Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-18 από 18
  1. #16
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Πέρασα κι εγώ τις τελευταίες μέρες σε χρήση θερμοστάτη PiD και αναρωτιέμαι τι έκανα τόσα χρόνια. Πραγματικός εγκέφαλος στην θέρμανση του σπιτιού!

    Δουλεύει με το νερό προσαγωγής στην τιμή που έχουμε ορίσει εμείς στο λέβητα, μέχρι το σπίτι να πιάσει θερμοκρασία κοντά στην επιθυμητή.

    Έπειτα χρησιμοποιεί (με έναν μαγικό τρόπο) την προσαγωγή σε μια χαμηλή θερμοκρασία κοντά στους 35°C και συντηρεί την θερμοκρασία στο σπίτι.

    Υπάρχει πλέον διαρκή αίσθηση ζέστης στο χώρο, χωρίς τις ενοχλητικές διακυμάνσεις.

    Ο προηγούμενος θερμοστάτης ήταν ο παλαιικός ψηφιακός Siemens RDD10.1 και τον αντικατέστησα με τον μη προγραμματιζόμενο PiD, Honeywell DT135

    Η χρήση του γίνεται σε συμβατικό (όχι συμπύκνωσης) επίτοιχο λέβητα αερίου.

    Για την οικονομία που υπόσχεται θα μπορέσω να μιλήσω το επόμενο διάστημα που θα έχω και συγκρίσιμα νούμερα.

  2. #17
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.008
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Good news stelakis, ευχαριστούμε για την ενημέρωση.

    Να ενημερώσω και εγώ ότι εδώ και δύο βδομάδες περίπου έχω γυρίσει σε pid-fast και οι εντυπώσεις μου είναι έτσι και έτσι.

    Καταρχήν για να πώ την αλήθεια το γεγονός είναι ότι γενικά μάλλον δεν είδαμε καμία σοβαρή διαφορά. Αντί να δουλεύει ο καυστήρας περίπου 3 φορές την ώρα για 12 λεπτά, τώρα δουλεύει περίπου 6 φορές την ώρα για 6 λεπτά. Στην ώρα δηλαδή ο χρόνος λειτουργίας του δεν έχει αλλάξει ουσιαστικά.

    Όσον αφορά την αίσθηση: Μάλλον ήταν καλύτερη με pid-slow. Ενώ με pid-slow ΠΟΤΕ δεν πήγα στον θερμοστάτη να τον ανοίξω με το χέρι γιατί ένοιωθα λίγο ψύχρα, με το pid fast το έχω κάνει ήδη 3 φορές κάποια βράδια μετά τις 21:00. Η αίσθηση με pid-slow πάντα ήταν στο "είναι ευχάριστη και μάλλον κάνει ζέστη. Δεν χρειάζεται ζακέτα" ενώ με το pid-fast είναι στο "καλούτσικη άλλα μάλλον θα ήθελα να κάνει λίγη ζέστη ακόμα. Ας βάλω και μια ζακέτα"

    Δυστυχώς δεν έχει κάνει ακόμα καλά κρύα με αποτέλεσμα η θερμοκρασία στο σπίτι μέσα να είναι σχετικά σταθερή όλη την ημέρα ή τέλος πάντων να μην έχει μεγάλη διαφορά με την επιθυμητή που βάζουμε στον θερμοστάτη.

    Θα το γυρίσω όμως πάλι πίσω σε pid-slow. Αν και εντός προδιαγραφών, εκτιμώ οτι με pid-fast καταπονείται χωρίς λόγο ο καυστήρας με τόσο συχνά άνοιξε-κλείσε. Όπως είχα αναφέρει, το pid-fast ίσως να είναι ιδανικό για νέο μονωμένο σπίτι με καινούριο καυστήρα αλλά για την δικιά μας περίπτωση (διαμέρισμα με ενεργειακό πιστοπ. κατηγορίας E, καυστήρας του 2009) μάλλον το pid-slow ταιριάζει καλύτερα.

  3. #18
    Εγγραφή
    07-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.271
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    120/120
    ISP
    HCN
    Router
    Ubiquiti EdgeRouter X
    Ευχαριστούμε για τα όσα έγραψες!

    Ο δικός μου θερμοστάτης έχει την επιλογή γρήγορου κύκλου ανά 15 λεπτά (4 κύκλοι ανά ώρα) και αργού κύκλου ανά 20 λεπτά (3 κύκλοι ανά ώρα). Αυτή τη στιγμή έχω την πρώτη επιλογή των 15 λεπτών που θεωρεί ως την πιο "θερμοκρασιακά άνετη".
    Θα πρέπει κι εγώ να πειραματιστώ και με την δεύτερη επιλογή.

    - - - Updated - - -

    Αποφάσισα να το γυρίσω κι εγώ -για αυτή την εβδομάδα- στην επιλογή κύκλου ανά 20 λεπτά (3 κύκλοι ανά ώρα).

    Θα παρατηρήσω θερμική άνεση, θερμοκρασίες προσαγωγής και κατανάλωση για να γίνει η σύγκριση.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας