Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 46-60 από 81
  1. #46
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.639
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Στην Alpha, χρεωστικό + διαθέσιμο + εγκρίσεις = πιστωτικό όριο.
    Στις εγκρίσεις πάντα έχει την επόμενη δόση από κάθε αγορά με δόσεις.

    Άλλες τράπεζες είναι διαφορετικά. Πχ Eurobanκ στο εγκρίσεις δεν έχει την επόμενη δόση.

    Αυτή που θυμάμαι ότι δέσμευε στις εκγρίσεις το σύνολο των δόσεων ήταν σίγουρα η Citibank.
    mac rulez

  2. #47
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Slammer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει άλλος μηχανισμός γι αυτές τις περιπτώσεις....
    Στη δική μου κάρτα αυτή τη στιγμή, το άθροισμα, το ποσό που χρωστάω στο τελευταίο statement + τις επόμενες δόσεις που έχω + διαθέσιμο υπόλοιπο , είναι μεγαλύτερο από το πιστωτικό όριο της κάρτας. Υποθέτω ότι θα υπάρχει κάποιος αλγόριθμος θα κόβει την περίπτωση να πάρω 20 ψυγεία.
    Δεν υπάρχει αλγόριθμος, είναι καθαρά ένα όριο που δε μπορείς να το υπερβείς.
    Όταν αγοράζεις με δόσεις χρωστάς χρήματα. Η τράπεζα με την οποία έχεις την πιστωτική κάρτα εγγυάται στον πωλητή ότι θα αποπληρώσεις τα χρήματα, δεσμεύοντας το αντίστοιχο ποσό από το όριό σου. Αν δε το έκανε, θα αναλάμβανε ρίσκο ότι εσύ δε θα πληρώσεις, που φυσικά δε το κάνει. Κανείς δε δανείζει λεφτά χωρίς εγγυήσεις.

    Επειδή κουράστηκα να εξηγώ τα αυτονόητα, έστειλα ένα γενικό email στην Πειραιώς ρωτώντας σχετικά. Όταν πάρω την απάντηση θα την επισυνάψω εδώ.

  3. #48
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από badweed Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα σε φτιαξω τωρα, γιατι μαλλον ειμαι λαθος ,
    εγω εχω κατι δοσεις , και ελενξα το υπολοιπο μου και εχω περιθωριο αγορων μεγαλυτερο απο οσο ειναι το οριο της καρτας μειον οι δοσεις .
    ελπιζω να με συγχωρεις για τον τροπο μου , με παρεσυρε η ακριβεια των αριθμων και καποια προκαταληψη που εχω .
    Ειδικά για το τελευταίο δεν έχω καμία αμφιβολία, μην ανησυχείς

  4. #49
    Εγγραφή
    10-10-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    4.255
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ATG Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στην Alpha, χρεωστικό + διαθέσιμο + εγκρίσεις = πιστωτικό όριο.
    Στις εγκρίσεις πάντα έχει την επόμενη δόση από κάθε αγορά με δόσεις.

    Άλλες τράπεζες είναι διαφορετικά. Πχ Eurobanκ στο εγκρίσεις δεν έχει την επόμενη δόση.

    Αυτή που θυμάμαι ότι δέσμευε στις εκγρίσεις το σύνολο των δόσεων ήταν σίγουρα η Citibank.
    Συνυπογραφω.

    Eurobank και Πειραιως, δεσμευουν ολες τις συνολικες οφειλες συνολικα απο το πιστωτικο σου οριο.
    Η Alpha Bank οχι.

    Για Εθνικη δεν γνωριζω, αν κι εχω 2 πιστωτικες που μου τις φορτωσαν με το ζορι οταν εψαχνα για στεγαστικο

  5. #50
    Εγγραφή
    24-09-2020
    Περιοχή
    Βύρωνας
    Μηνύματα
    44
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΥΡΩΝΑΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει αλγόριθμος, είναι καθαρά ένα όριο που δε μπορείς να το υπερβείς.
    Όταν αγοράζεις με δόσεις χρωστάς χρήματα. Η τράπεζα με την οποία έχεις την πιστωτική κάρτα εγγυάται στον πωλητή ότι θα αποπληρώσεις τα χρήματα, δεσμεύοντας το αντίστοιχο ποσό από το όριό σου. Αν δε το έκανε, θα αναλάμβανε ρίσκο ότι εσύ δε θα πληρώσεις, που φυσικά δε το κάνει. Κανείς δε δανείζει λεφτά χωρίς εγγυήσεις.

    Επειδή κουράστηκα να εξηγώ τα αυτονόητα, έστειλα ένα γενικό email στην Πειραιώς ρωτώντας σχετικά. Όταν πάρω την απάντηση θα την επισυνάψω εδώ.
    Έχω 3 πιστωτικές στην Πειραιώς, 2 στη Eurobank και άλλες 3 στην Alpha. Σαν καταναλωτής δουλεύω με πιστωτικές πάνω από 20 χρόνια και σαν επαγγελματίας επίσης έχω δουλέψει κοντά στη δεκαετία στην πληροφορική τραπεζών. Ασφαλώς και το ποσό μιας αγοράς ΠΡΙΝ σπάσει σε δόσεις πρέπει να χωράει στο τρέχον πιστωτικό υπόλοιπο αλλά αυτό είναι τη στιγμή της αγοράς. Μόλις το σύστημα σπάσει τις δόσεις μπαίνεις στο e/m-banking και βλέπεις διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές και είναι (όπως είπα κι εγώ και άλλοι εδώ) μείον τη ΜΙΑ δόση.

    Ναι όπως αναφέρθηκε ήδη, έτσι μπορεί να κάνεις πολλές αγορές που κανονικά δεν θα μπορούσες και τελικά οι δόσεις θεωρητικά να φτάνουν κάθε μήνα το όριο και η κάρτα να μη μπορεί να χωρέσει άλλες κινήσεις. Αυτή είναι η δύναμη που σου δίνουν οι πιστωτικές γιατί με άλλο τρόπο δε θα μπορούσες να κινηθείς. Αρκεί να ξέρεις και να κάνεις σωστή διαχείριση ανάλογα με το εισόδημά σου γιατί είναι όπως το μαχαίρι. Κόβεις φρούτο αλλά κόβεις και φλέβες... Μην αφήνεις ποτέ υπόλοιπο μέσα να μπει στον τόκο γιατί εκεί αρχίζει ο απότομος κατήφορος που κλείνει σπίτια.

  6. #51
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kostascb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σαν καταναλωτής δουλεύω με πιστωτικές πάνω από 20 χρόνια και σαν επαγγελματίας επίσης έχω δουλέψει κοντά στη δεκαετία στην πληροφορική τραπεζών. Ασφαλώς και το ποσό μιας αγοράς ΠΡΙΝ σπάσει σε δόσεις πρέπει να χωράει στο τρέχον πιστωτικό υπόλοιπο αλλά αυτό είναι τη στιγμή της αγοράς. Μόλις το σύστημα σπάσει τις δόσεις μπαίνεις στο e/m-banking και βλέπεις διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές και είναι (όπως είπα κι εγώ και άλλοι εδώ) μείον τη ΜΙΑ δόση.
    Αφού λοιπόν έχεις δουλέψει στην πληροφορική τραπεζών πες μας επιτέλους τι σε σταματάει στο σύστημα των τραπεζών μέσα από το να αγοράσεις ένα σωρό πράγματα με δόσεις που συνολικά μπορεί να ξεπερνάνε π.χ. 20 φορές το πιστωτικό σου όριο;

  7. #52
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού λοιπόν έχεις δουλέψει στην πληροφορική τραπεζών πες μας επιτέλους τι σε σταματάει στο σύστημα των τραπεζών μέσα από το να αγοράσεις ένα σωρό πράγματα με δόσεις που συνολικά μπορεί να ξεπερνάνε π.χ. 20 φορές το πιστωτικό σου όριο;
    Όπως είπα και νωρίτερα, έχει διαφορετικό "κουμπαρά", και δεν σε αφήνει να περάσεις αυτό το όριο σε υπόλοιπο δόσεων.
    Ο αλγόριθμος δεν είναι μυστικός και είναι σχετικά εύκολο να επιβεβαιωθεί, κακώς έχει αναλωθεί τόση συζήτηση σε αυτό το θέμα.

  8. #53
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όπως είπα και νωρίτερα, έχει διαφορετικό "κουμπαρά", και δεν σε αφήνει να περάσεις αυτό το όριο σε υπόλοιπο δόσεων.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...01#post7317601

  9. #54
    Εγγραφή
    23-03-2004
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    3.905
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone PS 6
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε απ'ότι φαίνεται ο ακριβής υπολογισμός φαινεται να διαφέρει από τραπεζα σε τράπεζα, ως πρός το αν αφαιρούν την τελευταία δόση(???), οπότε μπορεί να υπάρχουν μικροδιαφορές. Μπορεί κάτω από ορισμένες συνθήκες το υπολοιπο+δόσεις+χρεωστικό να υπερβαίνει κατά λίγο το πιστωτικό όριο (πραγμα που μου συμβαίνει), αλλά τελικά η ουσία δεν αλλάζει, υπάρχει όριο, κοντά στο επίσημο πιστωτικό όριο

    EDIT.... Δεν ξέρω πως υπολογίζεται τελικά, μόλις μπήκα στο ebanking μου, το άθροισμα του χρεωστικού υπολοίπου μου συν το διαθέσιμο υπόλοιπο για αγορές, μου βγαίνει το πιστωτικό όριο, ενώ έχω υπόλοιπο δόσεων.... φαινεται να μην αφαιρείται το υπόλοιπο δόσεων από το διαθεσιμο.... τι να πώ? Δεν ξέρω αν έχει σημασία που εξοφλώ κάθε μηνα το statement στο ακέραιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Slammer : 15-09-22 στις 23:08.

  10. #55
    Εγγραφή
    27-05-2007
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    417
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    Router
    Fritzbox 7590
    SNR / Attn
    16(dB) / 14(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να λυθεί το ζήτημα,

    έχεις ένα εγκεκριμένο όριο 5000 ευρώ για εφάπαξ πληρωμή για παράδειγμα. Το 20-30% του ορίου, ήτοι 1000-1500 ευρώ, είναι διαθέσιμο για δόσεις. Πρακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις την κάρτα μέχρι το ποσό των 6000-6500 ευρώ (> από το εγκεκριμένο όριο). Την στιγμή της αγοράς, θα πρέπει το σύνολο της να είναι εντός του εγκεκριμένου ορίου, αλλά αφού λογιστικοποιηθούν οι δόσεις, το υπόλοιπο απομειώνεται κατά το ποσό της δόσης σε κάποιες τράπεζες, ενώ σε κάποιες άλλες δεσμεύεται το ποσό της αγοράς ολόκληρο και απλά γίνεται κατανομή του σε δόσεις.

    Συνεπώς ο @sdikr έχει δίκιο

  11. #56
    Εγγραφή
    06-08-2003
    Περιοχή
    Sofia, BG
    Μηνύματα
    3.313
    Downloads
    30
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/1000MBPS
    ISP
    Mtel BG
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΜΝΗΝΩΝ
    Router
    Huawei
    Path Level
    Fastpath
    ο sdikr εχει δικαιο, ετσι δουλευει

  12. #57
    Εγγραφή
    25-06-2011
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από IneL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγοράζει καποιος για παράδειγμα ένα προιόν αξίας 20 ευρω και το πληρώνει μεσω της υπηρεσίας σε 4 δόσεις.

    Κάθε δόση έχει επιπλέον κόστος 2 ευρω (!), οπότε στο τέλος θα έχει πληρώσει συνολικά το προιον 28 ευρώ! Σχεδόν 50% παραπάνω!

    Κατα τα άλλα διαβάζουμε "4 δόσεις με 0% επιτόκιο" απο το τμήμα Marketing του Skroutz.....

    Seriously bro? Real life παραδειγμα ειναι το 20 ευρω με δοσεις?

  13. #58
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.633
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tefras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Seriously bro? Real life παραδειγμα ειναι το 20 ευρω με δοσεις?
    απο αυτο το ποσο ομως ξεκιναει η προσφορα της υπηρεσιας
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  14. #59
    Εγγραφή
    22-08-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    601
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000 mb / s
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΘΗΝΑ
    τους εστειλα e mail και μου απαντησανε οτι :

    Καλημέρα σας από το Skroutz,

    Ευχαριστούμε για την επικοινωνία!

    Το πρόγραμμα "Δόσεις για όλους", σε συνεργασία με Τράπεζα TBI, σας δίνει τη δυνατότητα να αποκτήσετε το προϊόν που θέλετε με μόνο 4 δόσεις.

    Εφόσον τοποθετήσετε στο καλάθι σας ένα προϊόν αξίας 20€ έως 300€, θα συμπληρώσετε τα στοιχεία αποστολής και στον τρόπο πληρωμής, θα επιλέξετε “Δόσεις για όλους” και τέλος "Ολοκλήρωση" (Η διαδικασία μπορεί να ολοκληρωθεί είτε μέσω υπολογιστή είτε από την εφαρμογή στο κινητό σας).

    Θα μεταφερθείτε άμεσα στο ασφαλές περιβάλλον της Τράπεζας TBI, όπου έχετε περιθώριο 2 ωρών να ολοκληρώσετε τη διαδικασία. Θα συμπληρώσετε όλα τα στοιχεία που θα σας ζητηθούν, θα ανεβάσετε φωτογραφία της ταυτότητάς σας και μια selfie και θα πατήσετε “Αποστολή”. Μέσα σε λίγα λεπτά θα ενημερωθείτε αν η χρηματοδότησή σας έχει εγκριθεί.

    Έπειτα, θα χρειαστεί να βάλετε τα στοιχεία μιας χρεωστικής ή πιστωτικής κάρτας και να πληρώσετε την 1η δόση. Πατήστε “Υπογραφή” της σύμβασης και η παραγγελία σας θα είναι σύντομα κοντά σας!
    Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα βήματα, συχνές ερωτήσεις κοκ, θα βρείτε ακολουθώντας τον παρακάτω σύνδεσμο.

    Για οτιδήποτε χρειαστεί, θα χαρούμε να επικοινωνήσουμε εκ νέου!

  15. #60
    Εγγραφή
    12-07-2006
    Μηνύματα
    390
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    11865/960
    ISP
    On Telecoms
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗΣ
    Router
    Draytek Vigor 2700VG
    SNR / Attn
    11(dB) / 31(dB)
    Τι σας κάνει να πιστεύετε οτι είναι ο ίδιος τρόπος υπολογισμού σε όλες τις τράπεζες? Ο skdir έχει δίκιο για την Άλφα, αλλα όχι για τις υπόλοιπες. Και για αυτό το λόγο όταν θες να μάθεις το ποσό που μπορείς να βάλεις σε δόσεις πρέπει να τους πάρεις τηλέφωνο.

Σελ. 4 από 6 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας