Σελ. 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 227
  1. #76
    Εγγραφή
    07-02-2009
    Περιοχή
    Σταμάτα
    Μηνύματα
    980
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    2* FTTH 1000/100 Cosmote
    ISP
    Cosmote
    Router
    2* Fritz 5530 Fiber-Asus
    SNR / Attn
    -15(dB) / -15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα 2€ box ήταν κραχτης και είναι λογικό! Υποτίθεται είναι προσφορά. Οι προσφορές λεγονται έτσι γιατί είναι για περιορισμένο διάταγμα!
    βεβαίως το κλειδί εδώ είναι πως αν δεν θυμάμαι λάθος, έγραφε πως η προσφορά θα ισχύει μέχρι τον Δεκέμβρη... αντ' αυτού, αρχές Νοέμβρη ήδη δεν έδινε...

  2. #77
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?
    Το υπόλοιπο στο πορτοφόλι payzy δεν συμφωνεί με τις συναλλαγές! Λείπουν αρκετά χρήματα. Άνοιξα ticket το πρωί και καμία απάντηση ακόμα...

  3. #78
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Άγιος Πέτρος/Ευρωπός (Πολύκαστρο)
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Down19268kbps/Up1023kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geonet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει τύχει σε κάποιον άλλο?
    Το υπόλοιπο στο πορτοφόλι payzy δεν συμφωνεί με τις συναλλαγές! Λείπουν αρκετά χρήματα. Άνοιξα ticket το πρωί και καμία απάντηση ακόμα...
    Την Παρασκευή έκανα αρκετές μεταφορές προς payzy και αγορές από εκεί, αρκετές φορές ασχέτως ποσού.
    Το Σαββάτο είχα αρνητικό υπόλοιπο ύψους λίγο μεγαλύτερο από το ποσό των αγορών. Άνοιξα θέμα και πριν λίγο έλαβα μήνυμα ότι το διόρθωσαν. Δεν θα κάτσω να ψαχτώ για την εγκυρότητα της διόρθωσης, δεν έχω λόγο ούτε να δείξω τυφλή εμπιστοσύνη ούτε να αμφισβητήσω την όλη διαδικασία.
    Απλά θα κάνω παύση για ένα διάστημα. Είχε "κλειδωθεί" ένα κάποιο ποσό μέχρι πριν λίγο και δεν μπορούσα να το χρησιμοποιήσω εάν το χρειαζόμουν!

  4. #79
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Linksys
    Path Level
    Interleaved
    απάντησαν πριν από λίγο ότι κάνανε λάθος και προέβησαν σε διορθώσεις. έκανα τις πράξεις και ακόμη λείπουν χρήματα. άνοιξα νέο ticket! αρκετα επιφοβο για πιστωτικό ιδρυμα να χάνουν χρηματα...

  5. #80
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Άγιος Πέτρος/Ευρωπός (Πολύκαστρο)
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Down19268kbps/Up1023kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τώρα με έβαλες σε σκέψεις, θα κάτσω αύριο να κάνω τις πράξεις!

  6. #81
    Εγγραφή
    28-10-2012
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    218405/22000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    24.6(dB) / 9.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλό είναι να υπάρχει λίγο έλεγχος, χθες είχα 26 ευρώ και μου έκανε εντύπωση γιατί νόμιζα ότι είχα παραπάνω και σήμερα 36... Χωρίς καμία συναλλαγή

  7. #82
    Εγγραφή
    22-11-2007
    Περιοχή
    Άγιος Πέτρος/Ευρωπός (Πολύκαστρο)
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    516
    Downloads
    53
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Down19268kbps/Up1023kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    Forthnet - ΕΥΡΩΠΟΣ
    Router
    ZXV10 W300
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 10.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Έκατσα και έκανα τις πράξεις, εντάξει είναι.
    Το λάθος του σαββατοκύριακου όμως δεν μου έκατσε καλά, το λάθος και σε άλλον μου έδειξε ότι κάτι δεν λειτουργεί τέλεια, τρίτο λάθος, μου δείχνει ότι υπάρχει πρόβλημα.
    Μέχρι νεοτέρας, στον πάγο η υπηρεσία!

  8. #83
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Και δεν υπάρχει υπεύθυνος να επικοινωνήσεις. Ένα αυτοματοποιημένο bot που ανοίγει tickets και ένα ένα email που δεν απαντάνε. 2 μέρες τα χρήματα χαμένα και ακόμα ψάχνουν!

  9. #84
    Εγγραφή
    28-10-2012
    Περιοχή
    Βριλήσσια
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    218405/22000
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    24.6(dB) / 9.6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Κάτι άλλο που έχω παρατηρήσει είναι ότι αρκετές φορές το υπολειπόμενο ποσό στην αρχική δεν συμβαδίζει με το ποσό που έχει όταν πατήσεις στο πορτοφόλι. Εάν όμως μπεις στο πορτοφόλι και βγεις έξω τότε ενημερώνεται. Όπως και το 3ημερο του Black Friday, είχε πέσει η εφαρμογή για κάποιο χρονικό διάστημα, κάτι το οποίο δεν γνωρίζω εάν επηρέασε ενδεχόμενη συναλλαγή… λίγο τρομακτικά αυτά όταν έχεις να κανείς με χρήματα… πρέπει να λειτουργούν ρολόι ό,τι και να γίνει 24/7. Άσχετο με αυτό όμως, αλλά έχω δει και bugs και στο box τα οποία τους έχω αναφέρει και φοβάμαι ότι τα φτιάχνει και τα δυο η ίδια ομάδα.

  10. #85
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δεν καταλαβαίνω όλοι όσοι γκρινιάζετε τι περιμένατε. H Cosmote έχει δώσει δείγματα γραφής ως τηλεπικοινωνιακός πάροχος. Ο πυρήνας των υπηρεσιών της είναι σοβαρός, αλλά στο θέμα εξυπηρέτησης είναι ό,τι νάναι, παραπάνω είχα γράψει "μπάχαλο" και λίγο είναι, όποιος ψάξει "άθλια εξυπηρέτηση" στο forum μας μαντέψτε για ποιον πάροχο θα βρει όχι ένα αλλά κάμποσα threads. Η ίδια εταιρεία που ασχολείται με τηλεπικοινωνίες, παλιότερα πούλαγε και βιβλία, τώρα πουλάει ασφάλειες και κάνει και τον μεσάζοντα για υπηρεσίες παράδοσης φαγητού. Ξαφνικά είπε θα πουλάω και υπηρεσίες πληρωμών. Δεν είναι τράπεζα ούτε έχει σχετικές υποδομές και δεν υπάγεται σε καμία σχετική εποπτική αρχή. Όποιος προτιμά τις υπηρεσίες πληρωμών της θα πρέπει να το κάνει με γνώμονα την όποια διευκόλυνση απολαμβάνει σε σύγκριση με άλλους τρόπους πληρωμής (προσωπικά δεν βλέπω καμία διευκόλυνση αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τη γνώμη του). Είναι μεγάλο λάθος να την επιλέγουμε για χρήση ως τράπεζα, ειδικά για παρκάρισμα μεγάλων ποσών, όπως και με μοναδικό κριτήριο τα χαζοδωράκια των megabytes και των κουπονιών στο box.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jap : 07-12-22 στις 13:37.
    hnesne

  11. #86
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι τράπεζα ούτε έχει σχετικές υποδομές και δεν υπάγεται σε καμία σχετική εποπτική αρχή. Όποιος προτιμά τις υπηρεσίες πληρωμών της θα πρέπει να το κάνει με γνώμονα την όποια διευκόλυνση απολαμβάνει σε σύγκριση με άλλους τρόπους πληρωμής (προσωπικά δεν βλέπω καμία διευκόλυνση αλλά ο καθένας είναι ελεύθερος να έχει τη γνώμη του). Είναι μεγάλο λάθος να την επιλέγουμε για χρήση ως τράπεζα, ειδικά για παρκάρισμα μεγάλων ποσών, όπως και με μοναδικό κριτήριο τα χαζοδωράκια των megabytes και των κουπονιών στο box.
    Αυτά που γράφεις δεν ισχύουν σε καμία περίπτωση.

    Η Cosmote (Cosmote payments) αποτελεί "αδειοδοτημένο Ίδρυμα Ηλεκτρονικού Χρήματος από την Τράπεζα της Ελλάδος (Απόφαση ΕΠΑΘ 364/3/9.7.2020)". Link.
    Αλίμονο αν μπορούσε ο οποιοσδήποτε να διαχειριστεί χρήματα με αυτόν τον τρόπο χωρίς άδεια και εποπτεία.

    Επίσης το backend της υπηρεσίας στηρίζεται στα ίδια συστήματα/software/πάροχο/υποδομές που χρησιμοποιούν και άλλες ελληνικές τράπεζες. Ούτε αυτό θα ήταν δυνατόν να το αναλάβει in house η Cosmote, εδώ δεν το κάνουν οι άλλες τράπεζες.

    Τα παραπάνω δεν σημαίνουν ότι δεν υπάρχουν ή θα υπάρξουν bugs, ειδικά στην αρχή. Αλλά αυτό απέχει έτη φωτός από αυτά που γράφεις.
    Ούτε λέω βέβαια τα παραπάνω για να υποστηρίξω το payzy. Εγώ δεν το έχω κατεβάσει και ούτε πρόκειται (στο ορατό μέλλον τουλάχιστον). Αλλά να έχουν και μια βάση αυτά που λέμε.

  12. #87
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.279
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Δίκιο έχεις, υπάρχει ειδική θυγατρική για αυτό το σκοπό. Άρα όσοι έχετε θέματα καταγγελίες στην ΤτΕ.
    hnesne

  13. #88
    Εγγραφή
    28-12-2005
    Μηνύματα
    108
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Full
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Router
    Linksys
    Path Level
    Interleaved
    Μου έχουν ήδη κλείσει 4 support tickets και ακόμη το υπόλοιπο δεν συμφωνεί. Ζήτησα αναλυτική κίνηση λογαριασμού και υπόλοιπο. Αν δεν τα δώσουν θα προβούμε σε καταγγελία γιατί σωστά ειπώθηκε πρέπει να ελέγχονται από την ΤΤΕ.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_2022-12-07-17-45-31-100-edit_com.google.android.gm.jpg 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  243,1 KB 
ID: 243836
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geonet : 07-12-22 στις 19:48.

  14. #89
    Εγγραφή
    16-01-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    210
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbps
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    Netgear Nighthawk R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Symos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης το backend της υπηρεσίας στηρίζεται στα ίδια συστήματα/software/πάροχο/υποδομές που χρησιμοποιούν και άλλες ελληνικές τράπεζες. Ούτε αυτό θα ήταν δυνατόν να το αναλάβει in house η Cosmote, εδώ δεν το κάνουν οι άλλες τράπεζες.
    Επειδή είμαι inhouse developer τράπεζας, θα με ενδιέφερε αν ξέρουμε ποιο software υπάρχει πίσω από το payzy.
    (δεν νομίζω να είναι κάποιο από τα "κεντρικά" backend που χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή στις 4 μεγάλες τράπεζες)
    Must be a reason why Im king of my castle

  15. #90
    Εγγραφή
    21-09-2004
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    979
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    6144/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Technicolor TG788vn
    SNR / Attn
    8(dB) / 48(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SnakeMJK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή είμαι inhouse developer τράπεζας, θα με ενδιέφερε αν ξέρουμε ποιο software υπάρχει πίσω από το payzy.
    (δεν νομίζω να είναι κάποιο από τα "κεντρικά" backend που χρησιμοποιούνται αυτή τη στιγμή στις 4 μεγάλες τράπεζες)
    Δεν γνωρίζω να σου πω ακριβώς software/έκδοση, αυτό που μπορώ να σου πω είναι πως την ανάπτυξη την κάνει πολύ μεγάλη πολυεθνική εταιρεία (εξ' Ιταλίας αν δεν κάνω λάθος) τραπεζικού software, που δουλεύει και με άλλες ελληνικές τράπεζες. Η οποία ταυτόχρονα τρέχει το project μετάβασης συστημικής τράπεζας από το τωρινό software στο νέο που χρησιμοποιεί και η Payzy νομίζω.

    Από εκεί και πέρα δεν είμαι του χώρου για να σου πω περισσότερες λεπτομέρειες. Ούτε γνωρίζω αν το συγκεκριμένο είναι πλήρες τραπεζικό software (το "κεντρικό backend" που λες) ή κάποιο υποσύστημα που αφορά μόνο το κομμάτι των καρτών/πληρωμών, δεν τα γνωρίζω αυτά.

    Αυτό που ήθελα σε κάθε περίπτωση να πω, είναι πως δεν πρόκειται για κάποιο τυχαίο backend που ξύπνησε μια μέρα και ανέπτυξε η Cosmote, χωρίς καμία πρότερη εμπειρία σε τραπεζικά. Το payzy είναι ένα αδειοδοτημένο "τραπεζικό" ίδρυμα και έχει από πίσω τραπεζικό software που αναπτύσσεται και υποστηρίζεται από πολυεθνική εταιρεία που κάνει αυτή τη δουλειά (και συνεργάζεται όχι μόνο με άλλες ελληνικές τράπεζες αλλά και με πολλές ξένες).

    Προφανώς σε κάθε νέο integration θα υπάρχουν στην αρχή και προβλήματα (και εννοείται πως θα κριθεί η Cosmote από το εύρος και τη σημαντικότητα των προβλημάτων αυτών, ασχέτως ποιους παρόχους χρησιμοποιεί), αλλά δεν είναι και "αέρα πατέρα", όπως παρουσιάστηκε.

Σελ. 6 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 4567811 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας