Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-47 από 47
  1. #46
    Εγγραφή
    05-07-2008
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το pc σου συνδέεται σε wifi repeater; Κάνεις register με μία ip (192.168.1.35) αλλά προσπαθείς να πάρεις από άλλη (192.168.1.238).
    Τελικά έκανα εγώ λάθος στα settings του microSIP. Στο domain έβαζα την ip του freepbx χωρίς την θύρα (ενώ την χρειαζόταν). Σε ευχαριστώ γιατί κατάλαβα ότι κάτι παίζει με τις ip. Πλέον όλα δουλεύουν τέλεια.

    Όμως πότε θα πρέπει να ενεργοποιήσω το FXO PORT tab στο HT-813; Όταν θα δέχομαι εισερχόμενες; Γιατί τώρα το έχω ανενεργό και πραγματοποιώ κανονικά εξερχόμενες.

  2. #47
    Εγγραφή
    18-03-2018
    Μηνύματα
    589
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από barca10 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επαναφέρω λίγο το θέμα.
    Έχω στήσει HT-813 σε γραμμή WIND. (στην έξοδο phone του ρουτερ και σετάρισμα κανονικά) και FreePBX...
    Τον αριθμό αυτόν τον χρησιμοποιώ μόνο για εξερχόμενες, οι εισερχόμενες γίνονται προώθηση (με τον παραδοσιακό τρόπο) σε άλλον αριθμό.
    Το πρώτο περίεργο (για μένα) που αντιμετώπισα είναι ότι στο Grandstream HT-813 το FXO port (και το FXS) τα έχω στο Account active: NO και παίζουν κανονικά οι εξερχόμενες κλήσεις. Νόμιζα ότι το σώστό θα ήταν το FXO να είναι στο active.
    Με όποια εφαρμογή δοκίμασα στο κινητό μπορώ να κάνω κανονικά κλήσεις προς "έξω" όπως και τοπικά μεταξύ voip account.
    Στον υπολογιστή δοκίμασα την microSIP εφαρμογή στην οποία μπορώ να δεχθώ κλήσεις από εσωτερικά άλλα voip τηλέφωνα αλλά δεν μπορώ να πραγματοποιήσω καθόλου κλήσεις (ούτε στον έξω κόσμο ούτε σε εσωτερικό). Λαμβάνω μήνυμα Unauthorized.
    Τα logs που λαμβάνω είναι:
    No matching endpoint found και Failed to authenticate
    Συνημμένο Αρχείο 245784
    Τι πρέπει να ρυθμίσω στο FreePBX ώστε να μπορώ και από windows να κάνω κλήσεις;
    Ευχαριστώ.
    Το εσωτερικό 500 είναι chan_sip ή chan_pjsip; Θα το επιβεβαιώσεις μέσα από το freepbx -> applications -> extensions -> 500, κάτω από τις καρτέλες θα δεις ένα banner που θα γραφεί This device uses … technology listening on Port … (UDP).

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας