Σελ. 12 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 249
  1. #166
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από goku Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορώ να πληρώσω έναν λογαριασμό, πχ της Protergia, παραπάνω χρήματα και να μου έρθει πιστωτικός ο επόμενος λογαριασμός; Πχ ο λογαριασμός μου έρχεται μέσος όρος 80 ευρώ τον μήνα, εγώ να πληρώσω 240 ευρώ και να μου έρθουν πιστωτικοί οι επόμενοι 3 λογαριασμοί. Πληρώνω Protergia και Vodafone αν παίζει ρόλο από λογαριασμούς. Να σκάσω 200-300 ευρώ σύνολο και στους 2 λογαριασμούς για παράδειγμα για να πάρω μεγάλη επιστροφή. Ερώτηση κάνω, δεν ξέρω αν γίνεται.
    Ω τι είπες θεέ, πολυ καλό και δεν βλεπω το λόγο να μην ισχύει αυτό που λες.
    There's no substitute for experience
    CorollaClub

  2. #167
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Θα γίνει όμως το 2% είναι στα 200€ μόνο 4€ επιστροφή. Με την προμήθεια πέφτει στα 3,50€

  3. #168
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Υπάρχει έξτρα χρέωση για την περίπτωση συναλλαγής σε νόμισμα εκτός ευρώ;
    Όπως διαβάζω στις συχνές ερωτήσεις καταλαβαίνω όχι.
    Έχει δοκιμάσει κάποιος;

    - - - Updated - - -

    Και απαντώ ο ίδιος : σύμφωνα με τη λίστα των χρεώσεων υπάρχει προμήθεια 2.5% στην περίπτωση χρέωσης της κάρτας σε pos με νόμισμα εκτός ευρώ.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  4. #169
    Εγγραφή
    27-05-2006
    Περιοχή
    Άγιοι Ανάργυροι
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    13.169
    Downloads
    21
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10 - 600/120
    ISP
    Cosmote VDSL - 5G
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ
    Router
    UntangleVM on esxi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από 8anos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει έξτρα χρέωση για την περίπτωση συναλλαγής σε νόμισμα εκτός ευρώ;
    Όπως διαβάζω στις συχνές ερωτήσεις καταλαβαίνω όχι.
    Έχει δοκιμάσει κάποιος;

    - - - Updated - - -

    Και απαντώ ο ίδιος : σύμφωνα με τη λίστα των χρεώσεων υπάρχει προμήθεια 2.5% στην περίπτωση χρέωσης της κάρτας σε pos με νόμισμα εκτός ευρώ.
    Έχει PayPal αυτό που θες να ψωνισεις? Αν ναι βάλε την payzy στο PayPal και πλήρωσε από εκεί γιατί το PayPal δεν κρατάει κάτι (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) για τη συναλλαγή σε άλλο νόμισμα.

  5. #170
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BlueChris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει PayPal αυτό που θες να ψωνισεις? Αν ναι βάλε την payzy στο PayPal και πλήρωσε από εκεί γιατί το PayPal δεν κρατάει κάτι (χωρίς να είμαι 100% σίγουρος) για τη συναλλαγή σε άλλο νόμισμα.
    Έλεγα μήπως ξεφορτωθώ την ρεβολουτ.
    Δεν νομίζω να είναι καλή ιδέα αυτό με το παυπαλ.
    Πχ αγορά προϊόντων σεδολάρια, το παυπαλ θα σε ρωτήσει εάν θέλεις να χρεωθεί η κάρτα σε ευρώ.
    Αν απαντήσεις ναι την μετατροπη θα την κάνει το παυπαλ με ψιλοληστρικη ισοτιμία.
    Αν απαντήσεις όχι τότε την μετατροπη θα την κάνει η κάρτα με βάση την ισοτιμία της βίζα που είναι εντάξει αλλά με καπέλο που για παράδειγμα εδώ είναι 2.5% με ανώτατο πόσο 7.5 ευρώ καπέλο ανά συναλλαγή.
    "Από την άλλη ακούω: ου δύνασθε Θεώ δουλεύειν και μαμωνά. […]. Οταν ένας πολιτισμός αφήνει το Θεό και βάζει το μαμωνά (παντού το βλέπομε) για ανώτατο αγαθό, summum bonum, καταλαβαίνετε τι πολιτισμός πρέπει να είναι αυτός. Διαλέξαμε, φαίνεται, τον πολιτισμό που μας άξιζε. […]"

    Ζ.Λορεντζάτος,
    COLLECTANEA

  6. #171
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Χρησιμοποιώ τη payzy μέσω Paypal σε ebay κυρίως... Δεν έχω παρατηρήσει κάτι κάπου η κάποια αναφορά... Θα έπρεπε;
    Μήπως τη μετατροπή τη κάνει το ebay; Νομίζω στο checkout είναι σε ευρώ πάντα..

    - - - Updated - - -

    Θυμήθηκα ότι έχω βάλει και πάγιες σε cloud από ip cams κλπ πάλι μέσω Paypal...
    Δεν έχω επίσης παρατηρήσει κάτι..
    Η μπορεί να μην έχω δώσει σημασία...
    Μάλλον πρέπει να μπω στο Paypal να ρίξω μια ματιά...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  7. #172
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.305
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Στο PayPal η ισοτιμία, εφόσον πληρώνεις σε άλλο νόμισμα από αυτό που έχεις balance ή από αυτό της κάρτας από την οποία τραβάς, είναι περίπου 3 με 3,5 % χειρότερη από τις ισοτιμίες αναφοράς της ΕΚΤ, λίγο χειρότερα από των ελληνικών τραπεζών. Το 2,5% εφόσον αναφέρεται ρητά είναι επιπλέον της ισοτιμίας που εφαρμόζει η Payzy. Έτσι με πρόχειρους υπολογισμούς, συμφέρει από το καλύτερο προς το χειρότερο και χωρίς να ισχύει απόλυτα, αφού κάθε τράπεζα έχει τις δικές τις προμήθειες και δεν τις εφαρμόζει σε όλες τις κάρτες της: κάρτα στο νόμισμα της συναλλαγής/revolut/wise -> κάρτες τραπεζών σε άλλο νόμισμα χωρίς έξτρα προμήθειες -> PayPal -> κάρτες τραπεζών σε άλλο νόμισμα με έξτρα προμήθειες. To Payzy αν το έχω καταλάβει καλά είναι στην τελευταία κατηγορία.
    hnesne

  8. #173
    Εγγραφή
    28-01-2008
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    2.404
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H-300s
    Για όλους αυτούς τους λόγους έχω συνδέσει την payzy στην Curve, και την τελευταία στο paypal. Επιλέγω στο τελευταίο να πληρώσω το νόμισμα της συναλλαγής και την μετατροπή να την κάνει η κάρτα, όπου η Curve έχει πολύ καλή ισοτιμία και 0% προμήθεια. Συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των δύο (cashback της payzy και 0% προμήθεια σε άλλο νόμισμα της curve). Επίσης με χρήση της Curve, κάνω και όλες τις αγορές με φυσική κάρτα μέσω της payzy. Έτσι έχω καταργήσει τελείως λύσεις τύπου revolut.

  9. #174
    Εγγραφή
    29-12-2005
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.542
    Downloads
    18
    Uploads
    0
    ISP
    Inalan
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όλους αυτούς τους λόγους έχω συνδέσει την payzy στην Curve, και την τελευταία στο paypal. Επιλέγω στο τελευταίο να πληρώσω το νόμισμα της συναλλαγής και την μετατροπή να την κάνει η κάρτα, όπου η Curve έχει πολύ καλή ισοτιμία και 0% προμήθεια. Συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των δύο (cashback της payzy και 0% προμήθεια σε άλλο νόμισμα της curve). Επίσης με χρήση της Curve, κάνω και όλες τις αγορές με φυσική κάρτα μέσω της payzy. Έτσι έχω καταργήσει τελείως λύσεις τύπου revolut.
    Ενδιαφέρον, έχεις επιστροφή και από την curve;

  10. #175
    Εγγραφή
    25-07-2006
    Περιοχή
    Edenoi
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.667
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    17104 down / 1022 up
    ISP
    Vodafone
    Router
    TD-W8960N V8
    SNR / Attn
    5.8(dB) / 21(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όλους αυτούς τους λόγους έχω συνδέσει την payzy στην Curve, και την τελευταία στο paypal. Επιλέγω στο τελευταίο να πληρώσω το νόμισμα της συναλλαγής και την μετατροπή να την κάνει η κάρτα, όπου η Curve έχει πολύ καλή ισοτιμία και 0% προμήθεια. Συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των δύο (cashback της payzy και 0% προμήθεια σε άλλο νόμισμα της curve). Επίσης με χρήση της Curve, κάνω και όλες τις αγορές με φυσική κάρτα μέσω της payzy. Έτσι έχω καταργήσει τελείως λύσεις τύπου revolut.
    Τι είπες τώρα. Έχω μια Curve παροπλισμένη. Σκεφτόμουν να παραγγείλω την φυσική κάρτα της Payzy αλλά ήμουν σε δίλημμα να σκάσω 9 ευρώ για μια κάρτα (δεν κάνω και τόσες πολλές αγορές, θα έπρεπε να σκάσω 900 ευρώ σε αγορές για να πάρω μόνο τα 9 ευρώ πίσω). Εσύ έχεις συνδέσει την εικονική της Payzy με την Curve, κάνεις κανονικά αγορές με την Curve με χρέωση της Payzy, και λαμβάνεις κανονικά το 1% επιστροφή στην Payzy; Αν είναι να αρχίσω να χρησιμοποιώ την Curve.
    My adslgr.com account password is the last 7 digits of π. No hackers so far.
    Hello, I'm Death. You may be familiar with my Blue Screen.

  11. #176
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.757
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δελτίο Τύπου:
    payzy by COSMOTE: Ανέπαφες συναλλαγές απευθείας από Garmin smartwatches

    Ανέπαφες συναλλαγές απευθείας από Garmin smartwatches, εύκολα, γρήγορα και με απόλυτη ασφάλεια, παρέχει η mobile εφαρμογή payzy by COSMOTE, διευκολύνοντας ακόμα περισσότερο την καθημερινότητα των χρηστών της.

    Οι χρήστες του payzy που διαθέτουν Garmin smartwatch, συμβατό με την υπηρεσία Garmin Pay™, μπορούν να κάνουν τη βόλτα τους ή τη γυμναστική τους ακόμα πιο ελεύθερα, χωρίς να χρειάζεται να έχουν το κινητό ή το πορτοφόλι τους μαζί. Φορώντας απλά το ρολόι τους, έχουν τη δυνατότητα να κάνουν όλες τους τις συναλλαγές ανέπαφα, με μία μόνο κίνηση του καρπού τους, πάνω από το POS.

    Η διαδικασία για να προσθέσουν την payzy κάρτα στο smartwatch τους είναι πολύ απλή: μπαίνουν από το κινητό τους στην εφαρμογή “Garmin Connect Mobile”, προσθέτουν την payzy κάρτα τους στο Garmin Pay™ ακολουθώντας τις σχετικές οδηγίες, και στη συνέχεια ολοκληρώνουν τη διαδικασία. Περισσότερες πληροφορίες: εδώ.

    Με περισσότερους από 110.000 χρήστες, λίγους μόλις μήνες μετά την εμπορική του διάθεση, το payzy by COSMOTE (διαθέσιμο σε Google Play και App Store) γνωρίζει ιδιαίτερα θετική ανταπόκριση από το κοινό. Η εφαρμογή επιτρέπει στους χρήστες να κάνουν όλες τις αγορές τους, να πληρώνουν λογαριασμούς, να ανταλλάσσουν χρήματα με τους φίλους τους, να μοιράζονται κοινά έξοδα στη στιγμή, ακόμα και να αποταμιεύουν χρήματα μέσα από το κινητό τους. Και όλα αυτά χωρίς καμία χρέωση. Επίσης, ο χρήστης του payzy μπορεί να βγάλει μέχρι και 2 επιπλέον virtual χρεωστικές κάρτες, στον ίδιο payzy λογαριασμό του, για να έχει ακόμα καλύτερο έλεγχο των εξόδων του. Τέλος, σημειώνεται ότι ανέπαφες ηλεκτρονικές πληρωμές υποστηρίζονται τόσο από Android, όσο και από iOS συσκευές, αρκεί η payzy κάρτα να έχει προστεθεί στο ψηφιακό πορτοφόλι (wallet) του κινητού του χρήστη.
    We'll build a fortress to keep them out and in a world gone silent I'll be your sound and if they try to hurt you I'll tear them down I'm always with you now....
    I forgot that I might see, so many Beautiful things
    everything that has a beginning has an end
    See the mirror in your eyes-see the truth behind your lies-your lies are haunting me See the reason in your eyes-giving answer to the why- your eyes are haunting me

  12. #177
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Πολύ καλό νέο.
    Μόνο η ΕΤΕ έχει μουλαρώσει και δε συνεργάζεται με garmin pay.
    Mono No Aware

  13. #178
    Εγγραφή
    09-02-2006
    Μηνύματα
    2.950
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OPNsense
    Καιρός να βάλουν και την eSim στα smartwatches εκεί στον οτε.

  14. #179
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Την έχουν. Τα Apple Watch δεν έχουν αλλά είναι κόλλημα της Apple

  15. #180
    Εγγραφή
    03-11-2020
    Μηνύματα
    36
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yyy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για όλους αυτούς τους λόγους έχω συνδέσει την payzy στην Curve, και την τελευταία στο paypal. Επιλέγω στο τελευταίο να πληρώσω το νόμισμα της συναλλαγής και την μετατροπή να την κάνει η κάρτα, όπου η Curve έχει πολύ καλή ισοτιμία και 0% προμήθεια. Συνδυάζει τα πλεονεκτήματα και των δύο (cashback της payzy και 0% προμήθεια σε άλλο νόμισμα της curve). Επίσης με χρήση της Curve, κάνω και όλες τις αγορές με φυσική κάρτα μέσω της payzy. Έτσι έχω καταργήσει τελείως λύσεις τύπου revolut.
    Φάση έχει πως αν έχεις Curve Black ή Metal, και έχεις στη λίστα 3 ή 6 καταστήματα της επιλογής σου για cashback, μπορείς να πάρεις και στα 2 cashback. Το δοκίμασα με Shell πριν από 2 εβδομάδες, και μου έδωσε και η Curve και το Payzy cashback.

Σελ. 12 από 17 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας