Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    06-05-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα κύριοι , γνωρίζετε τι γίνεται με το ίντερνετ στο Αιγάλεω 12244tk ; Πότε θα αναβαθμιστούν οι γραμμές ; 2022 και ακόμα 8 mbps. Ψάχνω μπας και βρω κάποιο πλάνο και τίποτα.. δίπλα 50 και 100 mbps btw.

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2007
    Μηνύματα
    49
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    30720/2560
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Μαυρα χάλια ουτε γραμμή για συνδεση δεν υπάρχει

  3. #3
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vickos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα κύριοι , γνωρίζετε τι γίνεται με το ίντερνετ στο Αιγάλεω 12244tk ; Πότε θα αναβαθμιστούν οι γραμμές ; 2022 και ακόμα 8 mbps. Ψάχνω μπας και βρω κάποιο πλάνο και τίποτα.. δίπλα 50 και 100 mbps btw.
    Και εγω εκει ειμαι. Ειμαστε κοντα στο Αστικο κεντρο της κοσμοτε <550, για αυτο θα μας περασουν οπτικη ινα στο σπιτι συγκεκριμενα η wind που εχει αναλαβει το Αιγαλεω. Ο λογος που οι διπλα εχουν 100 και 200 ειναι γιατι αυτοι θεωρουνται οτι βρισκονται μακρια απο το αστικο κεντρο της κοσμοτε >550 οποτε εχουν οπτικη ινα μεχρι την καμπινα παλι απο την wind(fttc).

    Πρωτα γινονται τα εργα για fttc που εχουν γινει απο το 2018 και μετα γινονται τα εργα κοντα στο αστικο κεντρο με οπτικη ινα στο σπιτι (ftth). Ο λογος ειναι οτι και καλα εμεις που βρισκομαστε κοντα στο αστικο κεντρο της κοσμοτε εχουμε καλυτερο adsl απο αυτους που βρισκονται πιο μακρια.

    Στο πολυ μελλον αυτοι που εχουν fttc 100αρια και 200αρια θα παρουν και αυτοι οπτικη ινα στο σπιτι. Ολα τα εργα εξαρτονται απο την wind η οποια γενικα ειναι πιο αργη σε σχεση με την κοσμοτε. Τωρα αμα με ρωτησεις γιατι ανελαβε το Αιγαλεω η wind δεν ξερω να σου πω. Καποιες περιοχες τις ανελαβε η κοσμοτε αλλες η wind και αλλες η vodafone.

  4. #4
    Εγγραφή
    06-05-2020
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ξέρεις πότε; Λήγει το συμβόλαιο μου και λέω να πάω αλλού αλλά δεν έχει νόημα καθώς όλοι έχουν την ίδια ταχύτητα. Κάτι ακούω για αρχές του 23 αλλά ελπίζω για κάτι καλύτερο.

  5. #5
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vickos2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέρεις πότε; Λήγει το συμβόλαιο μου και λέω να πάω αλλού αλλά δεν έχει νόημα καθώς όλοι έχουν την ίδια ταχύτητα. Κάτι ακούω για αρχές του 23 αλλά ελπίζω για κάτι καλύτερο.
    Γενικά ακούω οτι αργούν στα σκαψίματα, μετα παίζει να θέλει 6 μήνες η και χρόνο να φυσήξουν τις ίνες μεσα απο τους σωλήνες, μετα βαλέ κάτι μήνες για εγκατάσταση στο σπίτι 3-4 μήνες και τέλος να κάνεις κάνα τάμα να μην υπάρξει βλάβη στην εγκατάσταση και πάμε ξανά σκαψίματα γιατι εχω ακούσει και κάτι τετοια. Γενικά είναι μια ολόκληρη ιστορία για να βάλεις οπτική ίνα στην Ελλάδα με εξαίρεση την Inalan η οποια ετσι οπως παει για να ερθει Αιγαλεω το βλεπω σε 10-12 χρονια .

  6. #6
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport plus 2
    έχει μείνει μια ολόκληρη περιοχή στο Αιγάλεω με 50 Mbps σε χαλκό επειδή η Wind σταμάτησε να σκάβει εδώ και κανα 2 χρόνια.
    Η απόλυτη ξεφτίλα. Και μιλάνε για rural broadband στα μαντριά και στις στάνες και για 1 GBs.

    Η κατάσταση δεσμεύει όλους τους παρόχους μιας και αυτός που είχε αναλάβει το σκάψιμο της περιοχής θα πουλάει χοντρική και στους άλλους. Οπότε κανείς τώρα δεν έχει δίκτυο πέρα από τον χαλκό στην συγκεκριμένη περιοχή στο Αιγάλεω


    Δεν ξέρω αν υπάρχει καμμιά εναλλακτική δορυφορικά.

  7. #7
    Εγγραφή
    03-07-2021
    Περιοχή
    Πάτρα
    Μηνύματα
    149
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    15334/1015
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Huawei HA35
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teamwork Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχει μείνει μια ολόκληρη περιοχή στο Αιγάλεω με 50 Mbps σε χαλκό επειδή η Wind σταμάτησε να σκάβει εδώ και κανα 2 χρόνια.
    Η απόλυτη ξεφτίλα. Και μιλάνε για rural broadband στα μαντριά και στις στάνες και για 1 GBs.

    Η κατάσταση δεσμεύει όλους τους παρόχους μιας και αυτός που είχε αναλάβει το σκάψιμο της περιοχής θα πουλάει χοντρική και στους άλλους. Οπότε κανείς τώρα δεν έχει δίκτυο πέρα από τον χαλκό στην συγκεκριμένη περιοχή στο Αιγάλεω


    Δεν ξέρω αν υπάρχει καμμιά εναλλακτική δορυφορικά.
    Υπάρχει η starlink που πρόσφατα έριξε την συνδρομή από 100ε/μήνα σε 60ε.

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    22
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    COSMOTE
    Router
    speedport plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KgEO Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγω εκει ειμαι. Ειμαστε κοντα στο Αστικο κεντρο της κοσμοτε <550, για αυτο θα μας περασουν οπτικη ινα στο σπιτι συγκεκριμενα η wind που εχει αναλαβει το Αιγαλεω. Ο λογος που οι διπλα εχουν 100 και 200 ειναι γιατι αυτοι θεωρουνται οτι βρισκονται μακρια απο το αστικο κεντρο της κοσμοτε >550 οποτε εχουν οπτικη ινα μεχρι την καμπινα παλι απο την wind(fttc).

    Πρωτα γινονται τα εργα για fttc που εχουν γινει απο το 2018 και μετα γινονται τα εργα κοντα στο αστικο κεντρο με οπτικη ινα στο σπιτι (ftth). Ο λογος ειναι οτι και καλα εμεις που βρισκομαστε κοντα στο αστικο κεντρο της κοσμοτε εχουμε καλυτερο adsl απο αυτους που βρισκονται πιο μακρια.

    Στο πολυ μελλον αυτοι που εχουν fttc 100αρια και 200αρια θα παρουν και αυτοι οπτικη ινα στο σπιτι. Ολα τα εργα εξαρτονται απο την wind η οποια γενικα ειναι πιο αργη σε σχεση με την κοσμοτε. Τωρα αμα με ρωτησεις γιατι ανελαβε το Αιγαλεω η wind δεν ξερω να σου πω. Καποιες περιοχες τις ανελαβε η κοσμοτε αλλες η wind και αλλες η vodafone.

    Οταν ήταν να μοιράσουν ποιά περιοχή θα σκάψει ο καθένας , απλά κάθησαν σε ένα τραπέζι και μοίρασαν τον χάρτη με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι και με βάση παραμέτρους όπως μερίδια αγοράς , δυνατότητα εκτέλεσης από τον κάθε πάροχο και άλλα.
    Ενα πράμα σαν τη Γιάλτα περίπου.
    Απλά εμεις εδώ πρέπει να είμαστε σε κάποιο πολύ στρατηγικό κομμάτι του χάρτη και μας άφησαν τελευταίους. lol

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ilias_ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει η starlink που πρόσφατα έριξε την συνδρομή από 100ε/μήνα σε 60ε.

    ευχαριστώ.
    €60/mo for service and €400 for hardware.

    αν κόψω το 50άρι που έχω τώρα μαζί με cosmote tv, μια η άλλη ερχεται (με σταθερό τηλέφωνο που δεν χρησιμοποιώ)

  9. #9
    Εγγραφή
    26-01-2021
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    14335 /1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    speedport 2i
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 13(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από teamwork Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν ήταν να μοιράσουν ποιά περιοχή θα σκάψει ο καθένας , απλά κάθησαν σε ένα τραπέζι και μοίρασαν τον χάρτη με τέτοιο τρόπο ώστε να είναι όλοι ικανοποιημένοι και με βάση παραμέτρους όπως μερίδια αγοράς , δυνατότητα εκτέλεσης από τον κάθε πάροχο και άλλα.
    Ενα πράμα σαν τη Γιάλτα περίπου.
    Απλά εμεις εδώ πρέπει να είμαστε σε κάποιο πολύ στρατηγικό κομμάτι του χάρτη και μας άφησαν τελευταίους. lol

    - - - Updated - - -




    ευχαριστώ.
    €60/mo for service and €400 for hardware.

    αν κόψω το 50άρι που έχω τώρα μαζί με cosmote tv, μια η άλλη ερχεται (με σταθερό τηλέφωνο που δεν χρησιμοποιώ)
    Πριν κάτι μήνες ο χαλκός στην πολυκατοικία στο διαμέρισμα μου εμφάνισε πρόβλημα. Ήρθε ο τεχνικός και τον ρώτησα τι θα γίνει με τις οπτικές ίνες κτλπ. Μου είπε οτι έχει αναλάβει η wind την περιοχή και οτι αμα είχε αναλάβει η Cosmote θα είχαμε 1-2 χρονιά οπτικές νωρίτερα όχι σαν τώρα. Μου είπε επίσης οτι υπάρχει ενα χρονικό όριο (deadline) σε κάθε πάροχο για να βάλει τις οπτικές και οτι αμα δεν τις έχει βάλει μέχρι τότε ξανά γίνεται λέει διαγωνισμός και πάει για άλλον πάροχο και μπορει το ftth να το βάλει η Cosmote. Δεν ξέρω αμα ισχύει αυτο γιατι βλέπω την wind που παίρνει συνέχεια αναβολές στην ανάθεση εγκατάστασης οπτικών ινών σύμφωνα με την ΕΕΤΤ χωρίς να πέφτει κάποιο πρόστιμο η να αναλαμβάνει κάποιος άλλος πάροχος. Νομίζω έχουμε μπλέξει άσχημα. Σε κάθε περίπτωση μακάρι να αναλάβει η Cosmote γιατι με αυτα που διαβάσω στα Πατησιά και Κολωνό που έχει αναλάβει η wind, και να έρθει η wind θα περάσουμε πολυ δύσκολα μέχρι να μπει η οπτική στα σπίτια μας.

  10. #10
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Καλημερα παιδιά.
    Καταρχήν να ξέρετε ακόμη και ο πρόεδρος της COSMOTE παίζει να έχει θέματα με την σύνδεση του.
    Αιγαλιώτης γέννημα-θρέμμα.
    Στην συνοικία μου έχουμε ακόμα καλώδια από χαλκό δεκαετίας 1970-1980
    για Ίντερνετ-τηλεφωνία!
    Έχω σύνδεση 50αρα που ποτέ δεν είδα τέτοιες ταχύτητες!
    Από 18-02-2022 μετά τις ρυθμίσεις τεχνικού δούλευε ικανοποιητικά και αδιάκοπα 28-31 mbps.
    Σάββατο 22-10-2022 κατακόρυφη πτώση ταχύτητας 6-7 mbps!
    Αναγγελία βλάβης
    Έρχεται τεχνικός
    Δευτέρα,επίσκεψη τεχνικού δεν βρήκε πρόβλημα στην εγκατάσταση μου(αλλαγμένα καλώδια).
    Έκανε κάποιες ρυθμίσεις 25-28 mbps
    έφυγε.
    Εμείς χαρούμενοι!
    Σήμερα το πρωί 7 mbps!
    Εσείς εκεί στην COSMOTE τι πίνετε ρε παιδιά;
    UPDATE
    Λόγω ανεφικτοτητας της γραμμής επειδή έβαλαν και άλλους συνδρομητές από εδώ και στο εξής θα παίζω 7up 0,6down.
    Όποτε εάν θέλω πάω σε χαμηλότερο πάγιο ατελώς!
    Πράγμα που δεν θα το κάνω θα κρατήσω αυτή την χαοτική διαφορά ταχύτητας ώστε να μπορέσω να φύγω να πάω wind κι εγώ όταν έρθει η ώρα ΑΤΕΛΩΣ.
    Μέχρι τότε θα ερπομαι.
    Εντωμεταξύ σκάβει η wind χαμηλά Περικλεους πριν το ΙΚΑ για οπτική ίνα.

    - - - Updated - - -

    Συνημμένο Αρχείο 242581
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 0A22305E-43D7-47D9-8B2F-52527A3F1A2F.jpeg  

    9A7DAC3E-E66A-4A5A-8642-6B2948C9F4B9.jpeg  


  11. #11
    Εγγραφή
    06-04-2023
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα
    Τκ 12244 σκάβουν απέναντι από το σπίτι
    Το χαρτάκι λέει νόβα
    Για να πάρω και εγώ από εκεί απέναντι μπορώ ; Θα βάλουν κάποιο κουτί και θα πάνε αυτά και θα δώσει στο τετράγωνο δηλαδή ;
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20230406_174323.jpg  


  12. #12
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Σε ποιους δρομους σκαβουν ? Ειμαι στο ιδιο ΤΚ και κολλημενος στο adsl χωρις πληροφορηση για vdsl ή οπτικη εδω και χρονια με τις καθυστερησεις της Wind.

  13. #13
    Εγγραφή
    06-04-2023
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Αποστόλου παυλου και Μαρίνα Αντύπα ,πάει γύρο απο το πάρκο και συνεχίζει προς Μαρίνα Αντύπα αρκετά από τι είδα ,δηλαδή πάει προς Κορυδαλλό Αγία Βαρβάρα μετά ,θα πάω μια βόλτα όταν γυρνάω να σου πω μέχρι που έχουν φτάσει
    Τσεκαρα ,μονο σημερα εχουν φτασει αποστολου παυλου και μαρινου Αντυπα γωνια στο παρκο που ξεκιναει ,κατεβαινει εκει λιγο μαρινου αντυπα και στριβει δεεξια μεσογειων οπου σταματεει στο μαγαζι grills brothers
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Socratis13 : 06-04-23 στις 21:13.

  14. #14
    Εγγραφή
    15-10-2005
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    6.426
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Ναι, καταλαβα. Ειναι ομως και παλι αρκετα ψηλοτερα απο το δικο μου υψος και τραβα και προς αλλη κατευθυνση δυστηχως.

    Πηρα και τηλεφωνο στην NoVA ( ειμαι πρωην WIND ) αλλα δεν εχουν ενημερωση.

  15. #15
    Εγγραφή
    14-07-2022
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    131
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1gbps/100mbps
    ISP
    NOVA
    DSLAM
    Wind - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    NOKIA
    Περικλεους πιο πανω απο το ικα μενω εγω εχουν σκαψει,εχουν τσιμεντωσει εχουν περασει τα μαυρα κουτακια εξω απο το σπιτι αλλα τιποτα ακομα. Αναμονη απο Δεκεμβριο.Τα ζψα μου αργα.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας