Μηνύματα
    556
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    99.999/9.999
    ISP
    Forthnet
    Router
    ZXHN H168N
    SNR / Attn
    (dB) / 6.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ένα βίντεο για το πως δουλεύει το πρόγραμμα


  6. #6
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Και για όσους (αφελείς) νόμιζαν οτι μπορούν με αυτό τον τρόπο να κάνουν και μια αναβαθμισούλα έρχεται η μηλο-εταιρία και τους ρίχνει επισήμως άκυρο. Για το καλό τους φυσικά γιατί το να αλλάξεις τη χαλασμένη μνήμη με μια ίδια είναι... διαφορετικό απο το να την αλλάξεις με μια μεγαλύτερη (που προφανώς θέλει ειδική εκπαίδευση).
    https://www.neowin.net/news/apple-wo...ervice-repair/

  7. #7
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα πρέπει να αγοράσει και ανταλλακτικά αλλά και εργαλεία ο πελάτης ε; Φυσικά και επεκτείνουν το self service repair, για να πουλήσουν iStavrokatsavida
    Ωραίο ως ιδέα αν
    • πιάνουν τα χέρια σου
    • θες επίσημο ανταλλακτικό
    • δεν θες να τα σκάσεις στο service της apple


    αλλά αν κάνει $49 να νοικιάσεις τα κατσαβίδια για μια βδομάδα, χάνει τελείως το νόημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και για όσους (αφελείς) νόμιζαν οτι μπορούν με αυτό τον τρόπο να κάνουν και μια αναβαθμισούλα έρχεται η μηλο-εταιρία και τους ρίχνει επισήμως άκυρο. Για το καλό τους φυσικά γιατί το να αλλάξεις τη χαλασμένη μνήμη με μια ίδια είναι... διαφορετικό απο το να την αλλάξεις με μια μεγαλύτερη (που προφανώς θέλει ειδική εκπαίδευση).
    https://www.neowin.net/news/apple-wo...ervice-repair/
    Ναι, οκ. Απολύτως λογικό, δεν είναι χαζοί να σε αφήσουν να χτίσεις μόνο σου αυτό που πουλάνε

  8. #8
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, οκ. Απολύτως λογικό, δεν είναι χαζοί να σε αφήσουν να χτίσεις μόνο σου αυτό που πουλάνε
    Χαζοί δεν είναι σίγουρα (δεν μπορώ να πω το ίδιο για τους πελάτες τους). Απο τη μύγα ξύγκι βγάζουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαζοί δεν είναι σίγουρα (δεν μπορώ να πω το ίδιο για τους πελάτες τους).
    Ενώ οποιαδήποτε άλλη εταιρία θα σε άφηνε να πάρεις πάρεις το φτηνό μοντέλο και να το μετατρέψεις στο ακριβότερο με τις ευλογίες της Λογικότατο.
    Αυτός ο ελιτισμός και το "αυτοί (χαζοί) Vs εμείς (έξυπνοι)" μας έφερε με δύο μόνο εναλλακτικές...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο τη μύγα ξύγκι βγάζουν.
    Είπαμε, apple

  10. #10
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενώ οποιαδήποτε άλλη εταιρία θα σε άφηνε να πάρεις πάρεις το φτηνό μοντέλο και να το μετατρέψεις στο ακριβότερο με τις ευλογίες της Λογικότατο.
    Αυτός ο ελιτισμός και το "αυτοί (χαζοί) Vs εμείς (έξυπνοι)" μας έφερε με δύο μόνο εναλλακτικές...
    Είπαμε, apple
    Ελιτισμός είναι το "οι πελάτες μας δεν ξέρουν τι θέλουν και θα τους το πούμε εμείς". Δε χρειάζεται να αναφέρω ποιός το είπε...

  11. #11
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελιτισμός είναι το "οι πελάτες μας δεν ξέρουν τι θέλουν και θα τους το πούμε εμείς". Δε χρειάζεται να αναφέρω ποιός το είπε...
    9 στις 10 εταιρίες παγκοσμίως.
    Καλώς ήρθες στην σύγχρονη corporate πραγματικότητα, όπου οπι εταιρίες κοιτάνε την τσέπη τους.

    Οι συγκεκριμένοι επίσης είπαν "το κρατάς λάθος". Αλλά σχέση με το θέμα δεν έχει

  12. #12
    Εγγραφή
    18-12-2009
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    739
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Netgear
    Το Fix it Your Self ειναι τάση παγκοσμίως και ειδικα στις ΗΠΑ μια αχανής γεωγραφικά χώρα πουωτο σερβις απέχει πολύ.
    Ασε που πλέον δεν βρίσκεις εύκολα και εργατικό δυναμικό.

    Ρε την κακόμοιρα την Apple... από εκεί που είχε κλειδωμένο μέχρι και το Bluetooth.. τώρα ελευθερο κατσαβιδιασμα!
    Πως αλλάζουν οι καιροί!

  13. #13
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    9 στις 10 εταιρίες παγκοσμίως.
    Καλώς ήρθες στην σύγχρονη corporate πραγματικότητα, όπου οπι εταιρίες κοιτάνε την τσέπη τους.

    Οι συγκεκριμένοι επίσης είπαν "το κρατάς λάθος". Αλλά σχέση με το θέμα δεν έχει
    Δεν χρειάζομαι μαθήματα για την πρακτική των εταιριών. Ξέρεις εσύ κάποιον άλλο που να είχε το θράσσος να πει στους πελάτες του "είσαστε βλάκες και εγώ θα σας πω τι να κάνετε";

    Επίσης πολλά άλλα έχει πει αλλά δε βλέπω το λόγο να αναφέρω άσχετα πράγματα...

  14. #14
    Εγγραφή
    24-10-2004
    Μηνύματα
    15.637
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    ISP
    V
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν χρειάζομαι μαθήματα για την πρακτική των εταιριών. Ξέρεις εσύ κάποιον άλλο που να είχε το θράσσος να πει στους πελάτες του "είσαστε βλάκες και εγώ θα σας πω τι να κάνετε";
    Πόσες θες;
    Microsoft, δεν θέλετε κανονικό office, θέλε cloud based συνδρομή.
    samsung, δεν θέλετε πλέον σειρά note, να πάρετε S
    apple, δεν θέλετε πλέον 3.5mm jack, θέλετε lightning
    samsung/apple κτλ, δεν θέλετε πλέον φορτιστές πακέτο με τα κινητά σας, θέλετε να κρατάτε τον παλιό.

    Αυτοί οι fanboyσμοί δείχνουν ότι τέτοιες εταιρίες μας αξίζουν

    Γιατί σύμφωνα με το λεγόμενα σου η εταιρία μου που πήρε μαζικά iphone 8 και μοίρασε και τώρα θα πάρει ios16 είναι βλάκες (apple users αφού).
    Αλλά εγώ που την ίδια εποχή τα έσκασα και πήρα το mi A1 γιατί θα ερχόταν με android one κατευθείαν από google και μεγαλύτερη υποστήριξη (δεν θα περίμενα από την κάθε lg/samsung να βγάλουν update) είμαι έξυπνος. Και ας έχω πάρει μόνο μία αναβάθμιση, και ας έχω μείνει με android 9. Και ας έχω τελευταίο security update από το 2020, δεν είμαι πρόβατο σαν τους άλλους

    well done
    με τέτοια fanboys, πάντα χρυσές δουλειές θα κάνουν οι εταιρίες, πάντα δούλεμα θα τρώμε

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Penguin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης πολλά άλλα έχει πει αλλά δε βλέπω το λόγο να αναφέρω άσχετα πράγματα...

  15. #15
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.256
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ranger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί σύμφωνα με το λεγόμενα σου η εταιρία μου που πήρε μαζικά iphone 8 και μοίρασε και τώρα θα πάρει ios16 είναι βλάκες (apple users αφού).
    Αλλά εγώ που την ίδια εποχή τα έσκασα και πήρα το mi A1 γιατί θα ερχόταν με android one κατευθείαν από google και μεγαλύτερη υποστήριξη (δεν θα περίμενα από την κάθε lg/samsung να βγάλουν update) είμαι έξυπνος. Και ας έχω πάρει μόνο μία αναβάθμιση, και ας έχω μείνει με android 9. Και ας έχω τελευταίο security update από το 2020, δεν είμαι πρόβατο σαν τους άλλους
    Σωστό αυτό. Η Samsung για να πιάσει τους premium που έφευγαν προς apple λέει ότι θα εφαρμόσει το ίδιο σε ορισμένες συσκευές.

    Ας ελπίσουμε ότι θα επεκταθεί και σε άλλους αυτή η πρακτική, αλλά δεν θα κρατούσα και την ανάσα μου...
    Mono No Aware

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας