Διαβάζω ότι δεν μπορούμε να βασιστούμε στον εξοπλισμό που μας χρησιδανίζει ο πάροχος, το overhead όμως δεν περιλαμβάνεται στο 1 Gbit/s στο ίδιο bandwidth (δεν μεταφέρει ο πάροχος το overhead); Γιατί δεν μου αρκεί ένα port 1 Gbit/s; Αν έχω 5% overhead θα περάσουν 1050 Mbit από τις οπτικές του παρόχου για να μου δώσουν εμένα τα 1000 Mbit που θέλω; Μήπως έχει όριο 952.38 Mbit/s (και τα υπόλοιπα overhead) ώστε να μεταφέρει MAX 1000 Mbit/s (αυτό που έχει πει πως θα μεταφέρει);

Για μένα είναι άχρηστο το overhead αλλά για τον πάροχο είναι φορτίο που πρέπει να μεταφέρει (δεν γεννάει το modem το overhead από το πουθενά).

Αναλογία με μεταφορική.

Εγώ θέλω ένα βάζο/αντίκα και για ασφάλεια βάζουν φελιζόλ. Για τον μεταφορέα το περιτύλιγμα είναι βάρος που θα πρέπει να μεταφέρει τι τον νοιάζει τι θα το κάνω το περιτύλιγμα μετά (μήπως οι πάροχοι δίνουν 1 Gbit καθαρό σαν ας πουμε ο μεταφορέας να έβαζε απόβαρο; δεν πουλάει τρόφιμα που βάσει αγορανομίας πρέπει να υπολογίσει το καθαρό βάρος). Όπως ο μεταφορέας δεν ξέρει (δεν τον ενδιαφέρει) ποιο είναι το βάρος του περιτυλίγματος και ποιο είναι το βάρος του βάζου (τα ζηγήσει όλα μαζί και μου τα χρεώνει) έτσι λογικό είναι να μην ξέρει ο πάροχος να μην τον ενδιαφέρει τι ποιό είναι το χρήσιμο και πιο είναι το απόβαρο(overhead).