Καλησπέρα παιδιά,

Πήρα από το ebay ενα refurbished fritbox 7390 για να πειραματιστώ με τηλεφωνία (αναλογικη). Ήρθε χωρίς y cable και αγόρασα ένα γιατί από ότι κατάλαβα είναι απαραίτητο για τη σύνδεση του τηλεφώνου.

Επειδή όπως καταλαβαίνω στο y cable βγάζει σε 2 βύσματα (dsl + τηλεφωνία) τα οποία έχουν rj45 δεν μπορούν να συνδεθούν απευθείας στον splitter που έχω που βγάζει σε rj11 (όπως καταλαβαινω) . Για αυτό αγόρασα έναν Adaptor RJ11 σε 1xRJ11 & 1xRJ45 5cm καλώδιο της Central.

Η σύνδεση μου τωρα είναι δηλαδή η εξής:

πριζα τοιχου->καλώδιο->splitter-> dsl σε άλλο router και από το αλλο βυσμα του splitter που ειναι για τηλεφωνο, βαζω τον προσαρμογεα της central, στον οποιον συνδεω το βυσμα απο y cable που ειναι απο τηλεφωνια (το y cable πηγαινει ση θυρα dsl/tel). Εχω δοκιμασω να βαλω και ενα (φίλτρο που λεει line->phone αναμεσα στον προσαρμογεα της central και το y cable.

Δυστυχως ομως δεν νομιζω οτι λειτουργει. Στο fritzbox εχω κανει add landline number και στα line settings εχω ενεργοποιησει landline. Ο αριθμός έχει ενα γκρι εικονιδιο κυκλο αριστερα (ενω υποθετω θα επρεπε να ειναι πρασινο. Στο ρουτερ δεν αναβει το led της τηλεφωνιας, ούτε αναβοσβήνει.

Πρέπει να κάνω καποαι αλλαγη στις ρυθμισεις ή κατι σχετικο απο το ρουτερ για να "βρε" την αναλογικη γραμμη τηλεφωνοη ;

Είναι προβλημα του προσαρμογεα και πρέπει να παρω άλλον;

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη;

- - - Updated - - -

Εν τελει ο ανταποτρας εφταιγε, εφτιαξα εναν με βαση τα σχεδια που εχουν δειξει σε αλλα ποστ και τωρα δουελυει αμεσως σωστα. οποτε δν βρισκεται ανταποτρας στην αγορα, μονο custom.