Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    Καλησπέρα nova 100mbps Νίκαια Αθήνα με zte 267n σε bridge mode εδω και 2 χρονια. Ολα καλα ολα αψογα. Απο εχτες οποιο σταθερό ή κινητο ΕΚΤΟΣ Nova με παίρνουν κανονικα στο σταθερο. Εγώ καλω τους πάντες. Οποιος αλλος εκτος Nova προσπαθήσει να με καλέσει στο σταθερο του λεει οτι ο αριθμός δεν υπάρχει. Τους κάλεσα θα το δωσουν για ελεγχο και περιμενω. Καμιά ιδεα?? Λογικα δεν φταιει το router μου ειναι κατι κεντρικό σωστα??

  2. #2
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Το ίδιο σχεδόν θέμα είχα και εγώ από χθες το μεσημέρι. Σε μένα δεν ερχόταν ούτε από NOVA κλήσεις, έλεγε ότι ο αριθμός δεν υπάρχει.
    Πήρα τηλέφωνο χθες και ευτυχώς που δεν άκουσα τον "τεχνικό" που μου είπα να κάνω ένα hard reset στο ZTE288 (και εγώ σε bridge mode).
    Σήμερα το απόγευμα έστρωσε χωρίς να πειράξω το ΖΤΕ...

  3. #3
    Εγγραφή
    19-09-2019
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    60
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTB
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΝΙΚΑΙΑ
    φιλε διαβασα το μηνυμα σου δοκιμασα και λειτουργει. εφτιαξε χωρις να το πειραξω....οτι να ναι παντως κατι κανουν τελευταια γιατι ειχα τρελο uptime και τωρα εχω καποιες φορες αποσυνδεσεις κλπ....

    - - - Updated - - -

    εμενα μου ειπαν οτι το εχουν προωθησει στην "τεχνικη διευθυνση" και θα παρει 48 ωρες να το δουν. ημουν ετοιμος εννοειται για το κλασσικο resetαρισμα του ρουτερ και εχω κρατησει backup το configuration. ευτυχως εστρωσε....

  4. #4
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω (η αδερφη μου ειναι κατοχος της γραμμης) δεν εχω voip (ευτυχως) ως τωρα. Απο χτες ή προχτες, εχουμε ιντερνετ αλλα οχι σταθερο(!). Φοβαμαι οτι ισως το γυριζουν σε voip? Δεν ξερω. Παντως οταν καλεσεις απο κινητο στο σταθερο, δειχνει οτι καλει κανονικα, χωρις βεβαια το σταθερο να κανει τιποτα... 50αρα γραμμη.
    Εκανα επαναφορα εργστασιακων στο Η288Α αλλα τιποτα. Παρατηρησα παντως οτι ειναι connected και το Voice2 VDSL, που νομιζω ως τωρα δεν ηταν (εχω την εντυπωση).
    Στο παραθυρο VoIP στο status, ολα ειναι Unregistered.
    Προφανως πρεπει να επικοινωνησω με αυτους, μακαρι να μην προκειται για την αρχη του VoIP, αν και θα γινει καποια στιγμη.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος babisbabis : 08-10-22 στις 22:10. Αιτία: Προσθεση στοιχειων

  5. #5
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Δες το λαμπάκι Phone1, εαν είναι αναμένο στο γυρίσαν σε voip, οπότε απλά συνδέεις τηλεφωνική συσκευή στο phone1 και είσαι έτοιμος...

    edit:
    τώρα είδα ότι το voip είναι unregister, οπότε μάλλον πρέπει να επικοινωνήσεις με nova και ο Θεός βοηθός....

  6. #6
    Εγγραφή
    12-06-2011
    Μηνύματα
    7.789
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50 + 250/80
    ISP
    Ote/Vodafone
    Router
    Pf plus/nokia - mu5001 5G
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babisbabis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω (η αδερφη μου ειναι κατοχος της γραμμης) δεν εχω voip (ευτυχως) ως τωρα. Απο χτες ή προχτες, εχουμε ιντερνετ αλλα οχι σταθερο(!). Φοβαμαι οτι ισως το γυριζουν σε voip? Δεν ξερω. Παντως οταν καλεσεις απο κινητο στο σταθερο, δειχνει οτι καλει κανονικα, χωρις βεβαια το σταθερο να κανει τιποτα... 50αρα γραμμη.
    Εκανα επαναφορα εργστασιακων στο Η288Α αλλα τιποτα. Παρατηρησα παντως οτι ειναι connected και το Voice2 VDSL, που νομιζω ως τωρα δεν ηταν (εχω την εντυπωση).
    Στο παραθυρο VoIP στο status, ολα ειναι Unregistered.
    Προφανως πρεπει να επικοινωνησω με αυτους, μακαρι να μην προκειται για την αρχη του VoIP, αν και θα γινει καποια στιγμη.
    Καλωδιακη Βλαβη ειναι, στο κεντρικο καλωδιο που συνδεει το kv σου με το ΑΚ. Αν ειχες voip δεν θα ειχες κανενα προβλημα.
    Γενικοτερα η αντιμετωπιση δυστυχως. φοβαμαι, μακαρι κλπ περι voip ειναι αδικαιολογητη το 2022

  7. #7
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    η ασφάλεια που παρέχουν οι voip τηλεφωνίες
    Και αν αναρωτιέστε γιατί πάμε σε voip απλά είναι καθαρά θέμα χαμηλού κόστους για τις εταιρείες φυσικά
    Top 14 VoIP vulnerabilities
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  8. #8
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.928
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Σταμάτησα στο σημείο που λέει για man-in-the-middle attacks ενώ στην κλασική τηλεφωνία απλώς κουμπώνει ένα τηλέφωνο πάνω στη γραμμή σου και ακούει τι λες.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    η ασφάλεια που παρέχουν οι voip τηλεφωνίες
    Και αν αναρωτιέστε γιατί πάμε σε voip απλά είναι καθαρά θέμα χαμηλού κόστους για τις εταιρείες φυσικά
    Top 14 VoIP vulnerabilities
    Καλά το άρθρο είναι ότι να 'ναι...
    Προσπαθώ να καταλάβω που υστερούν σε ασφάλεια οι Voip γραμμές σε σχέση με τις απλές PSTN αν μπορείς να με διαφωτίσεις θα σου ήμουν ευγνώμων.
    Και ναι προφανώς πάμε σε voip λόγου ευκολότερης υλοποίησης, συντήρησης και άρα χαμηλότερου κόστους το οποίο θα πρέπει να περάσει και στον τελικό καταναλωτή.
    Το παραπάνω ονομάζεται εξέλιξη στην τεχνολογία όπως όταν κάποτε από τις ατμομηχανές με κάρβουνο πήγαμε στις μηχανές εσωτερικής καύσης...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σταμάτησα στο σημείο που λέει για man-in-the-middle attacks ενώ στην κλασική τηλεφωνία απλώς κουμπώνει ένα τηλέφωνο πάνω στη γραμμή σου και ακούει τι λες.
    Δεν ξέρω αν έχετε προλάβει τα παλιά αναλογικά κέντρα και τα τηλέφωνα με τον δίσκο επιλογής, τότε που μόλις έπαιρνες το πρώτο νούμερο ήταν πολύ πιθανό να άκουγες δυνατά και καθαρά τον γείτονα (και όχι μόνο) να μιλάει

  10. #10
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495 kbps (down/up)
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Forthnet - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Η288Α V1.1.0_GR5.1T17
    SNR / Attn
    27.3(dB) / 9.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγω παντως δεν αναφερομαι σε θεματα ασφαλειας.
    Στο ονομα της "ασφαλειας" τα εχουν κανει ολα κWWλος μην πω τιποτα χειροτερο, οχι μονο στην τηλεφωνια - ιντερνετ αλλα σε ολα τα θεματα.
    Αφου ολα γινονται στο ονομα του κερδους ρε παιδια τι συζηταμε...
    Εγω δεν θα ηθελα voip γιατι οταν δεν εχει ρευμα (ιντερνετ στην ουσια, τελος παντων δικτυο ως τον παροχο) δεν εχει και τηλεφωνο. Εκει εχω μεινει εγω, δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι με αυτο. Αλλα θα παει παντου γιατι συμφερει τις εταιριες, τι να κανουμε.
    Η αντιμετωπιση τυπου "φοβαμαι, μακαρι, δυστυχως" μπορει να σου φαινεται αδικαιολογητη "το 2022", οκ. Εμενα δεν μου φαινεται. Αδικαιολογητος μπορει και να σου φαινεται και οποιος δεν εχει σμαρτφον (υποθετω, μην το παιρνεις τοις μετρητοις). Εμενα οχι παντως.
    Ειναι αλλη κουβεντα αυτη ομως οποτε ας το αφησουμε.

    Το κοστος της Voip ειναι χαμηλοτερο λογικα, αλλα αυτο δεν θα περασει στον τελικο "καταναλωτη" (μου τη δινει αυτη η λεξη). Ετσι πιστευω.
    Και φυσικα θυμαμαι τα παλια αναλογικα κεντρα με τα τηλεφωνα με το δισκο που ακουγονταν κι αλλοι (λογω κεντρου), με τα παρασιτα, με το γκαζωμα του δισκου αναποδα με το δαχτυλο για να τελειωνεις με το νουμερο . Δεν ειχαν βεβαια delay και ηταν true full duplex ενω με την εξελιξη της τεχνολογιας, με τοση συμπιεση που πεφτει για να χωρεσει πραμα σε οσο το δυνατον λιγοτερα καναλια και με το ηχητικο φασμα να μην ξεπερναει τους 1-2Khz, ισως να λεω και πολυ και με το delay στα υψη, να μιλαει ο ενας πανω στον αλλον χωρις να περιμενει (βλεπε επισης και καναλια TV με τους εξωτερικους ρεπορτερ, εκει βεβαια παιζει + δορυφορος), ε, μερικες φορες σου σπαει τα νευρα... Και semi duplex. **Αυτα βεβαια με κινητο κλασσικου τυπου και οχι σμαρτφον. Εχω ακουσει σε σμαρτφον υψηλη ποιοτητα. Δεν ξερω για full duplex. Παντως το skype π.χ. (περαν κινητης) δεν ειναι full duplex.**
    Τα θετικα βεβαια της νεας τεχνολογιας ειναι αμετρητα, μην λεμε κι οτι θελουμε.
    Προχωρησε η τεχνολογια σιγουρα, δεν λεω, αλλα εχει καποια θεματακια, οπως ολα σε αυτη τη ζωη.

    Ελα, το πηγα αλλου και το εσκισα το θεμα, ας επικοινωνησω με νοβα τωρα ονλαιν....
    Συγνωμη για το μακρυναρι...

  11. #11
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jacobgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσπαθώ να καταλάβω που υστερούν σε ασφάλεια οι Voip γραμμές
    πλεονεκτήματα:
    IP telephony offers many benefits to an organization, including:

    • Cost savings. The cost of convergence technologies is low in comparison to startup costs for new traditional telephone equipment.
    • Simplified management. Instead of managing separate voice and data networks, convergence provides the functionality of managing and supporting a single network for all applications.
    • Application development. New applications can be developed more quickly with fewer resources and at a lower cost on a converged network. Instead of developing applications based on a vendor’s proprietary operating environment, IP-based systems allow organizations to write data and voice applications using industry-standard data
      language and protocols.
    • Reduced infrastructure requirements. The requirements of the wired infrastructure are reduced, as multiple cable drops to the desktop are no longer required because one connection supports both data and telephony.
    • Reduced regulatory requirements. Local telephone exchanges are heavily regulated. The Internet, as an information service, is essentially unregulated or is regulated differently, which can provide competitive advantages.
    • Increased user productivity. Users are no longer forced to learn different interfaces to access information and to communicate because artificial boundaries no longer exist between applications. For example, separate email and voicemail boxes are no longer required.


    μειονεκτήματα:

    • “Softphones” that operate on standard PCs are vulnerable to operating system attacks.
    • Many of the common VoIP protocols do not provide adequate call-party authentication, end-to-end integrity protection, and confidentiality measures.
    • Voice protocols do not encrypt call-signaling and voice streams, so identities, credentials, and phone numbers of callers can be captured using protocol analyzers.
    • Attackers can flood VoIP targets with DoS-type attacks that can degrade service, force calls to be dropped prematurely, and render certain VoIP equipment incapable of processing calls.
    • Spam over Internet telephony can carry unsolicited sales calls and other nuisance messages, and programs can download hidden malware to softphones.


    Απο το βιβλίο comptia Security+
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #12
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    962
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xaris2335 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πλεονεκτήματα:

    μειονεκτήματα:

    • “Softphones” that operate on standard PCs are vulnerable to operating system attacks.
    • Many of the common VoIP protocols do not provide adequate call-party authentication, end-to-end integrity protection, and confidentiality measures.
    • Voice protocols do not encrypt call-signaling and voice streams, so identities, credentials, and phone numbers of callers can be captured using protocol analyzers.
    • Attackers can flood VoIP targets with DoS-type attacks that can degrade service, force calls to be dropped prematurely, and render certain VoIP equipment incapable of processing calls.
    • Spam over Internet telephony can carry unsolicited sales calls and other nuisance messages, and programs can download hidden malware to softphones.


    Απο το βιβλίο comptia Security+
    Προφανώς οι γνώσεις σου πληροφορικής και δικτύων είναι περιορισμένες και δεν καταλαβαίνεις ότι σχεδόν τίποτε απο αυτά δεν επηρεάζει την Voip τηλεπικοινωνία που προσφέρεται για τις σταθερές γραμμές από τους παρόχους στην Ελλάδα. Αυτά που δείχνεις είναι γενικά θέματα ασφάλειας που θα πρέπει να προσχθούν σε μια voip υλοποίηση. Οι πάροχοι εδώ έχουν κλειδώσει τόσο τα συστήματά τους (κρυφοί κωδικοί, διαφορετικά VLAN κλπ) σε σημείο που να εισπράτουν γκρίνια από τους πελάτες επειδή δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί η γραμμή με διαφορετικό εξοπλισμό.
    Και για να κλείσουμε το off-topic, είναι πολύ πιο εύκολο να παρακολουθήσεις - υποκλέψεις μια απλή PSTN γραμμή (απλά συνδέοντας παράλληλα ένα τηλέφωνο στο καλώδιο από το ΑΚ έως τον κατανεμητή σου όπως είπε και ο x_undefined) από το να υποκλέψεις ένα Voip. Άρα η ασφάλεια του voip δεν είναι μειονέκτημα στην σύγκριση μιας voip γραμμής με μια PSTN.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jacobgr : 10-10-22 στις 08:00.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας