Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 47
  1. #31
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Κάνε whitelist το δίκτυο σου στο ht813.

  2. #32
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Να βάλω δηλαδή στο white list του HT813 την ip του τηλεφώνου και του router;

  3. #33
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αυτό

    192.168.1.0/24

    θα σου κάνει whitelist όλο το τοπικό δίκτυο.

  4. #34
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Χίλια ευχαριστώ, θα το δοκιμάσω πρωί πρωί στο γραφείο και θα γράψω το αποτέλεσμα. Χίλια ευχαριστώ.

  5. #35
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Flash bang
    Λοιπών η θεωρία είναι ότι η πόρτας 5060 φταίει λογού του router (sip alg and all that nice stuff). Δοκίμασε να αλλάξεις το local sip port στο τηλέφωνο σε κάτι άλλο (6150 για παράδειγμα). Αυτή την ίδια πόρτας θα πρέπει να βάλεις στο 813 στην καρτέλα basic στο πεδίο port του Unconditional Call Forward to VOIP.

  6. #36
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Καλημέρα σε όλους, έβαλα και το whitelist αλλά και άλλαξα το port σε 6150 (το είχα κάνει ξανά αυτό βάζοντας μια υψηλή τιμή, είχα δει να το προτείνει ο astbox σε ένα άλλο thread) αλλά δυστυχώς το ίδιο συμβαίνει. Εξερχόμενες όλα τέλεια, εισερχόμενες περνάνε, αναγνώριση okay αλλά δεν ακού/δεν με ακούνε. Γιατί στις εισερχόμενες δεν μεταδίδονται τα δεδομένα; Προσπαθώ να δω ξανά στις ρυθμίσεις αν μπορώ να βρω κάτι που να κάνει νόημα. Σας ευχαριστώ πάρα πολύ που ασχολείστε και με βοηθάτε.

    - - - Updated - - -

    Κάτι που παρατήρησα, ίσως σε εσάς κάνει νόημα. Στις εξερχόμενες κλήσεις (όπου όλα λειτουργούν μια χαρά) δοκίμασα το εξής: καλώ από το VoIP τηλέφωνο στο κινητό μου, όλα μια χαρά και αν τυχόν κλείσω την σύνδεση από πλευρά του κινητού τότε και το VoIP τηλέφωνο το αντιλαμβάνετα, αλλάζει ο ήχος που ακούω και καταλαβαίνω ότι έκλεισε η γραμμή. Στις εισερχόμενες (που υπάρχει το πρόβλημα) όταν καλώ από το κινητό στο VoIP και απαντήσω τότε: και δεν ακούω τίποτα όπως σας έχω πει αλλά ούτε αν κλείσω την σύνδεση από το κινητό δεν το αντιλαμβάνεται το VoIP τηλέφωνο και απλά σαν να παραμένει ανοιχτό. Δηλαδή, αν καταλαβαίνω σωστά, στις εισερχόμενες δεν μεταδίδεται τίποτα. Παρότι χτυπάει το τηλέφωνο και η αναγνώριση του καλούντος είναι άμεση...

  7. #37
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Δυστυχώς θα πρέπει να πάρεις ένα syslog trace. Κατέβασε το wireshark, ενεργοποίησε το syslog και όρισε σαν προορισμό την IP του υπολογιστή σου, ξεκινά να παίρνεις trace και κάνε μια δοκιμή. Ανέβασε το trace εδώ.

  8. #38
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Δοκίμασε να αλλάξεις την local rtp port στο τηλέφωνο σε κάτι πάνω από 12000.

  9. #39
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να αλλάξεις την local rtp port στο τηλέφωνο σε κάτι πάνω από 12000.
    Του έβαλα 3 τιμές: 12500, 40000, 45060 δεν έγινε κάτι δυστυχώς, σας ευχαριστώ όλους πολύ που με βοηθάτε.

    - - - Updated - - -

    Φίλοι μου, λύθηκε ευτυχώς. Τι χρειαζόταν: στο VoIP τηλέφωνο στα Network Settings του account υπήρχε μια επιλογή NAT Traversal. Ήταν στο Auto, την γύρισα στο No και είναι μια χαρά και οι εισερχόμενες. Κάτι μου είχε αναφέρει σε μήνυμα ο φίλος qqwerto ότι δεν πρέπει να έχουμε ενεργοποιημένο stun server ή NAT. Ευτυχώς και σας ευχαριστώ όλους για όλα τα μηνύματα και την βοήθεια που μου προσφέρατε.

    Θέλω να γράψω λοιπόν για όποιον φίλο με Wind (που δυστυχώς δεν δίνει κωδικούς και μας αναγκάζει σε ταρζανιές) θέλει να έχει VoIP τηλέφωνο χωρίς να αποκτήσει UCM (αν και αυτή είναι η σωστή επιλογή όπως μου είπε και ο astbox, αυτό σκοπεύω και εγώ να κάνω σύντομα) ότι ναι, γίνεται με το HT813. Από τις τηλ εξόδους του router της Wind σύνδεση στην FXO του HT813. Θα δώσουμε σε HT813 και στο VoIP τηλέφωνο static ips. Φτιάχνουμε ένα account στο VoIP τηλέφωνο με SIP server την ip του HT813, άνω-κάτω τελεία και την Local SIP Port του HT813 που θα δούμε στα FXO Settings του. Δίνουμε ίδιο SIP User ID και SIP Authentication ID. Εγώ έχω αφήσει στο enabled το Tel URI γιατί θέλω πατώντας π.χ. την δίεση να ακούω τον ήχο της γραμμής όταν σηκώνω το ακουστικό. NAT Traversal στο No. Στα SIP settings αυτού του account προσέχουμε την Local SIP port που συνήθως είναι η 5060. Αυτήν θα την χρησιμοποιήσουμε μετά στο ΗΤ813. Δεν τσεκάρουμε πουθενά Use Random Port. Τώρα στο HT813: στα Basic Settings, τελευταία επιλογή στο Unconditional Call Forward to VOIP: γράφουμε το User ID που είχαμε φτιάξει στο VoIP τηλέφωνο, την ip του VoIP τηλεφώνου καθώς και την Local SIP port του τηλεφώνου που σας προανέφερα. Στα FXO settings του HT813: στο Primary SIP Server την IP του VoIP τηλεφώνου, SIP Transport: UDP, NAT Traversal: No, SIP User ID και Authenticate ID το ίδιο (εγώ έχω βάλει τον ίδιο user id που έχω στο τηλέφωνο, δεν είμαι σίγουρος αν είναι απαραίτητο αυτό), SIP Registration: No, Unregister On Reboot: No, Outgoing Call without Registration: Yes, Use Random SIP Port: No, Use Random RTP Port: No, Caller ID Scheme: ETSI-FSK during ringing, Caller ID Transport Type: Relay via SIP from, Enable PSTN Disconnect Tone Detection: Yes και από κάτω το εξής: f1=425@-19,f2=425@-19,c=300/300-300/300; στο PSTN Disconnect Tone, AC Termination Model: Country-based και φυσικά Greece από κάτω, Number of Rings: 2, PSTN Ring Thru FXS: No, Wait for Dial-Tone: No, Stage Method: 1.

    Σας ευχαριστώ όλους που με βοηθήσατε να κάνω ένα πολύ μικρό βήμα στο VoIP.

  10. #40
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Well done

  11. #41
    Εγγραφή
    05-07-2008
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Επαναφέρω λίγο το θέμα.
    Έχω wind vdsl με voip τηλεφωνία και ρούτερ VMG8623-T50B. Θα στήσω εσωτερικό voip δίκτυο. Έχω ήδη server που τρέχει 24/7 και θα τον χρησιμοποιήσω.
    Για να "συνδέσω" την τηλεφωνική γραμμή από την έξοδο του ρουτερ στο δικό μου voip δίκτυο πρέπει να χρησιμοποιήσω ένα Grandstream HT813; Είναι σωστή η επιλογή μου; Υπάρχει κάποια άλλη λύση για gateway σε λογικά χρήματα;
    Ευχαριστώ

  12. #42
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Μεταχειρισμένο audiocodes mediapack αλλιώς μείνε στο 813.

  13. #43
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν ο server έχει δυνατότητα να λάβει είσοδο αναλογικής τηλεφωνίας (σε θύρα FXO), δεν θέλεις κάτι άλλο.
    Διαφορετικά χρειάζεται οποιοδήποτε VoIP Gateway, δηλαδή μια συσκευή όπως το ΗΤ813 (ή κάποιο Fritz) που θα κάνει τον ενδιάμεσο "μεταφραστή" μεταφέροντας την αναλογική τηλεφωνία στον sip server.

  14. #44
    Εγγραφή
    05-07-2008
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Επαναφέρω λίγο το θέμα.
    Έχω στήσει HT-813 σε γραμμή WIND. (στην έξοδο phone του ρουτερ και σετάρισμα κανονικά) και FreePBX...
    Τον αριθμό αυτόν τον χρησιμοποιώ μόνο για εξερχόμενες, οι εισερχόμενες γίνονται προώθηση (με τον παραδοσιακό τρόπο) σε άλλον αριθμό.
    Το πρώτο περίεργο (για μένα) που αντιμετώπισα είναι ότι στο Grandstream HT-813 το FXO port (και το FXS) τα έχω στο Account active: NO και παίζουν κανονικά οι εξερχόμενες κλήσεις. Νόμιζα ότι το σώστό θα ήταν το FXO να είναι στο active.
    Με όποια εφαρμογή δοκίμασα στο κινητό μπορώ να κάνω κανονικά κλήσεις προς "έξω" όπως και τοπικά μεταξύ voip account.
    Στον υπολογιστή δοκίμασα την microSIP εφαρμογή στην οποία μπορώ να δεχθώ κλήσεις από εσωτερικά άλλα voip τηλέφωνα αλλά δεν μπορώ να πραγματοποιήσω καθόλου κλήσεις (ούτε στον έξω κόσμο ούτε σε εσωτερικό). Λαμβάνω μήνυμα Unauthorized.
    Τα logs που λαμβάνω είναι:
    No matching endpoint found και Failed to authenticate
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  voip.jpg 
Εμφανίσεις:  19 
Μέγεθος:  229,5 KB 
ID: 245784
    Τι πρέπει να ρυθμίσω στο FreePBX ώστε να μπορώ και από windows να κάνω κλήσεις;
    Ευχαριστώ.

  15. #45
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το pc σου συνδέεται σε wifi repeater; Κάνεις register με μία ip (192.168.1.35) αλλά προσπαθείς να πάρεις από άλλη (192.168.1.238).

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας