Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ρε παιδιά, μπορείτε να μου λύσετε μια απορία με τούς φούρνους?

    Έχω πάει σε 15 περίπου φούρνους, και τους έχω ζητήσει να μου φτιάξουν αυτά τα πολύ μαλακά και μεγάλα (παντόφλες κοινώς) ψωμάκια για σάντουιτς (βρώμικο) που έχουν οι καντίνες. Κάποιος φίλος μου είπε πως πολλοί φούρνοι έχουν για ελάχιστο γύρω στα 20 ψωμάκια.

    Πηγαίνω λοιπόν και του το ζητάω με min τα 20 ψωμάκια. Όλα φαίνονται καλά κατά τη διάρκεια της διαδικασίας-συζητησης με τον φούρναρη, αλλά μόλις τους λέω ότι δεν έχω καντίνα αλλά τα θέλω για μένα, άντε γεια. Δεν φτιάχνω τέτοια, δεν μπορώ να σου τα φτιάξω κι άλλες ένα σωρό μπρουρδες (sorry για την έκφραση, αλλά έχω αγανακτήσει!!).

    Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Λεφτά θα πάρουν. Μέχρι και σε έναν φούρνο στη γειτονιά πήγα που έμαθα πως φτιάχνει ψωμάκια για συγκεκριμένη καντίνα 1-2 km απ' το σπίτι, αλλά και κει τα ίδια. Άσε μας το τηλέφωνό σου, και θα σε πάρει ο ψηστης-φουρναρης. Ε, όσο πήρε εσάς, άλλο τόσο πήρε και μένα.

    Τι κάνω λάθος ρε παιδιά; Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω; Ίσως μας βοηθούσε πολύ να διαβάσει τη συγκεκριμένη ερώτηση φούρναρης, να μας εξηγήσει 1-2 πράγματα.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδιά, μπορείτε να μου λύσετε μια απορία με τούς φούρνους?

    Έχω πάει σε 15 περίπου φούρνους, και τους έχω ζητήσει να μου φτιάξουν αυτά τα πολύ μαλακά και μεγάλα (παντόφλες κοινώς) ψωμάκια για σάντουιτς (βρώμικο) που έχουν οι καντίνες. Κάποιος φίλος μου είπε πως πολλοί φούρνοι έχουν για ελάχιστο γύρω στα 20 ψωμάκια.

    Πηγαίνω λοιπόν και του το ζητάω με min τα 20 ψωμάκια. Όλα φαίνονται καλά κατά τη διάρκεια της διαδικασίας-συζητησης με τον φούρναρη, αλλά μόλις τους λέω ότι δεν έχω καντίνα αλλά τα θέλω για μένα, άντε γεια. Δεν φτιάχνω τέτοια, δεν μπορώ να σου τα φτιάξω κι άλλες ένα σωρό μπρουρδες (sorry για την έκφραση, αλλά έχω αγανακτήσει!!).

    Δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί. Λεφτά θα πάρουν. Μέχρι και σε έναν φούρνο στη γειτονιά πήγα που έμαθα πως φτιάχνει ψωμάκια για συγκεκριμένη καντίνα 1-2 km απ' το σπίτι, αλλά και κει τα ίδια. Άσε μας το τηλέφωνό σου, και θα σε πάρει ο ψηστης-φουρναρης. Ε, όσο πήρε εσάς, άλλο τόσο πήρε και μένα.

    Τι κάνω λάθος ρε παιδιά; Τι είναι αυτό που δεν καταλαβαίνω; Ίσως μας βοηθούσε πολύ να διαβάσει τη συγκεκριμένη ερώτηση φούρναρης, να μας εξηγήσει 1-2 πράγματα.
    Χωρίς να είμαι σχετικός με το αντικείμενο, αλλά με απλή λογική, προφανώς δεν θέλουν να σπαταλήσουν χρόνο/πόρους για μία απλή παραγγελία, όταν μπορούν να παράξουν αντ'αυτού κάτι που θα τους αποφέρει μεγαλύτερο κέρδος.

    Η μόνο εξαίρεση που θα κάνουν, είναι αν υπάρχει κάποιου είδους συνεργασία, σε σταθερή βάση, οπότε και θα έχει νόημα να το κάνουν.

    Αλλά απ'την άλλη, ίσως "έπεσες" σε δύστροπους φούρνους. Μπορεί κάποιος άλλος φούρνος να δεχτεί να σου τα φτιάξει.

    Ίσως αν τους πεις ότι θα αγοράζεις 1-2 φορές το μήνα, με προπληρωμή κλπ. Κάπως να τους δελεάσεις δηλαδή για να ασχοληθούν.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    η ερώτηση είναι γιατί δεν τα κάνεις μόνος σου;

  4. #4
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ερώτηση είναι γιατί δεν τα κάνεις μόνος σου;
    Έχω δοκιμάσει μόνος, αλλα, πίστεψέ με, δεν είναι τόσο απλό να τα πετύχεις (ποιότητα - μαλακά). έτσι όπως γίνεται η κουζίνα (όχι το σώμα - ο χώρος), άστο καλύτερα. Πολύ περισσότερο συμφέρει να πας σε έναν φούρνο να σου τα φτιάξει. Πίστεψέ με.

    Σχετικά με το στραβόξυλο, το έχω σκεφτεί και γω. Αλλά 15+ φούρνοι??? Κάτι άλλο πρέπει να κρύβεται από πίσω. Μέχρι που σκέφτηκα μήπως υπάρχει κάτι στο σύνδεσμο φούρνοι-καντινες. Μέχρι και το άκρως άκρως φανταστικό που σκέφτηκα, αλλά θα το πω βρε παιδιά (είναι για γέλια αυτό που θα πω αλλά τι άλλο να σκεφτεί κανείς): δεν φτιάχνουν οι φούρνοι σε ιδιώτες για να μη δώσουν σε έναν ιδιώτη την ευκαιρία να φτιάξει το βρώμικο μόνος του στο σπίτι του, και με αυτόν τον τρόπο δεν θα πέφτει η πελατεία της καντίνας. Τι άλλο γελοίο να σκεφτεί κανείς???

    Επίσης, σχετικά με τον χρόνο απασχόλησης, και κει υπάρχει λύση (εδώ αναφέρομαι στον φούρνο που καθημερινά φτιάχνει για καντίνες). Για έναν φούρναρη που φτιάχνει καθημερινά για μια καντίνα, η δική μου παραγγελία για πχ 20 ψωμάκια, δε θα του φάει χρόνο. Πολύ απλά, την ημέρα που θα πάω να παραγγείλω, εκείνη την ημέρα θα φτιάξει επιπλέον 20 ψωμάκια στα όλα ψωμάκια της καντίνας. Δεν είναι, δα αυτά τα 20 extra ψωμάκια επιπλέον χρόνος τεράστιος. Λίγο περισσότερο αλεύρι+λίγο περισσότερο ζύμωμα.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δοκιμάσει μόνος, αλλα, πίστεψέ με, δεν είναι τόσο απλό να τα πετύχεις (ποιότητα - μαλακά). έτσι όπως γίνεται η κουζίνα (όχι το σώμα - ο χώρος), άστο καλύτερα. Πολύ περισσότερο συμφέρει να πας σε έναν φούρνο να σου τα φτιάξει. Πίστεψέ με.
    Το λέω επειδή κατά καιρούς κάνω και εγώ, μπορείς μάλιστα να τα κάνεις απο πριν και να τα έχεις στην κατάψυξη σε μορφή ζύμης πρίν φουσκώσουν.

  6. #6
    Εγγραφή
    06-11-2006
    Μηνύματα
    873
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz!7530
    Πολύ απλά δεν θα κάτσουν ασχοληθούν για μια παραγγελία η οποία οποιαδήποτε στιγμή θα σταματήσει.

    Δεν υπάρχει κέρδος στα 20 ψωμάκια κάθε μήνα.
    Δεν κερδίζουν απολύτως τίποτα.

    Πιο εύκολα πας σε ένα σαντουιτσάδικο και ζητάς να αγοράσεις 20 ψωμάκια.
    Δεν συμφέρει εσένα, αλλά είναι πιο εύκολο νομίζω.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Μια συνταγή για ψωμάκια
    Spoiler:
    Homemade Hot Dog or Hamburger Buns

    1 cup milk
    1/2 cup water
    1/4 cup unsalted butter
    4 1/2 cups flour (unbleached, whole wheat, or a mix)
    1 package instant yeast
    1 tablespoons honey
    1 1/2 teaspoons salt
    1 egg, room temperature

    Heat the milk, water, honey and butter until butter is melted. Check temperature. Depending on the temperature, let cool to 120F. Carefully beat in egg.
    Mix 2 cups of the flour, yeast, and salt. Mix into the milk mixture. Stir in the rest of the flour, 1/2 cup at a time. Beat well after each addition.
    When the dough pulls together, (it will form a soft ball) turn it out onto a floured surface and knead until smooth and elastic. This should take about 5 minutes.
    Divide dough into 12 -16 equal pieces. This will depend on the size you want for the finished bun. Shape into smooth balls, flatten slightly, and place on a silpat covered baking sheet.
    Let rise for 30 to 35 minutes. When buns have almost doubled bake at 400 degrees for 10 to 12 minutes.
    If you are making hot dog buns I find it easiest to roll the dough out into a large rectangle and cut into smaller rectangles. Let rise with sides touching.

    You can brush the tops with egg wash and sprinkle with poppy seeds, sesame seeds, coarse sea salt, or whatever you like. You can add dry onion soup mix for onion rolls. These are very versatile!
    Makes 12-16

  8. #8
    Εγγραφή
    31-05-2006
    Περιοχή
    Στο σπίτι του Θόδωρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.451
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    Χίλια/Χίλια
    ISP
    INALAN
    Router
    UniFi Express
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγαίνω λοιπόν και του το ζητάω με min τα 20 ψωμάκια. Όλα φαίνονται καλά κατά τη διάρκεια της διαδικασίας-συζητησης με τον φούρναρη, αλλά μόλις τους λέω ότι δεν έχω καντίνα αλλά τα θέλω για μένα, άντε γεια. Δεν φτιάχνω τέτοια, δεν μπορώ να σου τα φτιάξω κι άλλες ένα σωρό μπρουρδες (sorry για την έκφραση, αλλά έχω αγανακτήσει!!).
    Για μια φορά δεν τα θες; Πες και εσύ ότι έχεις καντίνα, να στα κάνουν και τζάμπα
    You thought there would be a funny slogan here.
    You just fell for one of my classical pranks.
    Bazinga

  9. #9
    Εγγραφή
    31-07-2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.444
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Nova
    Router
    TP-LINK Archer VR400
    SNR / Attn
    8.3(dB) / 6.2(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για μια φορά δεν τα θες; Πες και εσύ ότι έχεις καντίνα, να στα κάνουν και τζάμπα
    Κι αν ζητήσει στοιχεία ΑΦΜ, ας πει 9 νούμερα στην τύχη (99X-ΧΧΧ-ΧΧΧ) και yolo

  10. #10
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.652
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Καλύτερα να μην το κάνεις στο φούρνο της γειτονιάς σου αυτό

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας