Εμφάνιση 1-15 από 15
  1. #1
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Απο την πρωτη μερα που πηγα στο δικτυο της κοσμοτε ολα κυλουσαν μια χαρα με ταχυτητα 28-30 ενω ειχα 24 στο συμολαιο μου, ρωτησα γνωστο μου τεχνικο και μου λεει οτι αυτο συμβαινει λογο οτι με συνδεσαν σε 50αρα γραμμη, λεω οκ στα καλα πεσαμε. Με τον καιρο αρχισαν τα μικρο προβληματα οσπου χθες το μεσημερι εγινε χειροτερα, τα μικρο προβληματα ηταν πτωση της ταχυτητας κατω απο 4 απο 28-30 που αναφερω, μετα απο δηλωση βλαβης ανεβασαν την ταχυτητα σταθερα στα 20-23, δεχθηκα και εμεινα εκει χωρις προβληματα μεχρι χθες που ξαφνικα μενω χωρις νετ και τηλ, δηλωσα βλαβη και σημερα με παιρνουν τηλ και λενε οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι φταιει η γραμμη μου απο το καφαο μεχρι το σπιτι με αποτελεσμα να εχω ταχυτητα 2 αντι 4. Δεν ξερω και πολλα απο αυτα αλλα μου φαινεται οτι με δουλευουν, τοσο καιρο κατω απο τα 10-20 δεν ειχε πεσει και πεφτει μεσα σε μια μερα χωρις να μπορουν να κανουν κατι; Δεν ξερω αν μπορω να ζητησω μειωση πληρωμης γιατι 27€ για 2mbps και απεριοριστα σταθερα ειναι πολλα τα λεφτα.

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Σε μονοκατοικία είσαι??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ναι σε χωριο. Ρωτησα και τους γειτονες που ειναι στην κοσμοτε και δεν εχουν πεσει κατω απο τα 10, ειναι μεταξυ 15-20.

  4. #4
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μήπως έχει πρόβλημα κάποιο εναέριο καλώδιο μέχρι τον κατανεμητή?? το έχεις ψάξει??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  5. #5
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Οχι γιατι δεν εχω προσβαση, και να ειχα παλι δεν θα μπορουσα γιατι η κολονες ειναι μεσα σε ιδιοκτητα οικοπεδα που θα πρεπει πρωτα να ζητησω αδεια απο τους ιδιοκτητες και με μερικους δεν τα παω καλα.

    Αλλα απο την αλλη δεν μπορει στο ξαφνικα να παρουσιασε προβλημα το καλωδιο που υποτιθετε οτι ειναι καλα δεμενο και εγκατεστημενο, 1 χρονο και κατι μηνες που ειμαι στον κοσμοτε μικρο προβληματα εβγαζε (αντε κανενα αποσυντονισμο το ρουτερ) οχι ομως σε τοση αποτομη πτωση της ταχυτητας.

  6. #6
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Όλες οι βλάβες και σε όλα τα πράγματα στα ξαφνικά γίνονται,
    δεν θα σου στείλουν πρώτα ειδοποίηση με μήνυμα ότι την τάδε μέρα και ώρα θα πάθω βλάβη.

    Και επειδή είπες για δεμένο, κ.λ.π., ένα μικρό δείγμα από δεμένο καλώδιο και από καλώδιο μέσα σε κουτί.
    Στην πρώτη περίπτωση μια χαρά δεμένο είναι το καλώδιο, δεν πάει πουθενά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Φθορά καλωδίου.jpg 
Εμφανίσεις:  18 
Μέγεθος:  190,7 KB 
ID: 241607
    Στην δεύτερη, από έξω από το κουτί μια χαρά φαινόταν το καλώδιο και όταν το άνοιξα ανακάλυψα ότι ήταν μαύρο από την οξείδωση.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Κουτί διακλάδωσης (1).jpg 
Εμφανίσεις:  25 
Μέγεθος:  490,9 KB 
ID: 241608
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #7
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τωρα που κοιταξα τουλαχιστων στο σπιτι δεν φαινεται να ειναι ετσι αλλα σε καλη κατασταση δεν γνωριζω ομως τι γινεται στην πορεια που ακολουθει γιατι ειναι αρκετα σπιτια και σε ορισμενα περναει μεσα απο χωραφια που δεν εχω προσβαση.

    Δεν ξερω βεβαια αν μπορω να ζητησω αντικατασταση του καλωδιου.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Aν έρθουν για έλεγχο και βρεθεί καλώδιο φθαρμένο που δημιουργεί πρόβλημα θα το αλλάξουν.
    Το θέμα δεν είναι μόνο τα καλώδια αλλά και οι επαφές μέσα στους κατανεμητές και τα κουτιά διακλάδωσης, με τον χρόνο και την υγρασία δεν κάνουν καλή επαφή και δημιουργούν προβλήματα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στην πρωτη δηλωση βλαβης ειχαν ερθει τεχνικοι δεν ξερω τι εκαναν αλλα ειχε ανεβη η ταχυτητα στα 20-23 που αναφερω ποιο πανω, μετα το χθεσινο στο τηλ μου λενε απλα οτι ειναι προβλημα καλωδιοσης απο το καφαο μεχρι το σπιτι και δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλο παρα μονο να με εχουν με τοσο χαμηλη ταχυτητα. Θα στειλω επιστολη στην ΕΕΤΤ, να δω τι θα γινει. Κοροιδια ειναι να πληρωνω 27€ για 2αρα γραμμη.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-11-2014
    Περιοχή
    κερατεα
    Μηνύματα
    1.016
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    +booster 50.7down/Up 5.35
    ISP
    COSMOTE Home SpeedBooster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΣΚΑΛΕΙΟ
    Router
    HUAWEI DN9245X6-10
    SNR / Attn
    8(dB) / 37,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ammotopos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την πρωτη μερα που πηγα στο δικτυο της κοσμοτε ολα κυλουσαν μια χαρα με ταχυτητα 28-30 ενω ειχα 24 στο συμολαιο μου, ρωτησα γνωστο μου τεχνικο και μου λεει οτι αυτο συμβαινει λογο οτι με συνδεσαν σε 50αρα γραμμη, λεω οκ στα καλα πεσαμε. Με τον καιρο αρχισαν τα μικρο προβληματα οσπου χθες το μεσημερι εγινε χειροτερα, τα μικρο προβληματα ηταν πτωση της ταχυτητας κατω απο 4 απο 28-30 που αναφερω, μετα απο δηλωση βλαβης ανεβασαν την ταχυτητα σταθερα στα 20-23, δεχθηκα και εμεινα εκει χωρις προβληματα μεχρι χθες που ξαφνικα μενω χωρις νετ και τηλ, δηλωσα βλαβη και σημερα με παιρνουν τηλ και λενε οτι δεν μπορουν να κανουν τιποτα γιατι φταιει η γραμμη μου απο το καφαο μεχρι το σπιτι με αποτελεσμα να εχω ταχυτητα 2 αντι 4. Δεν ξερω και πολλα απο αυτα αλλα μου φαινεται οτι με δουλευουν, τοσο καιρο κατω απο τα 10-20 δεν ειχε πεσει και πεφτει μεσα σε μια μερα χωρις να μπορουν να κανουν κατι; Δεν ξερω αν μπορω να ζητησω μειωση πληρωμης γιατι 27€ για 2mbps και απεριοριστα σταθερα ειναι πολλα τα λεφτα.
    να βαλεις ote speedbooster που συνδυαζει κινητη και σταθερη με εξτρα παγιο 6,80 ευρω δες εδω https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr...d_booster.html , και δινει 100gb full 4g+ και μετα 15mbs + οτι πιανεις απο την σταθερη! , οποτε πεφτει η dsl εσυ εχεις κανονικα ιντερνετ! το εχω βαλει πανω απο 2 χρονια και εχω βρει την υγεια μου! καλυτερες ταχυτητες! κιολας!!
    και ασε τα προβληματα στην vdsl να υπαρχουνε εσυ δεν θα εχεις προβλημα θα μπορεσεις να μπεις στο ιντερνετ κανονικα! συνηθως το τηλεφωνο κοβεται οταν δεν υπαρχει dsl . Με το νεο καινουργιο speedbooster 2 ρουτερ εχω δει να κοβεται το dsl και ενω μιλουσα στο τηλεφωνο να μην κοβεται η γραμμη και να περναει στην κινητη ( ομολογω δεν το περιμενα να το δω αυτο! ).
    τελος αμα εχεις καλο σημα 4g+ στην περιοχη σου παρε το tip link mr600 version 2 ( δες εδω https://www.skroutz.gr/s/25466944/TP...-Ethernet.html ) με μια καρτα σημ με απεριοριστα data ( εγω εχω βαλει μια καρτα σημ vodafone cu ολα τα πακετα που δινει με εξυπηρετουνε και παιζεις και το bing bang game και ενεργοποιεις το πακετο με 200gb με 9,90 ευρω! ( σουπερ ) ή ακομα και 200gb σε συμβολαιο χωρις μηνιαιο παγιο καθε μηνα ( δες εδω https://www.vodafone.gr/eshop/intern...-sim/c-200128/ ) οποτε θελεις εσυ ενεργοποιεις το πακετο και πληρωνεις και θα βρεις κατευθειαν την υγεια σου!.
    Εγω πηρα και το tiplink router και με την προσφορα τις vodafone με τα απεριοριστα data 2μηνες και τον 3 δωρο μια χαρα την εβγαλα το καλοκαιρι , παρα οτι ελεγαν οτι δεν καλη η vodafone 30ρα δεν την λες και ασχημα !.
    Οσο για την καλωδιωση στο σπιτι να ζητησεις απο τον οτε να αλλαξει το καλωδιο απο τοιχο σου μεχρι την κολωνα( εγω οταν εβρεχε επεφτε το ιντερνετ και το αλλαξαν μετα απο πολλες αποσυνδεσεις απο μονοι τους! ) και να αλλαξεις επισης το καλωδιο μεσα στο σπιτι με pet , εγω εβαλα και απο τον τοιχο μου μεχρι μεσα στο σπιτι καλωδιο pet και κατευθειαν στην πριζα του τηλεφωνου και κατευθειαν με καλωδιο στην dsl θυρα του ρουτερ . Μετα βαζεις στην θυρα phone 2 ή 1 το σταθερο τηλεφωνο αμα εχεις 2 μπορεις να βαλεις ενα ταφ και να τα συνδεσεις , μολις τα εκανα ολα αυτα δεν ειχα προβληματα με αποσυνδεσεις! αλλα εγω εχω μονο adsl στην περιοχη μου ! Τελος στις ενωσεις των καλωδιων μεσα στο σπιτι εβαλα SCOTCHLOK δες εδω https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...itpino_187747/ πολυ καλο! ευκολο στην χρηση δεν απογυμνωνεις καλωδια! .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnmegarythmos : 29-09-22 στις 08:26.

  11. #11
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστω για της απαντησης σας αλλα και των χρονο σας, ετσι για την ενημερωση τελικα το προβλημα δεν ηταν απο δικη μου υπαιτιοτητα ουτε στα καλωδια ουτε στο σπιτι αλλα σε καλωδιο οπτικης του οτε που παει στο καφαο (ηταν γενικη η βλαβη), μετα την αλλαγη που εγινε επανηλθαν οπως ηταν.

    Καλα θα ειναι ομως στο τηλεφωνικο κεντρο τις κοσμοτε που απαντανε για της βλαβες να μην λενε αοριστα οτι φταιει το καλωδιο που ερχεται στο σπιτι αλλα να το ψαξουν λιγο πριν πουν οτιδηποτε.

  12. #12
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    To περίεργο είναι ότι οι γείτονες δεν είχανε πρόβλημα ενώ ήταν γενικό.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #13
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν ειχαν τηλ αρκετοι απο την γειτονια (το εμαθα στην πορεια), αλλα η περισσοτερη ειναι γεροντια και δεν ασχολουνται με το νετ, η λιγοι νεοι που υπαρχουν ειτε παιρνουν απο το δημοσιο δικτυο του δημου ειτε μεσω κινητης τηλεφωνιας.

  14. #14
    Εγγραφή
    24-01-2005
    Περιοχή
    ΑΡΤΑ
    Μηνύματα
    97
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΤΑ
    Router
    H1600
    SNR / Attn
    (dB) / 23.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cos1.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  66,2 KB 
ID: 242296

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cos3.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  74,7 KB 
ID: 242297

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Cos4.jpg 
Εμφανίσεις:  6 
Μέγεθος:  42,6 KB 
ID: 242298

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  cos5.jpg 
Εμφανίσεις:  7 
Μέγεθος:  59,4 KB 
ID: 242299

    Επανερχομαι στο θεμα για να ρωτησω το εξης, αυτη η αλλαγη profile γινεται αυτοματα η καποιο χερι το κανει; μου κανει εντυπωση που παντα λιγο μετα τις 14:30 πεφτει η ταχυτητα και διατηρει αυτο το προφιλ αρκετες ωρες, ψαχνοντας με προγραμα δικτυου βλεπω οτι εχει αλλαξει η διευθυνσης ip χωρις εγω να εχω πειραξει κατι στον η/υ. Τι μπορει να φταιει;

  15. #15
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το προφίλ μπορεί να αλλάζει λόγω βλάβης και να κλειδώνει σε ADSL, πάρε στο 13788 και πες τους το πρόβλημα.
    Η IP αλλάζει γιατί είναι Dynamic, οπότε σε κάθε αποσύνδεση ή επανεκκίνηση του router θα πάρεις και διαφορετική.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας