Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Χαίρετε σε όλους.
    Αποφάσισα να στήσω ένα NAS server που δε θα κάνει πολλά πράγματα και προσπαθώ να ρίξω το κόστος κάτω, το θόρυβο, καθώς θα βρίσκεται στο σαλόνι καθώς και την κατανάλωσή του μιας και ζούμε στις μέρες που ζούμε. Λόγω του ότι όπως όλοι, είμαστε λίγο στενά αυτή την περίοδο, σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω κάποια πράγματα που ήδη έχω, που είναι τα εξής:

    • Fractal Design Array R2 Mini-ITX (με τροφοδοτικό 300W)
    • 2Χ18ΤΒ Toshiba HDDs
    • 1x2TB NVMe SSD

    Οι λειτουργίες που σκέφτομαι ότι θέλω να κάνει είναι:
    1. να φεύγουν 4k BluRay remuxes απευθείας σε Nvidia Shield TV Pro
    2. να τρέχει μια υπηρεσία που ονομάζεται ROON
    3. torrent client (όχι τίποτα τρομερό... μερικές 100άδες torrent)


    Χρειάζομαι κυρίως βοήθεια σε CPU και μητρική. Όπως ανέφερα, προσπαθώ πολύ να είναι χαμηλά σε κατανάλωση και σε θόρυβο το τελικό σύστημα.
    Έχω σκεφτεί για CPU τον i3-10100 ~120ευρώ.
    Πώς τον κρίνετε ως επιλογή; Θεωρώ ότι θα είναι αρκετά δυνατός για τα λίγα tasks που έχει να τρέξει.
    Και για να κρατήσω το θόρυβο κάτω από τα απαράδεκτα coolers της Intel, θα μπορούσα να πάρω το cooler Scythe Shuriken 3.

    Και μετά έρχεται το θέμα της motherboard. Λόγω του κουτιού μπορώ να παίξω μόνο με Mini-ITX mobos LGA1200 που είναι λίγες.
    Θα ήθελα η μητρική να μπορεί να έχει:
    1. χαμηλή κατανάλωση
    2. δυνατότητα να μπορεί μέχρι και να σταματήσει τους ανεμιστήρες σε χαμηλές θερμοκρασίες (αν υπάρχει τέτοια λειτουργία ή τουλάχιστον PWM υποδοχές)
    3. 1Gbps Ethernet


    Μπορείτε να με βοηθήσετε σε μια τέτοια επιλογή;
    Έχω λίγο πελαγώσει με τις διάφορες επιλογές και δεν είμαι και ο πιο μεγάλος γνώστης των hardware, αλλά ελπίζω πως η αρχική μου έρευνα θα βοηθήσει να βρούμε μια λύση.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    26-07-2008
    Περιοχή
    Παιανία
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    8.599
    Downloads
    1
    Uploads
    1
    Ταχύτητα
    8222/660
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΙΑΝΙΑ
    Router
    W8960N v8/C7 V5 Openwrt
    Path Level
    Interleaved
    εγώ από αυτές έχω πιάσει μόνο την https://www.skroutz.gr/s/27090567/Gi...00-Socket.html που νομίζω ειναι και η καλύτερη επιλογή.

    αν θες υποχρεωτικά σε αυτό το socket θα μπορούσες να δεις και τον https://www.skroutz.gr/s/35235259/In...1200-Tray.html

    βέβαια θα μπορούσες να πας και σε socket 1700

    https://www.skroutz.gr/s/35730758/In...1700-Tray.html

    https://www.skroutz.gr/s/33545629/As...00-Socket.html

    δεν ξερω τι budget εχεις και αν εχω ξεφυγει αλλά γενικά νομίζω ότι ισως είναι ακριβα αυτα που έβαλα για αυτα που θέλεις να κάνεις , αλλα λογικά σε υπερκαλύπτουν .
    Gentoo Linux, οδηγός εγκατάστασης

    ASUS P8Z77-V @1908 || Intel Core i5 3570K || Windows 10 Enterprise LTSB || G.skill F3-12800CL10-16GBXL || GX-550W || GTX680-DC2T-2GD5 || SAMSUNG 830 256 GB || WDC WD1002FAEX-00Y9A0 || iHAS124 C LL0G || Hyper 612S || Define R3 Usb3.0 || HP LP1965

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    O i3 δεν είναι καθόλου power efficient, έχει TDP 65W.
    Θα σου πρότεινα να δεις κάτι σε Atom ή Celeron γύρω στα 10W αφού το Nvidia Shield θα κάνει τη βαριά δουλειά το decoding.
    Κάτι σαν αυτό https://www.amazon.de/-/en/gp/produc..._4?smid=&psc=1

  4. #4
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.975
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Θα εξαρτηθεί και από το file system που θες και τι ταχύτητες περιμένεις,
    αν θες zfs πχ θα ήθελες πολύ ram (κατά προτίμηση ecc, οπότε κοιτάς σε server-class hardware),
    αν θες raid (που θες, αλλιώς τι nas είναι?) από το λειτουργικό θες κάπως σύγχρονη/γρήγορη cpu.
    Το ίδιο και αν θες video transcoding με την cpu.
    Αν το x raid γίνεται με raid κάρτα (όχι fake-raid, proper raid controller),
    η cpu δεν επιβαρύνεται.
    Αν το βασικό ζητούμενο είναι η οικονομία δες τα mobo με ενσωματωμένους intel atom/J,
    και τι % efficiency έχει η psu και δεν βάζεις γρήγορους δίσκους πάνω.

    Αν θες κάτι ποιοτικό για 24/7, δες τη supermicro, έχει mini itx.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  5. #5
    Εγγραφή
    27-09-2013
    Περιοχή
    Ζωγράφου
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    461
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    Fritz!box 7530
    Πάρε Synology ή QNAP να έχεις την ησυχία σου!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vtester Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγώ από αυτές έχω πιάσει μόνο την https://www.skroutz.gr/s/27090567/Gi...00-Socket.html που νομίζω ειναι και η καλύτερη επιλογή.

    αν θες υποχρεωτικά σε αυτό το socket θα μπορούσες να δεις και τον https://www.skroutz.gr/s/35235259/In...1200-Tray.html

    βέβαια θα μπορούσες να πας και σε socket 1700

    https://www.skroutz.gr/s/35730758/In...1700-Tray.html

    https://www.skroutz.gr/s/33545629/As...00-Socket.html

    δεν ξερω τι budget εχεις και αν εχω ξεφυγει αλλά γενικά νομίζω ότι ισως είναι ακριβα αυτα που έβαλα για αυτα που θέλεις να κάνεις , αλλα λογικά σε υπερκαλύπτουν .
    Έχεις δίκιο θεωρώ με τον i3-12100. Νομίζω ότι καλύπτει καλύτερα και μακροπρόθεσμα.
    Όσο για το budget, όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα. Σίγουρα κάποια πράγματα που έχεις βάλει λίγο ξεφεύγουν σε τιμή. Δες παρακάτω αν θες κάποια εξαρτήματα που έχω καταφέρει να βρω.
    Βέβαια σε κάποια πράγματα δε θέλω να κάνω εκπτώσεις και να καταλήξω να ξοδεύω περισσότερα λεφτά στη συνέχεια. Όπως για παράδειγμα στην ψύκτρα του επεξεργαστή. Δε θα ήθελα να πάρω κάτι μέτριο και να ακούω το θόρυβό της.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    O i3 δεν είναι καθόλου power efficient, έχει TDP 65W.
    Θα σου πρότεινα να δεις κάτι σε Atom ή Celeron γύρω στα 10W αφού το Nvidia Shield θα κάνει τη βαριά δουλειά το decoding.
    Κάτι σαν αυτό https://www.amazon.de/-/en/gp/produc..._4?smid=&psc=1
    Καταλαβαίνω ότι το power efficiency στο σύστημα που προσφέρεις πάει σε άλλο level, αλλά αν κάτι μπορεί να πέσει κάτω από 20W σε idle, δεν πιστεύεις ότι θα μπορούσε να είναι μια επίσης efficient λύση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gkas1973 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε Synology ή QNAP να έχεις την ησυχία σου!
    Το είχα σκεφτεί πολύ σοβαρά, αλλά επειδή έχω ακούσει διάφορα ανά τους καιρούς με διάφορα security ζητήματα, προτιμώ να παίξω με το να έχω εγώ τον έλεγχο στα χέρια μου και όχι οι εταιρίες αυτές. Άσε που είναι πολύ ακριβά συστήματα χωρίς να βάλεις στην εξίσωση τους σκληρούς.



    Γι' αρχή ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Έχοντας κάνει μια έρευνα, αν και οι JXXXX/Atom/Celeron επεξεργαστές που προτείνετε είναι οι πιο power efficient με πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε idle, νομίζω ότι με κάποιο τρόπο θα ήθελα να έχω και λίγο περιθώριο για μελλοντικές εξελίξεις της χρήσης του συστήματος και νομίζω ότι μπορεί να περιοριστώ με ένα τέτοιο επεξεργαστή.
    Βλέπω ότι οι i3-12100 μπορούν να υπάρξουν σε συστήματα με καταναλώσεις κάτω από 20W. Καλό νούμερο στα μάτια μου. Οπότε για να είμαι καλυμμένος για το μέλλον ως ένα βαθμό, μάλλον θα διάλεγα τον 12100.

    Για παράδειγμα, ίσως μαζευτούν πολύ περισσότερα torrents για τη συνέχεια και επίσης, ήδη φαίνεται ότι θα χρησιμοποιείται με Roon ARC που κυκλοφόρησε μόλις προχθές, για χαλαρό audio transcoding.
    Θέλω να πω ότι είναι αρκετά εύκολο να αυξηθούν οι ανάγκες. Οπότε έχω μια τάση και μετά από τις προτάσεις σας να πάω προς αυτά:

    CPU: Intel i3-12100
    Motherboard: Gigabyte H610I DDR4
    Ψύκτρα CPU: Noctua NH-L9i-17xx Αν και μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένη, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και η ησυχία του όλου συστήματος, νομίζω ότι δεν έχω και πολλές επιλογές. Πόσο μάλλον με τον περιορισμό των 90mm height που έχω από το κουτί.

    Πώς σας φαίνονται όλες αυτές οι σκέψεις μετά τις προτάσεις σας;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimxr : 22-09-22 στις 19:16.

  7. #7
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.107
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις δίκιο θεωρώ με τον i3-12100. Νομίζω ότι καλύπτει καλύτερα και μακροπρόθεσμα.
    Όσο για το budget, όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα. Σίγουρα κάποια πράγματα που έχεις βάλει λίγο ξεφεύγουν σε τιμή. Δες παρακάτω αν θες κάποια εξαρτήματα που έχω καταφέρει να βρω.
    Βέβαια σε κάποια πράγματα δε θέλω να κάνω εκπτώσεις και να καταλήξω να ξοδεύω περισσότερα λεφτά στη συνέχεια. Όπως για παράδειγμα στην ψύκτρα του επεξεργαστή. Δε θα ήθελα να πάρω κάτι μέτριο και να ακούω το θόρυβό της.

    Καταλαβαίνω ότι το power efficiency στο σύστημα που προσφέρεις πάει σε άλλο level, αλλά αν κάτι μπορεί να πέσει κάτω από 20W σε idle, δεν πιστεύεις ότι θα μπορούσε να είναι μια επίσης efficient λύση;

    Το είχα σκεφτεί πολύ σοβαρά, αλλά επειδή έχω ακούσει διάφορα ανά τους καιρούς με διάφορα security ζητήματα, προτιμώ να παίξω με το να έχω εγώ τον έλεγχο στα χέρια μου και όχι οι εταιρίες αυτές. Άσε που είναι πολύ ακριβά συστήματα χωρίς να βάλεις στην εξίσωση τους σκληρούς.



    Γι' αρχή ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας.

    Έχοντας κάνει μια έρευνα, αν και οι JXXXX/Atom/Celeron επεξεργαστές που προτείνετε είναι οι πιο power efficient με πολύ χαμηλές καταναλώσεις σε idle, νομίζω ότι με κάποιο τρόπο θα ήθελα να έχω και λίγο περιθώριο για μελλοντικές εξελίξεις της χρήσης του συστήματος και νομίζω ότι μπορεί να περιοριστώ με ένα τέτοιο επεξεργαστή.
    Βλέπω ότι οι i3-12100 μπορούν να υπάρξουν σε συστήματα με καταναλώσεις κάτω από 20W. Καλό νούμερο στα μάτια μου. Οπότε για να είμαι καλυμμένος για το μέλλον ως ένα βαθμό, μάλλον θα διάλεγα τον 12100.

    Για παράδειγμα, ίσως μαζευτούν πολύ περισσότερα torrents για τη συνέχεια και επίσης, ήδη φαίνεται ότι θα χρησιμοποιείται με Roon ARC που κυκλοφόρησε μόλις προχθές, για χαλαρό audio transcoding.
    Θέλω να πω ότι είναι αρκετά εύκολο να αυξηθούν οι ανάγκες. Οπότε έχω μια τάση και μετά από τις προτάσεις σας να πάω προς αυτά:

    CPU: Intel i3-12100
    Motherboard: Gigabyte H610I DDR4
    Ψύκτρα CPU: Noctua NH-L9i-17xx Αν και μου φαίνεται αρκετά τσιμπημένη, επειδή με ενδιαφέρει πολύ και η ησυχία του όλου συστήματος, νομίζω ότι δεν έχω και πολλές επιλογές. Πόσο μάλλον με τον περιορισμό των 90mm height που έχω από το κουτί.

    Πώς σας φαίνονται όλες αυτές οι σκέψεις μετά τις προτάσεις σας;
    Εγώ συμφωνώ στα παραπάνω αν θες τη γνώμη μου, με τη μόνη διαφορά το motherboard. Αυτό που έχεις διαλέξει έχει μια μόνο θύρα PCI.. αν αύριο μεθαύριο θες να κάνεις κάτι παραπάνω (πχ να βάλεις μια nvidia μέσα για transcode στο plex και έναν πραγματικό controller raid .. δεν θα μπαίνει). Επίσης μου φαίνεται ακριβή η τιμή του όταν σχεδόν στα ίδια λεφτά η Gigabyte έχει το B660M DS3H DDR4 με 1x pciX16 και άλλα 2 PCIx1 και το σημαντικότερο για το μέλλον μια θύρα 2.5Gb Lan. Οκ ιδανικά εγώ θα ήθελα να ήταν Intel αλλά παίζει παντού η συγκεκριμένη 2.5GB.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.941
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Φοβάμαι ότι τέτοιο μηχάνημα θα κάνει αρκετό θόρυβο και δε θα μείνει πολύ στο σαλόνι που σκέφτεται να το βάλει ο φίλος μας..
    Εγώ επιμένω στη λύση ενός Intel nuk μαζί με έναν εξωτερικό δίσκο για backup και τέλος.

    Το Roon μπορεί να αντικατασταθεί από το Plex που θα το χρειαστείς για τις ταινίες και υποστηρίζει audio transcoding στην premium έκδοση.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.107
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fadasma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φοβάμαι ότι τέτοιο μηχάνημα θα κάνει αρκετό θόρυβο και δε θα μείνει πολύ στο σαλόνι που σκέφτεται να το βάλει ο φίλος μας..
    Εγώ επιμένω στη λύση ενός Intel nuk μαζί με έναν εξωτερικό δίσκο για backup και τέλος.

    Το Roon μπορεί να αντικατασταθεί από το Plex που θα το χρειαστείς για τις ταινίες και υποστηρίζει audio transcoding στην premium έκδοση.
    Όσο αφορά το ρεύμα ναι είναι καλύτερο αλλά με τη Noctua που θέλει να πάρει και Noctua ανεμιστήρες συν ότι είναι i3, θα δουλεύουν χαμηλά... μπορεί και να κάνει και custom fan curve κλπ... Έχω φτιάξει 3-4 HTPC και δεν είχα πρόβλημα πλην το θόρυβο της Nvidia όταν έβλεπα ταινίες (madvr κλπ) ή όταν έκανε transcode για το plex.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Πολύ καλή η πρόταση για τη μητρική B660M DS3H DDR4. Λογικά με αυτή θα προχωρήσω καθώς έχει πολλά υπέρ.

    Μένει μόνο το θέμα της RAM.
    Πιστεύετε ότι θα έχω μεγάλο performance loss αν παίξω σε single channel;
    Επίσης, έχει νόημα να παίξω σε κάτι πολύ γρήγορο ως μνήμη; Θα ξοδεύει περισσότερο ή λιγότερο σε ρεύμα;
    Σκεφτόμουν μια τέτοια λύση (Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000MHz)

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.107
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimxr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Πολύ καλή η πρόταση για τη μητρική B660M DS3H DDR4. Λογικά με αυτή θα προχωρήσω καθώς έχει πολλά υπέρ.

    Μένει μόνο το θέμα της RAM.
    Πιστεύετε ότι θα έχω μεγάλο performance loss αν παίξω σε single channel;
    Επίσης, έχει νόημα να παίξω σε κάτι πολύ γρήγορο ως μνήμη; Θα ξοδεύει περισσότερο ή λιγότερο σε ρεύμα;
    Σκεφτόμουν μια τέτοια λύση (Corsair Vengeance LPX 8GB DDR4 3000MHz)
    Όχι δεν έχει νόημα να NAS η μνήμη, οκ μην πάρεις την πιο φτηνή αλλά αυτή που λες μια χαρά είναι.
    Νόημα θα είχε αν έβαζες ECC ram αλλά δεν το έχω με τα νέα intel και τι παίρνουν.

  12. #12
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    432
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Να σου πω εγώ τι έκανα : πήρα ένα ωραίο και οικονομικό mini-ITX motherboard της ASRock με ενσωματωμένο τετραπύρηνο επεξεργαστή και 2 μνήμες SODIMM των 4GB και ησύχασα. Έβαλα πάνω έναν SATA SSD για το λειτουργικό (Debian) και 3 SATA HDDs για storage και ηρέμησαν τα αυτιά μου. Λειτουργεί με παθητική ψύξη, χωρίς καθόλου ανεμιστήρια, και τρέχει άνετα χωρίς να ιδρώνει :

    - NFS/SMB για διαμοιρασμό αρχείων στο τοπικό δίκτυο
    - Transmission για τα torrents των κλασσικών πλέον Linux ISOs
    - Plex Media Server για streamάρισμα (χωρίς transcoding) σε τοπικούς και "απομακρυσμένους" Plex clients (μέσω zerotier μάλιστα)

    Βέβαια το συγκεκριμένο motherboard δεν δέχεται Μ.2 οπότε θα χρειαστείς έναν SATA SSD για το λειτουργικό, αλλά αυτοί είναι πλέον τσάμπα. Αν θες ανεμιστήρια για τους δίσκους, υπάρχουν δύο fan headers (3-pin non-PWM, αλλά ρυθμιζόμενα). Δεν προσφέρει ιδιαίτερο περιθώριο για περαιτέρω αναβάθμιση, αλλά για τα λίγα που χρειάζονται είναι κάτι παραπάνω από επαρκές...

  13. #13
    Εγγραφή
    12-04-2016
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Θα κρίνω ανάλογα με τους ανεμιστήρες πώς θα παίξω μπάλα. Για την ώρα θα έχουν επάνω ένα 14άρι Fractal Design και θα πρακολουθήσω τις θερμοκρασίες. Ευχαιριστώ πάρα πολύ όλους σας για τη βοήθεια.
    θα ενημερώσω με το πώς τα πάει το σύστημα που θα στηθεί.

    - - - Updated - - -

    Από κει και πέρα, μιας και Windows θα τρέχει, ποια θα προτείνατε; Εγώ σκέφτομαι κάτι σε Windows 10, αλλά έχει νόημα να σκεφτώ τίποτα άλλο;
    Κάποια άλλη έκδοση όπως τα LTSC έχει νόημα να τα επιλέξει κανείς;

  14. #14
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.452
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Moho Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω εγώ τι έκανα : πήρα ένα ωραίο και οικονομικό mini-ITX motherboard της ASRock με ενσωματωμένο τετραπύρηνο επεξεργαστή και 2 μνήμες SODIMM των 4GB και ησύχασα. Έβαλα πάνω έναν SATA SSD για το λειτουργικό (Debian) και 3 SATA HDDs για storage και ηρέμησαν τα αυτιά μου. Λειτουργεί με παθητική ψύξη, χωρίς καθόλου ανεμιστήρια, και τρέχει άνετα χωρίς να ιδρώνει :

    - NFS/SMB για διαμοιρασμό αρχείων στο τοπικό δίκτυο
    - Transmission για τα torrents των κλασσικών πλέον Linux ISOs
    - Plex Media Server για streamάρισμα (χωρίς transcoding) σε τοπικούς και "απομακρυσμένους" Plex clients (μέσω zerotier μάλιστα)

    Βέβαια το συγκεκριμένο motherboard δεν δέχεται Μ.2 οπότε θα χρειαστείς έναν SATA SSD για το λειτουργικό, αλλά αυτοί είναι πλέον τσάμπα. Αν θες ανεμιστήρια για τους δίσκους, υπάρχουν δύο fan headers (3-pin non-PWM, αλλά ρυθμιζόμενα). Δεν προσφέρει ιδιαίτερο περιθώριο για περαιτέρω αναβάθμιση, αλλά για τα λίγα που χρειάζονται είναι κάτι παραπάνω από επαρκές...
    Ακριβώς ίδια φάση έχω κάνει κι εγώ με τον NAS μου εδώ και 5 χρόνια. Ηρεμία, όπως ακριβώς το λες.

    Βέβαια, πλέον έχω κοτσάρει μπρος και πίσω απ'τους HDD έξτρα ανεμιστήρες γιατί ανέβαινε πολύ η θερμοκρασία και έδωσα προτεραιότητα στην σωστή λειτουργία τους.

    Το καλό είναι πως το έχω σε εντοιχισμένη ντουλάπα, οπότε πρακτικά δεν ακούγεται τίποτα από θόρυβο.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας