Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 108
  1. #1
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σας,

    Εδώ και αρκετούς μήνες, έχω ΤΕΡΑΣΤΙΟ πρόβλημα, με τη σύνδεση του ίντερνετ της γραμμής μου. Όλα ξεκίνησαν, από τον Οκτώβριο, του προηγούμενου έτους, όταν και μετά από κάποιες αλλαγές πορτών και ζευγών, στην τοπική καμπίνα της περιοχής, για τη γραμμή μου, η σύνδεση πηγαίνει, ολοένα από το «κακό στο χειρότερο».

    Εκείνο το διάστημα, μεσολάβησε και η εφικτότητα πρόσβασης σε VDSL τεχνολογία έως 50Mbps, από έως 24Mbps, που ήταν μέχρι πρότινος –τουλάχιστον εμπορικά- εφικτό, καθώς τεχνικά μέχρι την πρίζα του σπιτιού μου, έφταναν και φτάνουν κλειδωμένα πάνω από 115-130 Mbps στο Download και 40-46Mbps στο Upload. Ήμουν ήδη δηλαδή κουμπωμένος σε VDSL DSLAM πόρτα σύνδεσης από αρχές Ιανουαρίου του 2021, όπου έκτοτε και μέχρι αρχές Οκτωβρίου 2021, συγχρόνιζα το απόλυτο θεωρητικό προφίλ των 24άρων γραμμών, που είναι πολύ καλά δομημένες σε 27άρι προφίλ (27032Kbps Download & 2704Kbps Upload, σε Interleaved, ενώ σε Fast Path Profile, κατέβαινε ελάχιστα στα 27025Kbps Download & 2704Kbps Upload).

    Και ενώ από θέμα ταχύτητας ήμουν στα μέγιστα, ο μόνος λόγος που δήλωνα βλάβες, ήταν το λίγο υψηλό Ping 35-40ms στο idle, 100 σε παιχνίδια και ειδικότερα στο Download 200-700 Upload, για αλλαγή πορτών και απερχόμενων ζευγών, λόγω διαμαρτυρίας σε παιχνίδια οικείων σε διάφορα Video Games, όπως (Mine Craft, Call Of Duty, Free Fire)..

    Από αρχές Σεπτεμβρίου πέρυσι, είχα αναφέρει τις αυξημένες δυνατότητες της περιοχής, μέσω του 13788, όπου έστειλαν αίτημα, στο τεχνικό τμήμα της περιοχής μου και έτσι δόθηκε η δυνατότητα VDSL –και επίσημα εμπορικά - έως 50Mbps, αρχές Οκτωβρίου, πέρυσι στην ευρύτερη περιοχή. Με είχαν ενημερώσει και τηλεφωνικός, από το τεχνικό τμήμα της περιοχής, πως θα τοποθετηθεί «ειδική κάρτα» στην καμπίνα, για την ενεργοποίηση του VDSL, πράγμα το οποίο έγινε.

    Σημειωτέον, να αναφέρω πως η περιοχή μου είναι χωριό, 10km, μακριά από την πόλη, στο οποίο (χωρίο, όπου βρίσκεται η γραμμή μου), υπάρχει στα 600 μέτρα το Αστικό Κέντρο Περιοχής, Νέες Κεραίες Κινητής Τηλεφωνίας, που αλλάχθηκαν πέρυσι απέξω, και η καμπίνα από τις παλαιού τύπου Γκρι –Σε καλή κατάσταση-, όπου λαμβάνουν υπηρεσίες οι ελάχιστοι κάτοικοι, συμπεριλαμβανομένου εμού.

    Από τότε ξεκίνησαν σιγά-σιγά τα προβλήματα.. Αρχικά, την περίοδο εκείνη (Οκτώβριος 2021), μετά από αλλαγή πόρτας ή ρύθμισης προφίλ ή ενεργειών στο αστικό κέντρο (δεν μου ανέφεραν/αναφέρουν λεπτομέρειες έως σήμερα) και μετά από συχνές αλλαγές στη γραμμή, άρχιζα να συγχρονίζω στα 26991Kbps, στο Download & 2696Kbps στο Upload, σε Interleaved και 27031Kbps στο Download & 2704Kbps στο Upload, με εναλλαγή του προφίλ σε Fast Path.

    Απίστευτο, αλλά αληθινό! Ενώ σε όλες τις γραμμές το interleaved, δίνει μεγαλύτερο συγχρονισμό, από ότι το Fast Path, στη δική μου περίπτωση συνέβαινε/συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο! Τι εναλλαγές των προφίλ, μην τυχόν και «ξεκολλήσουν» (Interleaved/Fast Path), τι reset port, τι αλλαγές στα profile από 27/2.70 σε 24/1 και το αντίθετο και αν έχω ζητήσει, τι βλάβες και αν έχω δηλώσει από το 13788. ΤΙΠΟΤΕ δεν έλυσε το πρόβλημα, και κυρίως του Ping, όπου παραμένει υψηλό και αυξομειωμένο ανά δευτερόλεπτο, ιδίως σε παιχνίδια οικείων ακόμα και σε Fast Path και μην πω και χειρότερα από το Interleaved με κολλήματα (20-184Ping στο Idle, με Speedtest και ειδικότερα στο Download από 200-2.000 & 200-900 στο upload σε Fast Path & 40-43Ping στο Idle, με Speedtest και ειδικότερα στο Download 200-500 & 200-800 στο Upload και συνεχώς αυξομειωμένα ανά δευτερόλεπτο σε interleaved).

    Η εσωτερική και εξωτερική καλωδίωση, είναι άριστη, με καλώδιο μαύρο UTP CAT 6 CCA Μαύρο Εξωτερικού χώρου (PET), να φεύγει από το χωνευτή του εξωτερικά της μονοκατοικίας και να πηγαίνει απευθείας πάνω σε χωνευτή πρίζα CENTRAL RJ11 - 6P4C μονή, προδιαγραφών ΟΤΕ, με απόσταση 5 μέτρων από την αυλή τη βεράντα και μέσα. Το καλώδιο, ωστόσο που φεύγει από την κολώνα, είναι παλαιού τύπου χαλκού. Δεν πιστεύω όμως, πως αυτό είναι το πρόβλημα, καθώς με αυτό, από αρχές Ιανουαρίου του 2021, έπιανα το 27032Kbps Download & 2704Kbps Upload σε Interleaved.

    Έπειτα από αλλεπάλληλες διαμαρτυρίες και καταχωρίσεις βλαβών, ορισμένες εκ των οποίων τις δήλωναν με το ζόρι, λόγω του ότι όπως μου έλεγαν και λένε από το 13788, πως η γραμμή είναι σταθερή και συγχρονίζει και πάνω από το εμπορικό πακέτο, ενώ υπάρχουν κατά καιρούς μικροσφάλματα και κυρίως το πρόβλημα του Ping, που είτε το βλέπουν και κάνουν τους χαζούς, είτε δεν το βλέπουν, ενώ άλλες φορές –τις περισσότερες-, τις έκλειναν απευθείας, μόλις καταχωρούνταν από δεύτερο επίπεδο (απομακρυσμένο).

    Τέλη Ιουλίου περίπου, ζήτησα εκ νέου την αλλαγή της πόρτας, μιας και δεν ξανά αλλάχθηκε, από πέρυσι τον Οκτώβριο, παρά το αντίθετο που μου ισχυρίστηκαν ορισμένοι τεχνικοί της περιοχής, λόγω έργων και αλλαγή των υπόγειων καλωδίων στις κολώνες –είχαν ανοίξει μια μικρή τάφρο σε μια μόνο κεντρική κολώνα, όπου διασυνδέεται στην ανηφόρα με τη δική μου και άλλες τον περασμένο χειμώνα του 2022-, και που κατά 99%, πίστευα πως είχε κάποιο ελάττωμα, μετέβησαν και την άλλαξαν μαζί με ένα «Κεντρικό», όπως ανέφεραν στο πόρισμα της βλάβης.

    Ρωτώντας, όμως τι είναι αυτό το «Κεντρικό», που άλλαξαν μαζί με την πόρτα, δεν ήξεραν να μου απαντήσουν οι εκπρόσωποι του 13788.

    Έπειτα από αυτή την αλλαγή και ενώ 1 Ιουλίου, είχε προηγηθεί η αλλαγή ζεύγους μόνο στη γραμμή, δεν είδα καμία διαφοροποίηση ως προς την ιδιαιτερότητα των Profile Fast Path/Interleaved, ούτε μεγάλη διαφορά ως προς το ping, ιδίως στο Fast Path.

    Αρχές Αυγούστου και έπειτα από την αλλαγή πόρτας, ζήτησα να αλλαχθεί ξανά το προφίλ από 27/2.7 σε 24/1, να το αφήσω μερικές ημέρες σταθερό, χωρίς επανεκκινήσεις για να επανέλθω από την ερχόμενη Παρασκευή, για να το σηκώσουν ξανά στο 27/2.7, μήπως και επιτύχω το 27032Kbps Download με 2704Kbps, καθώς τελικά σε αυτές τις τιμές είναι καλύτερα λειτουργική η γραμμή –Το κόλπο αυτό το έκανα και πέρυσι μερικές φορές και έπιανε-, καθώς έχω την εντύπωση πως όσο πιο σταθερή είναι η γραμμή, τόσο μεγαλύτερα διαθέσιμα προφίλ ελευθερώνονται, για τη γραμμή μου και η δυνατότητα ξεκλειδώματός τους από τους τεχνικούς.

    Έχω καταλήξει πλέον, πως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης, τόσο η βελτίωση των Pings, όσο και η επίτευξη των παραπάνω τιμών στην γραμμή μου. Διορθώστε με αν κάνω κάποιος λάθος, πάντως και έπειτα από όλους τους παραπάνω ελέγχους/αλλαγές, δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο.

    Να σημειώσω τέλος, όπως θα δείτε και στα στατιστικά γραμμής που σας επισυνάπτω με το παρόν, παρακάτω, με το πριν και τώρα των προφίλ της γραμμής μου, υπάρχει λίγο αυξημένος θόρυβος, όμως και πριν από όλα αυτά υπήρχε γύρω στα 30db –δεν ξέρω αν αυτό επηρεάζει κάπως την επίτευξη της λίγο μεγαλύτερης ταχύτητας-.

    Βεβαία, τώρα είναι γύρω στα 35-36db, με το κλείδωμα σε 24/1 και packet loss γύρω στα 25-35%, σε αντίθεση με το 27άρι, όπου ήταν 0% ή μερικές φορές και με αυξημένη χρήση έως 9%.

    Αυτή τη φορά παρατήρησα επίσης και με την τελευταία αλλαγή της πόρτας τέλη Ιουλίου και «Κεντρικού», καθώς και της τελευταίας αλλαγής του profile σε 24/1, πως τα Profile Interleaved/Fast Path, δίνουν ακριβώς όπως θα έπρεπε, παραπάνω συγχρονισμό το πρώτο και λιγότερο το δεύτερο (24576/1024 – 24574/1020-3 σε SpeedPort Entry 2i, 24575/1024 – 24574/1019-20 SpeedPort Plus & 24575/1025 – 24575/1023 σε Smart –διαθέτω και τα 3-).

    Τώρα και με την εκ νέου αλλαγή σε 27άρι, που επρόκειτο να ξαναζητήσω μετά τις αλλαγές, που έγιναν πρόσφατα, τι άλλο προτείνετε να ζητήσω να δουν/αλλάξουν για να επιτυγχάνω σε Interleaved 27032Kbps Download & 2704 Upload και σε Fast Path 27025Kbps Download & 2704 Upload ;;


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_entry 2i (1ή).jpg 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  70,4 KB 
ID: 240798Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_entry 2i (2ή).jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  68,6 KB 
ID: 240799Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_entry 2i (3ή).png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  174,2 KB 
ID: 240800Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_plus.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  136,1 KB 
ID: 240801Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  eikona_smart.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  168,6 KB 
ID: 240802Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 1.jpg 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  52,8 KB 
ID: 240803Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 2.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  51,3 KB 
ID: 240804Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 3.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  73,0 KB 
ID: 240805Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 4.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  53,3 KB 
ID: 240806Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 5.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  54,1 KB 
ID: 240807Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 6.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  54,2 KB 
ID: 240808Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SPEEDTEST ΜΕΤΡΗΣΗ ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ 7.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  83,0 KB 
ID: 240809Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, ΕΝΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ?.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  129,9 KB 
ID: 240810Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ?.png 
Εμφανίσεις:  10 
Μέγεθος:  29,1 KB 
ID: 240811Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΟΣ ΣΥΓΧΡΟΝΙΣΜΟΣ, ΕΚΤΟΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤ?.PNG 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  43,5 KB 
ID: 240812


    Επιπλέον, έχω τις εξής απορίες, πριν ζητήσω την εκ νέου αλλαγή προφίλ σε 27άρι:

    1. Σε ποιόν αριθμό να καλέσω 13888/13788 από τον ίδιο ή/και από άλλον αριθμό;

    2. Το έχω καιρό απορία το γεγονός, ότι όσο πιο σταθερή είναι μια γραμμή, τόσο περισσότερα ελεύθερα προφίλ έχουν οι τεχνικοί, να επιλέξουν για κλείδωμα σε μια γραμμή ή απλώς περνάνε χειροκίνητα τιμές (προωθώντας, βλάβη πάντα) κλειδώνοντας εκείνοι τη γραμμή, όπου πιστεύουν, ότι θα είναι καλύτερα (έχοντας όμως και υψηλότερη εναλλακτική χειροκίνητη ή μη); Είναι και ένας από τους λόγους που πιστεύω πως μετά από 13-14 ημέρες ΑΠΟΛΥΤΗΣ σταθερότητας, θα τους δοθεί η αυτόματη ή μη επιλογή από το σύστημα να με βάλουν στο προφίλ με τους συγχρονισμούς (27032/2704), όπως είχα ένα χρόνο περίπου. Πραγματικά απορώ σε αυτό.

    3. Από θέματα θορύβων και τα σχετικά πιστεύεται πως η γραμμή είναι εντάξει ή να ζητήσω να τους ελέγξουν και αυτούς; Σημειωτέο, τώρα με το plus, έχω 35-35db στο up και γύρω στα 32-33db στο down. Είναι πολλά για μια 24 ή 27 αρά γραμμή η όχι;

    4. Όταν λέμε πως με έχουν σε κλειδωμένο προφίλ εννοείται, ότι με κλείδωσαν από το 27 στο 24 ή ότι ανεξαρτήτους προφίλ υπάρχει συστημικά και η ελεύθερη επιλογή και δεν με έχουν "ελευθερώσει", σε καμία από τις δύο περιπτώσεις; Διευκρινίστε μου, παρακαλώ, τι ακριβώς πρέπει να ζητήσω, για να συγχρονίζω παντού interleaved με 27032/2704, διότι, αν πάει πάλι κάτι στραβά, μετά θα πρέπει να ζητήσω ξανά 24/1, για να με μεταφέρουν εκ νέου σε 27 προφίλ, καθώς σε αντίθετη περίπτωση, θα μου απαντάνε τύπου "Είστε ήδη στο 27 ή ότι είναι το ανώτερο προφίλ κλπ.."

    5. Οι αποκλίνουσες προαναφερόμενες τιμές συγχρονισμού από τις κανονικές μέγιστες (27032/2704), μπορεί να οφείλετε σε κάποια ιδιαιτερότητα πόρτας σύνδεσης DSLAM ή ζεύγους ή και των δύο η σε κάποιο σημείο στο Αστικό Κέντρο; Γιατί σε εμένα κατά καιρούς και από τον προηγούμενο χρόνο, έχουν γίνει διάφορες αλλαγές και δεν ξέρω πια φταίει και τι όχι. Προαιρετικά πάντως, άλλαξαν ζεύγος/πόρτα τον προηγούμενο Ιούλιο Αρχές το ζεύγος τέλη του ίδιου μήνα την πόρτα, καθώς και ένα κεντρικό, που κανένας από το 13788, δεν ήξερε να μου πει τι είναι και σε ποιο σημείο.

    6. Υπάρχει περίπτωση, να είμαι ρυθμισμένος στο καφάο σε fast και σε interleaved. στις απομακρυσμένες ρυθμίσεις της γραμμής, εξού και ο μεγαλύτερος συγχρονισμός στο fast και ο λίγο μικρότερος, στο interleaved ή όπου ρυθμίζεται το ένα ρυθμίζονται όλα και αλλάζουν όλα (fast path/interleaved ρυθμίσεις), από οποιοδήποτε άκρο, επιτόπιο σε φυσικό σημείο/εγκαταστάσεις ή απομακρυσμένο;


    Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για το μεγάλο κείμενο, αλλά έχω τόσους μήνες που παιδεύομαι, και ήθελα να εκφράσω μια πλήρες και ολοκληρωμένη εικόνα της όλης κατάστασης και ταλαιπωρίας που έχω υποστεί από την COSMOTE, για μια γραμμή που είναι πάνω από 30 χρόνια ενεργή, με συνέπεια στης πληρωμές και χωρίς προβλήματα μέχρι πρότινος.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 04-09-22 στις 23:50.

  2. #2
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    982
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να καταλάβω καλά, κάνεις θέμα για μερικά kbps ?

  3. #3
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Όχι. Το θέμα μου δεν είναι τα μερικά Kbps, αλλά τα κολλήματα που προκαλούνται στη γραμμή ("Ο Ιστότοπος δεν αποκρίνεται" ή ότι "ο DNS δεν είναι διαθέσιμος", σε απλές ιστοσελίδες, όπως η αλληλογραφία (yahoo, gmail), το facebook ή ότι "δεν υπάρχει δίκτυο"), ενώ υπάρχει, ξαφνικά κατά το άνοιγμα μιας σελίδας και κυρίως τον υψηλών Pings σε παιχνίδια πάνω από 1.000, όπως θα δείτε στο Download, αλλά και στο Upload. Πέραν αυτών, όμως, τα προφίλ Fast Path/Interleaved, στη γραμμή μου δεν λειτουργούν σωστά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι το γεγονός ότι, στο fast path, όπου θα έπρεπε να είναι πιο γρήγορη η γραμμή χωρίς κολλήματα και ιδίως χωρίς πολλά Pings, με λιγότερο συγχρονισμό. Σε εμένα λειτουργούν όλα αυτά ανάποδα, δηλαδή στο inteleaved έχω περισσότερα πάλι ping στο idle και περίπου τα ίδια με το fast (πολλά ή ίσως λίγο λιγότερα) και μικρότερο συγχρονισμό. Να διευκρινίσω όμως, πως αν τα προφίλ και τα ping, λειτουργούσαν ομαλά και δεν είχα τα προαναφερόμενα θέματα, δεν θα με ενδιέφεραν αυτές οι μικρό-αποκλίσεις στο down και up. Όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος πως όλα αυτά οφείλονται, λόγω των ιδιαιτεροτήτων αυτών και δεν ξέρω που ακριβώς να εστιάσω, έπειτα από τις αλλαγές σε πόρτα και ζεύγους και ενός κεντρικού -που δεν ξέρω τι είναι και δεν ήξεραν ούτε από το 13788 να μου πουν, έπειτα από αυτή την σημείωση των τεχνικών-. Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να ελέγξω. Βέβαια τώρα και με την τελευταία αλλαγή της πόρτας και έπειτα του αιτήματός μου στην COSMOTE, να κλειδώνω στα 24/1 από τα 27/2.7, βλέπω πως τα προφίλ δίνουν ακριβώς ότι θα έπρεπε (Interleaved 24575-6/1024-25 & Fast Path (24574/1019). Έχω αφήσει ενεργή και χωρίς αποσυνδέσεις/επανεκκινήσεις την γραμμή από 19/08, με την ελπίδα ότι, όσο μένει σταθερή η γραμμή, θα έχουν μεγαλύτερα διαθέσιμα 27άρια οι τεχνικοί κατά την αλλαγή. Δεν γνωρίζω βέβαια τις διαδικασίες και τις δυνατότητες που έχει το κάθε επίπεδο, καθώς και το κατά πόσο αυτό ισχύει ή αν έχουν πάντα την επιλογή και για το παραπάνω και απλώς κατά την κρίση των τεχνικών, δεν το δίνουν, όμως και στο παρελθόν είχα τέτοιου είδους θέματα και με αυτή τη πρακτική οι συγχρονισμοί ήταν στο μέγιστο 27032 με 2704. Έκανα περαιτέρω ενέργειες όμως, διότι είχα διαμαρτυρίες οικείων στα video games, όπου είχαν αυξημένα ping. Τελικά και με τον περαιτέρω έλεγχο έχει γίνει πολύ χειρότερα η γραμμή, αυτούς τους μήνες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι το γεγονός ότι, πλέον στα παιχνίδια (Minecraft, Call Of Duty, Free Fire), τα pings στους οικείους, ανεβοκατεβαίνουν στην διάρκεια των παιχνιδιών από 80-800 στα 1000 και ξανά στο 100, για παράδειγμα ανά δευτερόλεπτο. Ερώτησή: Αν κάποιος ζητήσει να κλειδώνει η γραμμή στα 27, με το να ζητήσει να έχει ελεύθερο 27άρι, έχει διαφορά ή είναι το ίδιο; Να ξέρω δηλαδή τι να ζητήσω, μήπως και επανέλθουν τα προφίλ και οι συγχρονισμοί και εξαλειφθούν τα παραπάνω προβλήματα/κολλήματα στη σύνδεση. Οι θόρυβοι επίσης στη γραμμή είναι εντάξει ή να ζητήσω και εκεί κάποιον έλεγχο/τροποποίηση;
    Ευχαριστώ.

  4. #4
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Όχι. Το θέμα μου δεν είναι τα μερικά Kbps, αλλά τα κολλήματα που προκαλούνται στη γραμμή ("Ο Ιστότοπος δεν αποκρίνεται" ή ότι "ο DNS δεν είναι διαθέσιμος", σε απλές ιστοσελίδες, όπως η αλληλογραφία (yahoo, gmail), το facebook ή ότι "δεν υπάρχει δίκτυο"), ενώ υπάρχει, ξαφνικά κατά το άνοιγμα μιας σελίδας και κυρίως τον υψηλών Pings σε παιχνίδια πάνω από 1.000, όπως θα δείτε στο Download, αλλά και στο Upload.

    Πέραν αυτών, όμως, τα προφίλ Fast Path/Interleaved, στη γραμμή μου δεν λειτουργούν σωστά. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι το γεγονός ότι, στο fast path, όπου θα έπρεπε να είναι πιο γρήγορη η γραμμή χωρίς κολλήματα και ιδίως χωρίς πολλά Pings, με λιγότερο συγχρονισμό. Σε εμένα λειτουργούν όλα αυτά ανάποδα, δηλαδή στο inteleaved έχω περισσότερα πάλι ping στο idle και περίπου τα ίδια με το fast (πολλά ή ίσως λίγο λιγότερα) και μικρότερο συγχρονισμό.

    Να διευκρινίσω όμως, πως αν τα προφίλ και τα ping, λειτουργούσαν ομαλά και δεν είχα τα προαναφερόμενα θέματα, δεν θα με ενδιέφεραν αυτές οι μικρό-αποκλίσεις στο down και up. Όμως, είμαι σχεδόν σίγουρος πως όλα αυτά οφείλονται, λόγω των ιδιαιτεροτήτων αυτών και δεν ξέρω που ακριβώς να εστιάσω, έπειτα από τις αλλαγές σε πόρτα και ζεύγους και ενός κεντρικού -που δεν ξέρω τι είναι και δεν ήξεραν ούτε από το 13788 να μου πουν, έπειτα από αυτή την σημείωση των τεχνικών-.

    Πραγματικά δεν ξέρω τι άλλο να ελέγξω. Βέβαια τώρα και με την τελευταία αλλαγή της πόρτας και έπειτα του αιτήματός μου στην COSMOTE, να κλειδώνω στα 24/1 από τα 27/2.7, βλέπω πως τα προφίλ δίνουν ακριβώς ότι θα έπρεπε (Interleaved 24575-6/1024-25 & Fast Path (24574/1019).

    Έχω αφήσει ενεργή και χωρίς αποσυνδέσεις/επανεκκινήσεις την γραμμή από 19/08, με την ελπίδα ότι, όσο μένει σταθερή η γραμμή, θα έχουν μεγαλύτερα διαθέσιμα 27άρια οι τεχνικοί κατά την αλλαγή. Δεν γνωρίζω βέβαια τις διαδικασίες και τις δυνατότητες που έχει το κάθε επίπεδο, καθώς και το κατά πόσο αυτό ισχύει ή αν έχουν πάντα την επιλογή και για το παραπάνω και απλώς κατά την κρίση των τεχνικών, δεν το δίνουν, όμως και στο παρελθόν είχα τέτοιου είδους θέματα και με αυτή τη πρακτική οι συγχρονισμοί ήταν στο μέγιστο 27032 με 2704.

    Έκανα περαιτέρω ενέργειες όμως, διότι είχα διαμαρτυρίες οικείων στα video games, όπου είχαν αυξημένα ping.

    Tελικά και με τον περαιτέρω έλεγχο έχει γίνει πολύ χειρότερα η γραμμή, αυτούς τους μήνες. Χαρακτηριστικό παράδειγμα, είναι το γεγονός ότι, πλέον στα παιχνίδια (Minecraft, Call Of Duty, Free Fire), τα pings στους οικείους, ανεβοκατεβαίνουν στην διάρκεια των παιχνιδιών από 80-800 στα 1000 και ξανά στο 100, για παράδειγμα ανά δευτερόλεπτο.

    Ερώτησή: Αν κάποιος ζητήσει να κλειδώνει η γραμμή στα 27, με το να ζητήσει να έχει ελεύθερο 27άρι, έχει διαφορά ή είναι το ίδιο; Να ξέρω δηλαδή τι να ζητήσω, μήπως και επανέλθουν τα προφίλ και οι συγχρονισμοί και εξαλειφθούν τα παραπάνω προβλήματα/κολλήματα στη σύνδεση. Οι θόρυβοι επίσης στη γραμμή είναι εντάξει ή να ζητήσω και εκεί κάποιον έλεγχο/τροποποίηση;
    Ευχαριστώ.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συγγνώμη, αυτά τα ping spikes υπάρχουν και αν η γραμμή είναι idle δηλ. καμία άλλη συσκευή είτε με WiFi είτε με Ethernet δεν είναι συνδεδεμένη στο router;

  6. #6
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στη πεμπτη παραγραφο λες οτι η καμπινα που σου δίνει υπηρεσιες ειναι ακομα απο τις παλιες σωστα?

  7. #7
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα,

    geoavlonitis, φυσικά και είναι. Όπως προανέφερα, τα θέματα αυτά συμβαίνουν πολύ συχνά και ξαφνικά, ανά πάσα ώρα και στιγμή, εντός ενός 24ώρου, τόσο σε ασύρματη, όσο και σε ενσύρματη σύνδεση, σε πάνω από μια συσκευές (ενσύρματα ή ασύρματα δικτυωμένες).

    Συγκεκριμένα, και γενικά, στη γραμμή αυτή συνδέονται, μέχρι και 10 συσκευές, ενσύρματα και ασύρματα, εκ των οποίων 5 smartphones (1 samsung galaxy s21, 1 samsung galaxy j4 plus, 1 samsung galaxy core 2, ένα iphone 5& 7, τα δικά μου (wifi σύνδεση)), 2 tablets (1 samsung galaxy tab a7, 1 alcatel 1T 10" 2021 (wifi σύνδεση)), ένα καινούργιο λάπτοπ (dell inspiron 3501, με windows 11, μέσω wifi & ethernet -και στις δύο περιπτώσεις συμβαίνουν τα παραπάνω και με εναλλαγή των lan ports του εξοπλισμού-),1 pc, με σύνδεση ethernet και ένας εκτυπωτής hp deskjet ink advantage 3775 all in one printer series (ασύρματη σύνδεση).

    Να διευκρινίσω, πως τα προβλήματα αυτά συμβαίνουν, είτε συνδέοντας μόνο 1 ή 2, από τις προαναφερόμενες συσκευές στο δίκτυο, είτε αν είμαστε όλοι μαζί μέσα. Τους τελευταίους μήνες, δοκιμάζω με τα speedport entry 2i, speedport plus & speedport smart με τον mesh, που έχω στη κατοχή μου -μόνο το νέο ΖΤΕ δεν έχω, που καλύτερα γιατί έχω ακούσει και διαβάσει πολλά προβλήματα-, είτε αλλάζοντας τους κανάλι εκπομπής στο wifi στα 2.4GHz & 5GHz (στο plus και smart), είτε κάνοντας τους reset και εκ νέου ρύθμιση και δεν αλλάζει ΤΙΠΟΤΑ, -ίσως παροδικά στην αρχή και μετά το reset, για ένα 24ώρο το πολύ με αυξημένη χρήση ή μη πάλι τα ίδια-.

    Δεδομένων αυτών, πιστεύω πως το πρόβλημα, είναι είτε καλωδιακό, λόγω του utp CCA, είτε θέμα προφίλ, και γενικότερα κάποιας ρύθμισης στη γραμμή, που προκαλεί όλα αυτά.

    Πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο, πέραν των όλων παραπάνω ενεργειών μου, και αλλαγών από την πλευρά των τεχνικών (ζευγών, πόρτας και ενός κεντρικού, -που μου ανέφεραν και δεν ήξεραν τι είναι, αλλά ούτε και εγώ, από 13788, κατά το κλείσιμο της βλάβης 26 Ιουλίου, μαζί με την αλλαγή της πόρτας-).

    Εσείς τι πιστεύεται ότι συμβαίνει και φταίει; Ο θόρυβος για παράδειγμα στη γραμμή είναι καλός; Εμένα μου φαίνεται λίγο αυξημένος.

    Η προαναφερόμενη πρακτική που εφαρμόζω, για να ξανά ανεβάσω σε 27άρι το προφίλ πιστεύεται πως λειτουργεί;

    Δεδομένου, και της αλλαγής πόρτας και ζεύγους στο καφάο 26 Ιουλίου & 1 Ιουλίου, αντίστοιχα, παρατηρώ, όπως ξανά είπα, και ιδίως από όταν πριν ένα μήνα (08/08), ζήτησα να πέσει το προφίλ, από τα 27/2.70, στα 24/1, εξάλειψη των ιδιαιτεροτήτων, μεταξύ του fast path & interleaved,τόσο στους συγχρονισμούς, όσο και στη συμπεριφορά τους γενικότερα, με εξαίρεση του packet loss, -που μάλλον κατά το "φρενάρισμα" της ταχύτητας στα 24/1, αυξήθηκε αρκετά-.

    Επίσης, υπάρχει διαφοροποίηση, στο εάν κάποιος, καλώντας στο 13788, αναφέρει να τον βάλουν σε ελεύθερο 27άρι, από το να ζητήσει κλείδωμα στα 27/2.70 ή στα 27032 με 2704; Είναι κάποια επιπρόσθετη, συστημική επιλογή, δηλαδή, των απομακρυσμένων και μη τεχνικών και ανάλογα με την επιθυμία ή αναγκαιότητα, το ισοσταθμίζουν κάθε φορά;
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    ZaNteR καλησπέρα,

    Στην Πέμπτη παράγραφο του αρχικού κειμένου, αναφέρω πως η καμπίνα, όπου λαμβάνω υπηρεσίες, είναι "παλαιού τύπου", και σε καμία περίπτωση παλαιά, φθαρμένη ή προβληματική. Ίσα-ίσα, που όπως προανέφερα, ναι μεν είναι από τις παλιές, αλλά σε άριστη κατάσταση, και βρίσκεται ακριβώς απέξω από το αστικό κέντρο και τις εγκαταστάσεις (κεραίες), στο σπίτι του ΟΤΕ, στο Χωριό, όπου έχει adsl & vdsl πόρτες. Άλλωστε, και η υποδομή του χαλκού στο χωριό, φαίνεται πως είναι σε άριστη κατάσταση, δεδομένων των ταχυτήτων που φθάνουν στη τηλεφωνική πρίζα του σπιτιού. Σε 2 χρόνια κιόλας, έχω επίσημη ενημέρωση, έπειτα από έγγραφο ερώτημά προς την ΕΕΤΤ και τεχνικό τμήμα του νομού, πως θα αναπτυχθεί υποδομή FTTH, έπειτα από την ανακήρυξη ανάδοχο,υ στην ευρύτερη περιοχή, και ότι το χωριό έχει ήδη συμπεριληφθεί στο ευρυζωνικό πρόγραμμα SFBB, και ότι η οπτική ίνα θα επεκταθεί μέχρι και τις κολώνες από τη μια και μοναδική αυτή καμπίνα που έχουμε εδώ, όπου μέχρι αυτή φτάνει η οπτική ίνα αυτή τη στιγμή -τουλάχιστον έτσι μου είπαν-.

    Το σπίτι μου, είναι 600 μέτρα μακριά από αυτές τις εγκαταστάσεις, σε ευθεία, απέναντι, γραμμή από την οικία μου, και συνδέομαι από 2 κολώνες, την κύρια όπου έρχεται υπόγεια το καλώδιο στο box, και άλλη μια με τον απλό τετράγωνο χαλύβδινο χωνευτή, που προστατεύει τα καλώδια.

    Επειδή, εδώ, όπως προανέφερα, είναι χωριό και υπάρχουν ανηφόρες με στενά και σπίτια το ένα δίπλα στο άλλο, από την κάτω και πάνω μεριά, το κάθε στενό και οι πλευρές του χωριού (κυκλική περιοχή), η ύπαρξη δύο κολώνων (κύριας και βοηθητικής), είναι απαραίτητη σε κάποια σημεία, ιδίως στις περιπτώσεις, όπου αυτές, δεν είναι ακριβώς έξω από το σπίτι κάποιου, όπως στη περίπτωση μου, αλλά στα 20-40 μέτρα.

    Φεύγει ένα καλώδιο, από από την κεντρική κολώνα και επαφίεται στην επόμενη, απέναντι κολώνα, όπου με τη σειρά της φεύγει πιθανώς καλώδιο με 3 ζεύγη, το ένα συνδέεται στο πρώτο σπίτι, το δεύτερο στο δεύτερο σπίτι και το τρίτο ζεύγος έρχεται σε εμένα -κόκκινο-μαύρο- (χάλκινο 30ετίας καλλώδιο) στον γκρι στρόγγυλο χαλύβδινο χωνευτή ΟΤΕ, στο πέτρινο τοίχο, έξω από τη μονοκατοικία και ακριβώς εκεί συνδέεται με utp cat 6 CCA, με το μαύρο-μπλε και κόκκινο-άσπρο μπλε και με τη βοήθεια των συνδετήρων -κλιψάκια- (https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...itpino_187747/), και σε απόσταση 3 μέτρων, από την αυλή βεράντα και μέσα -σαλόνι-, πηγαίνει απευθείας στη κεντρική χωνευτή πρίζα central rj11, προδιαγραφών ΟΤΕ, στις θύρες 2-3, όπου στη δύο τοποθετώ το μπλε και στη 3 το άσπρο-μπλε.

    Μετά φεύγει καλώδιο τηλεφωνικό και πηγαίνει απευθείας πάνω στη dsl θύρα εξοπλισμού, και ένας ασύρματος, με ένα σταθερό στις θύρες phone 1&2 πάλι με μικρού μήκους τηλεφωνικά καλώδια, χωρίς παρεμβολή φίλτρων, διαχωριστών, διακλαδωτών, ups, συναγερμών, καμερών και τα συναφή και το τροφοδοτικού του εκάστοτε εξοπλισμού. Είναι από τις απλούστερες η συνδεσμολογία που εφαρμόζω, δεδομένης και της ευρυζωνικής πρόσβασης (voip).

    Σημειωτέο, ότι έχω αλλάξει και τη πρίζα ρεύματος, που ήταν παλαιού τύπου, με legrand γερμανική, και το έχω μόνο του στο ρεύμα, το εκάστοτε ρούτερ, κάθε φορά, καθώς και το καλώδιο utp, 2 φορές σε διάστημα ενός χρόνου (πέρυσι τον Αύγουστο, σχεδόν και λίγο πριν την έναρξη των προβλημάτων τον προηγούμενο Οκτώβριο και φέτος τον Απρίλιο), λόγω ελάττωσης με το "κόψε-ράψε" και τα κλιψάκια, και έξι-εφτά σε διάστημα 2 χρόνων, από το καλοκαίρι του 2020. Και για να είναι σίγουρος, πήγα και στα διπλανά σπίτια με σκάλα και έλεγξα και εκεί την καλωδίωση και άλλαξα κάποια clips και μόνωσα με μονωτική. Την ενέργεια αυτή με τη μονωτική, την έκανα συγκεκριμένα, στο ακριβώς διπλανό σπίτι, το δεύτερο, διότι, δεν υπάρχει χωνευτης και είναι κλειστή - εγκαταλελειμμένη οικία. Ήθελα να πάω και στη κολώνα, όχι με το box, αλλά στη δεύτερη συμπληρωματική, καθώς είμαι λίγο εξοικειωμένος με τα δίκτυα και γνωρίζω βασικά πράγματα, αλλά φοβάμαι, μην τυχόν υπάρχει ρεύμα η μου πει κανένας κάτι. Είναι σε σημείο που την φθάνω χωρίς σκάλα τη συγκεκριμένη, την οποία δεν την ξανά κοίταξε τεχνικός για χρόνια και τα καρφιά από την κολώνα αυτή ξεκολλάνε και με τις κακοκαιρίες ένα προς ένα σιγά-σιγά και τα καλώδια (από τη δεύτερη πάντα κολώνα), δεν επαφίεται, ολοκληρωτικά στη κολώνα, ξεκολλάνε και προεξέχουν λίγο -Όχι αυτά που είναι μέσα στο χωνευτη, αλλά το υπόλοιπο εξωτερικό μήκος των καλωδίων, που καρφώνονται πάνω στη κολώνα-.
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 08-09-22 στις 01:04.

  8. #8
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν. Η DSL σαν γραμμή με φυσικά χαρακτηριστικά (errors, SNR, Attenuation) είναι πολύ καλή έως τέλεια, σημειώνουμε ότι είσαι από αστικό κέντρο και όχι από καμπίνα,για αυτό δεν έχεις και Vectoring. Τα όποια προβλήματα που μπορούν να προκύψουν είναι είτε από τη διασύνδεση του αστικού κέντρου με το υπόλοιπο δίκτυο είτε από το ρούτερ σου (με μεγάλες πιθανότητες να ισχύει το δεύτερο γιατί αυτά τα ρούτερ δεν έχουν καν σοβαρό QoS). Το να παλεύεις με τα προφίλ δεν έχει κανένα νόημα. Είδες ότι και με όποιο προφίλ να μπει στη γραμμη σου, πάλι προβλήματα έχεις.

    Δοκίμασε να πας σε 50αρα, δεν ξέρω αν σε περιορίζει το κόστος αλλά ίσως και να φταίει το ότι δεν υπάρχει διαθέσιμο Bandwidth για τις απαιτήσεις του σπιτιού και η γραμμή υποφέρει από Bufferbloat. Το 1Mbps upload είναι πολύ μικρό πλέον.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-07-2008
    Μηνύματα
    622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    109998/10999
    ISP
    Nova (καφαο ΟΤΕ)
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΥΝΤΑΙΟ
    Router
    VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 4.6(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Και εγω πιστευω οτι αμα παει σε 50αρα η 100αρα θα στρώσει.

  10. #10
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    geoavlonitis & ZaNteR καλησπέρα.

    Αρχικά να αναφέρω, πως η γραμμή μου και σύμφωνα με την τεχνική υποστήριξη της COSMOTE, (τοπική και απομακρυσμένη), είναι σε Super Vectoring 17a Profile, από την προαναφερόμενη καμπίνα, με διαθέσιμες ADSL & VDSL πόρτες.

    Ναι μεν υπάρχει και το Αστικό κέντρο, όπως εξήγησα, όμως σε KAMIA περίπτωση δεν λαμβάνω αποκλειστικά υπηρεσίες από αυτό, διότι υπάρχει και αριθμός καμπίνας. η 101, την οποία την έχω δει που είναι έξω από το αστικό. και ο αριθμός της αναφέρεται σε όλα τα box στις κολώνες του χωριού, οπότε σίγουρα μεσολαβεί καμπίνα, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις.

    Άλλωστε, όλες οι καμπίνες παρόχων, με κάποιον κόμβο/κέντρο διασυνδέονται, ώστε να παρέχουν υπηρεσίες στον τελικό χρήστη. Οπότε, ακόμη και να λάμβανα, αποκλειστικά και μόνο, υπηρεσίες από Α/Κ, που ΔΕΝ λαμβάνω, καθώς μεσολαβεί και η καμπίνα, δεν νομίζω να επηρεάζει και να σχετίζεται με τα προβλήματα σε αυτή, όπως σωστά αναφέρατε και εσείς, και το τονίζω πως η γραμμή ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΣΕ ΑΨΟΓΑ, μέχρι αρχές Οκτωβρίου, οπότε έπειτα δόθηκε και η 50άρα ταχύτητα διαθέσιμη, κατόπιν αιτήματος μου, και μετέπειτα από εκσκαφή στη πρώτη κολώνα, στην ανηφόρα, και μετά από τηλεφωνική επικοινωνία, που είχα με τους τεχνικούς της περιοχής, μου είπαν πως άλλαξαν καλώδια σε όλες τις κολώνες (Φεβρουάριο 2022).

    Βέβαια, τα θέματα αυτά ξεκίνησαν από τον περασμένο Οκτώβριο, όταν και δόθηκε 50άρα διαθέσιμη στη περιοχή και κατόπιν μιας αλλαγής πόρτας που είχε γίνει στη γραμμή μου, κατόπιν αιτήματός μου, ενώ πριν συμβούν τα παραπάνω μπαίναμε και με ΟΛΕΣ τις συσκευές συνδεδεμένες ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΩΣ, στην ίδια ταχύτητα 24άρα, που μου έδινε 27Mbps, χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα, παρά μόνο τα φυσιολογικά και αναμενόμενα, όπως καμιά φορά, σε περίπτωση που είχα πολλές ημέρες το router αναμμένο, με αποτέλεσμα το χαμηλό bandwidth ή την αργή και επουδενί, διακοπή φορτώματος ιστοσελίδων, λόγω του ότι μπαίναμε όλοι μαζί μέσα, ανεξαρτήτους, χρησιμοποιούμενου εξοπλισμού, κάθε φορά.

    Όσον αφορά την προέλευση των προβλημάτων, στο αστικό κέντρο και τη καμπίνα, ούτε εγώ πιστεύω πως υπάρχει εκεί κάποια δυσλειτουργία, δεδομένων και των αρκετών αλλαγών σε πόρτες, ζεύγη, και τελευταία σε αλλαγή κεντρικού, -που πραγματικά αν γνωρίζει κάποιος απόλυτα τι είναι αυτό, να μου απαντήσει-.

    Έχω την εντύπωση πάντως, και από τη λέξη, πως είναι η κεντρική κάρτα δικτύου στο αστικό ή τη καμπίνα, από όπου συνδέονται πάνω όλοι οι συνδρομητές, εκάστοτε περιοχής.

    Τώρα όσον αφορά, την προέλευση των προβλημάτων από τους προαναφερόμενους εξοπλισμούς και ιδίως για τα speedport entry 2i & plus, πιθανώς και να συμφωνώ, αλλά όχι με απόλυτη σιγουριά και αυτό γιατί τους έχω δοκιμάσει και στη κύρια κατοικία μομυ στην πόλη του νομού, όπου διαμένω με 24άρη και 50άρη προφίλ (πριν και μετά τον δωρεάν διπλασιασμό στις 15/07, που έγινε σε εκείνη τη γραμμή)μ και λειτουργούσαν/ούν άψογα με τη γραμμή τα συγκεκριμένα, μπαίνοντας όλοι μαζί κιόλας μέσα στο διαδίκτυο, και με προβληματική περιοχή (ανεφικτότητα, όπου στην 24άρα, είχα 27032 & 2704 και τώρα στο 50άρι μέγιστο 45-48 και στους τρείς εξοπλισμούς, συμπεριλαμβανομένου και του δεύτερου smart με mesh που έχω και για εκείνη τη γραμμή).

    Κανονικά σε εκείνη τη περιοχή, υπάρχει διαθεσιμότητα έως 200Mbps, μέσω FTTC, αλλά λόγω ενός προβληματικού, υπογείου καλώδιού στο καφάο, η περιοχή πάνω από 38-55, δεν δίνει.
    Σε καμία των περιπτώσεων πάντως δεν αμφιβάλλω, για τυχόν πρόβλημα που ίσως να δημιουργούν τα smart, μιας και τα έχω βάλει και τα δύο και στις δύο γραμμές και διαπίστωσα, ότι δεν είναι θέμα εξοπλισμού, αλλά γραμμής της προβληματικής -μέχρι πρότινος άριστης- στο χωριό.

    Πέραν αυτού, ιδίως το smart, είναι ένας αρκετά νέος και καλός ρούτερ, με τον mesh, που κοστίζει αρκετά χρήματα, και έχει πληθώρα δυνατοτήτων, οπότε ούτως η άλλως απορρίπτω τυχόν πρόβλημα και στα 2 smart που έχω, και λόγω των παραπάνω ελέγχων και σε άλλη γραμμή.

    Ακριβώς το ίδιο θέμα με το προφίλ, είχα και στη κύρια μη τώρα προβληματική γραμμή, και έπειτα από αρκετές πιέσεις και επικοινωνίες με το 13788, τον περασμένο χειμώνα την ανέβασαν στο σωστό, μέγιστο προφίλ, με καταχωρίσεις βλαβών, και από εκεί και ύστερα λειτουργούσε και λειτουργεί εξαιρετικά, παρόλη την ανεφικτότητα της περιοχής.

    Στη γραμμή που υπάρχει το πρόβλημα, τώρα και όσον αφορά το προφίλ της, ανέφερα πως έχει καλυτερέψει λίγο η σύνδεση και μετά την τελευταία αλλαγή της πόρτας και ζεύγους στο καφάο, καθώς και από την αλλαγή του προφίλ από τα 27/2.70 σε 24/1 (Δίνει σωστούς συγχρονισμούς στο fast και interleaved. Το παραπάνω packet loss, δεν αποτελεί θέμα νομίζω, διότι γνωρίζω πως συμβαίνει, λόγω του περιορισμού από τα 27 στα 24 στη γραμμή).

    Για το λόγο αυτό ρωτάω, και επειδή έχει περάσει ένας μήνας ακριβώς σήμερα, από αυτή την αλλαγή και επειδή θέλω να εξαντλήσω κάθε πιθανότητα, αναφορικά με τα προφίλ και με το εάν ζητάω την επιθυμία μου ορθώς ή όχι, όσον αφορά τη ύπαρξη δυνατότητας για κλειδωμένο ή ελεύθερο προφίλ -αν γνωρίζει κάποιος, αν ισχύει και υπάρχει κάτι τέτοιο, να μου απαντήσει, παρακαλώ, διότι δεν σκοπεύω να το αφήσω άλλο σε 24/1 το προφίλ-.

    Όπως εξήγησα, ο μόνος λόγος που χρησιμοποιούσα και εξακολουθώ να χρησιμοποιώ αυτή τη πρακτική ,είναι το γεγονός ότι, μετά από κάποιες αλλαγές σε φυσικά σημεία της γραμμής, έχω παρατηρήσει και ιδίως σε περιπτώσεις, όπου υπάρχει το περιθώριο και η γραμμή δεν επιτυγχάνει το μέγιστο θεωρητικό των συγχρονισμών, καθώς και σε περιπτώσεις όπως το να δίνει μεγαλύτερο συγχρονισμό το fast από το interleaved, ενώ πάντα συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο, πως αλλάζοντας το προφίλ, ρίχνοντας, δηλαδή, το +10% και επαναφέροντας το, μετά από κάποιο διάστημα αρκετής σταθερότητας, η γραμμή επανέρχεται πλήρως στα φυσιολογικά, με τους συγχρονισμούς και με τα προφίλ fast path και interleaved.

    Το κόλπο αυτό το έχω δοκιμάσει και στο παρελθόν και λειτουργεί, τόσο πριν εμφανιστεί αυτό το πολύμηνο πρόβλημα, όσο και τους προηγούμενους μήνες, όπου για κάποιο διάστημα αρνιόντουσαν να καταχωρήσουν βλάβη για αλλαγή της πόρτας DSLAM και στις 2 γραμμές μου. Το μόνο που δεν θυμάμαι, είναι αν είναι διαφορετικό, το να ζητήσει κάποιος ελεύθερο 27άρι προφίλ, από το να πει να κλειδώνει στα 27/2.70. Έχει κάποια διαφορά αυτό; Υπάρχει τέτοιου είδους επιλογή στους τεχνικού, απομακρυσμένους η μη;

    Όσον αφορά την μετάβασή μου σε 50άρα γραμμή, να αναφέρω ότι την είχα δοκιμάσει τις πρώτες ημέρες λειτουργίας της και έπιανα 54999 στο down με 5496 στο up σε interleaved και 55000 με 5503 σε fast, με γύρω στα 9db, για μερικές ημέρες, όπου μετά έκανα υπαναχώρηση, λόγω του επιπλέον κόστους και είχα ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΗΣ ΙΔΙΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑΤΑ, άρα δεν άλλαξε, ούτε θα αλλάξει κάτι το επόμενο διάστημα πάνω σε αυτό, όπου θα μου δοθεί δωρεάν στη τιμή της 24άρας από τον διπλασιασμό, καθώς τον δικαιούμαι, από ότι με ενημέρωσαν.

    Όποτε και σε περίπτωση που δεν είχα επιλεγεί στη δωρεάν αναβάθμιση, δεν θα άλλαζα το πακέτο, λόγω του κόστους, και λόγω του ότι δεν έχει κανένα νόημα. Ίσα-ίσα, που θα πλήρωνα και ακριβότερα, όπου πλέον στις εποχές που ζούμε, τα οικονομικά είναι δύσκολα, δεδομένου του ότι πληρώνω και για 2ό σπίτι τηλεφωνική γραμμή, πάλι στη COSMOTE.

    Για όλους αυτούς τους λόγους, καταλήγω στο συμπέρασμα πως κάποια ρύθμιση στο προφίλ είναι το θέμα, που δεν την αφήνουν ελεύθερη να πιάσει αυτό που μπορεί, στο τρέχον εμπορικό πακέτο με το +10% και τη φρενάρουν λίγο παρακάτω, με αποτέλεσμα στη προσπάθεια να επιτύχει το μέγιστο, να ζορίζεται και να κολλάει. Για αυτό κιόλας ρωτάω, αν υπάρχει η επιλογή του ελεύθερου 27αριού, μην τυχόν και αλλάξει πάλι, ξανά συγχρονίζω 27032 με 2704, χωρίς κολλήματα και προβλήματα, όπως παλιά στη συγκεκριμένη γραμμή.

    Υ.Γ ZaNteR, για την ιστορία, να αναφέρω πως για τη γραμμή στο χωριό, την οποία και αφορά το παρόν νήμα, μέχρι πρότινος υπήρχε εμπορικά έως 24Mbps, έπειτα όμως από πιέσεις μου και αιτημάτων, το περασμένο Οκτώβριο, έδωσαν και επίσημα εμπορικά VDSL έως 50Mbps, παρόλο που υπάρχει δυνατότητα τεχνικά και για 100άρα, δεν τη δίνουν εμπορικά και μου είπαν και πως το 100 με το 200, συμπεριλαμβανομένων και των νέων ταχυτήτων που θα προστεθούν σύντομα, θα υπάρξουν διαθέσιμες στην υποδομή FTTH, που θα αναπτυχθεί τα επόμενα 2 χρόνια, όπως με ενημέρωσαν στον οικισμό.
    Ευχαριστώ.

  11. #11
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σαν να αρχιζει να ξεδιαλυνει λιγο το τοπιο τωρα. Αφου λες οτι και στην 50αρα ειχες θεμα αλλα και οτι ο ιδιος εξοπλισμος δουλεψε αψογα σε αλλη γραμμη, τοτε το θεμα ειναι σιγουρα απο την καμπινα και πισω. Σε σχετικα αραιοκατοικημενες περιοχες, όπως το χωριό σου, υπαρχει η περιπτωση η διασυνδεση του αστικου κεντρου να μην επαρκει (παλιος σχεδιασμος δικτυου, πολλες νεες συνδεσεις, αναβαθμισεις κτλ) και να "μπουκωνει το DSLAM" οπως λεγαμε παλια. Μια παρομοια περιπτωση πρεπει να ειναι και η δικια σου. Αν το ιδιο θεμα το εχουν και γειτονες μπορεις να εισαι σιγουρος.

  12. #12
    Εγγραφή
    20-09-2009
    Μηνύματα
    441
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112600/11260
    ISP
    OTE
    SNR / Attn
    10(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dtnan Εμφάνιση μηνυμάτων

    Ναι μεν υπάρχει και το Αστικό κέντρο, όπως εξήγησα, όμως σε KAMIA περίπτωση δεν λαμβάνω αποκλειστικά υπηρεσίες από αυτό, διότι υπάρχει και αριθμός καμπίνας. η 101, την οποία την έχω δει που είναι έξω από το αστικό. και ο αριθμός της αναφέρεται σε όλα τα box στις κολώνες του χωριού, οπότε σίγουρα μεσολαβεί καμπίνα, όπως στις περισσότερες περιπτώσεις.
    Κάτι έχεις μπλέξει....
    το 101 ειναι KV (υπαίθριος κατανεμητής για διασύνδεση καλωδίων) και όχι καμπίνα για αυτό και το βλέπεις στα box της περιοχής.

  13. #13
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    geoavlonitis καλημέρα.

    Δεν υπάρχει αμφιβολία πλέον πως κάτι συμβαίνει με την ίδια τη γραμμή, που μέχρι πρότινος και πριν την διαθεσιμότητα για έως 50Mbps ήταν μια χαρά.

    Όσον αφορά αυτό που αναφέρεις με την χωρητικότητα και συμφόρηση δικτύου, σε γενικές γραμμές ισχύει, σε πυκνοκατοικημένες περιοχές όμως.

    Σε χωριό που άντε να υπάρχουν 20 γραμμές ενεργές από τις 50-100 που ήταν κάποτε με τα σπίτια ανοιχτά, τώρα και πολλές μπορεί να λέω.

    Οι περισσότερες και από τις υπάρχουσες ενεργές κιόλας, δεν νομίζω να έχουν μπει σε VDSL κάρτα και αυτό γιατί τις κρατάνε για την επερχόμενη αναβάθμιση η για τα πει πληρωμή 50αρικα πακέτα.

    Ακόμη και σε περίπτωση βλάβης, δύσκολα έχω παρατηρήσει την αλλάζουν τώρα τελευταία.

    Γενικά τώρα τελευταία χάλασε η τεχνική υποστήριξη τους και με τα διαφορά έργα δικτύων και επενδύσεων. Δεν είναι όπως παλιά που σήκωναν με το παραμικρό βλάβη.

    Τώρα με το ζόρι και αν πετύχεις εξυπηρετικό και πρόθυμο εκπρόσωπο, για καταχώριση βλάβης.

    Ακόμα και αν δηλωθεί, στη πλειοψηφία τις κλείνουν απομακρυσμένα, χωρίς να την ελέγξουν περαιτέρω, όπως έκανα σχεδόν πάντα παλαιότερα και αναφέρομαι από πέρυσι (2021) και προς τα πίσω.

    Να φανταστείτε με είχε φωνάξει μια γειτόνισσα μια μέρα τον Ιούλιο και μου έλεγε ότι πάει να δει στο κινητό YouTube και με το που ξεκινούσε το βίντεο έβγαζε το κυκλακι φορτώματος.

    Κατάλαβα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά με το Ίντερνετ, το έλεγξα και είδα πως ήταν κουμπωμένη σε ADSL 2 Plus πόρτα με χιλιάδες dev & crc, με θόρυβο γύρω στα 10-15db και προφίλ 24/1 και πραγματικές ταχύτητες 22 με 1 σε fast path.

    Κάλεσα το 13788, γιατί εκείνη δεν ήξερε από αυτά, το γύρισα σε interleaved το προφίλ της και ζήτησα να σταλεί βλάβη να δουν περαιτέρω τη γραμμή και να τη βάλουν σε VDSL2 όπως και εμένα, για να είναι και εκείνη έτοιμη για τον διπλασιασμό σε 50 σε λίγο καιρό, αλλά και να λειτουργεί καλύτερα η γραμμη της και να πιάνει και 27 και μου ανέφεραν πως όταν γίνει ο διπλασιασμός του πακέτου η αλλαγή πακέτου μόνο τότε θα τη βάλουν σε vdsl πόρτα.

    Νομίζω κίολας ότι μια από τις βλάβες είχε φτάσει τοπικά και την έκλεισαν αναφέροντας και από εδώ ότι δεν έχει θέμα η γραμμή της.

    Γενικά κοιτάζουν μόνο την ταχύτητα και τίποτα άλλο. Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχουν μόνο τα θέματα συγχρονισμού, αλλά και αλλά επιμέρους θέματα, που μπορεί να προκύψουν σε μια γραμμή.

    Πολλές φορές είχα αναφέρει οτι είμαστε γείτονες με την κυρία από την ίδια κολώνα, -εκείνης η κολώνα είναι έξω από το σπιτι και συνδέεται με ξεχωριστό καλώδιο σε απόσταση μικρότερο των 3 μέτρων και εμένα έρχεται άλλο καλώδιο στη δεύτερη και μετά δίπλα δίπλα στα σπίτια μέχρι το 3ο δικό μου, σε απόσταση μικρότερη των 20-30 μέτρων-, όπως προανέφερα σε προηγούμενες δημοσιεύσεις μου παραπάνω.

    Παρόλα τα σφάλματα την έκλεισαν απομακρυσμένα, αναφέροντας δήθεν ότι δεν προκύπτει πρόβλημα στη γραμμή.

    Είχα καλέσει και δηλώσει έπειτα ξανά άλλες 5 βλάβες σε διάφορες ημερομηνίες τον Ιούλιο, εξηγώντας στο κάθε εκπρόσωπο τι συμβαίνει στη σύνδεση της και είτε τις δήλωναν και τις έκλειναν, είτε αρνούνταν να καταχωρίσουν βλάβη, λέγοντας πως δεν φαίνεται από εκεί πρόβλημα με ένα πρόχειρο διαγνωστικό που κάνουν οι εκπρόσωποι η ότι η ταχύτητα είναι στα μέγιστα για παράδειγμα, παρολες και τις αποσυνδέσεις, καθώς και όλα τα παραπάνω.

    Τελικά, δεν βγήκε κάτι από όλο αυτό και η κυρία αυτή συνεχίζει να κολλάει -λίγο λιγότερο βέβαια με το interleaved.

    Στα δικά μου τώρα, και για να ξανά βάλω το 27, γνωρίζει κάποιος, αν υπάρχει ελεύθερο προφίλ ως επιλογή για να το ζητήσω από το 13788;

    Επίσης, αυτό το κεντρικό που είχαν αλλάξει περί τα τέλη Ιουλίου με την πόρτα τι είναι;
    Ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    TeoT καλημέρα.
    Ποια η διαφορά του να παίρνει κάποιος υπηρεσίες από καμπίνα η από αστικό κέντρο; Όλα αυτά τα μέρη κανονικά δεν διασυνδέονται με κάποιο τρόπο μεταξύ τους;
    Ευχαριστώ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 09-09-22 στις 02:42.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-06-2015
    Περιοχή
    Κέρκυρα/Ξάνθη
    Μηνύματα
    1.125
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109998/10998
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΞΑΝΘΗ
    Router
    ZyXEL VMG8623-T50B
    SNR / Attn
    10.7(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Η μόνη διαφορά μεταξύ καμπίνας και Α/Κ είναι ότι μέσω Α/Κ δεν υπάρχει Vectoring και δεν πας πάνω από 50Mbps.

    Το "κεντρικό" είναι μεταξύ καφαο και αστικού κέντρου.

    Αν η "καμπίνα" με αριθμό 101 που βλέπεις είναι σαν αυτή στα δεξιά της φωτογραφίας, δεν είναι καμπίνα VDSL αλλά απλό καφαο και παίρνεις από Α/Κ. Επίσης, έχε υπόψιν σου ότι ένα Α/Κ δεν εξυπηρετεί μόνο έναν οικισμό, αλλά και πολλούς άλλους διπλανούς. Μπορεί να λες ότι είναι ενεργές μόνο 50-100 συνδέσεις στο χωριό σου, αλλά γύρω γύρω μπορεί να υπάρχουν άλλα 3000 σπίτια.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails IMAG0590.jpg  


  15. #15
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Διαβάζοντας το θέμα, πήγε κι εμένα το μυαλό μου στο backbone όπως είπε και ο geoavlonitis.
    Ενδεχομένως η αιτία του προβλήματος να μην είναι καν στο DSL κομμάτι (DSLAM <--> CPE).
    dtnan, μη φας άλλο χρόνο. Ζήτα να μπει η γραμμή σε 27/2.7 και fastpath και άσε την έτσι. Όσες βλάβες και να κατέβουν, θα κλείσουν λόγω του συμπτώματος (διακυμάνσεις latency) και της αδυναμίας για εύκολη αναπαραγωγή του προβλήματος. Κατά πάσα πιθανότητα, δε θα φτάσει ποτέ μια τέτοια βλάβη από το 13788 στους ανθρώπους που ασχολούνται με το backbone.

    Αν πάλι έχεις χρόνο για πειραματισμό:
    1) γυρνάς το CPE σου σε ADSL2+ μόνο για μερικές μέρες, και παρατηρείς αν έχεις κι εκεί το πρόβλημα
    2) απενεργοποιείς G.INP & SRA από το CPE και αφήνεις το VDSL2 / 17a ενεργό για μερικές μέρες και το παρακολουθείς αντίστοιχα
    3) θα είχε ενδιαφέρον να δεις αν σε κάποια άλλη γραμμή στο χωρίο, παρατηρείται το ίδιο σύμπτωμα και την ίδια χρονική στιγμή

Σελ. 1 από 8 1236 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας