Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο οπότε λέω να το ανοίxos.

    Υπάρχει κανείς που το χρησιμοποιεί (είτε σαν server είτε σαν desktop); Η πειραματίστηκε στο παρελθόν με αυτήν;

    "Πρόσφατα" βάλανε user friendly installation οπότε είπα να του ρίξω μια ματιά.
    Είναι εκπληκτικό που μπορώ να έχω ξεχωριστά προγράμματα ανα χρήστη και αν θέλω environments (στην βασική εγκατάσταση δεν έχω καν python αλλα το χω σε ένα path δικό του μέσα). Επίσης εύκολο mix and match χωρίς άγχος και τα πάντα είναι σε ένα configuration file. Φρέσκια εμπειρία γενικά. Μου φέρνει τη νοσταλγία όταν έβαλα για πρώτη φορά gentoo.

    Απο την άλλη το να τρέξεις non free εφαρμογή που ναι unpackaged (flatpaks δουλεύουν πάντως) είναι λίγο μπελάς. Ο πιο εύκολος τρόπος είναι να το κάνεις με "steam-run". Και έχω ένα πρόβλημα με ένα non-free VSTi που θέλω να τρέξω με το Bitwig (αυτό τρέχει κανονικά) αλλα θα το βρώ πιστεύω.

  2. #2
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Και, παρόλο που η ιδέα του declarative environment είναι πολύ καλή και σε ότι αφορά πράγματα που υπάρχουν στο store τρέχουν όμορφα, στην υλοποίηση σαν διανομή πάσχει αρκετά:

    1. Το documentation είναι ανεπαρκές, πολλές φορές αυτοαναφερούμενο, και γενικά σε μια περίεργη κατάσταση. Υπάρχουν άπλετα tutorials και έξτρα πληροφορία η οποία σε πάρα πολλές των περιπτώσεων είναι outdated, και αμφιβόλου ποιότητας.
    2. Αν έχεις κάποιο binary που δεν έχει γίνει compile μέσα απο το NixOS, απλά δεν παίζει! Πρέπει:
    a. Είτε να κάνεις μαγκανιές (οι οποίες δουλέυουν) με το να πατσάρεις binaries και shebangs κάνοντας όλα να δείχνουν κάπου στο store.
    b. Είτε να το παίζεις μέσω... steam (με steam-run).

    Το πρόβλημα και με τα δύο παραπάνω είναι οτι αποτυγχάνουν όταν υπάρχει κάποιο περίπλοκο πακέτο. Πχ η Unreal Engine δεν δουλέυει απο το 2015 (που είναι και το showstopper για μένα).

    3. IDEs όπως VSCode δουλεύουν, αλλα με μαγκανιές. Κάπως κακό για διανομή που διαφημίζεται σαν self contained development.

    Γενικά θα το παλέψω λίγο ακόμα με την Unreal μέχρι να βγεί το νέο Silverblue αργότερα τον Οκτώβριο. Αν δεν καταφέρω κάτι θα περάσω Silverblue και θα κρατήσω το nix απλά σαν περιβάλλον μέσα στο Silverblue το οποίο με ελκύει πάραυτα (σε σημείο οτι σκέφτομαι να αντικαταστήσω το anaconda με nix στη δουλειά καθότι
    δείχνει να παράγει πολύ μικρότερα σε μέγεθος deployments) και θα δοκιμάσω NixOS αργότερα (το καλό είναι οτι όλο το σύστημα τώρα εί ναι απλά ένα configuration.nix μακρυά).

  3. #3
    Εγγραφή
    17-03-2003
    Περιοχή
    Trondheim
    Μηνύματα
    3.000
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    Γρήγορη είναι
    ISP
    Telenor
    Τελικά η Epic παρέχει pre-built binaries της Unreal >=5.0.3 τα οποία τρέχουν μια χαρά μέσω steam-run. Οπότε το NixOS μένει προς το παρόν.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας