Καλησπέρα,
πρόσφατα πέρασα fiber, κι επειδή δεν την έβλεπε αναγκαστικά κάναμε reset το Speedport στις εργοστασιακές ρυθμίσεις (σκεπτόμενος οτι το backup θα ταν ενα απλό XML ή JSON κ θα έβλεπα τις διαφορές... αλλά είναι ένας encrypted σωρός) κι έκτοτε το Pi-Hole δεν το έβλεπε πουθενά στο δίκτυο. Καθώς πριν χρησιμοποιούσα μονο 3 LAN ports τώρα που ερχόταν ένα extra από τo κουτάκι fiber τα πήγα όλα ένα πιο πέρα κ έβαλα το ethernet της fiber στο LAN1 και το Pi-Hole πηγε στο LAN4. Mετά από πολλές προσπάθειες κ επανεγκατάσταση του Pi-Hole απ την αρχή (όπου πάλι δεν το έβλεπε στο LAN4 αλλα το έβλεπε στο LAN3) τελικά το έψαξα κ ήθελε ενεργοποίηση το LAN4 να μην ειναι κλειδωμένο για IP-TV οποτε βλεπω κανονικά το interface, ορίζω στο Pi-Hole να είναι DHCP server, απενεργοποιώ το DHCP από το Speedport αφού πια το χειρίζεται το Pi-Hole και στα Internet -> Internet Configuration -> DNS Server -> επιλέγω fixed DNS Server και βάζω την εσωτερική IP του Pi-hole στο δίκτυο κι από κάτω στο IPv6 DNS Server πάλι βάζω fixed DNS Server και βάζω την εσωτερική ipv6 του Pi-Hole. Save, reboot modem + PC και.... πάει η τηλεφωνία.

Μου βγάζει Error κ δε συνδέεται ενώ έχω κανονικά internet και το Pi-Hole πια λειτουργει κανονικα σαν DNS server και DHCP διαχειριστής. Δοκιμάζω μερικές άλλες ipv6 DNS addresses από 1.1.1.1, Google κλπ και πάλι η τηλεφωνία δίνει Error, και βλέπω στα Settings->System Information->System messages οτι δεν βρίσκει τους ipv6 DNS servers ( DNSv6-error: The DNSv6 Servers 2a02:587:3241:5cda:e718:8969:2fbe:3ee2, replies Server Failure(2). (P008) ). Αν στα IPv6 DNS Server επιλέξω Dynamic DNS server address τότε όλα μια χαρά, έχω τηλεφωνία -αλλά τα ipv6 addresses δεν περνάνε μέσω Pi-Hole. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι να κάνω με αυτά; Να απενεργοποιήσω το ipv6 στο Speedport δεν γίνεται, έχει μεν την επιλογή ...αλλά δεν μπορείς να την αλλάξεις. Ψάχνοντας έπεσα πάνω σ'ένα παλιότερο θέμα (πάλι δικό μου)( https://www.adslgr.com/forum/threads...%CE%B1-Pi-Hole ) με παρόμοιο πρόβλημα αλλά δεν αναφέρω πουθενά την ipv6 κ δεν έχω ιδέα αν δούλευε τότε ή αν έκανα κάτι άλλο (ή αν απλά την άφησα dynamic κ κράτησα static μόνο την ipv4)...