Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16

Θέμα: MariaDB Galera

  1. #1
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Καλησπέρα

    Προσπαθώ να καταλάβω πως παίζει το galera πριν το ενεργοποιήσω στους 2 servers στην δουλειά και τα κάνω μπάχαλο...
    Δεν ενδιαφέρει το τεχνικό μέρος ώς το στήσιμο και ρυθμίσεις....
    Έστω ότι εχω 2 servers με 20 βάσεις ...οι οποίες έχουν κάποιες ίδιο σχήμα και δεδομένα και άλλες διαφορετικά δεδομένα και κάποιες διαφορετικό σχήμα οπότε και δεδομένα ...
    Με ποια λογική θα τις συγχρονίσει ... ? Σε ένα πειραματικό στήσιμο ίδα ότι συγχρόνισε τις 2 βάσεις με βάσει τον 1ο server γιατί από εκεί πέρασα την εγγραφή οπότε από τον 1ο πήγε το query στον 2ο ....

    Έχει κανείς εμπειρία να μου πει τι παίζει ..Το έχει δουλέψει κανείς ..?

  2. #2
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Η πιο σίγουρη απάντηση είναι να διαβάσεις προσεκτικά το documentation: https://mariadb.com/kb/en/what-is-ma...alera-cluster/

    Γνώμη μου πριν κάνεις οτιδήποτε, παίξε σε ένα δοκιμαστικό περιβάλλον, πχ. virtual machines.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  3. #3
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Το έχω κάνει ήδη ...σε δοκιμαστικό περιβάλλον (έχω 2 μηχανές στημένες σε VirtulaBox)...

    Έχω κάποια θέματα τα οποία δεν αναγράφονται σε documentation και για αυτό ρώτησα...Θέλω εμπειρία...


    ευχαριστώ πάντως για τον κόπο σου να απαντήσεις

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Έχω κάποια εμπειρία με master slave replication σε MariaDB, αλλά σε Galera όχι... Αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχεις multi-master replication περιβάλλον, οπότε φτιάχνεις μια redundant βάση ουσιαστικά.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  5. #5
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Οχι ... ακριβώς...

    Εχω 2 Servers με ίδιες ακριβώς βάσεις ... Ο κάθε Server τρέχει διαφορετικά Apps-Domains που βλέπουν διαφορετικές βάσεις..
    Το θέμα είναι ότι κάποιες βάσεις λόγω ότι δεν έτεχε πριν galera έχουν μεν ίδιο σχήμα αλλά διαφορετικά Data και αλλές έχουν διαφορετικό σχήμα (νεώτερη έδκοση του σχήματος στον άλλο server)

    Τέλος όταν γίνονται start οι 2 servers το galera δεν ξεκινάει ποτέ σε κανένα server.....γιατί δεν βρίσκει τον άλλο server πάνω ... Θέλει πάντα τον ένα από τους δύο πάνω ...

    Τέτοια πράγματα πάνω ...

    Εγώ δεν έχω master-slave κατάσταση έχω mutli master και για αυτό το θέλω...

    Κατάλαβες τώρα..?

    - - - Updated - - -

    Σε πειραματικό επίπεδο έχω βρει ότι η έκδοση της βάσης του σχήματος και της βασης που επικρατεί είναι ανάλογα από ποιόν server γίνται το ερώτημα εφόσον υπάρχουν διαφορές....

  6. #6
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Λογικά για να ξεκινήσει το galera σε κάποιον από τους 2 server, θα πρέπει να ξεκινήσει σε μια ντεμί κατάσταση (ως degraded ας πούμε) και μετά να προσθέσεις και τον 2ο. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.

    Λογικά για τα data, μάλλον θα πρέπει να συγχρονίσεις με το χέρι εσύ πρώτα τις βάσεις και μετά να τις φορτώσεις και στους 2 servers. Δεν ξέρω αν έχει μια τέτοια διαδικασία συγχρονισμού σχήματος και δεδομένων το galera. Σε μια κατάσταση master-slave, το replication κανονικά το ξεκινάς με συγχρονισμένη τη βάση και στους 2.

    Είναι λίγο εξειδικευμένο το ερώτημά σου, αλλά θεωρώ ότι θα βρεις λύση με λίγο παραπάνω ψάξιμο (δες stack και server overflow).
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  7. #7
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GoofyX Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά για να ξεκινήσει το galera σε κάποιον από τους 2 server, θα πρέπει να ξεκινήσει σε μια ντεμί κατάσταση (ως degraded ας πούμε) και μετά να προσθέσεις και τον 2ο. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.

    Λογικά για τα data, μάλλον θα πρέπει να συγχρονίσεις με το χέρι εσύ πρώτα τις βάσεις και μετά να τις φορτώσεις και στους 2 servers. Δεν ξέρω αν έχει μια τέτοια διαδικασία συγχρονισμού σχήματος και δεδομένων το galera. Σε μια κατάσταση master-slave, το replication κανονικά το ξεκινάς με συγχρονισμένη τη βάση και στους 2.

    Είναι λίγο εξειδικευμένο το ερώτημά σου, αλλά θεωρώ ότι θα βρεις λύση με λίγο παραπάνω ψάξιμο (δες stack και server overflow).
    Λογικά για να ξεκινήσει το galera σε κάποιον από τους 2 server, θα πρέπει να ξεκινήσει σε μια ντεμί κατάσταση (ως degraded ας πούμε) και μετά να προσθέσεις και τον 2ο. Δεν ξέρω, υποθέσεις κάνω.


    Σωστά το λές ...αλλά δεν το έχω βρεί πουθενά να το λέει ..Βασικά σε κανένα documentation δεν αναφέρει κάτι για αυτό .... Βασικά θα πρέπει να ξεκινάει ως degraded και όταν ανέβει ο άλλος αυτόματα να μπαίνει σε on ... χωρίς να πρέπει να κάνω κάτι εγώ... Αυτό γίνεται με διαδοχικά τσεκαρίσματα για το αν είναι πάνω ο άλλος...


    Για τα άλλα ναι οκ και έχω βγάλει και άκρη τι παίζει ....

  8. #8
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Για δες αυτό: https://www.howtoforge.com/how-to-se...ing-debian-10/ μπας και έχει πληροφορίες που θες.

    Και αυτό: https://www.linkedin.com/pulse/how-c...s-yogesh-gupta
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  9. #9
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Είναι η τυπική εγκατάσταση ... Και πως να κάνεις το 1ο startup ... Δεν αναφέρει αν κάνεις boot και τους 2 ταυτόχρονα ... Βασικά το μοντέλο δεν θεωρεί ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση

  10. #10
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, αλλά πρέπει και να υπάρχει τρόπος να το στήσεις από το μηδέν, μην τρελαθούμε κιόλας.

    Απλά δεν το πολυτεκμηριώνουν φαίνεται επειδή το πουλάνε κιόλας και σου λέει «αν θες αγόρασε support».

    Τελοσπάντων, ελπίζω να το βρεις. Σε μια τέτοια περίπτωση ρίξε και κανά link έτσι ως γνώση.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  11. #11
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Ναι θα ρίξω αν βρώ άκρη ...

    Εσύ αυτό που έχεις κάνει είναι master-slave σωστά..?

  12. #12
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Ναι, master-slave. Έτυχε setup με 1 master και 3 slave, αλλά ως παραμετροποίηση δεν αλλάζει κάτι με το 1 προς 1.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  13. #13
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.448
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Εμένα με ενδιαφέρει το master to master γιατί και από τους 2 server τρέχουν διαφορετικά πράγματα....αλλά οι βάσεις είναι ίδιες και στους 2 server...


    Θέλεις να μου δώσεις ένα δείγμα config να καταλάβω τι έχεις κάνει ..?

  14. #14
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Απόσπασμα από οδηγίες που είχα γράψει:

    Στον master server πρέπει να δημιουργηθεί ειδικός λογαριασμός χρήστη για τον slave server και το replication. Αυτό γίνεται με την εντολή:

    mysql> GRANT REPLICATION SLAVE ON *.* TO '<replication user name>'@'<slave IP address>' IDENTIFIED BY '<password>';

    Στον master (my.cnf):
    log_bin = master-bin # (οποιοδήποτε όνομα κάνει)
    server_id = 10 # (οποιαδήποτε τιμή εκτός του 1 που είναι το default για εκεί που δεν έχει
    # οριστεί η παράμετρος αυτή)
    sync_binlog = 1
    expire_log_days = 3 # (ο αριθμός των ημερών πέραν των οποίων το binary log διαγράφεται)
    binlog_format = ROW

    Επίσης θα πρέπει να έχει οριστεί ο master να μην “ακούει” μόνο στο localhost ή να έχει το skip-networking ενεργό. Αυτό γίνεται για να μπορεί να συνδεθεί ο slave server.

    Στον slave (my.cnf):
    server_id = 20 # (οποιαδήποτε τιμή εκτός του 1 που είναι το default και διαφορετικό
    # του master για εκεί που δεν έχει οριστεί η παράμετρος αυτή)
    relay_log = /var/lib/mysql/mysql-relay-bin
    read_only = 1 # (ο slave δέχεται αλλαγές μόνο μέσω του replication)
    skip_slave_start = 1 # (o slave δεν ξεκινάει αυτόματα το replication με την εκκίνηση του
    # MySQL server)
    sync_master_info = 1
    sync_relay_log = 1
    sync_relay_log_info = 1

    Στη συνέχεια και αφού γίνει επανεκκίνηση και των δύο server (καλό είναι να επιβεβαιώσουμε την ύπαρξη των binary logs και στους 2 servers και του relay log στον slave), χρειάζεται να συνδέσουμε τον slave με τον master. Αυτό γίνεται με την εντολή στο slave

    mysql> CHANGE MASTER TO MASTER_HOST='<master IP address>', MASTER_USER='<user with replication slave privilege>', MASTER_PASSWORD='<user password>';

    Αυτές είναι οι βασικές ρυθμίσεις για την παραμετροποίηση του replication μεταξύ ενός master και slave server.

    Αν θέλουμε να περιορίσουμε το replication σε επίπεδο βάσης στην πλευρά του slave, να γίνεται δηλαδή replication μιας συγκεκριμένης βάσης μόνο, στο my.cnf στον slave πρέπει να εισάγουμε την εξής παράμετρο:

    replicate_do_db = <όνομα βάσης>

    Για περισσότερες της μίας βάσης εισάγουμε πολλές εγγραφές replicate_do_db με τα ονόματα των βάσεων.
    Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να διαβάζει το binary log ο slave, αλλά να αγνοεί οτιδήποτε δεν έχει να κάνει σχέση με τη βάση (ή βάσεις) που δώσαμε ως παράμετρο στο αρχείο.

    Προκειμένου να δουλέψει το replication στον slave, θα πρέπει με κάποιο τρόπο να γίνει ένας αρχικός συγχρονισμός της/των βάσης/βάσεων από τον master. Αυτό γίνεται με export της βάσης στον master με επιπλέον παράμετρο στο εργαλείο mysqldump (command line) που βάζει μια συγκεκριμένη οδηγία στο αρχείο export που προορίζεται για τον slave. Συγκεκριμένα, θα πρέπει να τρέξει η παρακάτω εντολή στο master:

    mysqldump -v -a -e -E -R -F --master-data=1 --single-transaction -Q -u root --default-character-set=utf8 --password -r <αρχείο export> -B <βάση 1> -B <βάση 2>

    Αυτή είναι μια εντολή που βγάζει ένα πλήρες export μιας ή περισσότερων βάσεων (παράμετρος -B <όνομα βάσης>). Η παράμετρος που έχει σημασία για το συγχρονισμό με τον slave είναι η --master-data=1. Με την παράμετρο αυτή, στο αρχείο export της βάσης θα μπει μια οδηγία του τύπου:

    CHANGE MASTER TO MASTER_LOG_FILE='master-bin.000002', MASTER_LOG_POS=314;

    Ουσιαστικά με τον τρόπο αυτό ο slave παίρνει οδηγίες από το πού (αρχείο master-bin.000002, θέση 314, η θέση στο binary log του master server δηλαδή) να ξεκινήσει το replication από τον master.
    Το export αρχείο θα πρέπει να αντιγραφεί στον slave server και να εισαχθεί στη βάση. Αυτό μπορεί να γίνει με το εργαλείο mysql (command line), όπως για παράδειγμα:

    mysql -uroot -p <export αρχείο>

    Τώρα είμαστε σε θέση να ξεκινήσουμε το replication στον slave. Αυτό γίνεται με την εντολή (στον slave):

    mysql> start slave;

    Σε αυτό το σημείο, το replication δουλεύει και δεν χρειάζεται επιπλέον ενέργειες, πλην της παρακολούθησης του αν λαμβάνει σωστά ο slave τις ενημερώσεις από τον master.
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

  15. #15
    Εγγραφή
    11-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    6.615
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    Fritz!box 7530
    Τελικά δεν είπες, έβγαλες καμιά άκρη;
    ... Morpheus: What is "real"? How do you define "real"? If you 're talking about what you can feel, what you can smell, what you can taste and see, then "real" is simply electrical signals interpreted by your brain...
    __________
    Η σελίδα μου - e-tameio

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας