Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 91-105 από 108
  1. #91
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.940
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geoavlonitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακομα τα δειχνει. Σημερα το ξανατσεκαρα. Με τηλ. αριθμο παντα, με διευθυνση οχι παντα.
    Σε εμένα πριν λίγο δεν τα δείχνει πλέον...
    Έβαλα ότι διεύθυνση & νούμερο μου ερχόταν αλλά δεν...
    Δείχνει μόνο τα της ftth που είναι τερματισμένα τα νούμερα πάντα..
    Θα τσεκάρω πάλι σε λίγο γιατί φαίνεται να υπάρχει θέμα με τη βάση τους που διάβασα και σε άλλο νήμα..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  2. #92
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός, αν έχω συμβόλαιο Double Play 50, πόσο είναι το ελάχιστο που πρέπει να πιάνω?
    achillesgk καλησπέρα,

    Το ελάχιστο, που θα πρέπει να πιάνει κάποιος, ώστε να μην θεωρηθεί βλάβη στη COSMOTE & WIND, από προσωπική εμπειρία, αλλά και στις λοιπές εταιρίες, σε 50Mbps πακέτο, νομίζω πως είναι τα 35Mbps. Αν πιάνεις 35Mbps και άνω, τότε η πλευρά της εκάστοτε εταιρίας-παρόχου, είναι "καλυμμένη", ιδίως αν η περιοχή, -λόγω ανεφικτότητας, για παράδειγμα-, δεν μπορεί να "δώσει" παραπάνω. Σε αντίθετη περίπτωση, και ιδίως, αν ο εκτιμώμενος μέσος όρος, της εκάστοτε περιοχής, διαφοροποιείται προς τα πάνω -αν είναι μικρή η διαφορά, ίσως και να δυσανασχετήσουν λίγο, ανάλογα και τον εκπρόσωπο που θα τύχεις, να το στείλουν βλάβη-, το προωθούν βλάβη.

    Γενικά, νομίζω και μιλώντας πάντα εμπειρικά, με την γραμμή που έχω στην πόλη, που έχει ήδη πάρει τον δωρεάν διπλασιασμό, και είναι πλέον σε 50άρι πακέτο, και πάντα μιλώντας στη μη έσχατη περίπτωση -αν και η περιοχή της πόλης μου, έχει ανεφικότητα, λόγω ενός χαλασμένου καλωδίου στη διαδρομή, προς το καφάο και γενικά των παλιών υποδομών, παρόλα αυτά ένα 40-43Mbps στο Down το πιάνω, ενώ στο up, πιάνω το απόλυτο 5503Kbps. Εξαρτάται από την κάθε περιοχή/υποδομή και σε πόσο καλή κατάσταση είναι-, πως και ένα 40άρη, να πιάνει ο χρήστης, τουλάχιστον στη COSMOTE, το στέλνουν οι περισσότεροι υπάλληλοι, του 13788 ως βλάβη, λόγω και του "νταβανιού" έως 55Mbps, του+10%, δηλαδή που δίνει η ίδια σε όλες τις ταχύτητες.

    Αν είσαι συνδρομητής COSMOTE, μπορείς να ελέγξεις στο link (https://www.cosmote.gr/selfcare/jsp/...-cosmotetv.jsp), είτε με βάση τον τηλεφωνικό σου αριθμό -μεγαλύτερες πιθανότητες να σου βγάλει αποτέλεσμα-, είτε με βάση τη διεύθυνσή σου, τις θεωρητικά μέγιστες, συνήθης και ελάχιστες ταχύτητες της γραμμής σου, κάτω από τις ταχύτητες που θα σου βγάλει, την αναζήτηση. Θα βγει ένα πινακάκι, στο "εδώ" που θα πατήσεις, και θα έχει αποτελέσματα μετρήσεων, όλων των διαθέσιμων ταχυτήτων της γραμμής/περιοχής σου. Πατάς πάνω στις ταχύτητες που θα σου εμφανίσει, αναλόγως, στο πινακάκι και θα εμφανίζει ανάλογα αποτελέσματα/μετρήσεις.

    Αν παρόλα αυτά είσαι πελάτης της WIND, στο ακόλουθο link, μπορείς να δεις την διαθεσιμότητα (https://www.wind.gr/gr/gia-ton-idiot...otita-diktiou/). Νομίζω πως δεν βγάζει μετρήσεις, χωρίς προηγουμένως να έχεις εγγραφεί στο mywind, παρά μόνο τη διαθεσιμότητα ταχυτήτων, με τις προαναφερόμενες επιλογές αναζήτησης.

    Αν πάλι είσαι πελάτης Vodafone, μπορείς να δεις το ακόλουθο link (https://www.vodafone.gr/eligibility/), -αν και καλά κρυμμένο link-, βγάζει πακέτα, ανάλογα με τη διαθεσιμότητα των ταχυτήτων, με βάση αναζήτησης, μόνο τη διεύθυνση. Έχω την εντύπωση πάντως, πως σε όλες τις εταιρίες, δέχονται από 35Mbps και επάνω, αλλιώς το στέλνουν βλάβη.

    Ελπίζω να βοήθησα

    - - - Updated - - -

    [/QUOTE]Κάποτε η διαθεσιμότητα του οτε έδειχνε τα όρια σε vdsl... Τώρα πλέον δεν μπορώ να τα βρω... Μάλλον τα έβγαλαν...
    Αν μιλάμε για οτε... Το αναφέρω επειδή ήταν νομίζω ο μόνος που τα ανέφερε στη διαθεσιμότητα...[/QUOTE]

    Καλησπέρα,
    Και τώρα βγάζει μετρήσεις, για όλες τις εμπορικά διαθέσιμες ταχύτητες, εκάστοτε περιοχής/γραμμής, στη COSMOTE, στον έλεγχο διαθεσιμότητας. Στη WIND, μόνο μέσω mywind account, ενώ για τη Vodafone δεν γνωρίζω, καθώς δεν είχα δική μου ή συγγενικού μου προσώπου διαχειρίσιμη γραμμή. Για τις δύο πρώτες γνωρίζω σίγουρα, σε αυτό το θέμα, με εξαίρεση τη vodafone.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμένα πριν λίγο δεν τα δείχνει πλέον...
    Έβαλα ότι διεύθυνση & νούμερο μου ερχόταν αλλά δεν...
    Δείχνει μόνο τα της ftth που είναι τερματισμένα τα νούμερα πάντα..
    Θα τσεκάρω πάλι σε λίγο γιατί φαίνεται να υπάρχει θέμα με τη βάση τους που διάβασα και σε άλλο νήμα..
    Γενικά με τις αναβαθμίσεις στο site τους, άστα να πάνε.. Άλλαξε και λίγο το design της συγκεκριμένης ενότητας και ίσως υπάρχει κάποιο bug. Ιδίως τώρα και με τον ερχομό και ένταξη των νέων ταχυτήτων τους. Μια δεν εμφανίζει ορθά αποτελέσματα, την άλλη δεν καταχωρεί/ολοκληρώνει τις παραγγελίες. Παθών και με μεγάλη ταλαιπωρία, για την επίλυση σε τέτοιους είδους λειτουργικότητες!

  3. #93
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ελάχιστο, που θα πρέπει να πιάνει κάποιος, ώστε να μην θεωρηθεί βλάβη στη COSMOTE & WIND, από προσωπική εμπειρία, αλλά και στις λοιπές εταιρίες, σε 50Mbps πακέτο, νομίζω πως είναι τα 35Mbps.
    Yπάρχει σχετικό ΦΕΚ για το συγκεκριμένο και είχαμε κάνει συζήτηση παλιότερα.
    Ο κάθε πάροχος μπορεί να δίνει διαφορετικά ποσοστά προς τα πάνω αλλά ποτέ κάτω από αυτά.
    Βέβαια όταν στριμωχτούν πάνε με το ότι λέει το ΦΕΚ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...35#post6695535
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #94
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Yπάρχει σχετικό ΦΕΚ για το συγκεκριμένο και είχαμε κάνει συζήτηση παλιότερα.
    Ο κάθε πάροχος μπορεί να δίνει διαφορετικά ποσοστά προς τα πάνω αλλά ποτέ κάτω από αυτά.
    Βέβαια όταν στριμωχτούν πάνε με το ότι λέει το ΦΕΚ.

    https://www.adslgr.com/forum/threads...35#post6695535
    Διάβασα το ΦΕΚ και κάποια σημεία, μερικά κομμάτια, είναι εντελώς αστεία, μιας και δεν εφαρμόζονται σχεδόν ποτέ! Ιδίως αυτό με το συνδυαστικό ραντεβού που λέει (Τεχνικού Τ.Π & ΟΤΕ).

    Όπως είχα ξανά αναφέρει πριν λίγες ημέρες, προτού κάνω νέα σύνδεση COSMOTE, την περίοδο της καραντίνας, στην κατοικία μου στην πόλη, έπαιρνα υπηρεσίες από συγγενείς με πάροχο τη wind και 50άρα γραμμή.

    Ανέκαθεν, υπήρχαν θέματα σε εκείνη τη γραμμή (χαμηλοί συγχρονισμοί, αποσυνδέσεις), αλλά τα προβλήματα επιδεινώθηκαν με τη φορητότητα της γραμμής από τη vodafone -πιο παλιά- στη wind σε από 24Mbps --> 50Mbps. Συνεχώς ταχύτητες κάτω των 36Mbps 5-10-20, το πολύ 35Mbps, μετά από βλάβη και επίσκεψη Τ.Π τεχνικού ή ΟΤΕ, αλλά ποτέ συνδυαστικά -όταν ρωτούσα, γιατί μου έλεγαν πως είναι δύσκολο και πως δεν γίνεται κτλ...

    Κάποια στιγμή, είχα φθάσει στο σημείο -και εκεί άρχισα να μαθαίνω συνδεσιμολογίες, ενώσεις κτλ-, να βγαίνω χειμώνα-καλοκαίρι, επί 1.5 χρόνο, στο κουτί διακλάδωσης και μόλις, έβαζα scotchlok -γιατί ο Τ.Π, τα έπλεκε μεταξύ τους-, "έφτιαχναν" για λίγες ώρες οι αποσυνδέσεις και ο συγχρονισμός στα 35-38 το πολύ μερικές φορές και μετά ξανά τα ίδια.

    Οι τεχνικοί ΟΤΕ να σημειώσω, πως δεν έβλεπαν πρόβλημα, μέχρι και κουτί διακλάδωσης μετρούσαν 45Mbps και μου τόνιζαν, πως ό,τι συμβαίνει, γίνεται εσωτερικά του Δικτύου παρόχου, -γιατί η καλωδίωση ήταν ολοκαίνουργια (εσωτερική/εξωτερική, με σωστή σύνδεση).

    Μετά από όλα αυτά, αναγκάστηκα να κάνω νέα δική μου σύνδεση, μιας και οι συγγενείς, δεν επιθυμούσαν να φύγουν από τη WIND και από την ίδια καμπίνα/καφάο, με τη μοναδική καλύτερη πόρτα καμπίνας, έφτανα να συγχρονίζω στα 54-55,με συχνές/αναβαθμίσεις/υπαναχωρήσεις μου, χωρίς αποσυνδέσεις, με voip, σε αντίθεση με τη wind, όπου voip υπάρχει μόνο στη θεωρητική 200άρα που υποτίθεται ότι υπάρχει, μόνο σε εκείνους στη περιοχή, ενώ cosmote & vodafone, δίνουν έως 50, λόγω του καλωδιακού προβλήματος που είχα αναφέρει νωρίτερα.

    Η γραμμή wind, μέχρι πέρυσι το Σεπτέμβριο ήταν σε δραματική κατάσταση, αφού ορισμένες φορές υπήρχε ενεργή σύνδεση, χωρίς διακοπή, με 0/0Mbps, ορισμένες φορές και έπειτα με αρκετές αποσυνδέσεις.

    Μάλιστα, όταν οι συγγενείς δήλωσαν ξανά τέτοιο καιρό πέρυσι βλάβη, ο Τ.Π τεχνικός ενημερώθηκε από τους οικείους πως εγώ πιάνω τα μέγιστα, χωρίς αποσυνδέσεις με ελάχιστα errors, δεδομένης της κατάστασης της περιοχής μου. Ρώτησε και εμένα και δεν το πίστευε ότι λειτουργούσε απροβλημάτιστα η δική μου από του πελάτη τους.

    Στο μεταξύ, εκείνες τις ημέρες, είχε προηγηθεί ένα αίτημα για αλλαγή του προφίλ, της δικής μου σύνδεσης, έστειλαν τη βλάβη τοπικά και με έβαλαν σε 2ής αποδοτικής κατηγορίας πόρτα, με αποτέλεσμα, μετά από λίγες ημέρες, να βάλουν τους συγγενείς και να παίζουν στα 45-54 συχνά έως σήμερα, χωρίς ωστόσο, να λείπουν τα διάφορα κολλήματα, με εξαίρεση τις αποσυνδέσεις έως σήμερα.

    Υ.Γ Την ημέρα που με ρώτησε ο Τ.Π τεχνικός, μου έκανε και παρατήρηση, να μην βάζω scotchlok στη γραμμή τους, γιατί μειώνεται το μήκος του καλωδίου και έως σήμερα το έχουν στριφτό (OTE CABLE & UTP CAT 6). Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα ευτράπελα, από την εν λόγω εταιρία και μισθωμένο προσωπικό της, αλλά δεν θέλω να κουράσω περαιτέρω.
    Γενικά η κατάσταση έχει ξεφύγει και ακόμη και με καταγγελίες προς ΕΕΤΤ, δεν "ιδρώνει το αυτί τους", παρά μόνο αν σου πετάξουν κανένα 10% έκπτωση, επί του παγίου (2 ευρώ), για τη δήθεν ανεφικτότητα-ανικανότητα παροχής υπηρεσιών τους. Για αυτό και εγώ επιλέγω την COSMOTE, -χωρίς να θεωρηθεί διαφήμιση-, επειδή έχει όλα τα μέσα και τρόπους, για να επιλύσει σε βάθος μια βλάβη, πολύ πιο γρήγορα και αποτελεσματικά του ανταγωνισμού και να παρέχει αξιόπιστες στο σύνολό της υπηρεσίες και ας κοστίζει 2-3 ευρώ παραπάνω έναντι των υπολοίπων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 25-09-22 στις 01:40.

  5. #95
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    achillesgk καλησπέρα
    Ευχαριστώ πολύ, η αλήθεια είναι ότι βοήθησες πολύ. Είμαι σε cosmote 50 ( χωρίς διπλασιασμό). Είχα το frtizbox 7590 το οποίο κλείδωνε στα 50 (είχα κατεβάσει το Snr χωρίς προβλήματα). Επειδή το fritzbox μου χάλασε και στάλθηκε Γερμανία λόγω εγγύησης, μέχρι να μου έρθει το καινούργιο, έχω βάλει το speedport του ΟΤΕ. Αυτό κλειδώνει στα 35 και κάπου θυμόμουν ότι πλέον υπάρχει ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα.

  6. #96
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τόσα διάβασες, τόσα κατάλαβες....
    ΦΕΚ & τέτοια να φανταστώ ούτε μυρωδιά δεν τα πήρες.....τι?? όχι??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #97
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τόσα διάβασες, τόσα κατάλαβες....
    ΦΕΚ & τέτοια να φανταστώ ούτε μυρωδιά δεν τα πήρες.....τι?? όχι??
    Το διάβασα το ΦΕΚ για το 20%. Αλλά δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι. Θα μου κατεβάσουν το snr από τα 11 στο 9 , θα κλειδώσει πάνω από τα 40 και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Περιφερειακά έχουν βάλει νέες καμπίνες. Εγώ παίρνω από το αστικό κέντρο, και το καφαο είναι πανάρχαιο..

  8. #98
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα κλειδώσει πάνω από τα 40 και ούτε γάτα ούτε ζημιά.
    Αυτό από που προκύπτει?? από το ΦΕΚ??
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sweet dreams : 25-09-22 στις 22:25.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #99
    Εγγραφή
    21-06-2008
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    234
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Από τις υπόλοιπες μετρήσεις στην περιοχή, από τα ψιλά γράμματα του ΦΕΚ για το 20% και από τους τεχνικούς που τους ξέρω. Σου βάζω και στοίχημα.

  10. #100
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κλειδώνει στα 35 και κάπου θυμόμουν ότι πλέον υπάρχει ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από achillesgk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τις υπόλοιπες μετρήσεις στην περιοχή, από τα ψιλά γράμματα του ΦΕΚ για το 20% και από τους τεχνικούς που τους ξέρω. Σου βάζω και στοίχημα.
    Διάβασες το ΦΕΚ και κατάλαβες ότι η ελάχιστη εγγυημένη ταχύτητα είναι τα 35 ή τα πάνω από 40 που λες στο άλλο post???

    Δεν υπάρχουν ψιλά γράμματα, τις διατάξεις τις είχαμε ανεβάσει κι' εδώ και αν τις διαβάσεις λίγο πιο προσεκτικά θα καταλάβεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #101
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    Σήμερα έκανα τις αλλαγές στην εσωτερική καλωδίωση και πρίζα τηλεφώνου. Το τηλεφωνικό καλώδιο (https://www.technomat-shop.com/el/pr...81%CE%B5%CF%84), με το ζόρι κατάφερα να το απογυμνώσω, συν του γεγονότος ότι, όταν το απογύμνωσα είχε παντού ένα γλοιώδες gel και έπρεπε να πλένω συνέχεια τα χέρια μου, για να ακουμπήσω οποιοδήποτε άλλο εργαλείο/εξάρτημα.

    Λόγω και της σκληρότητας, αλλά και του μεγαλύτερου αγωγού, από τα άλλα και αφού το δοκίμασα και δεν είδα κάποια διαφορά, το έβγαλα και εν τέλει κούμπωσα το S/FTP που είχα αγοράσει από τον ΚΑΥΚΑ (https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...z-cat6_208512/) -το έλαβα σε γαλάζιο χρώμα και εσωτερικά έχει μόνωση αλουμινίου, καθώς και κάποιες "τρίχες"", σαν αυτές που έχουν τα καλώδια των κεραιών τηλεόρασης-.

    Βέβαια ούτε με αυτό είδα κάποια διαφορά, αλλά ήταν η ιδανικότερη, λόγω των συνθηκών επιλογή. Σε μια δοκιμή ελέγχου, μέσα από το interface του speedport entry 2i (192.168.1.1), στο xdsl (και με τα δύο προαναφερόμενα καλώδια), διαπίστωσα, πως μετά την αλλαγή που είχε γίνει πρόσφατα από 24/1 σε 27/2.70, άλλαξαν τα Data Path από Interleaved/Interleaved σε Fast(Up)/Interleaved(Down) και ας είχα αναφέρει το Interleaved, να έμενε ως είχε με τη αύξηση του προφίλ σε ελεύθερο 27άρι. Όταν το είδα απόρησα, καθώς η COSMOTE από όσο ξέρω δίνει, είτε Interleaved/Interleaved, είτε Fast Path/Fast Path.

    Κάλεσα αμέσως στο 13788, το ανέφερα, και ο υπάλληλος μου είπε ότι το βλέπει Interleaved το προφίλ.. Του λέω είστε σίγουρος και για τις δύο ταχύτητες;.. Μου λέει ναι.. Πως το βλέπετε του λέω στο σύστημα, φαίνεται ξεκάθαρα έτσι η απεικόνιση και μου λέει όχι, από το Delay, που δεν υπάρχει φαίνεται.. Ζήτησα να το στείλουν στο δεύτερο επίπεδο, μιας και ο ίδιος δεν μπορούσε να περάσει το Interleaved/Interleaved, με έβαλε στην αναμονή και αφού επανήλθε μου είπε πως δεν γίνεται και ότι μάλλον είναι λάθος ένδειξη του ρούτερ και αν θέλω να μου το αντικαταστήσουν. Αρνήθηκα, ζήτησα ένα Reset Port -που από ότι φάνηκε, δεν το έκανε, δεν είδα τις λυχνίες να σβήνουν- και του είπα πως θα δω τι θα κάνω.. Στο μεταξύ με ρωτούσε που το έβλεπα αυτό και μάλιστα πρέπει να το είδε και αυτός, σε κάποια φάση, αλλά μετά μου τα μασούσε και μου έλεγε αερολογίες.

    Μου είπε κιόλας αν ήθελα να μου το γύριζε σε fast/fast, αλλά γνωρίζω πολύ καλά, πως μετά από αυτό, θα υπάρχουν οι τιμές που κανονικά υπάρχουν στο Interleaved, που ξανά έχω αναφέρει και με την εκ νέου αλλαγή σε Interleaved, όπου θα περαστεί το Interleaved/Interleaved, όλα αυτά από το πρώτο επίπεδο, μετά οι ταχύτητες θα πέσουν κάτω του 27 και 2.70 και θα έχω χειρότερα προβλήματα, όπως πριν.

    Γνωρίζω πολύ καλά τη συγκεκριμένη περίπτωση, όταν πριν από 2-3 μήνες ξανά έκαναν τη γραμμή 27/2.70 με συγχρονισμό 2029-31/2701 και μετά από αλλαγή σε fast/fast από το chat και σε interleaved/interleaved από το 13788 είχε πέσει κάτω του 27 με εντονότερα τα θέματα που πολλάκις έχω αναφέρει.

    Μόνο αν το περνούσαν σε δεύτερο επίπεδο, πιστεύω πως θα γινόταν κάτι. Έχω απελπιστεί πραγματικά πια, δεν ξέρω τι άλλο να κάνω.. Στο μεταξύ, όταν ρωτάς για το G.INP, αν είναι ενεργό ή όχι, είναι σαν να τους μιλάς κινέζικα, αφού κανένας δεν ξέρει/καταλαβαίνει να απαντήσει από το 13788. Στο, δε Chat, δεν μπαίνουν καν στο κόπο να σου μιλήσουν. Σε δοκιμές μου, αυτές τις ημέρες, να συνδεθώ με το τεχνικό τμήμα του 13888, αναφέρεται πως όλες οι γραμμές είναι κατειλημμένες, χωρίς να μου προτείνεται η επιλογή του call back από τη φωνητική. Ίσως εκεί να μπορούσαν να βοηθήσουν περαιτέρω. Γνωρίζει κάποιος αν καταργήθηκε το τεχνικό τμήμα από το 13888;
    Ευχαριστώ.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  E819F4F8-D55E-4502-B1B8-7B34A51476A8.jpeg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  117,6 KB 
ID: 241589
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 26-09-22 στις 02:21.

  12. #102
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το τηλεφωνικό καλώδιο (https://www.technomat-shop.com/el/pr...81%CE%B5%CF%84), με το ζόρι κατάφερα να το απογυμνώσω,
    Είπαμε, για όλα τα πράγματα χρειάζεται εξοικείωση και γι' αυτό η εμπειρία είναι σημαντική.
    Αν ήταν η δουλειά σου θα το έγδυνες για πλάκα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    όταν το απογύμνωσα είχε παντού ένα γλοιώδες gel
    Έτσι είναι αυτά που προορίζονται για υγρό περιβάλλον.
    Που να σε έχω να γδύνεις τέτοια για να τα βάλεις σε RACK.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Fast(Up)/Interleaved(Down) και ας είχα αναφέρει το Interleaved,
    Έτσι είναι τώρα τα περισσότερα προφίλ.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #103
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είπαμε, για όλα τα πράγματα χρειάζεται εξοικείωση και γι' αυτό η εμπειρία είναι σημαντική.
    Αν ήταν η δουλειά σου θα το έγδυνες για πλάκα.

    Έτσι είναι τώρα τα περισσότερα προφίλ.
    Καλησπέρα, σίγουρα είναι σημαντική η εμπειρία και η διαρκής ενασχόληση, όπως ξανά είπαμε. Στη δική μου περίπτωση, με το συγκεκριμένο καλώδιο και γενικά με τέτοιoυ είδους χοντρά καλώδια πρώτη φορά ήρθα σε επαφή. Τα μικρότερα, τα γδύνω πολύ εύκολα, -όχι ότι το συγκεκριμένο με δυσκόλεψε αρκετά, απλώς χρειάστηκαν μεγαλύτερα εργαλεία, όπως (https://www.skroutz.gr/s/30714453/Ro...TO-OB-315.html , https://www.skroutz.gr/s/36804795/Ke...5mm-11703.html & https://www.skroutz.gr/s/33974885/Pr...from=catspan)-.

    Μόλις το απογύμνωνα και το τραβούσα προς τα επάνω για να βγει, μαζί με το μαύρο πλαστικό βγήκε και ένα χαρτί αλουμινίου και αντίκριζα απευθείας ένα άσπρο χαρτάκι που εσώκλειε τα ζεύγη και μόλις το άνοιγα αυτό έβγαινε το γλοιώδες gel. Αυτό το gel, στη περίπτωση που ακουμπήσει την ίνα πάνω από το χρωματικό ζεύγος, δεν μπορεί να επηρεάσει τις επαφές κάπως; Μιας και μιλάμε για μονωτικό gel, που αναπόφευκτα απλώνεται παντού.

    Επιπλέον, όταν έκανα τη διασύνδεση του καλωδίου ΟΤΕ με αυτό, εν τέλει έβαλα τα ίδια ζεύγη, με αυτό του ΟΤΕ (Μαύρο-κόκκινο). Κοίταξα, αν είναι απέναντι η διπλανή οι αγωγοί και από τη μια άκρη το μαύρο κόκκινο ήταν διπλανά ζεύγη/αγωγοί, ενώ από την άλλη μου τύγχαναν απέναντι. Τελικά, η άκρη που μου φάνηκε ότι τα ανωτέρω χρωματικά ζεύγη, ήταν διπλανά, αυτά ένωσα με τα scotchlok και το καλώδιο του ΟΤΕ και την άλλη την έβαλα στη θέση 2-3 της τηλεφωνικής πρίζας CENTRAL, που είχα προαναφέρει.

    Βέβαια, όταν απογύμνωσα τις άκρες ήταν λίγο συστρεφόμενα το άσπρο-κόκκινο και το μπλε-μαύρο. Αυτά είναι τα ζεύγη σε αυτή τη περίπτωση που πρέπει να ενώνω με αυτό του χαλκού του ΟΤΕ και την τηλεφωνική πρίζα;

    Ακόμη, όταν κατά τη διάρκεια που ένωνα τα scotchlok, με τα ζεύγη του καλωδίου ΟΤΕ και του S/FTP (https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...z-cat6_208512/), σε κάποια στιγμή που πήγαινα να κουμπώσω το πορτοκαλί κουμπί, με μια απότομη κίνησή μου, βγήκε το μαύρο ζεύγος του καλωδίου ΟΤΕ και έμεινε λίγο μονωτικό gel, πάνω σε αυτό (την επαφή/ίνα), παρόλα αυτά δεν έκοψα την επαφή εκείνη, αλλά το ξανά έβαλα μέσα στη θύρα του scotchlok, έως πάνω τέρμα και κούμπωσα.

    Έπρεπε μήπως να αντικαταστήσω το κλιψάκι ή την επαφή, λόγω και της πρώτης περίπτωσης που αναφέρω πιο πάνω με το μονωτικό gel ή δεν επηρεάζει πουθενά;

    Στο μεταξύ, αγόρασα και την πένσα για τα scotchlok, την οποία θα παραλάβω αύριο, ώστε να κουμπώσω επακριβώς το πορτοκαλί κουμπί, γιατί με τη συμβατική πένσα -ίσως και άθελα μου πηγαίνει πιο μέσα-, αλλά και με το χέρι -όπως στη προκειμένη-, κουμπώνοντας την μια θύρα και την άλλη (Μαύρο-Μπλε & άσπρο μπλε-κόκκινο), δεν εφάρμοσε στην ίδια ευθεία, με το άσπρο περίβλημα.

    Παρόλα αυτά το κούμπωμα το άκουσα και όλα τα ζεύγη τερμάτισαν μέχρι πάνω, ώσπου να τα περάσω λίγο και με την ειδική πένσα αύριο. Πιθανότατα, αυτές τις ημέρες, θα δω και την κατάσταση των ζευγών από τη δευτερεύουσα κολώνα). Το καλώδιο, που εν τέλει έβαλα (https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...z-cat6_208512/), καθαρό χαλκό δεν έχει; Είναι ισάξιο με το χοντρό τηλεφωνικό, σωστά;


    Ανέκαθεν, δε θυμάμαι τέτοιου είδους προφίλ στη COSMOTE. Ιδίως το τελευταίο καιρό, που τόσο στο τεχνικό τμήμα του 13888, όσο και στου 13788, σου λένε πως τα προφίλ είναι συμμετρικά πλέον, επιμένοντας σε αυτό. Ούτε ξέρω γιατί το επέλεξαν και το άλλαξαν, ενώ είχα επισημάνει να μην το πειράξουν. Στο μεταξύ η γραμμή στην πόλη δουλεύει κανονικά σε Interleaved/Interleaved, όπως δούλευε και αυτή στο χωριό. Πως εξηγείται το γεγονός ότι, μόλις την κάνω Fast/Fast και εκ νέου σε Interleaved, από το 13788, όπου εκεί από ότι φαίνεται μόνο Interleaved/Interleaved περνάνε, αλλάζει και ο συγχρονισμός; Κάτι γίνεται και όταν τους λες να το στείλουν απευθείας, χωρίς να το πειράξουμε, για να το κάνουν από 2nd Level σωστά αρνούνται, ενώ δε θα έπρεπε.

    Γενικά το τελευταίο καιρό δεν ακούν το πελάτη και κάνουν ότι θέλουν. Το μόνο σίγουρο, είναι πως δεν θα το αφήσω έτσι αυτό. Θα ενημερώσω άπαντες, για να γίνει αλλαγή στο κλασικό Interleaved/Interleaved. Τέλος, και αν μετά από αρκετούς μήνες, χρειάζεται να αποστείλω ξανά αναφορά στην ΕΕΤΤ, μιας και όπως προανέφερα ακόμη παραμένουν θέματα, από τότε που έσκαψαν και "άλλαξαν" καλώδια στις κολώνες -κατόπιν με μεγάλη πιθανότητα από τη τελευταία μου αναφορά στην ανωτέρω, για καλυτέρευση, που όπως αποδεικνύεται χειροτέρευσης της κατάστασης- με καινούργια, όπως μου είχαν πει και δόθηκε και η εφικτότητα των έως 50Mbps, θα το κάνω γιατί "δεν πάει άλλο". Κάπως πρέπει να κινηθώ πιο δραστικά, γιατί δεν παίρνουν από λόγια, δεδομένων και των χρημάτων που πληρώνω κάθε δίμηνο, με τις μη προσδοκόμενες υπηρεσίες σε αυτή. Νομίζω ο καθένας μας το ίδιο θα έκανε, για να βρεθεί μια λύση.

    Υ.Γ. Δόθηκε εφικτότητα 5G, στο χωριό από ότι έλεγξα την εβδομάδα που πέρασε. Τοποθέτησαν κάτι άσπρα κάτω από τις νέες, άσπρες κυψέλες κινητής και με ένα Speedtest στο κινητό, έφτανα στα 211Mbps (iPhone 7, με 4G) και Up 45-46Mbps, ενώ μέχρι πρότινος πάνω από 100-150 το πολύ δεν ανέβαινε η μέτρηση.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 26-09-22 στις 22:09.

  14. #104
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανέκαθεν, δε θυμάμαι τέτοιου είδους προφίλ στη COSMOTE
    Δεν θυμάσαι καλά
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Interleave Delay 0-Data Path Interleaved.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  93,9 KB 
ID: 241625
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  15. #105
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    167
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θυμάσαι καλά
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Interleave Delay 0-Data Path Interleaved.jpg 
Εμφανίσεις:  9 
Μέγεθος:  93,9 KB 
ID: 241625
    Η εικόνα αυτή είναι τωρινή η παλιά;

    Επίσης, η απάντησή μου περιείχε και άλλο κομμάτι κειμένου, απλώς επειδη το έγραψα μέσα στη παράθεση, φάνηκε σαν να γράφηκε από εσάς. Διορθώθηκε και ανωτέρω.
    Το αναφέρω κατωτέρω:
    "Καλησπέρα, σίγουρα είναι σημαντική η εμπειρία και η διαρκής ενασχόληση, όπως ξανά είπαμε. Στη δική μου περίπτωση, με το συγκεκριμένο καλώδιο και γενικά με τέτοιoυ είδους χοντρά καλώδια πρώτη φορά ήρθα σε επαφή. Τα μικρότερα, τα γδύνω πολύ εύκολα, -όχι ότι το συγκεκριμένο με δυσκόλεψε αρκετά, απλώς χρειάστηκαν μεγαλύτερα εργαλεία, όπως (https://www.skroutz.gr/s/30714453/Ro...TO-OB-315.html , https://www.skroutz.gr/s/36804795/Ke...5mm-11703.html & https://www.skroutz.gr/s/33974885/Pr...from=catspan)-.

    Μόλις το απογύμνωνα και το τραβούσα προς τα επάνω για να βγει, μαζί με το μαύρο πλαστικό βγήκε και ένα χαρτί αλουμινίου και αντίκριζα απευθείας ένα άσπρο χαρτάκι που εσώκλειε τα ζεύγη και μόλις το άνοιγα αυτό έβγαινε το γλοιώδες gel. Αυτό το gel, στη περίπτωση που ακουμπήσει την ίνα πάνω από το χρωματικό ζεύγος, δεν μπορεί να επηρεάσει τις επαφές κάπως; Μιας και μιλάμε για μονωτικό gel, που αναπόφευκτα απλώνεται παντού.

    Επιπλέον, όταν έκανα τη διασύνδεση του καλωδίου ΟΤΕ με αυτό, εν τέλει έβαλα τα ίδια ζεύγη, με αυτό του ΟΤΕ (Μαύρο-κόκκινο). Κοίταξα, αν είναι απέναντι η διπλανή οι αγωγοί και από τη μια άκρη το μαύρο κόκκινο ήταν διπλανά ζεύγη/αγωγοί, ενώ από την άλλη μου τύγχαναν απέναντι. Τελικά, η άκρη που μου φάνηκε ότι τα ανωτέρω χρωματικά ζεύγη, ήταν διπλανά, αυτά ένωσα με τα scotchlok και το καλώδιο του ΟΤΕ και την άλλη την έβαλα στη θέση 2-3 της τηλεφωνικής πρίζας CENTRAL, που είχα προαναφέρει.

    Βέβαια, όταν απογύμνωσα τις άκρες ήταν λίγο συστρεφόμενα το άσπρο-κόκκινο και το μπλε-μαύρο. Αυτά είναι τα ζεύγη σε αυτή τη περίπτωση που πρέπει να ενώνω με αυτό του χαλκού του ΟΤΕ και την τηλεφωνική πρίζα;

    Ακόμη, όταν κατά τη διάρκεια που ένωνα τα scotchlok, με τα ζεύγη του καλωδίου ΟΤΕ και του S/FTP (https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...z-cat6_208512/), σε κάποια στιγμή που πήγαινα να κουμπώσω το πορτοκαλί κουμπί, με μια απότομη κίνησή μου, βγήκε το μαύρο ζεύγος του καλωδίου ΟΤΕ και έμεινε λίγο μονωτικό gel, πάνω σε αυτό (την επαφή/ίνα), παρόλα αυτά δεν έκοψα την επαφή εκείνη, αλλά το ξανά έβαλα μέσα στη θύρα του scotchlok, έως πάνω τέρμα και κούμπωσα.

    Έπρεπε μήπως να αντικαταστήσω το κλιψάκι ή την επαφή, λόγω και της πρώτης περίπτωσης που αναφέρω πιο πάνω με το μονωτικό gel ή δεν επηρεάζει πουθενά;

    Στο μεταξύ, αγόρασα και την πένσα για τα scotchlok, την οποία θα παραλάβω αύριο, ώστε να κουμπώσω επακριβώς το πορτοκαλί κουμπί, γιατί με τη συμβατική πένσα -ίσως και άθελα μου πηγαίνει πιο μέσα-, αλλά και με το χέρι -όπως στη προκειμένη-, κουμπώνοντας την μια θύρα και την άλλη (Μαύρο-Μπλε & άσπρο μπλε-κόκκινο), δεν εφάρμοσε στην ίδια ευθεία, με το άσπρο περίβλημα.

    Παρόλα αυτά το κούμπωμα το άκουσα και όλα τα ζεύγη τερμάτισαν μέχρι πάνω, ώσπου να τα περάσω λίγο και με την ειδική πένσα αύριο. Πιθανότατα, αυτές τις ημέρες, θα δω και την κατάσταση των ζευγών από τη δευτερεύουσα κολώνα). Το καλώδιο, που εν τέλει έβαλα (https://www.kafkas.gr/ilektronika/di...z-cat6_208512/), καθαρό χαλκό δεν έχει; Είναι ισάξιο με το χοντρό τηλεφωνικό, σωστά; "
    Ευχαριστώ.

Σελ. 7 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 25678 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας