Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-37 από 37
  1. #31
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    TG589vn v3
    SNR / Attn
    3,3(dB) / 8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα CAT 5e μια χαρά κάνουν, απλά στους ακροδέκτες RJ45 κοίτα να είναι συνδεδεμένοι 8 αγωγοί (4 ζεύγη δηλαδή) κατά τα γνωστά πρότυπα T568A ή Τ568Β που λογικά έτσι θα είναι οπότε δε χρειάζεται να κάνεις κάτι άλλο.
    δεν καταλαβαινω γρι αλλα επειδη την συνδεση την ειχε κανει τεχνικος φανταζομαι θα ειναι οπως τα αναφερεις! οταν το τεσταρω και μπω στη διαδικασια να το κανω θα ρωτησω!

    κατι ακομα χαζο...επειδη για τωρα στην αρχη θα συνδεσω το 5G ROuter απευθειας στο PC Μου (οχι μεσω της κεντρικης συνδεσμολογιας του σπιτιου), υπαρχει καποια συσκευη που να με αφηνει να συνδεσω στο pc 2 ethernet καλωδια (ενα του vdsl και ενα του 5G Router) και να επιλεγω ποιο απο τα 2 θα χρησιμοποιειται; το λεω γιατι το pc ειναι χωμενο σε θηκη κατω απο το γραφειο και για να αλλαζω το ενα ethernet Καλωδιο με το αλλο θελω σπρωξιματα/συρσιματα/κτλ

  2. #32
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    μπορεις να παρεις ενα φθηνο 5 πορτο gigabit ethernet switch, να το εχεις πανω στο γραφειο σου και να βαζεις/βγαζεις καλωδιο

  3. #33
    Εγγραφή
    12-01-2020
    Μηνύματα
    40
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    OTE - Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΩ ΧΩΡΙΟ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θέμα 5G modem οικονομικο κλπ εχει αναλυθει εδω (πχ mu5001), και η τιμή του Cosmote unlimited χωρίς καμία προσπάθεια, είναι €48,50 αν είσαι πελάτης ΟΤΕ και €54 αν δεν εισαι.
    Σε αυτο προσθετεις 3 ευρω για την εξτρα σιμ, και αφαιρεις ό,τι πληρωνεις μεχρι τωρα το μηνα για κινητο (και χωρίς να έχεις απεριόριστα data όπου και αν εισαι στην Ελλάδα)
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...unlimited.html

    Αν καταφερεις να το παρεις και σε ακομα καλυτερη τιμή (πχ δίνεται και κάτω από 30 ευρώ) τι νοημα εχει να συζηταμε για 2 50αρες vdsl και πράσινα άλογα ή αν χρειάζεσαι το σταθερό.

    Γενικά μελέτα το section "Κινητή Ευρυζωνικότητα", COSMOTE GIGAMAX UNLIMITED & έξτρα sim, New project: 5G@home καθώς όλα αυτά έχουν αναλυθεί εκτενώς.
    Χωρίς να θέλω να χαλάσω το νήμα του φίλου μας να ρωτήσω κάτι και συνεχίζουμε στο "cosmote gigamax unlimited & έξτρα sim"

    Στα 48,50 είναι η τιμή μαζί με cosmote one ενώ στα 54 χωρίς cosmote one.
    Απ' ότι έχω δει στον τιμοκατάλογο όμως με τα 48,50 πρέπει να δικαιούται και κάποιο ποσό επιδότησης για αγορά νέας συσκευής.
    Επομένως με έκπτωση παγίου αντί επιδότησης η τιμή θα πρέπει να κατεβαίνει ακόμα.

    Γνωρίζει κανείς παιδιά πως ακριβώς υπολογίζεται η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης;
    Το ποσό της επιδότησης για το gigamax unlimited είναι συγκεκριμένο και standard ή όχι?

    Έχει αναφερθεί σε σχετικό νήμα φίλος να αναφέρει ότι μπορούσε να πάρει το gigamax unlimited είτε στα 50 ευρώ το μήνα με περίπου 750 ευρώ επιδότηση για αγορά νέας συσκευής ή εναλλακτικά στα 36 νομίζω χωρίς επιδότηση.

    Γνωρίζει κάποιος (έστω στο περίπου) πως υπολογίζεται η έκπτωση παγίου αντί επιδότησης?

  4. #34
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    TG589vn v3
    SNR / Attn
    3,3(dB) / 8(dB)
    παιδια καλησπερα! σημερα μολις παρελαβα το 5g router και μολις το συνδεσα με utp στο pc μου...εχω παθει σοοοοκ! πιανω ταχυτητα κατεβασματος πάνω από 100 mb/s. Για του λόγου το αληθές:
    https://ibb.co/7tSHHJS

  5. #35
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.419
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Ωραίος!
    Καλά D/L !!

    Με Cosmote είχα φτάσει μέχρι 30 Μb/sec σε D/L..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  6. #36
    Εγγραφή
    30-07-2005
    Μηνύματα
    143
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΩΣ
    Router
    TG589vn v3
    SNR / Attn
    3,3(dB) / 8(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίος!
    Καλά D/L !!

    Με Cosmote είχα φτάσει μέχρι 30 Μb/sec σε D/L..
    ειμαι σε νησι οποτε μαλλον λογω ελειψης φορτου του δικτυου πιανω σταθερα πανω απο 70mb/s!
    ευχαριστω για αυτη τη βοηθεια!!

  7. #37
    Εγγραφή
    06-02-2022
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    112
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Zyxel
    SNR / Attn
    33.7(dB) / 2.4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχε το νου σου ότι σε load balancer (με πολλαπλές WAN συνδέσεις) ορισμένες ιστοσελίδες, "διαβάζουν" μια εξωτερική IP, οπότε και τραβάνε data μόνο από την μια σύνδεση. Το έχω παρατηρήσει στο youtube όποτε ήθελα να ανεβάσω αρχείο, το είχα δοκιμάσει όταν το 2013-2018 είχα δύο συνδέσεις adsl μαζί για να έχω κάτι καλύτερο.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας