Σελ. 36 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 1965
  1. #526
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.334
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Επειδη πεσατε να με φατε...
    Πειτε μου ενα λογο που ενας μεσος οικιακος χρηστης θελει παραπανω upload...?
    Ξερω κοσμο που νοικιαζει seedbox στο εξωτερικο για εχει καλο ratio σε private trackers....

    ΥΓ. Ολοι το πρωτο πραγμα που καναμε οταν αναβαθμισαμε την συνδεση μας ηταν να δοκιμασουμε ποσο πιο γρηγορα έρχεται ο θειος...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  2. #527
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πειτε μου ενα λογο που ενας μεσος οικιακος χρηστης θελει παραπανω upload...?
    Cloud backup. Μπορούμε να πούμε κι άλλους αλλά 1 ζήτησες Και γενικά ό,τι λόγους έχουν και στο εξωτερικό που εκεί δίνουν καλύτερο upload.

  3. #528
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.334
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Cloud backup. Μπορούμε να πούμε κι άλλους αλλά 1 ζήτησες Και γενικά ό,τι λόγους έχουν και στο εξωτερικό που εκεί δίνουν καλύτερο upload.
    Το οποιο κανει καθημερινα ενας μεσος οικιακος χρηστης ?

    Μιλας για εξωτερικο ,δοκιμασε να κατεβασεις ταινια πχ στην Γερμανια χωρις VPN ... Σου ερχεται μπιλιετακι στο σπιτι με το προστιμο.
    Εαν δεν τα ρυθμισουν σωστα αυτα και οχι με μια απλη αλλαγη DNS να μπαινεις δεν νομιζω να δουμε αυξηση του upload..
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  4. #529
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο κανει καθημερινα ενας μεσος οικιακος χρηστης ?

    Μιλας για εξωτερικο ,δοκιμασε να κατεβασεις ταινια πχ στην Γερμανια χωρις VPN ... Σου ερχεται μπιλιετακι στο σπιτι με το προστιμο.
    Εαν δεν τα ρυθμισουν σωστα αυτα και οχι με μια απλη αλλαγη DNS να μπαινεις δεν νομιζω να δουμε αυξηση του upload..
    Αύξηση δεν βλέπουμε γιατί οι μεγάλοι δεν θέλουν να θάψουν τα μισθωμένα τους.
    Οι μικροί μια χαρά δίνουν μεγαλύτερο Upload.

    Δεν έχει να κάνει με παράνομο κατέβασμα, η αλήθεια είναι οτι υπάρχει κόσμος που το θέλει για αυτό, αλλά τα νούμερα είναι μάλλον ανάποδα απο αυτό που λες εσύ.
    Καθώς πλέον με τις επιλογές για streaming, νόμιμες ή όχι και τόσο κανείς απλός χρήστης δεν θα κάτσει να φτιάξει ratio

  5. #530
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.880
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    H τσιγκουνιά στο upload δεν έχει σχέση με την πειρατεία αλλά με την πτώση εσόδων από πελατές που είχαν ακριβότερα πακέτα.

  6. #531
    Το avatar του μέλους konenas
    Το μέλος konenas δεν είναι συνδεδεμένο Πρόβατα μην αυτοκτονείτε. Όλα στη σειρά. Ερχόμαστε
    Εγγραφή
    14-08-2007
    Περιοχή
    PIIGS
    Μηνύματα
    4.523
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300 bps ή 300Mbps
    ISP
    Το άλλο Πάσχα
    Router
    OpenWrt
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimyok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν βγει κανα ΚΚΕ - τσιριζα μας βλεπω ολους μεσα πολιτικους κρατουμενους . Θυμαστε ενα φοβερο νομο που απαγορευε τα φρουτακια θεωρητικα αλλα οι μπατσοι στη πραξη την επεφταν σε οτι videogame εβρισκαν ; Ε οι αεπιδες κανουν λομπing για κατι αναλογο - ολοι εν δυναμη εγκληματιες γιατι μπορει και να κατεβαζουν greek music
    θα έρθουν οι κομμουνιστές να μας πάρουν τα σπίτια και να μας δίνουν κουπόνια για ρεύμα, βενζίνη, διακοπές, στέγη και φαγητό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    H τσιγκουνιά στο upload δεν έχει σχέση με την πειρατεία αλλά με την πτώση εσόδων από πελατές που είχαν ακριβότερα πακέτα.
    Όσοι το χάλκεον χέρι βαρύ του φόβου αισθάνονται,ζυγόν δουλείας ας έχωσι, θέλει αρετήν και τόλμην η ελευθερία. Ανδρέας Κάλβος
    There is some shit, I will not eat. e.e.cummings
    30 Hours per Week

  7. #532
    Εγγραφή
    20-11-2006
    Περιοχή
    Σεπόλια
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    896
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΛΩΝΟΣ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μονο οι κανονικές τιμές πλέον FTTH χωρίς sfbb voucher
    https://www.cosmote.gr/eshop/browse/...rd/-/N-1j97vy1
    Για τις δικές μου ανάγκες , δεν αξίζει ακόμα η μετάβαση σε FTTH , καλά είμαι σε χαλκό

  8. #533
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.918
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο κανει καθημερινα ενας μεσος οικιακος χρηστης ?
    Με αυτή τη λογική ο μέσος οικιακός χρήστης δεν ασχολείται καν με τα torrent που λες. Μπαίνει στις κλασικές χαζοσελίδες και βλέπει την ταινία σε χάλια ποιότητα μετά από 100 pop-ups.

  9. #534
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.943
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο κανει καθημερινα ενας μεσος οικιακος χρηστης ?
    Ούτε ο μέσος οικιακός χρήστης ασχολείται με torrents (και ειδικότερα seeding για να θέλει να διατηρεί ratio σε πριβέ τράκερς).

    Προσωπικά, εδώ που είμαι, μου έφτανε και μου περίσσευε μια 100/10. Πήρα όμως την 1000/100 (αρχικά, και μετά έγινε 1000/400), επειδή...έτσι. Επειδή μπορώ να την πληρώσω, επειδή μου αρέσει να την έχω μεγάλη την ταχύτητα, επειδή έτσι αισθανόμουν. Μπορώ να βρω αιτιολογίες (και δικαιολογίες), αλλά δε βρίσκω το λόγο. Έτσι ήθελα (και μπορούσα), έτσι έκανα


    Edit: [ Και όσο σκεφτόμουν κι έγραφα, μπήκε ο x_undefined και μου πήρε τη δόξα του quote ]
    Ανυπόγραφος

  10. #535
    Εγγραφή
    16-07-2020
    Μηνύματα
    79
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο κανει καθημερινα ενας μεσος οικιακος χρηστης ?

    Μιλας για εξωτερικο ,δοκιμασε να κατεβασεις ταινια πχ στην Γερμανια χωρις VPN ... Σου ερχεται μπιλιετακι στο σπιτι με το προστιμο.
    Εαν δεν τα ρυθμισουν σωστα αυτα και οχι με μια απλη αλλαγη DNS να μπαινεις δεν νομιζω να δουμε αυξηση του upload..
    Μια χαρά κατεβάζεις στη Γερμανία χωρίς VPN. Έχει κουράσει αυτή η καραμέλα. Άμα σου έρθει randomly από spam εταιρεία "πρόστιμο" και εσύ κάτσεις και απαντήσεις και πληρώσεις δεν σου φταίει κανένας άλλος εκτός από τον εαυτό σου.

    Επίσης από τη μία μιλάς για ratio και από την άλλη λες για Γερμανία + κατέβασμα και VPN το οποίο σημαίνει public tracker που δεν νοιάζεται κανείς για το ratio..

  11. #536
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Edit: [ Και όσο σκεφτόμουν κι έγραφα, μπήκε ο x_undefined και μου πήρε τη δόξα του quote ]
    Σας έφαγα και τους δύο

  12. #537
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το οποιο κανει καθημερινα ενας μεσος οικιακος χρηστης ?

    Μιλας για εξωτερικο ,δοκιμασε να κατεβασεις ταινια πχ στην Γερμανια χωρις VPN ... Σου ερχεται μπιλιετακι στο σπιτι με το προστιμο.
    Εαν δεν τα ρυθμισουν σωστα αυτα και οχι με μια απλη αλλαγη DNS να μπαινεις δεν νομιζω να δουμε αυξηση του upload..
    Μα τα Dropbox, Drive, Onedrive, iCloud κ.α. cloud storage σε οικιακούς χρήστες απευθύνονται.
    Ακόμη και βίντεο στο youtube να ανεβάσεις, πάντα λείπει upload.
    Και δεν είμαστε υπεβολικοί, απλά αυτό το 10% να γίνει κάτι πιο γενναιόδωρο.

  13. #538
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.334
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτή τη λογική ο μέσος οικιακός χρήστης δεν ασχολείται καν με τα torrent που λες. Μπαίνει στις κλασικές χαζοσελίδες και βλέπει την ταινία σε χάλια ποιότητα μετά από 100 pop-ups.
    Εγω αντιθετα σε καθε υπολογιστη που πεφτει στα χερια μου θα βρω εγκατεστημενο ενα torrent client και θα δεχτω 3-4 φορες ερωτηση για κανενα καλο τρακερ ή προσκληση για τους γνωστους....
    Υπαρχουν και ατομα που ασχολουνται πολυ.. Αγοραζουν δισκους με το κιλο ,πληρωνουν δωρεες σε trackers και 1002 αλλα.
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  14. #539
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω αντιθετα σε καθε υπολογιστη που πεφτει στα χερια μου θα βρω εγκατεστημενο ενα torrent client και θα δεχτω 3-4 φορες ερωτηση για κανενα καλο τρακερ ή προσκληση για τους γνωστους....
    Υπαρχουν και ατομα που ασχολουνται πολυ.. Αγοραζουν δισκους με το κιλο ,πληρωνουν δωρεες σε trackers και 1002 αλλα.
    Το μισό forum σου λέει οτι κάνεις λάθος αλλά ΟΧΙ!!! ΕΣΥ ξέρεις καλύτερα.

  15. #540
    Εγγραφή
    02-01-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    178
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΟΥΣΙ
    Router
    Speed Port Plus 2
    SNR / Attn
    10.6(dB) / 16.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. Ολοι το πρωτο πραγμα που καναμε οταν αναβαθμισαμε την συνδεση μας ηταν να δοκιμασουμε ποσο πιο γρηγορα έρχεται ο θειος...
    Προσωπικά, όταν αναβαθμίζεται η σύνδεση οι δοκιμές είναι οι εξής: speedtest.net, fast.com, κατέβασμα από το ftp του παρόχου, ανέβασμα σε ftp στο εκπαιδευτικό ίδρυμα που ανήκω (άρα grnet).
    Αν εσύ κατεβάζεις από τον θείο, όπως λες, μη το γενικεύεις και μη βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα για όλους τους άλλους.

Σελ. 36 από 131 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738414656 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας