Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 22
  1. #1
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    καλησπέρα μένω Αττική , έχω ένα θέμα με τον ΟΤΕ ήθελα να βάλω μια καινούργια γραμμη αλλά μου είπαν ότι για να μου βάλουν πρέπει να δώσω 800€ επειδή δεν έχει κοντά κολόνα (εν έτη 2022 και Αθήνα ουσιαστικά είναι και η Αττική...), πράγμα που μου ακούγεται ηλίθιο γιατί από την κολόνα μου θα εξυπηρετούνται στο μέλλον και άλλοι πελάτες. Με αυτήν την λογική λοιπόν δεν μπορω να βάλω ούτε adsl , vdsl, και 5g που κοίταξα γύρω στο 10-15 ενώ λίγο πιο πέρα πιάνει πολλαπλάσιο. Μετά σκέφτηκα σαν εναλλακτική την skytelecom , τους κάλεσα και μου είπαν πως ενώ στο σαιτ δείχνει κάλυψη κάτι υπάρχει εκεί ως εμπόδιο και ο αναμεταδότης δεν θα μπορεί να στείλει σήμα. Υπάρχει άλλη λύση ή μόνη που μένει η starlink; Υπάρχει περίπτωση ούτε με αυτήν να μην πιάνω; Υπάρχει εγγύηση στο πιάτο και στο ρούτερ; Αν χαλάσουν τι γίνεται; όσον αφορά το ping παλεύεται; Υπάρχει δοκιμαστική περίοδος; Μετά ο εξοπλίσμος τι γίνεται αν θέλω να το σταματήσω τον δέχονται πίσω και μου δίνουν τα χρήματα; Γενικά όποιος το έχει να μου αναφέρει εμπειρίες του και αν αξίζει ή αν υπάρχει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα μου.

  2. #2
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.038
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα μένω Αττική , έχω ένα θέμα με τον ΟΤΕ ήθελα να βάλω μια καινούργια γραμμη αλλά μου είπαν ότι για να μου βάλουν πρέπει να δώσω 800€ επειδή δεν έχει κοντά κολόνα (εν έτη 2022 και Αθήνα ουσιαστικά είναι και η Αττική...), πράγμα που μου ακούγεται ηλίθιο γιατί από την κολόνα μου θα εξυπηρετούνται στο μέλλον και άλλοι πελάτες. Με αυτήν την λογική λοιπόν δεν μπορω να βάλω ούτε adsl , vdsl, και 5g που κοίταξα γύρω στο 10-15 ενώ λίγο πιο πέρα πιάνει πολλαπλάσιο. Μετά σκέφτηκα σαν εναλλακτική την skytelecom , τους κάλεσα και μου είπαν πως ενώ στο σαιτ δείχνει κάλυψη κάτι υπάρχει εκεί ως εμπόδιο και ο αναμεταδότης δεν θα μπορεί να στείλει σήμα. Υπάρχει άλλη λύση ή μόνη που μένει η starlink; Υπάρχει περίπτωση ούτε με αυτήν να μην πιάνω; Υπάρχει εγγύηση στο πιάτο και στο ρούτερ; Αν χαλάσουν τι γίνεται; όσον αφορά το ping παλεύεται; Υπάρχει δοκιμαστική περίοδος; Μετά ο εξοπλίσμος τι γίνεται αν θέλω να το σταματήσω τον δέχονται πίσω και μου δίνουν τα χρήματα; Γενικά όποιος το έχει να μου αναφέρει εμπειρίες του και αν αξίζει ή αν υπάρχει κάποια άλλη λύση στο πρόβλημα μου.
    με 5G στην ταράτσα δοκίμασες?
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  3. #3
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.962
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ήθελα να βάλω μια καινούργια γραμμη αλλά μου είπαν ότι για να μου βάλουν πρέπει να δώσω 800€ επειδή δεν έχει κοντά κολόνα
    Σωστά σου είπαν, αν είσαι εκτός ακραίου δικτύου, θα χρεωθείς τα έξοδα του εργολάβου που θα επεκτείνει το δίκτυο για σένα.
    Και είσαι μάλλον τυχερός που ο οτε δέχεται να το επεκτείνει για σένα.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    από την κολόνα μου θα εξυπηρετούνται στο μέλλον και άλλοι πελάτες
    Νομίζω υπάρχει πρόνοια να σου επιστραφεί μέρος των εξόδων σου αν/όταν γίνει αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει άλλη λύση
    Εγώ θα κοίταγα σε 4/5G + εξ. κεραία πριν αρχίσω να σκέφτομαι το starlink.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-06-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    18.684
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22 + 110/11 + 450/22
    ISP
    Cosmote & Vodafone
    DSLAM
    Wind - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Fritz! VDSL + 5G
    SNR / Attn
    19(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πόσα GB υπολογίζεις ότι θα κάνεις χρήση τον μήνα.. ?

    Υπάρχει και το Cosmote Sat, αλλά είναι ακριβό..
    https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr..._internet.html

    Αν όμως στην κινητή έχεις πρόγραμμα ή θα βάζεις πακέτα με απεριόριστα..
    ίσως να σε βολεύει και ένα 10-20 Mbps D/L εάν δεν έχεις μεγάλες απαιτήσεις..

    Πάντως για συνολική άποψη θα πρέπει να το ψάξεις και με τους 3 παρόχους τι μπορείς να πιάνεις..

    Τώρα και το Starlink φαίνεται καλή επιλογή..
    αλλά ας σου πουν..
    My AVM Fritz : 7590 AX, 4060 AX, 6850 5G, Repeater 6000, Fon X6, Smart Gateway, Dect 500, Dect 440, Dect 200
    Other : ZTE H267A, TP-Link TL-R605, Poynting XPOL-1-5G, Samsung S20 FE & S21 FE, Panasonic KX-TGF310, Cosmote TV Box, MI Box 2
    New! : QHora-301W - 10GbE

  5. #5
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    Ακραία μακριά δεν είμαι, δίπλα στο κέντρο της πόλης είμαι, το απέναντι σπίτι έχει σταθερό κανονικά όπως και οι επιχειρήσεις που υπάρχουν. Δεν θεωρώ 2022 μέσα στην πόλη να μην μου βάζουν μια κολόνα. και μου είπαν ότι θα πλήρωσω και το καλώδιο που πάει προς τα πάνω, ωστε να πάει και σε άλλα σπίτια. το θεωρώ το λιγότερο γυφτιά. όσον αφορά το 5G επειδή είναι μονοκατοικιά μέσα στο σπίτι ανάλογα το δωματιο πιάνει 8-15 mbps. Για 4g 2-4. Μόνο και μόνο η τηλεόραση θέλει 8-10 mbps.Aν στείλω μήνυμα στον οτε θα αλλάξει τίποτα ή θα με γράψουν;

  6. #6
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.038
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακραία μακριά δεν είμαι, δίπλα στο κέντρο της πόλης είμαι, το απέναντι σπίτι έχει σταθερό κανονικά όπως και οι επιχειρήσεις που υπάρχουν. Δεν θεωρώ 2022 μέσα στην πόλη να μην μου βάζουν μια κολόνα. και μου είπαν ότι θα πλήρωσω και το καλώδιο που πάει προς τα πάνω, ωστε να πάει και σε άλλα σπίτια. το θεωρώ το λιγότερο γυφτιά. όσον αφορά το 5G επειδή είναι μονοκατοικιά μέσα στο σπίτι ανάλογα το δωματιο πιάνει 8-15 mbps. Για 4g 2-4. Μόνο και μόνο η τηλεόραση θέλει 8-10 mbps.Aν στείλω μήνυμα στον οτε θα αλλάξει τίποτα ή θα με γράψουν;
    Eγώ για ταράτσα μίλησα για αυτούς τους λόγους. Μπαίνει κάτι επάνω, κατεβαίνει ένα ethernet και τέλος, σάματις το starlink που θα το βάλεις?

    Έχεις κάνα γνωστό με σπίτι που να έχεις οπτική επαφή? Αν ναι μπορείς να κάνεις ότι έχω κάνει εγώ (οκ πλέον έχω και 5G και δεν έχω ανάγκη), αυτό είναι να μεταφέρεις την γραμμή ή να κάνεις νέα σε αυτόν και με link να φέρεις το ίντερνετ σπίτι σου
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  7. #7
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.753
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακραία μακριά δεν είμαι, δίπλα στο κέντρο της πόλης είμαι, το απέναντι σπίτι έχει σταθερό κανονικά όπως και οι επιχειρήσεις που υπάρχουν. Δεν θεωρώ 2022 μέσα στην πόλη να μην μου βάζουν μια κολόνα. και μου είπαν ότι θα πλήρωσω και το καλώδιο που πάει προς τα πάνω, ωστε να πάει και σε άλλα σπίτια. το θεωρώ το λιγότερο γυφτιά. όσον αφορά το 5G επειδή είναι μονοκατοικιά μέσα στο σπίτι ανάλογα το δωματιο πιάνει 8-15 mbps. Για 4g 2-4. Μόνο και μόνο η τηλεόραση θέλει 8-10 mbps.Aν στείλω μήνυμα στον οτε θα αλλάξει τίποτα ή θα με γράψουν;
    Για να μην υπαρχει κολωνα εκει κοντα σημαινει οτι οταν περαστηκανε οι υπολοιπες κολωνες ... το κτισμα δεν υπηρχε .

    Ειναι εκτος σχεδιου ? Σε ποια περιοχη εισαι ?
    The gr81 .

  8. #8
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    πάνω είναι τα κεραμύδια εκεί αν θα μπει μόνο κάποια κεραία δοκιμή με 5G να ανέβω στα κεραμμύδια να κάνω δοκιμή με το κινητό μου; όσον αφορά άλλα σπίτια έχω ακριβώς απέναντι από εμένα μια εταιρεία. Υπαρχει περίπτωση ο οτε να μπορεί να φέρει καλώδιο που περνάει τον δρόμο και έρχεται σε εμένα από εκεί που παίρνει και η εταιρεία; Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι 10 μέτρα πιο δίπλα μια άλλη εταιρεία με 100αρα πιάνει 100 mbps και εγώ δεν έχω κάν γραμμή :-)

    - - - Updated - - -

    το σπίτι είναι εντός σχεδίου της πόλης, όντως ρο σπίτι είναι καινούργιο αλλά είναι εντός σχεδίου της πόλης.

  9. #9
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.038
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάνω είναι τα κεραμύδια εκεί αν θα μπει μόνο κάποια κεραία δοκιμή με 5G να ανέβω στα κεραμμύδια να κάνω δοκιμή με το κινητό μου; όσον αφορά άλλα σπίτια έχω ακριβώς απέναντι από εμένα μια εταιρεία. Υπαρχει περίπτωση ο οτε να μπορεί να φέρει καλώδιο που περνάει τον δρόμο και έρχεται σε εμένα από εκεί που παίρνει και η εταιρεία; Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι 10 μέτρα πιο δίπλα μια άλλη εταιρεία με 100αρα πιάνει 100 mbps και εγώ δεν έχω κάν γραμμή :-)
    Ναι δοκίμασε με το κινητό.

    Σχέσεις έχεις μαζί τους? εγώ θα έψαχνα να κάνω λινκ πάντως...
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  10. #10
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    λινκ εννοείς να περάσω με καλώδιο από αυτόν σε εμένα; και λόγω αυτού δεν μου είπαν καν αν έχει ελεύθερη θέση στο καφάο

  11. #11
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.038
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    λινκ εννοείς να περάσω με καλώδιο από αυτόν σε εμένα;
    Link εννοώ ασύρματη σύνδεση από 500mbit μέχρι gigabit είτε με 2 nanobeam είτε gigabeam είτε με mikrotik , με ότι θες.

    Εγώ έτσι φέρνω τη γραμμή από το πατρικό μου στα 390 μέτρα περίπου
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  nanobeam.jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  39,8 KB 
ID: 241381
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  12. #12
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    ουσιαστικά σαν δύο κεραίες που αυτός θα στέλνει σήμα σε εμένα και η δική μου θα δέχεται το σήμα και μετά κατευθείαν στο ρούτερ σωστά; βέβαια δεν ξέρω πόσο πρόθυμη θα είναι η εταιρεία δεν νομίζω να το δεχτεί.

  13. #13
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.038
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Alex07 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουσιαστικά σαν δύο κεραίες που αυτός θα στέλνει σήμα σε εμένα και η δική μου θα δέχεται το σήμα και μετά κατευθείαν στο ρούτερ σωστά; βέβαια δεν ξέρω πόσο πρόθυμη θα είναι η εταιρεία δεν νομίζω να το δεχτεί.
    Ναι. Το σκίσαμε στο offtopic όμως... καλύτερα άνοιξε ένα νέο νήμα.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  14. #14
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    ναι έχεις δίκαιο ξεφύγαμε λίγο από το starlink. άνοιξα νέο νήμα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Alex07 : 20-09-22 στις 13:52.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-09-2022
    Μηνύματα
    9
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    kanenas
    Άνοιξα ένα καινούργιο νήμα ως συνέχεια της συζήτησης για μια νέα σύνδεση. μένω Αττική , έχω ένα θέμα με τον ΟΤΕ ήθελα να βάλω μια καινούργια γραμμη αλλά μου είπαν ότι για να μου βάλουν πρέπει να δώσω 800€ επειδή δεν έχει κοντά κολόνα (εν έτη 2022 και Αθήνα ουσιαστικά είναι και η Αττική...). Το σπίτι είναι καινούργιο, απέναντι υπάρχει και άλλη εταιρεία που έχει κανονικά ίντερνετ. Είμαι εντός σχεδίων της πόλης και πολύ κοντά στο κέντρο. Η εταιρεία απέναντι δεν νομίζω να είναι διατεθυμένη να μου δώσει από την γραμμή. Υπάρχει κάποια άλλη λύση; Ευχαριστώ

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας