Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Γεια σας, οι γονεις μου εχουνε βαλει FTTH 100mbps αλλα εχουν πολλα προβληματα με το Speedport Plus να τους πεταει πολλες φορες μεσα στη μερα. Ηρθαμε τωρα για διακοπες σπιτι τους κι εφερα μαζι μου ενας Asus RT-AC86u να το βαλω μπροστα απ'της Cosmote αλλα δε βγαζω ακρη με αυτα τα VOIP και fiber modem. Στην Αγγλια πχ. αν θες να αλλαξεις ρουτερ το συνδεεις στο WAN port και δουλευει χωρις θεματα.

    Εδω δοκιμασα να συνδεσω το Asus WAN port κατευθειαν στο fiber modem, bypassing the Speedport Plus, αλλα μου πετουσε μηνυμα το Asus για προβλημα με το DHCP του ISP κι εννοειται δεν ειχε ιντερνετ.

    Εψαξα πολυ στα φορουμς εδω και βρηκα οδηγιες αλλα ειναι ολες για VDSL. Τωρα που το ιντερνετ περναει απο WAN/LAN1 port (οχι DSL) πως μπορω να συνδεσω το Asus για να δουλευει σαν ρουτερ ενω το VOIP δουλευει μεσω Speedport Plus?

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geolykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλα μου πετουσε μηνυμα το Asus για προβλημα με το DHCP του ISP κι εννοειται δεν ειχε ιντερνετ.
    Με αυτό που γράφεις εννοείς ότι το ASUS δεν παίρνει IP?? αν ναι, τότε δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά.
    Για τα υπόλοιπα ρίξε μια ματιά στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...30#post7005730
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτό που γράφεις εννοείς ότι το ASUS δεν παίρνει IP?? αν ναι, τότε δεν το έχεις ρυθμίσει σωστά.
    Για τα υπόλοιπα ρίξε μια ματιά στο Link
    https://www.adslgr.com/forum/threads...30#post7005730
    Στο Asus τι ρυθμιση κανουμε αρχικα? Automatic IP ή PPOE? Βαζουμε τα στοιχεια της Cosmote (user/pswd)?

    Επισης δεν καταλαβα αυτο που λεει στο αρθρο "Στις ρυθμίσεις του Speedport δίνω Static IP, με διεύθυνση κάποια εκτός του εύρους DHCP του νέου ρουτερ, Gateway αυτή του νέου ρουτερ και DNS αυτές του OTE.". Αυτα ειναι σεταρισμενα με τα στανταρντ 192.168.1.1 κλπ. Πρεπει να αλλαξω κατι?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Asus: PPPoE και VLAN ID 835 και στοιχεία user (xxxxxx@otenet.gr) και pass (υπάρχουν και στο My COSMOTE).

  5. #5
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geolykos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Asus τι ρυθμιση κανουμε αρχικα? Automatic IP ή PPOE? Βαζουμε τα στοιχεια της Cosmote (user/pswd)?

    Επισης δεν καταλαβα αυτο που λεει στο αρθρο "Στις ρυθμίσεις του Speedport δίνω Static IP, με διεύθυνση κάποια εκτός του εύρους DHCP του νέου ρουτερ, Gateway αυτή του νέου ρουτερ και DNS αυτές του OTE.". Αυτα ειναι σεταρισμενα με τα στανταρντ 192.168.1.1 κλπ. Πρεπει να αλλαξω κατι?
    Στο ASUS ότι γράφει ο συμφορουμίτης πιο πάνω.
    Στο Speed,
    το ASUS απ' ότι ξέρω έχει default IP 192.168.1.1, οπότε θα πρέπει να βάλεις στο Speed μια άλλη γιατί έχουν την ίδια
    παράδειγμα
    IP >>> 192.168.1.250
    Gateway >>> 192.168.1.1
    DNS >>> 192.168.1.1

    Για ασφάλεια περιόρισε και τον DHCP Server του ASUS σε 192.168.1.2 ~ 192.168.1.240.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ASUS ότι γράφει ο συμφορουμίτης πιο πάνω.
    Στο Speed,
    το ASUS απ' ότι ξέρω έχει default IP 192.168.1.1, οπότε θα πρέπει να βάλεις στο Speed μια άλλη γιατί έχουν την ίδια
    παράδειγμα
    IP >>> 192.168.1.250
    Gateway >>> 192.168.1.1
    DNS >>> 192.168.1.1

    Για ασφάλεια περιόρισε και τον DHCP Server του ASUS σε 192.168.1.2 ~ 192.168.1.240.
    Δεν το δοκιμασα ακομα αλλα φαινεται καλο. Μπορει να μου λυσει και τα 2 θεματα που ειχα. Ειχα 2 θεματα χτες που ακολουθουσα τον οδηγο και παιδευτηκα:

    1. Οταν αλλαζα IP στο Asus σε 192.168.2.1 εχανα προσβαση στο admin interface. Δοκιμασα απο κινητο και λαπτοπ αλλα τπτ. Εβλεπα το gateway ηταν σωστο αλλα δεν εμπαινε. Αυτο μπορει να οφειλεται σε duplicate IP αν και δεν εχω αλλου αυτο το subnet.
    2. Το Asus εδειχνε Disconnected status μετα το αρχικο setup με τα στοιχεια της cosmote. Αυτο δεν ξερω αν ειναι θεμα IP.

  7. #7
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Βάζεις IP που είναι σε άλλο υποδίκτυο από του Speed.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #8
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα.
    Θα ήθελα την βοήθεια σας, εφόσον κάποιος γνωρίζει και θα μπορούσε να βοηθήσει.
    Θα προσπαθήσω να μην κουράσω και να είμαι όσο πιο κατατοπιστικός γίνεται.
    Δεν είμαι ο γκουρού των δικτύων, αλλά έχω αρκετές γνώσεις για να υποστηρίξω το παρακάτω εγχείρημα.
    Μέχρι πρότινος, έιχα Vodafone adsl και όλα καλά!
    Προ ολίγων ήμερων, αναβαθμίστηκα σε Wind 200 Fiber VOIP, και τώρα πια επιτέλους όλα καλά!
    Ο εξοπλισμός του παρόχου είναι:
    Huawei OptiXstar HG8010Hv6 GPON Terminal, συνδεδεμένο με ZTE H288A.
    Αυτό που επιθυμώ να κάνω είναι το πέταμα του ZTE και χρήση δικού μου router.
    Υπάρχουν 2 διαθέσιμες συσκευές, οι οποίες μπορούν να παίξουν το ρόλο του router,
    η asus dsl-n55u και η asus dsl-ac68u.
    Δεν επιθυμώ τη λύση του bridge mode,δηλαδή να συνδέσω το asus πάνω στο zte.
    Το έχω κάνει ήδη και όπως και να έχει δεν θέλω αυτή τη λύση (με την οποία παρεπιμπτόντως κλειδώνω στα 160 και οχι στα 190 όπως στο zte. Προφανώς όλες οι μετρήσεις με lan)

    Έχω μιλήσει με Wind πάρα πολλές φορές με διαφορετικούς υπαλλήλους του τεχνικού, άκρη δεν βρίσκω,
    δυστυχώς η ασχετοσύνη παέι σύννεφο.
    Δεν είμαι ο ειδήμων, αλλά δεν είναι και η δουλειά μου αυτή.
    Μου έχουν δώσει τα credentials του ISP (Username, password) και μέχρι εκεί.

    Τι έχω επιχειρήσει μέχρι στιγμής:
    Το Huawei OptiXstar HG8010Hv6 GPON Terminal ακούει στην 192.168.100.1
    Έχω καταφέρει να μπω στο διαχειριστικό του καρφώνοντας ένα laptop στη lan του gpon
    και με τις ρυθμίσεις για το laptop:
    Static IP: 192.168.100.2
    Subnet Mask: 255.255.255.252
    Gateway: 192.168.100.1

    Το menu του ταπεινό, φτωχό, δεν περίμενα και κάτι καλύτερο.

    Η συνδεσιμότητα που έχω επιχειρήσει και το configuration είναι:
    Huawei GPON Terminal συνδεδεμένο με lan στην EWAN του asus dsl-n55u.
    Laptop συνδεμένο σε lan port του asus dsl-n55u.
    Από το διαχειριστικό του asus ρυθμίζω:
    Internet Connection-> Ethernet WAN
    Wan Connection Type: PPPoE

    Get the WAN IP automatically: No
    IP address: 192.168.100.2
    Subnet Mask: 255.255.255.252
    Defaut Gateway: 192.168.100.1
    Βάζω δλδ τα στοιχεία με τα οποία κατάφερα να μπω και από το laptop απευθείας.
    Έχω δοκιμάσει και με αυτόματη WAN IP και πάλι δυστυχώς τίποτα.
    Συμπληρώνω username και password ISP.
    Τελικά δεν καταφέρνω τίποτα.
    Προβληματισμός: Προσπαθώ μέσα από τα network tools του asus να κάνω ping την 192.168.100.1 ,
    to GPON δηλαδή και δεν πετυχαίνει.
    Δεν ξέρω αν το σκέφτομαι σωστά, ανεξάρτητα δηλαδή αν έχω υπηρεσίες Internet, το modem δεν μιλάει με το router.
    Έχω κενά δυστυχώς στο επιχείρημα μου.
    Το router αυτό κάνει για αυτό ή υπάρχουν προδιαγραφές που δεν έχει;
    Το configuration που κάνω στο asus είναι σωστο;
    Ο ISP μου πρέπει να προβεί σε κάποια ενέργεια; Πρέπει να μου δώσει κάποιο άλλο στοιχείο;
    Έχω φάει τα μούτρα μου με πολλές και διαφορετικές προσπάθειες.
    Οποιαδήποτε βοήθεια καλοδεχούμενη, ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  9. #9
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Γιατι του βαζεις χειροκινητα IP απο το ONT; Αυτοματα πρεπει να παρει IP και θα παρει απο το δικτυο της Wind. Εννοειται WAN Connection Type PPPoE. Ελπιζω βεβαια να εχεις τα σωστα credentials και να εχεις βεβαιωθει οτι δουλευουν.

    Δεν εχω καταλαβει κατι ομως, θελεις και να βλεπεις το ONT ταυτοχρονα; Σε Bridge Mode αυτο δεν γινεται σε κανεναν router (τουλαχιστον απο τη γκαμα που εχω δοκιμασει εγω)

  10. #10
    Εγγραφή
    01-11-2022
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι του βαζεις χειροκινητα IP απο το ONT; Αυτοματα πρεπει να παρει IP και θα παρει απο το δικτυο της Wind. Εννοειται WAN Connection Type PPPoE. Ελπιζω βεβαια να εχεις τα σωστα credentials και να εχεις βεβαιωθει οτι δουλευουν.

    Δεν εχω καταλαβει κατι ομως, θελεις και να βλεπεις το ONT ταυτοχρονα; Σε Bridge Mode αυτο δεν γινεται σε κανεναν router (τουλαχιστον απο τη γκαμα που εχω δοκιμασει εγω)
    Εχω προσπαθήσει και με αυτόματη IP, χωρίς βέβαια επιτυχία. Ο λόγος που βάζω καρφωτή IP στο asus είναι γιατί με αυτό το setup κατάφερα να συνδεθώ στο ONT με laptop, δεν ξέρω βέβαια αν το σκέφτομαι σωστά.
    Το asus n55u επειδή είναι adsl μπορεί να υποστηρίξει αυτό που προσπαθώ να κάνω ή δεν είναι compatible και προσπαθώ χωρίς λόγο?
    Πως μπορώ να βεβαιωθώ οτι τα credentials δουλεύουν; Είμαι σίγουρος οτι αυτά είναι πάντως, το έχω τσεκάρει με τη wind 10 φορές.
    Δεν κατάλαβα τι εννοείς αν θέλω να βλέπω το ΟΝΤ ταυτόχρόνα. Αυτό που θέλω είναι να βάλω το asus πάνω στο ΟΝΤ και να έχω υπηρεσίες.
    Ευχαριστώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.123
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Θα βοηθούσε να εστελνες screenshots από το μενού πάντως. Και εννοείται το n55u θα δουλέψει κανονικά, απλά πιθανότατα δε θα δεις ποτέ 200Mbps. Το dsl-ac68u είναι πολύ καλύτερο.

    Πιστεύω ότι σου έχουν πει ότι το password για το PPPoE είναι ο αριθμός του σταθερού και απλώς δεν το έχουν αλλάξει, γιατί από default το password δεν είναι ο αριθμός του σταθερού τηλ.

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    VLAN ID με τιμή 835 δεν βλέπω να έχεις ορίσει πουθενά, οπότε μην περιμένεις να γίνει σύνδεση.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας