Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-2010
    Περιοχή
    Ζάκυνθος
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΖΑΚΥΝΘΟΣ
    Καλημέρα, θα ήθελα την βοήθεια σας για την επέκταση του δικτύου μου.

    Στο σαλόνι του σπιτιού έχω ένα Xiaomi Redmi Router AC2100 2033Mbps 2.4G 5G, το οποίο παίρνει internet απο το modem του παρόχου ZTE H288A.

    Μέσα στο σπίτι, επειδή έχω στήσει Google Home, υπάρχουν αρκετές συσκευές οι οποίες είναι συνδεδεμένες στο WiFi. Γενικά μέσα στο σπίτι έχω καλό WiFi. Η σύνδεση μου είναι 100άρα(Για την ακρίβεια πιάνω 98-99).

    Πρόσφατα έβαλα έξω στην είσοδο του σπιτιού μια εξωτερική κάμερα ασύρματη TP-Link IP Camera TP-Link Tapo C320WS. Το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει αρκετή καθυστέρηση. Ενώ έξω στον δρόμο φτάνει το σήμα WiFi απο το Redmi, στο σημείο που είναι η κάμερα δεν είναι τόσο δυνατό. Σκέφτηκα λοιπόν μέσα απο την πόρτα, όπου υπάρχει μια πρίζα, να βάλω ένα extender, το οποίο θα παίρνει WiFi από το Redmi. Το Wifi μέσα στο σπίτι μοιράζετε μόνο μέσω του Redmi. Το Wifi απο το modem του παρόχου, το έχω απενεργοποιήσει.

    Και εδώ έρχεται ο προβληματισμός μου. Δεν θέλω να πάρω μια συσκευή στην οποία θα πρέπει να φτιάξω ένα καινούργιο ασύρματο δίκτυο, αλλά μια συσκευή η οποία να κάνει αυτό ακριβώς που χρειάζομαι. Να αυξάνει την εμβέλεια του υπάρχοντος ασύρματου δικτύου. Να έχω κοινό όνομα και κωδικό με το υπόλοιπο.

    Αυτή η συσκευή είναι κατάλληλη για αυτό που θέλω ; D-Link WiFi Extender Eagle Pro AX1500 E15 ή εάν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο αλλά στα ίδια περίπου χρήματα.



    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SakisL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να έχω κοινό όνομα και κωδικό με το υπόλοιπο.
    Άρα μπορεί και κάποιες από τις συσκευές σας ή όλες, αφού θα είναι στην εξώπορτα και θα το βρίσκουν πρώτο, να συνδέονται σ' αυτό και όχι στο router.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας