Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Περιοχή
    Ταύρος
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Unlimited
    Καλησπέρα σας.
    Έχω στην κατοχή μου τον παρακάτω εξοπλισμό:
    • Tp link MR6400 (30down/13up)
    • Archer MR600 με συνδεδεμένη μια MikroTik MTAO-LTE-5D-SQ mANT Εξωτερική Κεραία 4G Πανκατευθυντική 5dBi με σύνδεση SMA με καλωδιο 5μ. (60down/20up)
    • Xiaomi Mesh System AX3000 Access Point Wi‑Fi 6 Dual Band (2.4 & 5GHz)
    • 2 sim Cosmote Gigamax Unlimited



    Έρχομαι και εγώ να παραθέσω τον προβληματισμό μου και ζητώ την βοήθεια σας.
    Αυτήν την στιγμή είμαι κάτοχος του παραπάνω εξοπλισμού.

    Το MR600 είναι το βασικό μου router από τον Μάρτιο που έκοψα την VDSL και αντικαταστάθηκε από το παραπάνω. Πάνω του έχω κουμπώσει την κεραία αυτή και την έχω ακριβώς δίπλα εδώ και 2 μήνες περίπου. Η διαφορά στην ταχύτητα δεν είναι μεγάλη σε σχέση με τις εργοστασιακές κεραίες. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ασχοληθεί καθόλου με αυτό για στήσιμο, κεραίες κλπ γιατί στην ταράτσα έχω ένα δωμάτιο το οποίο ήταν αποθήκη για πολλά χρόνια και δεν είχε μπει κάνεις. Τώρα, το άδειασα και αρχίζει το φτιάξιμο ώστε να γίνει χρήσιμο και λειτουργικό και να μπει ρεύμα (ώστε το καλοκαίρι να εκμεταλλευτώ και την μεγάλη απλά της ταράτσας με σκίαστρο , σαλονάκι, προτζεκτορα κλπ). Το σκεπτικό μου λοιπόν είναι να μεταφέρω το/τα ρούτερ στο σπιτάκι και την κεραία να την τοποθετήσω εξω σε στύλο. Το/τα ρουτερ θα δίνουν στο xiaomi σήμα το οποίο είναι τοποθετημένο μέσα στο σαλόνι και δίνω από εκεί wifi σε όλες τι συσκευές μέσα στο σπίτι.
    Το 6400 το είχα για εξοχικό το οποίο πλέον δεν υφίσταται οπότε έμεινε…

    INFO: Δεν θέλω να επενδύσω προς το παρόν σε εξοπλισμό 5G γιατί είναι στο σπίτι μου είναι πολύ πρώιμο προς το παρόν. Δηλαδή με το Samsung Galaxy S22 Ultra στο 4G+ η ταχύτητα είναι περισσότερη από το 5G. Στα 200μ βέβαια που βγάζω τα σκυλιά στο πάρκο οι ταχύτητες είναι ασύλληπτες se 5G.

    Συνοψίζοντας λοιπόν, θέλω να κάνω το εξής αν και εφόσον γίνεται το εξής:
    Μπορώ να συνδέσω τα δυο ρουτερ για συνδυασμό ταχύτητας. Το κάθε ένα έχει την δική του sim και την δική του ταχύτητα. Δηλαδή να στέλνει το καθένα την ταχύτητα του στο xiaomi και αυτό να μου δίνει το σύνολο. Υπάρχει τρόπος τέτοιας σύνδεσης και αν υπάρχει κάποιος οδηγός;

    Παιδιά, έψαξα αρκετά τις τελευταίες ημέρες αλλά δεν είδα κάτι που να καταλαβαίνω… Δεν είμαι πρωτάρης στην τεχνολογία αλλά στο κομμάτι αυτό δεν έχω ιδιαίτερη εμπειρία. Τώρα, αν υπάρχει κάποιος οδηγός που δεν τον είδα ζητώ συγνώμη…
    Ευχαριστώ για την όποια βοήθεια προκαταβολικά,
    Πέτρος

  2. #2
    Εγγραφή
    13-05-2004
    Περιοχή
    Thess
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Εαν με το samsung πιανεις αρκετα καλυτερες ταχυτητες , τοτε σημαινει πως με ενα καλο 4G+ ρουτερ θα δεις διαφορά. Καλυτερα να πουλησεις δηλαδη τα 2 που εχεις τωρα 600 & 6400 , και να παρεις ενα B818 για παραδειγμα , Που ειναι CAT19.
    Το να συνδυασεις γραμμες γινεται αλλα δεν ενδεικνυται για αυτο το σεναριο. Θα χρειαστεις ενα load balancing ρουτερ που αυξανει το κοστος , και δεν θα εχεις μεγαλο κερδος.
    Οσο πιο απλη κανεις μια κατασταση τοσο λιγοτερους μπελαδες βαζεις στο κεφαλι σου. Ενα ρουτερ με καλο μοντεμ στο δωμα , και ενα καλο mesh και απογειωθηκε το σπιτι.

    Και μετα αφιερωνεις την φαιά ουσία στο να κανεις οσο πιο μαμάτη την ταρατσα να βγαζεις γουστα το καλοκαιρι.

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.003
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petpapoy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να συνδέσω τα δυο ρουτερ για συνδυασμό ταχύτητας. Το κάθε ένα έχει την δική του sim και την δική του ταχύτητα. Δηλαδή να στέλνει το καθένα την ταχύτητα του στο xiaomi και αυτό να μου δίνει το σύνολο. Υπάρχει τρόπος τέτοιας σύνδεσης και αν υπάρχει κάποιος οδηγός;
    Τυπικά, και για οικιακή χρήση, θα τα "συνδέσεις" με ένα router που μπορεί να κάνει multi-wan.
    Σημειωτέον, στο multi-wan τυπικά κάνεις load-balancing,
    που σημαίνει ότι θα έχεις μέν συνδυαστικά διαθέσιμο το bandwidth των wan #1 + wan #2 στους n hosts του lan,
    αλλά έκαστο session του x lan host θα έχει διαθέσιμο το bandwidth που έχει η wan απο την οποία έγινε established το session.

    Θα είναι κάπως έτσι:

    Κώδικας:
    ---lte--->[lte modem 1]---wan #1--->\
                                                            |--->[multi wan router]---lan--->[ax6000/whatever]
    ---lte--->[lte modem 2]---wan #2--->/
    Δυστυχώς το ax3000 δεν κάνει multi-wan οπότε θα χρειαστείς εξοπλισμό.
    Και θα ήθελες και τα 2 lte modems να κάνουν bridge την ip του lte στο multi-wan router (που δεν ξέρω αν το κάνουν τα tp-link).

    Δες σε *sense/mtik/wrt ή τα φτηνά multi-wan της tp-link (ίσως τα πιο εύκολα για σένα...).
    Για καλύτερα peplink.

    Για πραγματική "σύνδεση" των 2 wan θα ήθελες να κάνεις bonding,
    όπου θα είχες μέν διαθέσιμο το bandwidth των wan #1 + wan #2 σε ένα session και με 1 ip,
    αλλά θες χώρο/εξοπλισμό/software σε ένα dc (vps?) και 2 vpn tunnels με το dc.
    Οπότε, όπως καταλαβαίνεις αρχίζει και γίνεται πολύπλοκο για το σπίτι αν δεν είσαι geek.

    Γίνεται μέν, δεν συνηθίζεται για το σπίτι, και έχει και αυτό τα θέματα του.

    Οδηγό για multi-wan δεν νομίζω να έχουμε στο forum.
    Και δεν θα ήταν και εύκολο γιατί θα έπρεπε να είναι *πολλές* σελίδες και με πολλές άγνωστες λέξεις αν απευθύνεται στον τυπικό χρήστη.
    Υπάρχει σχετική συζήτηση στο forum για τα mtik, ρίξε μια ματιά.

    Συνολικά, γίνεται μέν, θα χρειαστεί να διαβάσεις λίγο.
    Αν ήταν δικό μου και δεν καιγόμουν για το bandwidth της 2ής wan θα το άφηνα με 1 wan και θα έβαζα ένα 5G αύριο.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Περιοχή
    Ταύρος
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Unlimited
    Παιδιά, ειλικρινά ευχαριστώ για το κόπο σας να γράψετε περισσότερα από εμένα.
    ΣΚ θα έχει μπει το ρεύμα οπότε θα κάνω και ανάλογες μετρήσεις και να δω τι και πως.
    Εαν καταφέρω να πιάσω <100mbps θα είμαι ευχαριστημένος.
    Θα μετρήσω και 5G με το κινητό από ταράτσα (γιατί δεν έχω κάνει αυτή την μέτρηση ακόμα) και αν μου βγαίνει ακολουθήσω την συμβουλή σας.
    πούλημα τα 2 tplink kai αγορά είτε καλύτερου 4G είτε 5G.
    Εξάλλου, ότι και να πάρω η απόσβεση γίνεται μέσα στον χρόνο σχεδόν και μάλιστα σε ταχύτητες πολλαπλασιες.
    Είχα vdsl 100 Vodafone, μάλλον πλήρωνα 100 για 5 μήνες και πότε δεν είδα πάνω από 70 ώσπου με αποδέσμευσαν αζημιως μετά από καταγγελία.

  5. #5
    Εγγραφή
    14-06-2008
    Περιοχή
    Ταύρος
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote Unlimited
    Λοιπόν επανέρχομαι για ενημέρωση και αποτελέσματα.

    Σήμερα έκανα την σύνδεση του router (MR600) στην ταράτσα αφού έκανα δοκιμές με τις γνωστές εφαρμογές για την ποιότητα του σήματός.
    Στο σπίτι εγκατέστησα μέσα στο AX3000.
    Η ταχύτητα που έρχεται στο laptop αυτήν την στιγμή είναι: Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  13691033472.png 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  46,8 KB 
ID: 241281

    Όλο αυτό είναι η πρώτη φάση της δουλειάς για να ανέβω όσο μπορώ.

    Σύντομα, πολύ σύντομα θα αρχίσω να ασχολούμαι/ψάχνομαι με το 5G.
    Εφόσον μπορώ να πάρω ρούτερ και να γλιτώσω το ΦΠΑ σκέφτομαι να επενδύσω.

    Σήμερα μεταξύ των μετρήσεων έκανα [και απο το κινητό μου αρκετές (S22Ultra)] στην ταράτσα έπιασα με 5G 500+MBPS οπότε άρχισα να ψήνομαι.
    Με το κινητό έπιασα με 4G+ στην ανώτερη μέτρηση 197MPBS. Είναι διαφορά μεγάλη η αλήθεια είναι και θεωρώ ότι σύντομα θα είναι μεγαλύτερη με την εξάπλωση του 5G περισσότερο.


    Έκανα (εσκεμμένα) reset σε όλο το δίκτυο για να το στήσω εξ αρχής όλο καθώς έχω πάνω:
    • 2 κάμερες Xiaomi
    • Καθαριστή αέρα Xiaomi
    • Ρομποτική σκούπα Xiaomi
    • 3 τηλεοράσεις
    • Πλυντήριο ρούχων
    • Στεγνωτήριο
    • AC
    • Αφυγραντήρα
    • Google nest hub
    • 2 google nest mini
    • Κινητά
    • Tablet
    • 4 wifi λάμπες
    • 2 laptop
    • 1 desktop.



    Οπότε, αλλάζοντας το router, θα του δώσω το όνομα που έχει ήδη το MR600 και θα κουμπώσουν όλα πάλι πάνω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας