Σελ. 88 από 160 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.306-1.320 από 2388
  1. #1306
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα!

    Περιμένω τον τεχνικό σήμερα, θα ενημερώσω οταν φύγει!

    Δέν είμαι πολύ αισιόδοξος...

    Το internet παίζει μια χαρά, έχω γυρίσει όλο το δύκτιο εκεί, η τηλεφωνία παίζει ακόμα απο την VDSL...
    Έχω τρία router πάνω...

    ASUS DSL-AC68U για το VDSL
    Speedport Entry 2i για την τηλεφωνία (passthrough)
    και το Fritz

    - - - Updated - - -

    Καλησπέρα,

    Ήρθε ο τεχνικός, παντελώς άσχετος.

    Γυρίσαμε την τηλεφωνία στο FTTH και περιμένω κωδικούς...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος avona : 05-05-23 στις 09:22.

  2. #1307
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από avona Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ήρθε ο τεχνικός, παντελώς άσχετος.
    Επειδή υπάρχουν πολλές καθυστερήσεις,
    βάζουν και τους ηλεκτρολόγους/τεχνικούς που έρχονται για την εγκατάσταση
    να κάνουν την εγκατάσταση και ενεργοποίηση του εξοπλισμού.
    Τους μαθαίνουν τα 2-3 πράγματα που χρειάζονται.
    Στην ουσία την εντολή ενεργοποίησης την δίνουν τα κεντρικά μετά από επικοινωνία με τον υπάλληλο που σου έρχεται.
    Αυτό γίνεται σε όλες τις εταιρείες.

    Σε εμένα όπως και σε γνωστό σε voda
    αυτός που έκανε την εγκατάσταση ήταν αυτός που περνούσε τα κανάλια.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  3. #1308
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    έτσι είναι τακα τακα, όχι όπως εμένα που άλλοι ήρθαν για την εγκατάσταση άλλος για της κολλήσεις και της μετρήσεις και άλλος για την ενεργοποίηση

  4. #1309
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.721
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι είναι τακα τακα, όχι όπως εμένα που άλλοι ήρθαν για την εγκατάσταση άλλος για της κολλήσεις και της μετρήσεις και άλλος για την ενεργοποίηση
    Kαι σε μένα έτσι ήταν, αλλα ήρθαν όλοι μαζί και το απόγευμα τελειώσανε
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  5. #1310
    Εγγραφή
    31-07-2017
    Περιοχή
    χανια κρητη
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    937
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΥΔΩΝΑΣ
    Router
    fritzbox 5530 fiber
    και εμένα σχετικά δεν καθυστερήσαν πολύ 30-3-21 ξεκίνησε η εγκατάσταση έως 31-31-21 κολλήσεις και μετρήσεις 1-4-21, και ενεργοποίηση 12-4-21, άσχετα που πέρασαν σχεδόν 2 μήνες από την αίτηση για να έρθουν

  6. #1311
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terism69 Εμφάνιση μηνυμάτων
    έτσι είναι τακα τακα, όχι όπως εμένα που άλλοι ήρθαν για την εγκατάσταση άλλος για της κολλήσεις και της μετρήσεις και άλλος για την ενεργοποίηση
    Και σε εμένα τρεις φορές πέρασαν.
    Απ όσο ξέρω σε περιοχές που έχει αναλάβει η voda τα τελειώνουν όλα σε μια μέρα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #1312
    Εγγραφή
    25-03-2017
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,

    Τζίφος η όλη φάση, μία ώρα ήμουν στο τηλέφωνο με το 13788, έστειλαν κωδικούς αλλα δέν...

    Απο Δευτέρα θα με πάρει λέει γιατί έπρεπε να παίζει αλλα δεν παίζει.

    Κάτι για token μου έλεγε...

    Τέσπα τα μελέ από Δευτέρα.

    BTW δεν έχω τηλέφωνο... όχι πως με νοιάζει και πολύ, δεν μου τα πρήζουν και τα πεθερικά μου.

  8. #1313
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Καλησπέρα,

    Με το που εγιναν οι κολλήσεις και κουμπωθηκε το 5530 ειχα ιντερνετ οπως ανεφερα πριν μερικες μερες αλλα χωρις τηλεφωνο. Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει κάποιο προφιλ που μπαίνει αυτόματα και μετα την ενεργοποίηση θα μπω στο σωστό ή οι ταχυτητες που βλεπω τωρα (εως 500mbit down / 100mbit up) αναμένονται και ως τελικο προιον? (αναφέρομαι σε όσους έχουν 1Gbit)

    Επίσης χρειάζεται να κάνω κατι εγω για να τους ενημερωσω διοτι εχουν περασει 10 μερες απο τότε που ηρθε για κολλήσεις το συνεργειο και απο ΟΤΕ ουτε φωνη.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  9. #1314
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lady_in_black Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Με το που εγιναν οι κολλήσεις και κουμπωθηκε το 5530 ειχα ιντερνετ οπως ανεφερα πριν μερικες μερες αλλα χωρις τηλεφωνο. Ηθελα να ρωτησω αν υπάρχει κάποιο προφιλ που μπαίνει αυτόματα και μετα την ενεργοποίηση θα μπω στο σωστό ή οι ταχυτητες που βλεπω τωρα (εως 500mbit down / 100mbit up) αναμένονται και ως τελικο προιον? (αναφέρομαι σε όσους έχουν 1Gbit)

    Επίσης χρειάζεται να κάνω κατι εγω για να τους ενημερωσω διοτι εχουν περασει 10 μερες απο τότε που ηρθε για κολλήσεις το συνεργειο και απο ΟΤΕ ουτε φωνη.
    Συνήθως μέσα σε λίγα λεπτά κλειδώνεις στην κανονική σου ταχύτητα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  10. #1315
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το καλό της κοινότητας θα αρχίσω πρώτος το στριπτίζ

    Συνημμένο Αρχείο 247949

    είχα και εγώ την απορία τι να σημαίνει για τα logistics αυτό το αυτοκόλλητο.

    Της AVM μάλλον δεν είναι. Θα το είχανε σε πιο όμορφη/ειδική θέση όπως έχουν το μεγάλο label.
    Εκτός και αν έτσι βγαίνουν από την γραμμή παραγωγής της AVM τα provider μοντέλα ή ειδικές μεγάλες παραγγελίες για ISP.

    Αλλιώς ή της AMY είναι ή της cosmote.

    Το κουτί πάντως όταν ήρθε είχε δύο αυτοκόλλητες ταινίες άθικτες στα πλευρά του.
    Δεν λέω ότι είναι και το καλύτερο μέτρο ασφαλείας αλλά μου φαίνεται δύσκολο να το άνοιξαν εκ των υστέρων, να κόλλησαν το αυτοκόλλητο και να το ξαναέκλεισαν με τις ταινίες τόσο καλά.
    Επανέρχομαι στο θέμα με τα μυστηριώδη ταμπελάκια με το barcode που έχουν τα 5530 που στέλνει ο cosmote.
    Θυμίζω τα ταμπελάκια αυτά δεν υπάρχουν στα 55xx του "εμπορίου".

    Κοιτάω το Nokia ONT που είχαν στείλει αρχικά από τον ΟΤΕ και τι να δω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-05-06 235442.jpg 
Εμφανίσεις:  20 
Μέγεθος:  499,1 KB 
ID: 248269

    Κοιτάω το κουτί του nokia και το έχει και εκεί:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-05-06 235406.jpg 
Εμφανίσεις:  23 
Μέγεθος:  584,6 KB 
ID: 248270

    και τα δύο αυτοκόλλητα φαίνεται ότι κολλήθηκαν "μετά" από κάποιον και πάντως δεν φαίνεται να είναι απο την γραμμή παραγωγής.

    Θα παρατηρήσατε αμέσως οτι και τα 2 έχουν τον ίδιο εισαγωγικό νούμερο (5 204188) και αλλάζει η δεύτερη 6άδα. 002800 στο Nokia, 004118 στο 5530.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-05-07 000854.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  69,4 KB 
ID: 248271Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-05-07 000941.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  56,8 KB 
ID: 248272


    Eπίσης υπάρχει πάλι ένα 8ψήφιο νούμερο από πάνω όπως και στο fritz το οποίο εκεί έχει και την ένδειξη "SAP".
    Το μυαλο μου όταν είδα αυτό το SAP πήγε αμέσως στο γνωστό logistics πρόγραμμα αλλά μήπως τελικά SAP σημαίνει Service Access Point?

    Anyway, το γεγονός ότι τα σκανάρουν οι τεχνικοί με το τάμπλετ τους κατά την επίσκεψη στο σπίτι αρχικά υποθέσαμε ότι έχει να κάνει με θέματα χρώσης εξοπλισμού άλλα μάλλον κάτι σημαίνει τεχνικά αυτό και μάλλον είναι για να δώσουν hint στο σύστημα του ΟΤΕ ποια συνταγή να χρησιμοποιήσει για να κάνει provision την πόρτα στο OLT. (Λέω εγώ τώρα. )

    Εσείς που έχετε 5530 ή/και Nokia ΟΝΤ έχετε τα ίδια ακριβώς ταμπελάκια ή αλλάζουν τα νούμερα? Θεωρώ ότι έχουμε όλοι τα ίδια.
    Υπάρχουν συνδρομητές ΟΤΕ που έχουν πάρει Huawei ONT? Υπάρχει και σε αυτούς παρόμοιο ταμπελάκι και αν ναι με ποιον κωδικο? 5 204188 ΧΧΧΧΧΧ ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 07-05-23 στις 00:15.

  11. #1316
    Εγγραφή
    04-11-2003
    Περιοχή
    NA
    Μηνύματα
    581
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    To 5 204188 είναι το EAN prefix code της OTE/Cosmote. Με αυτό δίνει barcode σε όλα της τα προϊόντα.
    Πχ το 5 204188 000028 είναι τηλεκάρτα.

    https://www.barcodelookup.com/5204188000028

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που έχετε 5530 ή/και Nokia ΟΝΤ έχετε τα ίδια ακριβώς ταμπελάκια ή αλλάζουν τα νούμερα? Θεωρώ ότι έχουμε όλοι τα ίδια.
    Υπάρχουν συνδρομητές ΟΤΕ που έχουν πάρει Huawei ONT? Υπάρχει και σε αυτούς παρόμοιο ταμπελάκι και αν ναι με ποιον κωδικο? 5 204188 ΧΧΧΧΧΧ ?
    Όλα έχουν, τα Speedport, τα Speedport range extenders και φυσικά και το Huawei ONT. Όλα τα προϊόντα της Cosmote έχουν ένα τέτοιο barcode.
    ---
    mp

  12. #1317
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.031
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Ενδιαφέρον και πράγματι, τώρα που κοίταξα το κουτι ενός speedport έχει παρόμοιο ταμπελάκι.
    Άρα τελικά SAP logistics κωδικός είναι και όχι κάτι ιδιαίτερο με το FTTH.
    Good to know, Thanks!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Στη σελίδα του /support.lua εμφανίστηκε ένα μυστηριώδες κουμπί που ονομάζεται PLOAM State Reset (!)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-04-29 152251.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  16,6 KB 
ID: 248274

    Το οποίο όμως είναι disabled. Υπέθεσα ότι ίσως γίνεται enabled όταν η οπτική είναι εκτός αλλά όχι, και με το καλώδιο βγαλμένο πάλι disabled είναι.
    Τι να κάνει άραγε αυτό? να κάνει reset τα δεδομένα που αφορούν στο GPON/PLOAM και να το βάζει ξανά σε registration mode?

    Από το view source της σελίδας παρατηρούμε ότι το under-the-hood όνομα του είναι "deactivate_emergency_stop". Τι να εννοεί ο ποιητής?

    (το sid είναι μάλλον session-id καθώς παρατήρησα ότι αλλάζει με κάθε login στο web interface)
    και για να ολοκληρώσουμε αυτό το υπέροχο Σαββατόβραδο και να μην μας μείνει απορία:

    Στο GPON, το Ο5 state είναι το operational state. Εκεί μένει το ONT μετά το αρχικό training και για όσο διαρκεί η σύνδεση του. Αν κάτι συμβεί στο οπτικό δίκτυο (πχ τομή ίνας, αποσύνδεση καλωδίου), τότε μεταπηδάει για μερικά ms στο O6 state (POPUP state) κατά το οποίο σταματά να εκπέμπει. Αυτό ανιχνεύεται και από το OLT. Αν αποκατασταθεί το πρόβλημα, τότε το OLT διατάσσει το ONT είτε να κάνει πάλι ranging (O4) είτε να συνεχίσει σε Ο5. Αυτό state έχει προβλεφθεί ώστε τυχόν μικροδιακοπές που συμβαίνουν (μιλάμε πάντα για milliseconds (ms) και οχι περισσότερο) να μην βγάζουν εκτός τα ONT για ψύλλου πήδημα.

    Υπάρχει όμως και ένα ακόμα state, το Ο7 το οποίο έρχεται σαν εντολή από το OLT προς συγκεκριμένο ONT είτε προς όλα τα ΟΝΤ της συγκεκριμένης ίνας.

    Το Ο7 ονομάζεται Emergency Stop state (ή αλλιώς Disable SN)

    Spoiler:
    Emergency Stop state (O7)
    An ONU that receives a Disable_Serial_Number message with the 'disable' option moves to
    the emergency stop state (O7) and shuts its laser off.

    During emergency stop, the ONU is prohibited from sending data in the upstream direction.

    If the ONU fails to move to the Emergency Stop state, that is, after the
    Disable_Serial_Number message has been sent three times, the OLT continues to receive
    the ONU transmissions in the provided upstream bandwidth allocations, a DFi alarm is
    asserted in the OLT.

    When the deactivated ONU's malfunction is fixed, the OLT may activate the ONU in order
    to bring it back to working condition. The activation is achieved by sending a
    Disable_Serial_Number message with the 'enable' option to the ONU. As a result, the ONU
    returns to Standby state (O2). All parameters (including serial number and ONU-ID) are reexamined.


    Το Ο7 state είναι μια πολύ σοβαρή κατάσταση. Σημαίνει ότι κάποιο ΟΝΤ στην ίνα έχει πρόβλημα και δεν συμπεριφέρεται όπως προβλέπεται και επηρεάζει/επισκιάζει τις εκπομπές των άλλων (drunk ONT ή rogue ONT). Γι' αυτό και το OLT διατάσσει το προβληματικό (ή όλα τα ONT αν δεν ξέρει ακριβώς ποιο προκαλεί το πρόβλημα) να σταματήσουν τα laser τους και να το βουλώσουν

    Το "πρόβλημα" με το O7 state, ακριβώς επειδή είναι ένα πολύ ιδιαίτερο emergency σήμα, είναι ότι το ONT είναι υποχρεωμένο να το θυμάται ακόμα και μετά από power-off ή reboot οπότε το "σώζει" στη μνήμη του ώστε μετά από reboot ή power-on να έχει την πληροφορία ότι το δίκτυο είναι σε O7 state και οτι δεν πρέπει να ανοίξει το λέιζερ του μέχρι να πάρει την σχετική εντολή από το OLT.

    είναι η ρύθμιση ploam_state_o7_active στο config του fritz:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot 2023-04-22 191744.jpg 
Εμφανίσεις:  35 
Μέγεθος:  95,4 KB 
ID: 248275


    Και αν όμως η εντολή για enable δόθηκε όταν το ONT ήταν σβηστό ή την ώρα που έκανε reboot ή χάθηκε στο δρόμο? Πρέπει να υπάρχει ένας τρόπος να γίνει "reset" αυτή η κατάσταση ώστε να ξεκινήσει πάλι να μιλάει αλλιώς θα μείνει βουβό για πάντα.

    Αυτό ακριβώς κάνει το κουμπί αυτό. Γυρνάει την ρύθμιση σε no και ξεκινάει να δουλεύει πάλι.
    Ορθώς το έχει disabled σαν κουμπί λοιπόν και θα το δούμε ενεργό μόνο όταν το ONT είναι σε O7 state (πιθανότατα σπάνια ή και ποτέ)

  13. #1318
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Για ποιον λόγο μας ενδιαφέρουν τα bar codes;
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  14. #1319
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.772
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Για να μάθουμε για ποιον λόγο ακριβώς τα σκανάρουν οι τεχνικοί του OTE στα νέα ρούτερ..
    και εάν αυτό έχει κάποιον ρόλο για να δουλέψει μετά σωστά το σύστημα OLT <--> ONT.

    Αυτές οι πληροφορίες βέβαια ενδιαφέρουν αυτούς που βάζουν δικό τους Fiber Fritz στην γραμμή τους.
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : Qnap: QHora-301W - 10GbE

  15. #1320
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.364
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Iris07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εάν αυτό έχει κάποιον ρόλο για να δουλέψει μετά σωστά το σύστημα OLT <--> ONT.
    Αν το στέλνει το ΟΝΤ σε κάποια φάση κατά την επικοινωνία του με το OLT, προφανώς ναι.
    Αλλά δεν νομίζω ότι μπορούμε να κάνουμε κάπου capture τα πακέτα αυτά ώστε να είμαστε σίγουροι.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

Σελ. 88 από 160 ΠρώτηΠρώτη ... 68788386878889909398108 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας