Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    05-03-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Γεια σας παιδια. Εχω εναν θερμοστατη χωρου για να ελεγχει τη θερμανση με πετρελαιο. Αυτος ειναι ο siemens RDH10. Ειναι τοποθετημενος στο πιο ζεστο δωματιο του σπιτιου με αποτελεσμα τα υπολοιπα να μην ξεστενονται τοσο. Επισης εχει ενα κακο πως αν τον ρυθμισω στο 20 και η θερμοκρασια ειναι 19 αναβει και κλεινει στους 21. Μετα κανει παρα πολυ ωρα για να ξανααναψει με αποτελεσμα να κρυωνουμε και να τον βαζω ακομα πιο ψηλα για να ξαναναψει. Σκεφτηκα λοιπον να τον αλλαξω με εναν που να ανοιγοκλεινει πιο γρηγορα και για οικονομια και για αποδοση. Ειναι καλη ιδεα να παρω καποιον ασυρματο και να τοποθετησω τον πομπο σε ενα αλλο δωματιο πιο κρυο? Ειδα αυτον τον θερμοστατη siemens rev24rf. Εχετε να μου προτεινετε καποια αλλη λυση? Ευχαριστω πολυ!
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  rdh10.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  132,0 KB 
ID: 241828Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  siemens-rev-24-rf-set.jpg 
Εμφανίσεις:  0 
Μέγεθος:  105,0 KB 
ID: 241827

  2. #2
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Το σπίτι που μετακομίσαμε πέρυσι είχε ακριβώς αυτόν τον θερμοστάτη (RDH10) ο οποίος βγήκε από την siemens το 2010 περίπου. Είχαμε ακριβώς τα ίδια θέματα. Δεν ήμασταν άνετα/ήμασταν συνέχεια από πάνω του να το κάνουμε on-off με το χέρι και η αίσθηση στο σπίτι δεν ήταν άνετη. Συμβουλή μου είναι όποιος έχει αυτόν τον θερμοστάτη να τον πετάξει αμέσως και να πάρει τουλάχιστον τον RDH100 που είναι σχετικά φθηνός (~35ευρω) και δεν θα τα μετανιώσει.

    Η αίσθηση αμέσως άλλαξε, ο καυστήρας αερίου σταμάτησε να δουλεύει σαν άλογο με τις ώρες και η θερμοκρασία είναι πραγματικά εκεί που την ρυθμίζεις.

    Η διαφορά τους είναι ότι μεν πρώτος είναι απλός ένας 2-position control διακόπτης ενώ ο δεύτερος έχει PID intelligent control:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  siemens-rdh100-Screenshot 2022-10-02 151749.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  180,6 KB 
ID: 241830

    Ότι και να πάρετε φροντίστε να έχει PID control κατά τα άλλα αν θα είναι wifi, αν θα έχει πομποδέκτες-δορυφόρους σε άλλα δωμάτια ή αν θέλετε να φτιάχνετε τα δικά σας εβδομαδιαία προγράμματα αυτά είναι δική σας επιλογή και ανάλογα φυσικά ανεβαίνει και το κόστος.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι καλη ιδεα να παρω καποιον ασυρματο και να τοποθετησω τον πομπο σε ενα αλλο δωματιο πιο κρυο?
    Θα πρέπει να το ρυθμίσεις αυτό. Δεν θα πρέπει τα δωμάτια στο σπίτι να έχουν μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές. Το να μεταφέρεις τον θερμοστάτη στο κρύο δωμάτιο απλώς αντιστρέφεις το πρόσημο στο πρόβλημα σου. Το ζεστό δωμάτιο θα γίνει ακόμα πιο ζεστό έτσι.

    Και επειδή δεν μπορείς να κοντρολάρεις το κρύο παρά μόνο την ζέστη εγώ στη θέση σου θα φρόντιζα το ζεστό δωμάτιο να γίνει πρώτα πιο κρύο πχ κλείνοντας στο μισό την βάνα στο συγκεκριμένο σώμα του "ζεστού" δωματίου ώστε να έρθει στην ίδια θερμοκρασία με το υπόλοιπο σπίτι. Από εκεί και πέρα θα αναλάβει ο θερμοστάτης.

    Και φυσικά μόνωση όσο το δυνατόν καλύτερα ώστε να μην έχεις απώλειες. Κλειστά παράθυρα εννοείται και μην φοβηθείς να κάνεις πατέντες εκεί που έχεις απώλειες. Μια βαριά κουρτίνα πχ σε ένα όχι μονωμένο παράθυρο θα κάνει διαφορά.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dpap76 : 02-10-22 στις 15:49.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-03-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το σπίτι που μετακομίσαμε πέρυσι είχε ακριβώς αυτόν τον θερμοστάτη (RDH10) ο οποίος βγήκε από την siemens το 2010 περίπου. Είχαμε ακριβώς τα ίδια θέματα. Δεν ήμασταν άνετα/ήμασταν συνέχεια από πάνω του να το κάνουμε on-off με το χέρι και η αίσθηση στο σπίτι δεν ήταν άνετη. Συμβουλή μου είναι όποιος έχει αυτόν τον θερμοστάτη να τον πετάξει αμέσως και να πάρει τουλάχιστον τον RDH100 που είναι σχετικά φθηνός (~35ευρω) και δεν θα τα μετανιώσει.

    Η αίσθηση αμέσως άλλαξε, ο καυστήρας αερίου σταμάτησε να δουλεύει σαν άλογο με τις ώρες και η θερμοκρασία είναι πραγματικά εκεί που την ρυθμίζεις.

    Η διαφορά τους είναι ότι μεν πρώτος είναι απλός ένας 2-position control διακόπτης ενώ ο δεύτερος έχει PID intelligent control:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  siemens-rdh100-Screenshot 2022-10-02 151749.png 
Εμφανίσεις:  28 
Μέγεθος:  180,6 KB 
ID: 241830

    Ότι και να πάρετε φροντίστε να έχει PID control κατά τα άλλα αν θα είναι wifi, αν θα έχει πομποδέκτες-δορυφόρους σε άλλα δωμάτια ή αν θέλετε να φτιάχνετε τα δικά σας εβδομαδιαία προγράμματα αυτά είναι δική σας επιλογή και ανάλογα φυσικά ανεβαίνει και το κόστος.

    - - - Updated - - -



    Θα πρέπει να το ρυθμίσεις αυτό. Δεν θα πρέπει τα δωμάτια στο σπίτι να έχουν μεγάλες θερμοκρασιακές διαφορές. Το να μεταφέρεις τον θερμοστάτη στο κρύο δωμάτιο απλώς αντιστρέφεις το πρόσημο στο πρόβλημα σου. Το ζεστό δωμάτιο θα γίνει ακόμα πιο ζεστό έτσι.

    Και επειδή δεν μπορείς να κοντρολάρεις το κρύο παρά μόνο την ζέστη εγώ στη θέση σου θα φρόντιζα το ζεστό δωμάτιο να γίνει πρώτα πιο κρύο πχ κλείνοντας στο μισό την βάνα στο συγκεκριμένο σώμα του "ζεστού" δωματίου ώστε να έρθει στην ίδια θερμοκρασία με το υπόλοιπο σπίτι. Από εκεί και πέρα θα αναλάβει ο θερμοστάτης.

    Και φυσικά μόνωση όσο το δυνατόν καλύτερα ώστε να μην έχεις απώλειες. Κλειστά παράθυρα εννοείται και μην φοβηθείς να κάνεις πατέντες εκεί που έχεις απώλειες. Μια βαριά κουρτίνα πχ σε ένα όχι μονωμένο παράθυρο θα κάνει διαφορά.
    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Καλη σκεψη κι αυτη, ομως στα δικα μου σωματα που ειναι παλαια πετρελαιου θα μπορω να μειωσω την θερμανση στο ζεστο δωματιο? Επειδη αυτοι οι διακοπτες δεν εχουν αριθμηση. Επισης το pid απο που ακριβως το ρυθμιζουμε στο θερμοστατη?

  4. #4
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια. Καλη σκεψη κι αυτη, ομως στα δικα μου σωματα που ειναι παλαια πετρελαιου θα μπορω να μειωσω την θερμανση στο ζεστο δωματιο? Επειδη αυτοι οι διακοπτες δεν εχουν αριθμηση. Επισης το pid απο που ακριβως το ρυθμιζουμε στο θερμοστατη?
    Το ρυθμίζεις από το κουμπάκι που έχει στο πίσω μέρος του.

    Το περιγράφει στο manual: https://sid.siemens.com/v/u/A6V10954413

    Από το εργοστάσιο έρχεται με την ρύθμιση σε PID-slow. Εκεί το άφησα και εγώ, το δοκιμάσαμε, μας άρεσε, το άφησα έτσι. Υπάρχει και η ρύθμιση για PID-fast που ανοιγοκλείνει τον καυστήρα σε πιο σύντομα χρονικά διαστήματα αλλά δεν νομίζω ότι είναι κατάλληλο για τα δικά μας δεδομένα και εγκαταστάσεις (καυστήρας, σωληνώσεις, σώματα, κατανάλωση, απώλειες κλπ) καθώς προϋποθέτει ότι το όλο σύστημα είναι ικανό να μεταφέρει αρκετά γρήγορα την καταναλισκόμενη ενέργεια στο χώρο και ότι ο χώρος έχει ελάχιστες απώλειες.

    Υπόψιν όταν το βάλεις, δώστου λίγα 24ωρα μέχρι να καταλάβει τα χούγια και τις θερμοκρασιακές συνθήκες και τάσεις του σπιτιού ώστε να αρχίσει να κρατάει ιστορικό και να ρυθμίζει μόνο του κατάλληλα τις καμπύλες και τα on/off του καυστήρα. Θυμάμαι τις πρώτες δυο-τρείς μέρες έμοιαζε η αίσθηση σαν να ήταν λίγο καλύτερα από το παλιό αλλά μετά "εκπαιδεύτηκε" και ξεχάσαμε ότι υπάρχει

    Όσον αφορά τους διακόπτες (βάνες) στα σώματα: ναι, χρειάζεται να κάνεις κάποιες δοκιμές για να βρεις εμπειρικά/χοντρικά τις θέσεις. Δεν χρειάζεται απόλυτη ακρίβεια. Γύρνα το τέρμα αριστερά ή τέρμα δεξιά και λογικά αυτή είναι η off θέση (εντελώς κλειστό). Μετά γύρνα το από την ανάποδη τέρμα στην εντελώς ανοιχτή θέση και μέτρα πόσες στροφές χρειάστηκαν. Διαίρεσε δια του 2 και θα βρεις την μέση. Ξανά διά του 2 και θα βρεις το 1/4 κλπ.. Φυσικά θα δεις και το σώμα πόσο ζεστό είναι 5-10 λεπτά (τουλάχιστον) μετά την αλλαγή. Από την δικιά μου εμπειρία δεν σημαίνει ότι επειδή έβαλες την βάνα στο μισό το σώμα θα είναι μισή φορά ζεστό σε σχέση με πριν. Σε μένα για να κάνω πχ ένα σώμα να είναι στο μισό της θερμοκρασίας που ήταν αρκούσε να είναι η βάνα ανοιχτή μόνο 2 στροφές από τις 10 συνολικά που μπορεί να κάνει. Θα δοκιμάσεις και θα το βρεις.

    Το ότι είναι πετρελαίου ή αερίου ο καυστήρας δεν έχει σημασία καθώς και στα 2 συστήματα νερό κυκλοφορεί στις σωληνώσεις. Εδώ να πώ ότι θέλει λίγο προσοχή με τις βάνες. Όπως ισχύει για όλες τις υδραυλικές βάνες (διακόπτες), αν δεν τις δουλεύουμε συχνά (κάτι πολύ συνηθισμένο φαντάζομαι σε όλους μας) και αν είναι παλιά η εγκατάσταση πολύ πιθανόν να έχουν πιάσει άλατα και να έχουν κολλήσει. Εφαρμόζουμε πολύ απαλά δύναμη στην αρχή και αυξάνουμε σιγά σιγά την δύναμη μέχρι να ξεκολλήσει. Θέλει προσοχή γιατί παίζει μέχρι και να σπάσει! Αν σπάσει, στην καλύτερη θα κολλήσει η βάνα στη θέση που ήταν ή θα μείνει στο full-on ή στο full-off αχρηστεύοντας το σώμα. Στην χειρότερη, αν σπάσει το housing της βάνας ή/και ο σωλήνας θα προκληθεί διαρροή και τότε κλαύτα Χαράλαμπε, θα πλημυρίσει το σπίτι μέχρι να αδειάσει όλο το σύστημα των σωληνώσεων από το νερό που περιέχει. Tip σε αυτή την περίπτωση: κλείνουμε αμέσως ΟΛΕΣ τις βάνες του υδραυλικού συστήματος, από αυτές που είναι κοντά στον καυστήρα μέχρι τις βάνες στα σώματα (σε όλα τα σώματα και σε όλες τις βάνες: τόσο της εισαγωγής όσο και της εξαγωγής) και ας ελπίσουμε ότι δεν θα γίνουν όλα μούσκεμα. Φυσικά μετά θέλει υδραυλικό, επιδιόρθωση, νέα πλήρωση του συστήματος κλπ κλπ κλπ.... εν ολίγης μην σου τύχει. Αν σε δυσκολεύει η βάνα να γυρίσει ασ'την καλύτερα στην ησυχία της, δεν αξίζει το ρίσκο

  5. #5
    Εγγραφή
    05-03-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εισαι πολυ αναλυτικος και με βοηθας αρκετα. Καποια στιγμη ειχα μιλησει με καποιον τεχνικο της hager και μου ειχε πει πως σε πετρελαιο και αεριο το βαζουμε στο fast και στην ενδοδαπεδια στο slow.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vamei Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εισαι πολυ αναλυτικος και με βοηθας αρκετα. Καποια στιγμη ειχα μιλησει με καποιον τεχνικο της hager και μου ειχε πει πως σε πετρελαιο και αεριο το βαζουμε στο fast και στην ενδοδαπεδια στο slow.
    Χμμ... όπως ανέφερα, δικιά μου εκτίμηση είναι ότι το slow ταιριάζει καλύτερα σε μας. Τώρα αν τεχνικός της hager προτείνει το fast κάτι θα ξέρει προφανώς. Θα το δοκιμάσω μόλις ανοίξει η σεζόν της θέρμανσης

  7. #7
    Εγγραφή
    05-03-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εκτος απο τα προγραμματα εχει καποια διαφορα στις διακυμανσεις του PID ο siemens RDH100 απο τον REV13 ή REV24?

  8. #8
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Δεν γνωρίζω, δεν έχω μελετήσει τους REV* ... να είχα καμιά φρέσκια εγκατάσταση (σωληνώσεις, καυστήρας) σε καινούργιο ιδιόκτητο σπίτι θα το έψαχνα αλλά τώρα σε παλιά οικοδομή και στο ενοίκιο δεν θέλω να ασχοληθώ (=πληρώσω) πέρα από τα απαραίτητα.

    Ο RDH100 στα 35€ είναι μια χαρά για την περίπτωση μου. Το σίγουρο είναι ότι έχει pid-fast και pid-slow και τίποτε άλλο από pid-*. Σίγουρα οι REV* στα 70€-80€ είναι πιο smart από αυτόν και προφανώς έχουν κάτι παραπάνω εκτός από όμορφη οθόνη (πχ βλέπω στα γρήγορα ότι λανσάρεται ως χρονοθερμοστάτης ο οποίος είναι καλύτερος (γιατί?) από τον μηχανικό θερμοστάτη) αλλά στην πράξη τη σημαίνει αυτό δεν μπορώ να το εκτιμήσω.

    Συζήτησε το με τον συντηρητή σου, ίσως να γνωρίζει περισσότερα..

    Ή δες και εδώ που γίνεται μια σχετική συζήτηση (από το 2013): https://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=62307

  9. #9
    Εγγραφή
    27-04-2022
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    ote
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    κοιταξε και τον iq100 charmeg ειναι ελληνικοι ακριβεια ειχα και εγω το ιδιο προβλημα

  10. #10
    Εγγραφή
    05-03-2011
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    113
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τελικά έβαλα τον Siemens rdh100. Καμμία σχέση με τον άλλο που είχα. Τα σώματα είναι πάντα ζεστά ή χλιαρά χωρίς να επεμβαίνω καθόλου. Το σπίτι σταθερά ζεστό.

  11. #11
    Εγγραφή
    08-11-2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    2.524
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1G/1G
    ISP
    Inalan
    Router
    Mikrotik 5009
    Θα ηθελα να ρωτησω κι εγω για θερμοστατη 2 λειτουργειων ομως.

    Την κλασικη αλλα και για ζεστο νερο χρησης.

    Αυτη τη στιγμη εχω ενα siemens απλο ψηφιακο που η ευαισθησια του ειναι 1 βαθμος.

    Δηλαδη το εχω στο 20 και σταματαει στο 20,5 και ξεκιναει οταν πεσει στο 19.

    Απο τοτε που εκανα εξωτερικη μονωση εχω βρει το μπελα μου.

    Δεν πεφτει η θερμοκρασια στο 19 ποτε κι αν αυτο γινει η ωρα που θα αναψει δεν φτανει να ζεσταθει το νερο στο μποιλερ.

    Οποτε πρεπει να βρω τροπο να το κανω.

    Ευχαριστω.

  12. #12
    Εγγραφή
    27-04-2022
    Περιοχή
    GB
    Μηνύματα
    16
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Gprs/3G
    Ταχύτητα
    micen
    ISP
    ote
    Router
    micen
    Path Level
    Fastpath
    Ειχα τον ιδιο και τον πεταξα για να μετρησει σωστα πρεπει να ζεσταθει το κουτι διαβασε γιατον ελληνικο μερα με την νυχτα ιδια θερμοκρασια παντου iq100 charmeg

    - - - Updated - - -

    Κοιταξε στο σαιτ της charmeg υπαρχει

  13. #13
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χμμ... όπως ανέφερα, δικιά μου εκτίμηση είναι ότι το slow ταιριάζει καλύτερα σε μας. Τώρα αν τεχνικός της hager προτείνει το fast κάτι θα ξέρει προφανώς. Θα το δοκιμάσω μόλις ανοίξει η σεζόν της θέρμανσης
    Βρήκες διαφορά μεταξύ slow και fast;

  14. #14
    Εγγραφή
    05-08-2017
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, Ντεπώ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    951
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz!Box 5530
    Δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ με την δοκιμή. Ίσως την άλλη βδομάδα που θα είμαι σπίτι. Είναι και ο καιρός περίεργος με τις φθινοπωρινές/υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες που κάνει η θέρμανση μας είναι περισσότερο επικουρική για μερικές ώρες παρά απολύτως αναγκαία οπότε αμφιβάλω αν θα δούμε διαφορά στην αίσθηση. Περιμένω να πέσουν ακόμα περισσότερο οι εξωτερικές θερμοκρασίες ώστε να εξαχθούν ποιο απτά συμπεράσματα πέρα από τα θεωρητικά. Θα ενημερώσω όταν το κάνω.

  15. #15
    Εγγραφή
    12-03-2021
    Μηνύματα
    147
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dpap76 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να ασχοληθώ με την δοκιμή. Ίσως την άλλη βδομάδα που θα είμαι σπίτι. Είναι και ο καιρός περίεργος με τις φθινοπωρινές/υψηλές για την εποχή θερμοκρασίες που κάνει η θέρμανση μας είναι περισσότερο επικουρική για μερικές ώρες παρά απολύτως αναγκαία οπότε αμφιβάλω αν θα δούμε διαφορά στην αίσθηση. Περιμένω να πέσουν ακόμα περισσότερο οι εξωτερικές θερμοκρασίες ώστε να εξαχθούν ποιο απτά συμπεράσματα πέρα από τα θεωρητικά. Θα ενημερώσω όταν το κάνω.
    Καταλαβαίνω. Έχω τον RDE10.1, δεν δουλεύει καλά η επαφή του και αν σβήσει, δεν πέφτει με τίποτα η θερμοκρασία του για να πάρει ξανά μπρος και σκέφτομαι κάποια στιγμή να τον αλλάξω με τον RDH100. Έχουμε αυτόνομη θέρμανση με κεντρικό λέβητα φυσικού αερίου, οπότε ψάχνω (από τώρα ) να δω τι ρυθμίσεις παίρνει για την περίπτωσή μου.

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας