Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 27
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Πολυκατοικία 5 διαμερισμάτων, που πάθαμε "χοντρη" ζημιά στο κεντρικό φρεάτιο. Βούλωσε, και όλο το σβκ έτρεχα με αποφράξεις, Ε.ΥΔ.Α.Π., χαμός έγινε.
    Τέλος πάντων, τώρα όλα είναι καλά. Η πολύτιμη βοήθεια που ήθελα από εσάς έχει ως εξής.

    Τα διαμερίσματα:
    Ισόγειο: 2 (στο ένα διαμένω + στο διπλανό, εσωτερικά, βρίσκεται το κεντρικό φρεάτιο που οδηγεί στο πεζοδρόμιο στο φρεάτιο της Ε.ΥΔ.Α.Π)
    1ος: 1
    2ος: 2

    Τόσο ο άνθρωπος της εταιρείας που έκανε την απόφραξη-καθαρισμο, όσο και 4!!!! τεχνικοί τής Ε.ΥΔ.Α.Π. , είπαν ότι τη ζημιά την έκαναν μωρομαντηλα. Και όντως, το τί μωρομαντηλο έβγαλε ο άνθρωπος της εταιρείας, είναι απίστευτο!!! Δεν πίστευα στα μάτια μου, Που τα πετάνε στη λεκάνη, και καταλήγουν σε φραγμούς.

    Εν πάση περιπτώσει, στο ισόγειο εγώ, και στον 1ο οι γονείς μου. Η πολύτιμη βοήθεια που ήθελα από εσάς είναι κάποιος τρόπος να στήσω μυστική παγίδα για τα άλλα τρία διαμερίσματα, ώστε, την επόμενη φορά που κάποιος χρησιμοποιήσει το μωρομαντηλο στο καζανάκι, να έχω την απόδειξη.

    Καταλαβαίνω ότι κάτι τέτοιο είναι από δύσκολο έως αδύνατο, αλλά είπα να ανεβάσω ένα θέμα, διότι τα πράγματα είναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ!!!

    Σας ευχαριστώ!!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    18-02-2004
    Μηνύματα
    3.400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    Fritz!box Fon 7590
    SNR / Attn
    10(dB) / 21(dB)
    Έχουν κάποια διαμερίσματα μωρό; Για να ξέρεις που να στρέψεις τις υποψίες, όχι ότι είναι τεκμήριο.

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ναι, στον 2ο: δυο μικρά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Η μητέρα μου που πλησιάζει τα 80 χρησιμοποιεί μωρομάντηλα. Το αν έχεις μωρό ή όχι δεν είναι κριτήριο.

    Ανέφερες σε όλους τους ενοίκους το που ήταν το πρόβλημα; Πριν σκεφτείς για παγίδες κλπ, γιατί δεν κάνεις μια πολιτισμένη συζήτηση; Και εκείνοι επηρεάστηκαν από το πρόβλημα φαντάζομαι, δεν νομίζω να θέλουν να το ξαναπάθουν.

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η μητέρα μου που πλησιάζει τα 80 χρησιμοποιεί μωρομάντηλα. Το αν έχεις μωρό ή όχι δεν είναι κριτήριο.

    Ανέφερες σε όλους τους ενοίκους το που ήταν το πρόβλημα; Πριν σκεφτείς για παγίδες κλπ, γιατί δεν κάνεις μια πολιτισμένη συζήτηση; Και εκείνοι επηρεάστηκαν από το πρόβλημα φαντάζομαι, δεν νομίζω να θέλουν να το ξαναπάθουν.
    Ναι, όλοι οι ένοικοι γνωρίζουν για το πρόβλημα. Τι το δημιούργησε.

    χμ, χμ, ... "πολιτισμός" ;;;; Εν έτει 2022 ?? Τι είναι αυτό; Γιατί σε ενα φετινό λεξικό που έχω αγοράσει, δε το βρίσκω το λήμμα.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από johnyb98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, όλοι οι ένοικοι γνωρίζουν για το πρόβλημα. Τι το δημιούργησε.

    χμ, χμ, ... "πολιτισμός" ;;;; Εν έτει 2022 ?? Τι είναι αυτό; Γιατί σε ενα φετινό λεξικό που έχω αγοράσει, δε το βρίσκω το λήμμα.
    Δεν έχω καμία διάθεση να γίνω κακός, αλλά βρες άλλο λεξικό, κάποιο που να του λείπει η λέξη προκατάληψη.

  7. #7
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Τα μωρομαντηλα δεν πρέπει να ρίχνονται στην αποχέτευση γιατί περιέχουν πλαστικό και επιβαρύνουν με επιπλέον ρύπανση το θαλάσσιο περιβάλλον.

    Η απορια μου είναι γιατί το κανονικό χαρτί υγείας δεν μπορεί να απορριφθεί στην αποχέτευση όταν πχ στην Σουηδία/Δανία γίνεται χωρίς να προκαλεί πρόβλημα στην αποχέτευση.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μωρομαντηλα δεν πρέπει να ρίχνονται στην αποχέτευση γιατί περιέχουν πλαστικό και επιβαρύνουν με επιπλέον ρύπανση το θαλάσσιο περιβάλλον.

    Η απορια μου είναι γιατί το κανονικό χαρτί υγείας δεν μπορεί να απορριφθεί στην αποχέτευση όταν πχ στην Σουηδία/Δανία γίνεται χωρίς να προκαλεί πρόβλημα στην αποχέτευση.
    Νομίζω πως είναι διαφορετική η κατασκευή του

  9. #9
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα μωρομαντηλα δεν πρέπει να ρίχνονται στην αποχέτευση γιατί περιέχουν πλαστικό και επιβαρύνουν με επιπλέον ρύπανση το θαλάσσιο περιβάλλον.

    Η απορια μου είναι γιατί το κανονικό χαρτί υγείας δεν μπορεί να απορριφθεί στην αποχέτευση όταν πχ στην Σουηδία/Δανία γίνεται χωρίς να προκαλεί πρόβλημα στην αποχέτευση.
    Το κανονικό χαρτί υγείας απορρίπτεται κανονικά στην αποχέτευση. Η Ελληνική πατέντα με το καλαθάκι είναι υπόλειμμα από όταν υπήρχαν βόθροι, και ακόμα υπάρχουν σε πολλά μέρη, οπότε δεν θέλουν να γεμίζουν οι βόθροι γρήγορα.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.541
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κανονικό χαρτί υγείας απορρίπτεται κανονικά στην αποχέτευση. Η Ελληνική πατέντα με το καλαθάκι είναι υπόλειμμα από όταν υπήρχαν βόθροι, και ακόμα υπάρχουν σε πολλά μέρη, οπότε δεν θέλουν να γεμίζουν οι βόθροι γρήγορα.
    Και γιατί σε όλα τα μαγαζιά έχουν αυτες τις ανακοινώσεις να μην ρίχνουν μέσα το χαρτι υγείας;

  11. #11
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και γιατί σε όλα τα μαγαζιά έχουν αυτες τις ανακοινώσεις να μην ρίχνουν μέσα το χαρτι υγείας;
    Γιατί έχουν ξεμείνει στην προϊστορία.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κανονικό χαρτί υγείας απορρίπτεται κανονικά στην αποχέτευση.
    OK, θα ξέρουμε που να στέλνουμε το λογαριασμό της απόφραξης, όσοι αντιμετωπίζουμε πρόβλημα βουλώματος των αποχετεύσεων λόγω χαρτιού υγείας.

  13. #13
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tsigarid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί έχουν ξεμείνει στην προϊστορία.
    Σίγουρα;
    Το χαρτί υγείας που έχει πχ στην Αγγλία έχει διαφορετική υφή, ακόμα το βλέπεις ότι όταν βραχεί διαλύεται σχεδόν με το που θα το βρέξεις, αντίθετα το δικό μας δεν το κάνει τόσο γρήγορα και πρώτα γίνεται σαν ζύμη

  14. #14
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.655
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, θα ξέρουμε που να στέλνουμε το λογαριασμό της απόφραξης, όσοι αντιμετωπίζουμε πρόβλημα βουλώματος των αποχετεύσεων λόγω χαρτιού υγείας.
    Το πρόβλημα δεν είναι το χαρτί, αλλά οι σωλήνες. Μήπως δεν είναι προβλέψιμης διαμέτρου;

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Προφανώς το πρόβλημα μπορεί να είναι και στους σωλήνες, σε κατασκευαστικά σφάλματα.
    Αλλά από το να γκρεμίσεις την εγκατάσταση, είναι σίγουρα απλούστερο να μην πετάς απολύτως τίποτα μέσα στη λεκάνη.
    Άρα δεν πάμε να πάρουμε όλο τον κόσμο στο λαιμό μας γράφοντας:
    "Το κανονικό χαρτί υγείας απορρίπτεται κανονικά στην αποχέτευση."

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας