Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 54
  1. #16
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Τα τρέχω με docker σε VM

    Ο ssd καλύπτεται μία χαρά με το original τροφοδοτικο του raspberry
    δες εδώ: https://jamesachambers.com/best-ssd-...erry-pi-4-400/

  2. #17
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τρέχω με docker σε VM
    Απο ότι κατάλαβα όχι όλα σε VM γιατί έχεις και το Pi4 για ποιο ελεφρά πράγματα, καλά κατάλαβα;
    Την μεταφορά απο SD σε SSD θα την κάνω με το Win32DiskImager
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 19-09-22 στις 22:07.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  3. #18
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Ωραίο θέμα.
    Αλλά γράψτε και κάποια περιγραφή, βάλτε και κανένα link σε οδηγίες που ακολουθήσατε για την εγκατάσταση.

    Προσωπικά, είχα σε μόνιμη λειτουργία 2 Rpi(3B+), headless, Lite OS.
    Το ένα το χρησιμοποιούσα για File/Media Server με το OMV (OpenMediaVault).
    Στο άλλο είχα εγκαταστήσει το PiHole.

    Όταν εγκατέστησα νεότερη έκδοση του OMV είχε στα extras Docker και Portainer.
    Οπότε ακολούθησα τις οδηγίες εδώ και εγκατέστησα το PiHole στο ίδιο μηχάνημα οπότε μου περίσσεψε (ακόμη) ένα Rpi.
    (Αναβάθμιση στο PiHole κάνω απλά με Recreate του Container. Μετά διαγράφω και το παλιό Image)

    Επίσης, στο ίδιο μηχάνημα, έχω εγκαταστήσει το transmission (torrent client) σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ.
    (Δεν κατάλαβα γιατί το κάνει μέσω stack. Δεν θα μπορούσε απλά να φτιάξει ένα container μέσω Portainer με τα ίδια χαρακτηριστικά?)

    ---
    Θέλω να προσθέσω ένα Web Server που να υποστηρίζει php στο ίδιο μηχάνημα μέσω Docker. Καμμία πρόταση?

  4. #19
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωραίο θέμα.
    Αλλά γράψτε και κάποια περιγραφή, βάλτε και κανένα link σε οδηγίες που ακολουθήσατε για την εγκατάσταση.
    Συμφωνώ με τις περιγραφές και όποιος ενδιαφέρεται για κάτι συγκεκριμένο είμαστε εδώ.
    Στο αρχικό μου Post έβαλα κάποιες δικές μου περιγραφές.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να προσθέσω ένα Web Server που να υποστηρίζει php στο ίδιο μηχάνημα μέσω Docker. Καμμία πρόταση?
    Apache Httpd ίσως;
    https://www.digitalocean.com/communi...ver-dockerfile

    watchtower: Εργαλείο για την παρακολούθηση των updates με νέες εκδόσεις για τα portainers που έχουμε εγκατεστημένα.
    Θέλει προσοχή στις παραμετροποιήσεις. Αν το αφήσουμε να κάνει τα updates αυτόματα μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα.
    Για το λόγο αυτό επέλεξα τις παρακάτω οδηγίες:
    https://www.addictedtotech.net/how-t...aspberry-pi-4/
    https://www.youtube.com/watch?v=_Ji4_L7I3Mw
    Δεν του επιτρέπω να τα κάνει αυτόματα. Απλά μου στέλνει email πότε θα βγούνε νεές εκδόσεις.

    Επίσης να ανεφέρω και ένα πολύ σημαντικό κανάλι που έμαθα τα περισσότερα (ο τύπος φοβερός!!):
    https://www.youtube.com/watch?v=cO2-...1xw2bKXrJVvarc

    Να ρωτήσω και κάτι άσχετο με τα παραπάνω;
    Αν κανεις clone μια SD με 32G σε έναν SSD 240G η χωριτικότητα που θα βλέπει το pi4 στον SSD θα είναι 32G?

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ένα το χρησιμοποιούσα για File/Media Server με το OMV (OpenMediaVault).
    Πολύ ωραίο το OpenMediaVault, το βλέπω εγκατεστημένο σε πολλούς χρήστες στο youtube.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν εγκατέστησα νεότερη έκδοση του OMV είχε στα extras Docker και Portainer.
    Αυτό είναι πρόκληση μεγάλη και με βάζει σε σκέψεις...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 20-09-22 στις 08:34.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  5. #20
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο ότι κατάλαβα όχι όλα σε VM γιατί έχεις και το Pi4 για ποιο ελεφρά πράγματα, καλά κατάλαβα;
    Την μεταφορά απο SD σε SSD θα την κάνω με το Win32DiskImager
    Γενικά στα rpi τρέχω τα apps που χρειάζομαι locally και δεν τα φορτώνω πολύ
    Στο VM τρέχω "βαριά" apps τα οποία είναι κυρίως για δουλειά αλλά και δοκιμαστικά

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να προσθέσω ένα Web Server που να υποστηρίζει php στο ίδιο μηχάνημα μέσω Docker. Καμμία πρόταση?
    Υπάρχουν αρκετοί τρόποι.
    Γενικά πρότασή μου είναι nginx + php-fpm

    Μπορείς να το επιτύχεις είτε μέσω δημιουργίας ενός stack (docker-compose) με configurations files
    είτε με "έτοιμο" image

    δες εδώ παράδειγμα:
    https://blog.devsense.com/2019/php-nginx-docker

  6. #21
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Με έχει πιάσει η όρεξη για να δοκιμάζω νέα πράγματα τελευταία.
    Με αφορμή τον φίλο vagdsl που ανέφερε το openmediavault, είχα στην άκρη μια SD περίσσευμα.
    Αποφάσισα να το εγκαταστήσω.
    Πολυ ωραίο interface, όλα μαζεμένα σε κατηγορίες
    Έκανα εγκατάσταση OVM 6 μαζί με Docker και Portainer.
    Δυσκολεύομαι όμως στην εγκατάσταση των containers.
    Όταν πήγα πχ. να εγκαταστήσω το Pihole μου έβγαλε error 500.
    Το πρόβλημα λύθηκε ορίζοντας στο host port (στην 53 tcp/udp) myipraspberry:53
    Πάω λοιπόν στο 2ο container να εγκαταστήσω το dashy "error:failure request failed with status code 400"
    Κάποιος να βοηθήσει; γιατί όλα αυτά τα errors;
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  7. #22
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με έχει πιάσει η όρεξη για να δοκιμάζω νέα πράγματα τελευταία.
    Με αφορμή τον φίλο vagdsl που ανέφερε το openmediavault, είχα στην άκρη μια SD περίσσευμα.
    Αποφάσισα να το εγκαταστήσω.
    Πολυ ωραίο interface, όλα μαζεμένα σε κατηγορίες
    Έκανα εγκατάσταση OVM 6 μαζί με Docker και Portainer.
    Δυσκολεύομαι όμως στην εγκατάσταση των containers.
    Όταν πήγα πχ. να εγκαταστήσω το Pihole μου έβγαλε error 500.
    Το πρόβλημα λύθηκε ορίζοντας στο host port (στην 53 tcp/udp) myipraspberry:53
    Πάω λοιπόν στο 2ο container να εγκαταστήσω το dashy "error:failure request failed with status code 400"
    Κάποιος να βοηθήσει; γιατί όλα αυτά τα errors;
    Λοιπόν, οι οδηγίες για το PiHole (με εικόνες των μενού) υπάρχουν εδώ.


    Αντιγράφω από της σημειώσεις μου τα βήματα για εγκατάσταση του PiHole μέσω Portainer:

    Έστω πως το Rpi με OMV/Docker/Portainer έχει την IP 192.168.1.ΧΧ και το PiHole την 192.168.1.9

    Δίνουμε από command line την εντολή για τη δημιουργία του macvlan:

    # sudo docker network create -d macvlan -o parent=eth0 --subnet=192.168.1.0/24 --gateway=192.168.1.1 --ip-range=192.168.1.9/32 ph_network

    Επιστρέφουμε στο Portainer:

    - Go to Portainer and select Volumes

    - Select Add Volume and add two total volumes. One with the name etc-pihole and one with the name etc-dnsmasq.d

    - Select Containers and then Add Container.

    - Give the container a Name (Pi-Hole) and then in the Image section, enter pihole/pihole:latest

    - Select Publish a new network port five total times and match the ports as below:

    53 53 UDP
    67 67 UDP
    80 80 TCP
    443 443 TCP
    53 53 TCP


    NOTE: Ensure that you have the two top ports (53, 67) set as UDP ports. 80, 443, 53 as TCP.

    - Select Volumes and select map additional volume twice. Enter the first container as /etc/pihole and select the etc-pihole volume. Enter the second container as /etc/dnsmasq.d and select the etc-dnsmasq.d volume.

    - In the Network tab, select the macvlan network we created earlier.

    - In the Env section, enter the two variables.
    Ensure that you replace WEBPASSWORD value with the password that you’d like to use to access Pi-Hole.
    Also, change the ServerIP value to match the IP address you created for your macvlan network interface. (192.168.1.9 στην περίπτωσή μας)

    - In the Restart Policy, change this to Always. This will force Pi-Hole to always start when Docker starts.

    - Finally, in the Capabilities, turn on NET_ADMIN.

    - Select Deploy the container.

    The container will take a few minutes to fully download and install, but when it’s done and reporting running, you will be able to access the Pi-Hole web admin interface using the ServerIP address you assigned! (192.168.1.9 στην περίπτωσή μας)

    Έχω ακολουθήσει την παραπάνω μέθοδο πολλές φορές χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα.

  8. #23
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έστω πως το Rpi με OMV/Docker/Portainer έχει την IP 192.168.1.ΧΧ και το PiHole την 192.168.1.9
    To Rpi docker με OMV/Docker/Portainer έχει την Ip 192.168.100.40 την ίδια έχω και στο Pihole με πόρτα την 1100 και παίζει έτσι.
    Και έλυσα το πρόβλημα όπως προανέφερα.

    Εγκατέστησα τελικά και το dashy με διαφορετικό τρόπο. Αρχικά προσπάθησα μέσα από τα AppTemplate αλλά δεν γινότανε.
    Μετά το έκανα χειροκίνητα με add container τραβώντας το image.

    - - - Updated - - -

    Είδα τελικά ότι έχω 5v τροφοδοτικό κανονικό σε type C για το Raspberry και παίζει ο SSD μια χαρά.
    Αλλά ο αντάπτορας που έχω από SATA σε USB είναι version 2.0 θα αγοράσω έναν ver 3.0 και μάλλον θα τα στήσω όλα από την αρχή.
    Νομίζω ότι κάνοντας clone την SD στον SSD με img από τα windows, βλέπει την ίδια χωρητικότητα με την SD στον SSD.

    - - - Updated - - -

    Έχω συναντήσει κι άλλο πρόβλημα με το OVM
    Όταν πάω στο file system για να κάνω mount ή να δημιουργήσω έναν φάκελο δεν έχει μέσα στη λίστα στο Select Devices τον SSD, βασικά δεν έχει κανέναν.
    To boot έχει γίνει από SSD με Image το Debian bullseye.
    Ο δίσκος είναι fat32. Δοκίμασα διάφορα από command χωρίς επιτυχία.
    https://raspberrytips.com/format-mount-usb-drive/
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 20-09-22 στις 23:29.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  9. #24
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Στο OMV χρησιμοποιώ πάντα NTFS για τους USB δίσκους.
    Ταλαιπωρήθηκα αρκετά σε προηγούμενες εκδόσεις με το fat32 οπότε πλέον δεν το δοκιμάζω καν.

  10. #25
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο OMV χρησιμοποιώ πάντα NTFS για τους USB δίσκους.
    Ταλαιπωρήθηκα αρκετά σε προηγούμενες εκδόσεις με το fat32 οπότε πλέον δεν το δοκιμάζω καν.
    Οπότε τι κάνω τώρα; format σε NTFS?
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  11. #26
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    625
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε τι κάνω τώρα; format σε NTFS?
    Εγώ έχω το OS στην SD και όλοι οι USB δίσκοι ή τα στικάκια που συνδέω είναι NTFS και το OMV τους διαχειρίζεται χωρίς πρόβλημα.
    Αν συνδέσεις δίσκο NTFS δεν θα έχεις πρόβλημα.
    Αν θέλεις να κάνεις boot από αυτό τον δίσκο δεν μπορώ να βοηθήσω.

  12. #27
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν θέλεις να κάνεις boot από αυτό τον δίσκο δεν μπορώ να βοηθήσω.
    Αυτό είναι το θέμα ότι θέλω να κάνω boot από τον SSD και να μην έχω SD επάνω γίνεται;

    Να τα βάλουμε με τη σειρά τα πράγματα για να καταλάβω.

    Έχεις SD boot στο Raspberry με OMV εγκατεστημένο στην SD και έχεις επάνω στo Pi SSD συνδεδεμένο σαν file server ας πούμε
    που τον διαχειρίζεσαι και τον βλέπεις μέσα από τον OMV που έχεις φτιαξει και όλα σου τα folder share κλπ. σαν NTTFS σωστά τα λέω;

    Απο ότι καταλάβα στη δική μου περίπτωση επειδή θέλω ο SSD να είναι και ο bootable χωρίς SD το OMV δεν τον βλέπει στο file system
    επειδή εξ ορισμού είναι FAT32 και δεν θα μπορέσω απο εκεί να κάνω create folders και μάλλον δεν υλοποιείται έτσι.
    Εκτός αν δημιουργήσω partition ξεχωριστό σε NTFS και εκεί να παίξω με το file system.

    Το ιδανικό από ότι κατάλαβα είναι η 1η περίπτωση με OS στην SD και SSD σαν file system, εφόσον αυτή είναι και η φιλοσοφία του OMV.
    Θα αποφασίσω και θα δω τι θα κάνω στο τέλος.
    Να μην φεύγουμε και από το θέμα μας που είναι το Docker με το Portainer.

    - - - Updated - - -

    Βρήκα τελικά λύση στο setup μου μετά από πολύ ψάξιμο.
    Τελικά αυτή τη στιγμή δουλεύω με SSD bootable χωρίς SD με Raspi Bullsey OS και με OMV περασμένο και με Docker Portainer.
    Το πρόβλημα της παραπάνω υλοποίησης ήταν στο ότι ο File manager του OMV δεν αναγνώριζε καν τον SSD σαν Ext4, διότι
    μετά από πολύ ψάξιμο στο διαδίκτυο το OMV δεν αναγνωρίζει τους root δίσκους.
    Για να γίνει λοιπόν αυτό, εγκατέστησα ένα pluging το sharerootfs του OMV που κάνει αυτή ακριβώς τη δουλειά.
    Έτσι έγινε και το folder share και δουλεύουν πλέον όλα τέλεια.
    Όσο αφορά το Pihole ακολούθησα τις οδηγίες που μου πρότεινε ο vagdsl και δουλεύει άψογα.
    Μάλιστα η εγκατάστασή του έχει επιχείρημα σοβαρό γιατί γίνεται έτσι.
    Στην ουσία δηλώνεις δίκτυο και ip μέσα απο το τοπικό σου μια άλλη σταθερή ip χωρίς στο μέλλον
    να υπάρχουνε μπλεξίματα με τις πόρτες του Pihole. Με αυτό το τρόπο δουλεύει ανεξάρτητα από την ip του ίδιου του OMV.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jkarabas : 21-09-22 στις 17:27.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  13. #28
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Σήμερα έκανα εγκατάσταση και WatchyourLan
    https://github.com/aceberg/WatchYourLAN
    https://www.youtube.com/watch?v=DknqJrnlLQo
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  14. #29
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
    Υπάρχει διαθέσιμος κάποιος φίλος που έχει λίγο χρόνο να εγκταστήσει ένα container διότι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εγκατάσταση;
    Είναι ένα ωραίο container για αυτούς που έχουν μικρά παιδάκια.
    Είναι το παρακάτω:
    https://www.youtube.com/watch?v=Zv1c...QQe9gP3T8i0t_C

    https://hub.docker.com/r/linuxserver/emulatorjs
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  15. #30
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vagdsl Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, οι οδηγίες για το PiHole (με εικόνες των μενού) υπάρχουν εδώ.


    Αντιγράφω από της σημειώσεις μου τα βήματα για εγκατάσταση του PiHole μέσω Portainer:

    Έστω πως το Rpi με OMV/Docker/Portainer έχει την IP 192.168.1.ΧΧ και το PiHole την 192.168.1.9

    Δίνουμε από command line την εντολή για τη δημιουργία του macvlan:

    # sudo docker network create -d macvlan -o parent=eth0 --subnet=192.168.1.0/24 --gateway=192.168.1.1 --ip-range=192.168.1.9/32 ph_network

    Επιστρέφουμε στο Portainer:

    - Go to Portainer and select Volumes

    - Select Add Volume and add two total volumes. One with the name etc-pihole and one with the name etc-dnsmasq.d

    - Select Containers and then Add Container.

    - Give the container a Name (Pi-Hole) and then in the Image section, enter pihole/pihole:latest

    - Select Publish a new network port five total times and match the ports as below:

    53 53 UDP
    67 67 UDP
    80 80 TCP
    443 443 TCP
    53 53 TCP


    NOTE: Ensure that you have the two top ports (53, 67) set as UDP ports. 80, 443, 53 as TCP.

    - Select Volumes and select map additional volume twice. Enter the first container as /etc/pihole and select the etc-pihole volume. Enter the second container as /etc/dnsmasq.d and select the etc-dnsmasq.d volume.

    - In the Network tab, select the macvlan network we created earlier.

    - In the Env section, enter the two variables.
    Ensure that you replace WEBPASSWORD value with the password that you’d like to use to access Pi-Hole.
    Also, change the ServerIP value to match the IP address you created for your macvlan network interface. (192.168.1.9 στην περίπτωσή μας)

    - In the Restart Policy, change this to Always. This will force Pi-Hole to always start when Docker starts.

    - Finally, in the Capabilities, turn on NET_ADMIN.

    - Select Deploy the container.

    The container will take a few minutes to fully download and install, but when it’s done and reporting running, you will be able to access the Pi-Hole web admin interface using the ServerIP address you assigned! (192.168.1.9 στην περίπτωσή μας)

    Έχω ακολουθήσει την παραπάνω μέθοδο πολλές φορές χωρίς να αντιμετωπίσω πρόβλημα.
    Καλημέρα διαπιστώνω πρόβλημα με το pihole
    Έχω κάνει την εγκατάσταση όπως παραπάνω.
    Έχω wireguard εγκατεστημένο μέσα στο portainer.
    Όταν μπαίνω όμως από κινητό με wg και DNS την ip του pihole δεν ανταποκρίνεται η ip. Δεν κάνει ping δεν ανοίγει η σελίδα του pihole.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.
    Υπάρχει διαθέσιμος κάποιος φίλος που έχει λίγο χρόνο να εγκταστήσει ένα container διότι αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα στην εγκατάσταση;
    Είναι ένα ωραίο container για αυτούς που έχουν μικρά παιδάκια.
    Είναι το παρακάτω:
    https://www.youtube.com/watch?v=Zv1c...QQe9gP3T8i0t_C

    https://hub.docker.com/r/linuxserver/emulatorjs
    Βρέθηκε λύση.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας