Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 47
  1. #1
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Γεια σας, είμαι νέος στον χώρο και ζητώ την βοήθειά σας αν έχετε λίγο χρόνο. Έχω γραμμή Wind FTTC 200Mbps, χρησιμοποιώ το router τους: Zyxel VMG8623-T50B και η σύνδεση είναι μια χαρά. Όμως, θέλω οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσω μια καλή VoIP συσκευή της Grandstream ως τηλεφωνική συσκευή στο υπάρχον νούμερό μου, 210..... κτλ. Τώρα σε μία από τις 2 εξόδους τηλεφωνίας του router τους έχω μια αναλογική συσκευή. Εγώ θα ήθελα να χρησιμοποιήσω όπως σας είπα μια καλή VoIP της Grandstream, μου είναι απαραίτητη για την δουλειά μου (γραφίστας/σελιδοποίηση) που διατηρώ στο σπίτι. Μιας και η Wind δεν δίνει με τίποτα τους κωδικούς VoIP ώστε να συνδέσω απευθείας την Grandstream συσκευή θα ήθελα σας παρακαλώ να μου πείτε αν υπάρχει άλλος τρόπος σύνδεσης. Μου είπαν από ένα κατάστημα για έναν αντάπτορα, οποίος θα συνδεθεί σε μια από τις τηλ. εξόδους του router και μετά εκεί θα συνδεθεί η VoIP Grandstream τηλ. συσκευή. Και ότι πράγματι θα μπορώ να την χρησιμοποιώ με το υπάρχον κανονικό νούμερο του σπιτιού. Σας παρακαλώ, μιας και έχετε πολύ παραπάνω γνώσεις από εμένα, είναι αυτό εφικτό; Μπορείτε να μου δώσετε κάποια λύση αν γνωρίζετε; Θέλω, επαναλαμβάνω, να κάνω χρήση μιας VoIP τηλ. συσκευής Grandstream σε περιβάλλον Wind και με το υπάρχον τηλ. νούμερο του σπιτιού.

    Σας ευχαριστώ όλους προκαταβολικά.

  2. #2
    Εγγραφή
    03-06-2008
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    428
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Sercomm Speedport Plus 2
    Χρειάζεσαι μία συσκευή (μετατροπέα) ΑΤΑ gateway με μία θύρα τηλεφωνίας FXO και μία θύρα δικτύου ethernet. Στην θύρα FXO θα συνδεθεί η παροχή που έρχεται από το μόντεμ του παρόχου, και στην θύρα δικτύου θα συνδεθεί η τηλεφωνική συσκευή VoIP. Το Grandstream θα κάνει register πάνω στο ΑΤΑ, και αυτό θα μετατρέπει την τηλεφωνία σε αναλογική.

    Να έχεις πάντως υπόψιν πως οι πολλές μετατροπές της τηλεφωνίας από αναλογική σε ψηφιακή και τούμπαλιν, αυξάνουν εκθετικά τον κίνδυνο απρόοπτων ασυμβατοτήτων. Είναι λίγο ανορθόδοξο στήσιμο με αβέβαιο αποτέλεσμα, αλλά άμα έχεις τις γνώσεις και την διάθεση να πειραματιστείς και να το δοκιμάσεις, τότε πιθανότατα θα κάνεις την δουλειά που θέλεις.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Κοιτάζοντας στο forum είδα το Grandstream HT813. Αν σκέφτομαι σωστά: στην FXO θύρα του θα έρθει το τηλ καλώδιο από την τηλ έξοδο του router της Wind και στις 2 ethernet θύρες του θα συνδέσω κατάλληλα την μία με το router και στην άλλη το VoIP τηλέφωνο. Και μετά πώς; Θα πρέπει να ρυθμίσω το HT813 με κάποιον fake VoIP account για το VoIP τηλέφωνο που θα συνδέσω πάνω του; Πώς η VoIP τηλ συσκευή θα καταλάβει ότι έχει έναν VoIP αaccount ώστε να λειτουργήσει; Σας ευχαριστώ, συγνώμη αν σας κουράζω.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    To ht813 δεν μπορεί να δεχθεί registrations. Το μόνο που μπορεί να κάνει είναι ip dial προς την ip της συσκευής σου κάθε φορά που έχει εισερχόμενη στην fxo. Αντίστοιχα η συσκευή σου θα πρέπει να ρυθμιστεί ώστε όταν πατάς send να κάνει ip dial προς την ip του ht813. Για να κάνεις register την συσκευή πρέπει να πάρεις κάποιο ucm.

  5. #5
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Συγχωρέστε με που κουράζω, δηλαδή αρκεί: static ip σε HT813 καθώς και στην VoIP συσκευή, ρύθμιση στην HT813 όταν δεχτεί εισερχόμενη να την προωθεί στην ip της VoIP τηλ συσκευής, επίσης αντίστροφα ρύθμιση της VoIP συσκευής τις εξερχόμενες να τις προωθεί στην ip της HT813. Τι θα κερδίσω αν αγοράσω ένα κέντρο ucm και κάνω register την συσκευή;

  6. #6
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το πρώτο είναι πατέντα, το δεύτερο ο σωστός τρόπος να το κάνεις. Διαλέγεις και παίρνεις.

  7. #7
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Ευχαριστώ πάρα πολύ. Και ισχύει η ίδια λογική; π.χ. σε ένα Grandstream UCM6202, από την τηλ έξοδο του router σε μια από τις FXO του UCM, static ip σε UCM και VoIP συσκευή και αντίστοιχες ρυθμίσεις σαν αυτές που είπαμε πριν;

  8. #8
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Όχι τις ίδιες ρυθμίσεις, φτιάχνεις ένα εσωτερικό, βάζεις username password στην συσκευή και φτιάχνεις τα routes για εισερχόμενες εξερχόμενες. Επίσης αν θες μπορείς να κάνεις register το smartphone σου και να μην αγοράσεις συσκευή.

  9. #9
    Φίλε Κώστα έχω ένα παρόμοιο setup για το γραφείο μου με αυτό που θέλεις. wind --> UCM --> διάφορα τηλέφωνα voip αλλά και pstn και μου δουλεύει εξαιρετικά. Το 6202 είναι λίγο παλιό και με τα ίδια σχεδόν χρήματα μπορείς να πας στο 6302Α. Τα μηχανάκια αυτά έχουν άπειρες δυνατότητες και μπορείς να συνδέσεις ταυτόχρονα pstn κ voip τόσο σαν είσοδο όσο και στις συσκευές που θέλεις να πηγαίνει η τηλεφωνία. Επιπλέον με λύσεις τύπου openVPN μπορείς να χρησιμοποιείς το σταθερό σου μέσω του smartphone οπουδήποτε κι αν είσαι. Τα UCM θέλουν λίγο χρόνο να τα μάθεις αλλά νομίζω ότι ψάχνοντας στο internet δε θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα. Άλλωσε εδώ στο forum έχει άπειρους guru!
    Όπως και να έχει με την wind είσαι καταδικασμένος να "βγεις" από το router τους μέσω της fxs (απλής τηλεφωνικής γραμμής). Οπότε εάν δεν χρειάζεσαι οπωσδήποτε ιδιαίτερες υπηρεσίες voip μέσα στο χώρο σου μπορείς να χρησιμοποιήσεις τηλεφωνικό κέντρο PSTN που είναι πολύ πιο φτηνό. [Ειλικρινά δεν κατάλαβα ποιες είναι οι ανάγκες σου για να χρησιμοποιήσεις voip συσκευή].

    PS: H static ip των client δε φτάνει για το setup των ucm. To ucm λειτουργεί ως server και οι client πρέπει να κάνουν regist πάνω τους. Επιπλέον πρέπει να ορίσεις inbound κ outbound rules για την τηλεφωνία. Δε είναι κάτι το τρομερά δύσκολο αλλά δεν είναι απλά ότι θα κουμπώσεις πάνω το fxo και ξαφνικά όλες οι συσκευές grandstream θα δουλέψουν αυτόματα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος qqwerto : 24-09-22 στις 19:46.

  10. #10
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση, πριν λίγο παρήγγειλα το Grandstream GRP2615 μαζί με το Grandstream GBX20 EXT (40 μνήμες/πλήκτρα) καθώς και το Grandstream HT-813. Θα ξεκινήσω με αυτό και σχεδόν σίγουρα θα πάρω κάποια στιγμή ένα καλό UCM. Δουλεύω από το σπίτι ως γραφίστας/σελιδοποίηση βιβλίων σε εκδοτικούς και ήθελα πολύ να αναβαθμίσω την τηλ συσκευή στον τομέα των μνημών/πλήκτρων (γιατί ήδη έχω μια καλή αναλογική συσκευή, το Gigaset DX800A). Θα με βοηθήσει πολύ σε ευκολία/χρόνο το GBX20 με τις μνήμες/πλήκτρα διότι έχω πολύ συχνή επικοινωνία με πολλούς ανθρώπους καθημερινά από τους εκδοτικούς, με ένα πλήκτρο να τους καλώ αντί να ψάχνω στον τηλ κατάλογο της συσκευής. Και βέβαια χώρια την τρέλα μου με την τεχνολογία που θέλω συνεχώς να αναβαθμίζω εξοπλισμό στην δουλειά μου. Θα πάρω όμως σύντομα ένα καλό UCM, πιθανότατα αυτό που μου προτείνεις που θα μου δώσει έξτρα δυνατότητες και ευκαιρία για γνώσεις. Να ξέρεις ότι ίσως εκμεταλλευτώ την προθυμία και ευγένειά σου και να σε ρωτάω κάποιες φορές μιας και έχεις παρόμοιο setup. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ ειλικρινά. Μόλις τα παραλάβω, ελπίζω 2-3 μέρες θα τα συνδέσω και θα γράψω τις εμπειρίες μου. Είναι κρίμα πραγματικά που δεν μας δίνει τα στοιχεία η Wind.

  11. #11
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.628
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Αν κάνεις register την συσκευή δεν χρειάζεται στατική στο τηλέφωνο μόνο στο κέντρο. Επίσης αφού πήρες το 813 δεν χρειάζεσαι το ucm, αν έχεις ένα παλιό pc μπορείς να στήσεις ένα freepbx και θα έχεις τηλεφωνικό κέντρο σχεδόν τσάμπα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος astbox : 24-09-22 στις 20:19.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Σας ευχαριστώ υπερβολικά και τους δύο, έχω λίγο μαγευτεί από όλες αυτές τις δυνατότητες, το σίγουρο είναι ότι θα ασχοληθώ, είναι σπουδαίες και εξαιρετικά απαραίτητες. Θα ψάξω στο forum για το freepbx, σίγουρα όμως θα αποκτήσω τις επόμενες εβδομάδες ένα καλό ucm.

  13. #13
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν κάνεις register την συσκευή δεν χρειάζεται στατική στο τηλέφωνο μόνο στο κέντρο. Επίσης αφού πήρες το 813 δεν χρειάζεσαι το ucm, αν έχεις ένα παλιό pc μπορείς να στήσεις ένα freepbx και θα έχεις τηλεφωνικό κέντρο σχεδόν τσάμπα.
    Ακριβώς αυτό που είπε ο φίλος! Έτσι είχα κάνει κι εγώ πριν το UCM. Καλή επιτυχία!

  14. #14
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  15. #15
    Εγγραφή
    01-12-2014
    Περιοχή
    Κολωνός
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219997/21998
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7590 AX
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, σε ευχαριστώ πολύ, παραθέτω και την πιο γενική διεύθυνση για ακόμα περισσότερες πληροφορίες για όποιον τις χρειαστεί στο μέλλον. Ανυπομονώ να παραλάβω εξοπλισμό και να δοκιμάσω. Θα σας ενημερώσω για το αποτέλεσμα. Ευχαριστώ και πάλι!

    https://documentation.grandstream.co...egories/ht813/

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    - - - Updated - - -

    Φίλοι μου καλησπέρα, την βοήθειά σας αν έχετε χρόνο. Παρέλαβα GRP2615 και HT813. Τους έδωσα static-ip, ακολούθησα τις ρυθμίσεις στα παραπάνω sites. Καταρχήν κάνω εξερχόμενες κλήσεις με πολύ ωραία ποιότητα ήχου, όλα okay. Δέχομαι εισερχόμενες, λειτουργεί και η αναγνώριση κλήσης αλλά σηκώνοντας το ακουστικό δεν έχω ήχο. Δεν τους ακούω, δεν με ακούνε. Τι μπορεί να φταίει, μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει σας παρακαλώ;

    - - - Updated - - -

    Επισυνάπτω και εικόνα των ρυθμίσεων του HT813.Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot.jpg 
Εμφανίσεις:  27 
Μέγεθος:  129,2 KB 
ID: 241617

Σελ. 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας