Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.689
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    HELLAS
    Δελτίο Τύπου:
    Προσοχή στις τηλεφωνικές κλήσεις με τη χρήση ηχογραφημένων μηνυμάτων στις οποίες οι δράστες προσποιούνται αστυνομικές Αρχές

    Οι αστυνομικές και διωκτικές Αρχές δεν θα σας ζητήσουν τηλεφωνικά ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα ή στοιχεία τραπεζικών λογαριασμών

    Το τελευταίο χρονικό διάστημα στη Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος καταγγέλλονται περιπτώσεις προσπαθειών εξαπάτησης πολιτών μέσω τηλεφωνικών κλήσεων με σκοπό να τους αποσπάσουν ευαίσθητα προσωπικά δεδομένα, οικονομικά στοιχεία ή και κωδικούς ασφαλείας.

    Οι τηλεφωνικές κλήσεις πραγματοποιούνται από σταθερά ή κινητά τηλέφωνα με χρήση ηχογραφημένου μηνύματος στην αγγλική ή την ελληνική γλώσσα. Οι δράστες στις κλήσεις αυτές, προσποιούμενοι αστυνομικές Αρχές, προτρέπουν τους πολίτες να ακολουθήσουν συγκεκριμένα βήματα προκειμένου να ενημερωθούν για ποινικές εκκρεμότητες που δήθεν εκκρεμούν σε βάρος τους.

    Κατόπιν των ανωτέρω η Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος συνιστά στους πολίτες:

    • να είναι προσεκτικοί με τέτοιου είδους τηλεφωνικές κλήσεις,
    • να κρατούν τον αριθμό τηλεφώνου από τον οποίο τους έχουν καλέσει,
    • να μην καλούν πίσω έναν αριθμό που τους γνωστοποιήθηκε μέσω φωνητικού μηνύματος,
    • να είναι επιφυλακτικοί – να μην συζητάνε με οποιονδήποτε τους καλεί και ζητάει ευαίσθητες πληροφορίες,
    • να μην αποκαλύπτουν τους κωδικούς της ηλεκτρονικής τραπεζικής, τα στοιχεία της κάρτας τους ή άλλα ευαίσθητα στοιχεία µέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου ή τηλεφώνου.
    • να μην δίνουν, σε καμία περίπτωση, τον κωδικό “PIN” της πιστωτικής ή χρεωστικής κάρτας ή τον κωδικό πρόσβασης του τραπεζικού τους λογαριασμού μέσω e-banking.


    Σημειώνεται ότι, οι πολίτες μπορούν να αντλούν χρήσιμες συμβουλές για την αποφυγή της εξαπάτησής τους στον «Οδηγό του Πολίτη», που φιλοξενείται στην ιστοσελίδα της Ελληνικής Αστυνομίας ( www.hellenicpolice.gr ) καθώς επίσης και μέσω των επίσημων λογαριασμών της Διεύθυνσης Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, στα ακόλουθα μέσα κοινωνικής δικτύωσης:



  2. #2
    Εγγραφή
    09-12-2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    2.730
    Downloads
    28
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Plus 2
    Με κάλεσε και εμένα ενας αριθμός, 6946812χχχ, ηταν ηχογραφημένο μήνυμα στα Αγγλικά, οδηγούσα και δεν άκουγα καλά, έλεγε προς το τέλος να πατήσω το "1". Εννοείται πως δεν και τερμάτισα την κλήση.
    Case:Nemesis NZXT PSU: HEC WinPower 550UB Mobo: ASUS P5K PREMIUM WiFi/AP CPU: C2D E6750 2.66Ghz RAM: 4x1GB DDR2 @ 1066Mhz GPU: ALBATRON ATi RADEON HD4870 1GB [PCI-E] HDD: 1x320GB WD3200YS 2x640GB WD6400AAKS 1x750GB Seagate ST3750330AS 2x1TB SAMSUNG HD103UJ 1x2TB Seagate ST32000542AS Other: Logitech X-530 Sound

  3. #3
    Εγγραφή
    02-10-2007
    Μηνύματα
    645
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5493
    ISP
    Vodafone
    Router
    Xiaomi Mi3g/TP-Link 100v
    SNR / Attn
    18.1(dB) / 7.7(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Andreaslar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κάλεσε και εμένα ενας αριθμός, 6946812χχχ, ηταν ηχογραφημένο μήνυμα στα Αγγλικά, οδηγούσα και δεν άκουγα καλά, έλεγε προς το τέλος να πατήσω το "1". Εννοείται πως δεν και τερμάτισα την κλήση.
    3 μέρες τώρα καλούνε από 3 νούμερα και το ίδιο μήνυμα στα αγγλικά. στον έναν από τους τρεις την πρώτη μέρα μου απάντησε μια γυναικά με ψιλό σπαστά ελληνικά οτι δεν με είχε πάρει ποτέ από κείνη την στιγμή και μετά βγαίνει μήνυμα μη διαθέσιμος συνδρομητής και στα τρία νούμερα

  4. #4
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Το κακό είναι ότι πλέον έρχονται από ελληνικό δίκτυο οι κλήσεις.
    Οποιοδήποτε μπορεί να απαντήσει.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  5. #5
    Εγγραφή
    26-10-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    33000/5000
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΚΡΟΠΟΛΗ
    Router
    TP-LINK TD-W9977
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deniSun Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κακό είναι ότι πλέον έρχονται από ελληνικό δίκτυο οι κλήσεις.
    Οποιοδήποτε μπορεί να απαντήσει.
    Δεν ερχονται απο ΕΛληνικο Δικτυο.
    Μια ταυτοποιημενη συνδεση σε Πακιστανικο ονομα και μετα λογαριασμος Viber,Skype κτλ
    Την SIM μονο για την ταυτοποιηση την εχουν...
    KOYKAKI : Τρύπα στην γεωγραφία των ευρυζωνικών συνδέσεων!!

  6. #6
    Εγγραφή
    28-03-2006
    Περιοχή
    KV G434
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    42.184
    Downloads
    23
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    310/31
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΕΡΜΟΥ
    Router
    RB4011iGS+5 ONT: G-010G-R
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ερχονται απο ΕΛληνικο Δικτυο.
    Μια ταυτοποιημενη συνδεση σε Πακιστανικο ονομα και μετα λογαριασμος Viber,Skype κτλ
    Την SIM μονο για την ταυτοποιηση την εχουν...
    οκ. Έχουμε και τέτοια τώρα.
    | "Anyone can build a fast CPU.
    | The trick is to build a fast system."
    |____________Seymour Cray...

  7. #7
    Εγγραφή
    08-07-2022
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HCN
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από koukaki Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ερχονται απο ΕΛληνικο Δικτυο.
    Μια ταυτοποιημενη συνδεση σε Πακιστανικο ονομα και μετα λογαριασμος Viber,Skype κτλ
    Την SIM μονο για την ταυτοποιηση την εχουν...
    Και εδώ να ήταν σιγά μην τους έπιαναν. Το θέμα είναι οτι εμφανίζεται Ελληνικό νούμερο και είναι πολύ πιθανό να το σηκώσει κάποιος. Βέβαια απο εκεί και πέρα με λίγη λογική δεν έχεις πρόβλημα αλλά πάντα υπάρχουν τα κορόιδα.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-10-2020
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Γι'αυτό εγώ κινητό που δεν αναγνωριζω δεν το σηκώνω

  9. #9
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Με κατι αλλες "επενδυτικες" εταιριες απατης τι θα γινει;Λεω γι'αυτους που σε παιρνουν τηλ και προσπαθουν με το στανιο να "επενδυσεις" ενα ποσο,εστω και 500€ για αρχη και ταχαμου βλεπεις σε ενα site δικο τους ποσο γρηγορα ανεβαινουν τα κερδη σου,γλυκαινεσαι και συνεχιζεις να τα σκας,αλλα οταν θες να αποσυρεις τα τεραστια κερδη σου,ολοι εχουν γινει καπνος,μαζι με τα λεφτα που "επενδυσες".Ετσι με πηρε μια κοτα απο μια δηθεν επενδυτικη εταιρια κι αρχισε να με πιεζει.Βρε δεν θελω,βρε δεν εχω,εκει επιμονη,μεχρι που της το εκλεισα στα μουτρα.Μετα απο 2-3 μερες με ξαναπηρε,αρχισε τα ιδια,ειπα να το παιξω ηρεμος αλλα ειρωνικος,και μολις μου'πε οτι η εταιρια εχει και εδρα την Κυπρο,εκει αρχισα τα μπινελικια τα χοντρα.Μετα ειχε το θρασος να με ξαναπαρει να με απειλησει οτι θα μου κανει μυνηση γιατι τους ειπα απατεωνες,κι οτι η κληση καταγραφεται.Εγω της ειπα οτι καταρχην παρανομα καταγραφεται γιατι δεν ενημερωθηκα ουτε εδωσα δυγκαταθεση,αλλα κι εγω θα παω στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και της το εκλεισα στη μουρη κι εβαλα και τον αριθμο στην blacklist.

  10. #10
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.317
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από drberto Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με κατι αλλες "επενδυτικες" εταιριες απατης τι θα γινει;Λεω γι'αυτους που σε παιρνουν τηλ και προσπαθουν με το στανιο να "επενδυσεις" ενα ποσο,εστω και 500€ για αρχη και ταχαμου βλεπεις σε ενα site δικο τους ποσο γρηγορα ανεβαινουν τα κερδη σου,γλυκαινεσαι και συνεχιζεις να τα σκας,αλλα οταν θες να αποσυρεις τα τεραστια κερδη σου,ολοι εχουν γινει καπνος,μαζι με τα λεφτα που "επενδυσες".Ετσι με πηρε μια κοτα απο μια δηθεν επενδυτικη εταιρια κι αρχισε να με πιεζει.Βρε δεν θελω,βρε δεν εχω,εκει επιμονη,μεχρι που της το εκλεισα στα μουτρα.Μετα απο 2-3 μερες με ξαναπηρε,αρχισε τα ιδια,ειπα να το παιξω ηρεμος αλλα ειρωνικος,και μολις μου'πε οτι η εταιρια εχει και εδρα την Κυπρο,εκει αρχισα τα μπινελικια τα χοντρα.Μετα ειχε το θρασος να με ξαναπαρει να με απειλησει οτι θα μου κανει μυνηση γιατι τους ειπα απατεωνες,κι οτι η κληση καταγραφεται.Εγω της ειπα οτι καταρχην παρανομα καταγραφεται γιατι δεν ενημερωθηκα ουτε εδωσα δυγκαταθεση,αλλα κι εγω θα παω στη διωξη ηλεκτρονικου εγκληματος και της το εκλεισα στη μουρη κι εβαλα και τον αριθμο στην blacklist.
    Kαι τι πρόβλημα υπάρχει δηλαδή με τις εταιρείες στην Κύπρο και ειδικά τότε άρχισες τα μπινελίκια;
    Αν δηλαδή ήταν από Αθήνα, θα ψηνόσουν καλύτερα;
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  11. #11
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.579
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Σημερα... κληση σε ελληνικο αριθμο vodafone.
    https://prnt.sc/I5LT7d4q9JhG

    Πιεστε 1 για να ενημερωθειτε και να σας συνδεσουμε με την αστυνομια.
    Η "αστυνομια" μιλαγε αγγλικά με πακιστανική προφορά, και δεν ηξερε και ελληνικα.

    Αντε γεια...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος netblues : 22-09-22 στις 18:26.

  12. #12
    Εγγραφή
    02-12-2007
    Περιοχή
    ΠΕΙΡΑΙΑΣ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΕΝΤΗΣ
    Router
    ZTE H267A
    SNR / Attn
    11.4(dB) / 3.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην Κυπρο εχουν ακουστει να εχουν εδρα πολλες παρανομες και off shore κλπ.Και στην Αθηνα να μου ελεγε το ιδιο θα μου εκανε,αλλα Κυπρος μου εκανε καπως.

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας