Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456
Εμφάνιση 76-81 από 81
  1. #76
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.933
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστωτική μπορεί να έχεις, το πρόβλημα όμως με τις δόσεις μέσω πιστωτικής είναι ότι σου δεσμεύει το διαθέσιμο υπόλοιπο της πιστωτικής σου μέχρι να αποπληρωθούν οι δόσεις.
    Π.χ. αν η πιστωτική σου έχει όριο 1000 ευρώ και αγοράσεις κάτι αξίας 800 ευρώ με 24 δόσεις, τότε αναγκαστικά περιορίζεις κατά πολύ την χρήση της πιστωτικής σου για τα επόμενα 2 χρόνια.
    Γιαυτό και εγώ πάντα απέφευγα να πληρώσω με δόσεις, ακόμα και αν ήταν άτοκες.
    Στην Eurobank που έχω κάρτα δεν ισχύει αυτό που λες. Έχω όριο κάρτας 3000€ και έκανα αγορά 2 συσκευών συνολικής αξίας 1709.28 σε 24 άτοκες . Κάθε μήνα η δόση είναι 71,22€ και το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας μου είναι κάθε μήνα 2.928,78€

  2. #77
    Εγγραφή
    21-12-2020
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    98
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Για όλους εμάς που δε θέλουμε να βγάλουμε πιστωτική, μπορεί και να βολέψει

  3. #78
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Eurobank που έχω κάρτα δεν ισχύει αυτό που λες. Έχω όριο κάρτας 3000€ και έκανα αγορά 2 συσκευών συνολικής αξίας 1709.28 σε 24 άτοκες . Κάθε μήνα η δόση είναι 71,22€ και το διαθέσιμο υπόλοιπο της κάρτας μου είναι κάθε μήνα 2.928,78€
    Παρέθεσα ήδη την απάντηση της Πειραιώς σχετικά με το θέμα που ήταν σαφέστατη και αναμενόμενη.
    Αν και δε βλέπω το λόγο γιατί οι υπόλοιπες τράπεζες να ακολουθούν διαφορετική διαδικασία (που όπως είχα γράψει πιο πριν, ουσιαστικά τις εκθέτουν σε επιπλέον ρίσκο), έστειλα copy-paste το ίδιο μήνυμα και στην eurobank μέσω του e-banking μου. Αν μου απαντήσουν θα το παραθέσω και αυτό.

  4. #79
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Περιοχή
    ΠΛΑΚΑ ΚΕΡΑΤΕΑΣ
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.933
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/30
    ISP
    Cosmote 4G+
    Router
    Mikrotik LHG LTE18 kit
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέθεσα ήδη την απάντηση της Πειραιώς σχετικά με το θέμα που ήταν σαφέστατη και αναμενόμενη.
    Αν και δε βλέπω το λόγο γιατί οι υπόλοιπες τράπεζες να ακολουθούν διαφορετική διαδικασία (που όπως είχα γράψει πιο πριν, ουσιαστικά τις εκθέτουν σε επιπλέον ρίσκο), έστειλα copy-paste το ίδιο μήνυμα και στην eurobank μέσω του e-banking μου. Αν μου απαντήσουν θα το παραθέσω και αυτό.
    Στην Πειραιώς που έχω και εκεί κάρτα αγόρασα το διαρκείας μου και από 2000€ που έχει όριο η κάρτα μου το αφαίρεσε με την μια το 400€ και κάθε μήνα που πληρώνω την δόση ανεβαίνει και το διαθέσιμο για αγορές.

  5. #80
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 2048dsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Πειραιώς που έχω και εκεί κάρτα αγόρασα το διαρκείας μου και από 2000€ που έχει όριο η κάρτα μου το αφαίρεσε με την μια το 400€ και κάθε μήνα που πληρώνω την δόση ανεβαίνει και το διαθέσιμο για αγορές.
    Σωστά, αναμενόμενο.

    Μετά από 8 ημέρες, έλαβα την παρακάτω συνημμένη απάντηση από την Eurobank:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot from 2022-09-28 11-03-12.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  70,6 KB 
ID: 241710

    Τους απάντησα το εξής (συγγνώμη που βγαίνω και άλλο off-topic):

    Καλησπέρα σας,

    δυστυχώς μου προξενεί ιδιαίτερη αρνητική εντύπωση το γεγονός ότι δε μπορείτε να μου απαντήσετε σε ένα απλό ερώτημα μέσω ασφαλούς μηνύματος, δυνατότητα που προσφέρει η πλατφόρμα σας
    Απ ότι κατάλαβα προσπαθήσατε να επικοινωνήσετε μαζί μου μέσω τηλεφώνου, όμως όπως σας είχα γράψει και νωρίτερα, δεν είμαι διαθέσιμος ανά πάσα ώρα και στιγμή να απαντήσω σε τηλέφωνο για τους κάτωθι λόγους:
    1) Βρίσκομαι στις ΗΠΑ με -7 ώρες διαφορά
    2) Στο νούμερο μου που με καλέσατε υπάρχει μεγάλη χρέωση περιαγωγής εισερχόμενων κλήσεων, και δε βλέπω το λόγο να χρεωθώ μεγάλα ποσά για να λάβω μια απάντηση σε ένα ερώτημα που άλλωστε είναι γενικής φύσεως και δεν αφορά συγκεκριμένη συναλλαγή.

    Επίσης να σας ενημερώσω ότι ακριβώς το ίδιο ερώτημα υπέβαλλα και προς την τράπεζα Πειραιώς μέσω του δικού της συστήματος web banking, και έλαβα απάντηση μέσω ηλεκτρονικού μηνύματος την επόμενη ημέρα.

    Άλλωστε, δε μπορώ να δω πλέον ουσιαστικό λόγο ύπαρξης της δυνατότητας λήψης/αποστολής ασφαλών μηνυμάτων μέσω της πλατφόρμας σας, αν για οποιοδήποτε ερώτημα που σας υποβάλλω, παραπέμπετε σε τηλεφωνική επικοινωνία, ακόμα και αν αυτό το ερώτημα είναι γενικής φύσεως.

    Ευχαριστώ.

  6. #81
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Τελικά η Eurobank μου απάντησε το εξής:


    Ευχαριστούμε για το ενδιαφέρον σας στην Eurobank.

    Σε περίπτωση που επιθυμείτε να εκφράσετε τη δυσαρέσκειά σας για τις διαδικασίες της Τράπεζας, παρακαλούμε να ανατρέξετε στην ηλεκτρονική σελίδα της Τράπεζας, στον σύνδεσμο https://www.eurobank.gr/el/upoboli-paraponou ώστε να πληροφορηθείτε τους εναλλακτικούς τρόπους υποβολής της υπόθεσής σας και να επιλέξετε τον πιο πρόσφορο για εσάς.

    Με εκτίμηση,

    Εξυπηρέτηση Πελατών Eurobank
    EuroPhone Banking
    (+30) 210-95.55.000
    Δεν έχω χρόνο να ασχοληθώ άλλο, όμως με όλα αυτά βάζω την Eurobank αρκετά κάτω στην εκτίμησή μου σε σχέση με την Πειραιώς.

Σελ. 6 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 456

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας