Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Σας γράφω εδώ για ένα πρόβλημα που αντιμετώπισα πριν λίγο με το gmail μου, έψαξα εξαντλητικά για λύσεις αλλά κατά 99.99% δεν υπάρχει λύση. Απλά το γράφω μπας και κάποιο μέλος έχει περάσει παρόμοιο πρόβλημα στο παρελθόν και μπορεί να καταλάβει τι συνέβη ή έστω υπάρχει κάτι που δεν το σκέφτηκα.

    Λοιπόν έχουμε και λέμε. Μπήκα στο gmail μου κανονικά και όταν αντίκρυσα ένα mail που δεν με ενδιέφερε μέσα στα Εισερχόμενα, αποφάσισα να το διαγράψω. Το πάτησα και πήγα να κάνω διαγραφή, κάτι όμως δεν έγινε σωστά στους χειρισμούς μου και αφηρημένα επιλέχτηκαν πάρα πολλά emails που ήταν αποθηκευμένα στα Εισερχόμενα, από ότι βλέπω επιλέχτηκαν από όλο το 2022 και λίγο πριν, ίσως όλα τα emails της 1ης σελίδας, δεν είμαι σίγουρος τι παίχτηκε, μετά πάτησα κατευθείαν και ασυναίσθητα διαγραφή με αποτέλεσμα να διαγραφούν όλα....

    Τώρα αρχίζει το πρόβλημα, στον κάδο ανακύκλωσης δεν υπάρχει τίποτα, ούτε στα αρχειοθετημένα ούτε πουθενά αλλού, έψαξα όλες τις επιλογές και τους φακέλους του gmail εξαντλητικά. Υπάρχουν κάποια τελευταία emails τα οποία τα είχα αποθηκεύσει και τα χρειάζομαι άμεσα αλλά δυστυχώς χάθηκαν.

    Αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω ακόμα είναι πως διαγράφηκαν μόνιμα emails κατευθείαν από τα εισερχόμενα αφού δεν εντόπισα κάποια τέτοια επιλογή, είναι γνωστό πως η μόνιμη διαγραφή συμβαίνει μέσα στον κάδο με τα διαγραμμένα.

    Ως λύσεις της τελευταίας στιγμής σκέφτηκα να εισέλθω στο gmail μου από το andoird όπου εκεί βλέπω πως υπάρχουν κάποια email που δεν σβήστηκαν όμως δεν είναι αυτά που θέλω. Έκανα δοκιμή να μπω και από άλλο browser μήπως παίχτηκε τίποτε με τα cookies ή το λογισμικό και δεν εμφανίζονται σωστά τα Εισερχόμενα, αλλά τελικά δεν υφίσταται τέτοιο σενάριο καθώς και ο δεύτερος browser εμφανίζει τα ίδια αποτελέσματα, ότι δηλαδή τα emails έχουν χαθεί οριστικά.

    Κάθε σκέψη ιδέα ή εμπειρία, είναι καλοδεχούμενη.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.665
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Φαίνεται περίεργο αυτό που λες, όπως αναφέρεις δεν θα έπρεπε να εξαφανιστούν. Μήπως έχεις ρυθμίσει το gmail να μη χρησιμοποιεί την αρχειοθέτηση και τα σκουπίδια;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-12-2010
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    844
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φαίνεται περίεργο αυτό που λες, όπως αναφέρεις δεν θα έπρεπε να εξαφανιστούν. Μήπως έχεις ρυθμίσει το gmail να μη χρησιμοποιεί την αρχειοθέτηση και τα σκουπίδια;
    Ευχαριστώ για την απάντησή σου. Τελικά τζάμπα το thread και το άγχος που πέρασα καθώς το πρόβλημα λύθηκε.

    Διαπίστωσα με κάποιες δοκιμές διαγραφής emails που έκανα από τα εισερχόμενα, πως αυτά δεν εμφανιζόντουσαν μέσα στον κάδο.

    Ο κάδος ανακύκλωσης είχε κάποια παλιά emails μέσα παρελθόντων μηνών αλλά δεν ήταν πάρα πολλά, καμιά 200αρια.

    Δοκίμασα να διαγράψω μερικά παλιά emails μέσα από τον κάδο ανακύκλωσης και εμφανίστηκαν και αυτά που είχαν διαγραφεί πριν λίγο και δεν μπορούσα να τα εντοπίσω.

    Τέλος καλό όλα καλά. Από τα πιο κουφά προβλήματα που θα έχω να θυμάμαι για πάντα λόγω του άγχους που πέρασα.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας