Σελ. 22 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 316-330 από 672

Θέμα: Speedport Plus 2

  1. #316
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακράν το χειρότερο router της cosmote... Το πρόβλημα με το wi-fi Το έχει λύσει κανείς;;
    Σε αρκετές εγκαταστάσεις τα περισσότερα laptop δεν βρίσκουν το WiFi του ρούτερ όποια ρύθμιση κ αν κάνεις μέσα από το μενού.
    Με τεχνικούς του ΟΤΕ που έχω μιλήσει μου λένε το ίδιο πράγμα ότι το router είναι για κλωτσιές. Έχω προσπαθήσει και ο ίδιος να κλείσω το band steering να αλλάξω κανάλια αλλαγή bgn καρφωτές συχνότητες στο wi-fi και λοιπά.. τα laptop συνεχίζουν να βλέπουν όλα τα δίκτυα της γειτονιάς αλλά όχι το συγκεκριμένο!
    Αν δεν έχεις πέσει σε προβληματική συσκευή, τότε το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο speedport. Το WiFi του είναι βασικά το μόνο πράγμα πάνω του που λειτουργεί υποδειγματικά. Συνδέω πάνω του 10-13 διαφορετικές συσκευές και στις 2 μπάντες και εδώ και μήνες δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό πρόβλημα.

  2. #317
    Εγγραφή
    28-02-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49800/4950
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    fritz box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billdanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν έχεις πέσει σε προβληματική συσκευή, τότε το πρόβλημα δεν βρίσκεται στο speedport. Το WiFi του είναι βασικά το μόνο πράγμα πάνω του που λειτουργεί υποδειγματικά. Συνδέω πάνω του 10-13 διαφορετικές συσκευές και στις 2 μπάντες και εδώ και μήνες δεν παρουσιάστηκε το παραμικρό πρόβλημα.
    εξηγησε μου τοτε γιατι σε πανω απο δεκα διαφορετικους πελατες συνανταμε το ιδιο προβλημα και λυση δεν υπαρχει πουθενα στο τουνελ...
    απαντα και στον πελατη που σου λεει μα γιατι αφου βλεπει 10-20 δικτυα ολης της γειτονιας εκτος απο το δικο μου που το ρουτερ ειναι διπλα...

  3. #318
    Εγγραφή
    18-06-2005
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    195
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακράν το χειρότερο router της cosmote... Το πρόβλημα με το wi-fi Το έχει λύσει κανείς;;
    Σε αρκετές εγκαταστάσεις τα περισσότερα laptop δεν βρίσκουν το WiFi του ρούτερ όποια ρύθμιση κ αν κάνεις μέσα από το μενού.
    Με τεχνικούς του ΟΤΕ που έχω μιλήσει μου λένε το ίδιο πράγμα ότι το router είναι για κλωτσιές. Έχω προσπαθήσει και ο ίδιος να κλείσω το band steering να αλλάξω κανάλια αλλαγή bgn καρφωτές συχνότητες στο wi-fi και λοιπά.. τα laptop συνεχίζουν να βλέπουν όλα τα δίκτυα της γειτονιάς αλλά όχι το συγκεκριμένο!
    Δεν ξέρω ποιος τεχνικός στο είπε αυτό. Το SPP2 αυτή την στιγμή έχει το καλύτερο και δυνατότερο wifi απο όλα τα router που παρέχει ο ΟΤΕ )
    Μπορεί απλά να έπεσες σε προβληματική συσκευή.

  4. #319
    Εγγραφή
    16-02-2013
    Μηνύματα
    1.155
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    ↓ 200 ↑ 20
    ISP
    Cosmote-Vodafone-Inalan
    Router
    Fritz!Box 5590 Fiber
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξηγησε μου τοτε γιατι σε πανω απο δεκα διαφορετικους πελατες συνανταμε το ιδιο προβλημα και λυση δεν υπαρχει πουθενα στο τουνελ...
    απαντα και στον πελατη που σου λεει μα γιατι αφου βλεπει 10-20 δικτυα ολης της γειτονιας εκτος απο το δικο μου που το ρουτερ ειναι διπλα...
    Το ίδιο συνέβαινε και σε μένα σε ένα παλιό λάπτοπ Turbo-X, αλλά με το Fritzbox 7530ΑΧ. Το αναφέρω διότι πρέπει να μοιράζονται παρόμοιο broadcom chipset.
    Σίγουρα χρειάζεται firmware updates για να στρώσει το WiFi.

  5. #320
    Εγγραφή
    04-01-2005
    Μηνύματα
    224
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξηγησε μου τοτε γιατι σε πανω απο δεκα διαφορετικους πελατες συνανταμε το ιδιο προβλημα και λυση δεν υπαρχει πουθενα στο τουνελ...
    απαντα και στον πελατη που σου λεει μα γιατι αφου βλεπει 10-20 δικτυα ολης της γειτονιας εκτος απο το δικο μου που το ρουτερ ειναι διπλα...
    Δεν μπορώ να κάνω θεωρητικές υποθέσεις! Είναι σα να σου ζητήσω κι εγώ να μου εξηγήσεις πως σε 5 μέχρι τώρα φίλους και συγγενείς που πήραν το ίδιο router, λειτουργούν επίσης όλα οκ ενώ στην περίπτωσή σου όχι!

    Έχω κατά καιρούς συναντήσει διάφορες αιτίες που μια συσκευή δεν μπορούσε να συνδεθεί σε ένα ασύρματο! Παλιά συσκευή με κάρτα που δεν ήταν συμβατή, παρεμβολές από γειτονικά δίκτυα, προβληματικά routers, καθώς και άλλα "κουλά" του στυλ πως έπρεπε να αλλάξω όνομα στο SSID για να δει ξαφνικά το νέο η προβληματική συσκευή χωρίς κανένα άλλο θέμα!

    Το ότι κάτι μας δημιουργεί προβλήματα, δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως βγάζουμε συμπεράσματα για όλες τις συσκευές που κυκλοφορούν εκεί έξω. Είχα speedport κλασικό, speedport plus, ZTE H1600 και τώρα speedport plus 2 και απλά περιγράφω πως 2 μήνες τώρα, φαίνεται να είναι το πιο σταθερό router που είχα ποτέ από την cosmote με το καλύτερο ασύρματο δίκτυο. Ακόμη και η smart tv που είναι η πιο μακρινή συσκευή σε σχέση με το router, πιάνει πλέον ταχύτητες που δεν είχα πετύχει ποτέ ξανά. Προφανώς κουτσουρεμένο, προφανώς για τα απολύτως βασικά πράγματα αλλά δεν ήθελα κάτι περισσότερο για την ώρα.

  6. #321
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kατά περίεργο τρόπο αυτό με το να μην εμφανίζεται το δίκτυο έχει αναφερθεί μόνο με το PLUS 2 και όχι με τα άλλα.

    Από την στιγμή που κάνεις επαναφορά δικτύου ή χειροκίνητη διαγραφή από registry και διαγράφονται όλες οι εγγραφές από προηγούμενα δίκτυα,
    από την στιγμή που βλέπεις όλα τα γύρω δίκτυα και όχι το δικό σου, άρα τυχαία η κάρτα σου είναι συμβατή με όλα τα υπόλοιπα εκτός από το δικό σου,
    οι παρεμβολές δεν παίζουν στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί θα έπρεπε το δίκτυο να εμφανίζεται αλλά να μην λειτουργεί σωστά,
    η λογική λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με το Wireless του συγκεκριμένου router.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  7. #322
    Εγγραφή
    13-11-2017
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    215
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112626/11255
    ISP
    cosmote
    Router
    speedport plus
    SNR / Attn
    12(dB) / 7.0(dB)
    σαν χριστουγεννιατικα φωτακια εκανε το ρουτερ επι 2 λεπτα,1η φορα το ειδα αυτο,τελικα πηρε αναβαθμιση Firmware version 2.7.004.0

  8. #323
    Εγγραφή
    28-07-2007
    Περιοχή
    ΙΩΑΝΝΙΝΑ
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    946
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    OTE ΚΑΜΠΙΝΑ
    Router
    Speedport Εntry+Cisco881
    SNR / Attn
    -(dB) / -(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μακράν το χειρότερο router της cosmote... Το πρόβλημα με το wi-fi Το έχει λύσει κανείς;;
    Σε αρκετές εγκαταστάσεις τα περισσότερα laptop δεν βρίσκουν το WiFi του ρούτερ όποια ρύθμιση κ αν κάνεις μέσα από το μενού.
    Με τεχνικούς του ΟΤΕ που έχω μιλήσει μου λένε το ίδιο πράγμα ότι το router είναι για κλωτσιές. Έχω προσπαθήσει και ο ίδιος να κλείσω το band steering να αλλάξω κανάλια αλλαγή bgn καρφωτές συχνότητες στο wi-fi και λοιπά.. τα laptop συνεχίζουν να βλέπουν όλα τα δίκτυα της γειτονιάς αλλά όχι το συγκεκριμένο!
    Καποιοι υπολογιστες εχουν παλιοτερες καρτες, ειτε καρτες που δεν τα πανε καλα με τα 40ΜHz.
    Το ιδιο ισχιει και για παλιοτερες δικτυακες ασυρματες συσκευες.
    Θα σου προτεινα
    - για τα 2,4 να βαλεις τις εξης επιλογες : μονο 20ΜHz, g&n μονο, καναλι απο 1 μεχρι 11.
    - για τα 5 να βαλεις τις εξης επιλογες : 20/40 ΜHz, a μονο, καναλι 36.
    - ισως καλυτερα ξεχωριστα δικτυα στις δυο συχνοτητες με απενεργοποιήση του band steering. (ακομα και ιδια ονομασια μπορεις να βαλεις, εχω δει οτι αλλες συσκευες τα βλεπουν σαν δυο ξεχωριστα δικτυα, αλλες σαν ενα που εκπεμπει και στις δυο μπαντες)

    Ετσι πιστευω θα παιξουν ολες οι συσκευες.
    Απο εκει και περα δοκιμαζεις τις υπολοιπες ρυθμισεις και βλεπεις που αρχιζουν τα προβληματα και σταματας.
    ΙΑΤΡΙΚΗ, ΕΦΗΜΕΡΙΕΣ, LAN, WLAN, WAN, VOIP, FAST ETHERNET, ΑΣΥΡΜΑΤΕΣ ΖΕΥΞΕΙΣ.

  9. #324
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    εξηγησε μου τοτε γιατι σε πανω απο δεκα διαφορετικους πελατες συνανταμε το ιδιο προβλημα και λυση δεν υπαρχει πουθενα στο τουνελ...
    απαντα και στον πελατη που σου λεει μα γιατι αφου βλεπει 10-20 δικτυα ολης της γειτονιας εκτος απο το δικο μου που το ρουτερ ειναι διπλα...
    Συγγνώμη κιόλας αλλα αυτά που λες είναι μπούρδες και λόγια του αέρα. Ειδικά με αυτό το ύφος και ενώ σου έχουν απαντήσει πόσα μέλη επιμένεις σε αερολογίες επειδή ένας θείος είπε σε μια θεία οτι το σαπάκι της δεν βρίσκει wifi...ok
    Ειλικρινά συγγνώμη αλλα όπως σου απάντησαν ήδη το πρόβλημα είναι ή οτι έπεσες σε ελαττωματικό ρούτερ και άρα ζητάς αντικατάσταση ή έχεις θέμα με τον δεκτη wifi του laptop σου.
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι τεχνικοί του ΟΤΕ σου είπαν πως ειναι για "κλωτσίές" το ρούτερ για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος γιατί είναι αξιοπρεπέστατο,σταθερό και με άριστο wifi γι'αυτό και πλέον η cosmote δουλεύει μόνο πάνω σε αυτό και δίνει πλέον στο 99% των περιπτώσεων εξ αρχής το συγκεκριμένο ρούτερ.

    Τώρα τι κάνεις λάθος δεν μπορώ να το γνωρίζω εαν δεν μιλάμε απλώς για ελαττωματική συσκευή αλλα οι αναφορές σε όλα τα forum,συμπεριλαμβανομένου του adslgr.com αλλα και η προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο ρούτερ (το οποίο έχω προτείνει να ζητήσουν όλοι μου οι φιλοι,γνωστοί και συγκενείς) είναι μόνο θετική. Έχω να πω τα καλύτερα. Και με επιβεβαιώνουν όλοι αυτοί που τους παρότρυνα να το ζητήσουν απο την cosmote και πάνω απ'΄΄ολα υπάρχουν άπειρες αναφορες΄στο διαδίκτυο που υποστηρίζουν ακριβώς τα αντίθετά απο αυτά που λες.

    Θέλει δουλειά και το δουλεύουν αλλα αυτή τη στιγμή είναι το πιο σταθερό και γρήγορο ρούτερ με αξιόπιστο wifi που σκοτώνει απο καθε άποψη.

    Spoiler:
    Μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για ρούτερ παρόχου.

  10. #325
    Εγγραφή
    05-04-2007
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    64
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Speedport plus 2
    Δοκίμασε να κανεις υποβάθμιση (!) sτο πρωτόκολλο wifi και βάλε το 802 11 g/n OXI ax

  11. #326
    Εγγραφή
    28-02-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49800/4950
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    fritz box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Devastor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν ξέρω ποιος τεχνικός στο είπε αυτό. Το SPP2 αυτή την στιγμή έχει το καλύτερο και δυνατότερο wifi απο όλα τα router που παρέχει ο ΟΤΕ )
    Μπορεί απλά να έπεσες σε προβληματική συσκευή.
    μου το εχει πει εμπιστος τεχνικος της cosmote που την ιδια απαντηση εχει λαβει και μεσα απο τα κεντρικα!
    10 ρουτερ εχουνε παρουσιασει το ιδιο προβλημα.
    και το θεμα ειναι τι να εξηγησεις στον πελατη τον λογο που δεν μπορει να δει το λαπτοπ του το συγκεκριμενο ρουτερ

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατά περίεργο τρόπο αυτό με το να μην εμφανίζεται το δίκτυο έχει αναφερθεί μόνο με το PLUS 2 και όχι με τα άλλα.

    Από την στιγμή που κάνεις επαναφορά δικτύου ή χειροκίνητη διαγραφή από registry και διαγράφονται όλες οι εγγραφές από προηγούμενα δίκτυα,
    από την στιγμή που βλέπεις όλα τα γύρω δίκτυα και όχι το δικό σου, άρα τυχαία η κάρτα σου είναι συμβατή με όλα τα υπόλοιπα εκτός από το δικό σου,
    οι παρεμβολές δεν παίζουν στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί θα έπρεπε το δίκτυο να εμφανίζεται αλλά να μην λειτουργεί σωστά,
    η λογική λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με το Wireless του συγκεκριμένου router.
    αυτο απορω και γω πως ειναι δυνατον το λαπτοπ να βλεπει τα παντα απο wifι δικτυα κλπ και να αρνειται να δει το συγεκριμενο με οποια παραμετροπιηση και αν εχει γινει στο ρουτερ αλλα και στην καρτα δικτυου του λαπτοπ...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nontasaggelis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καποιοι υπολογιστες εχουν παλιοτερες καρτες, ειτε καρτες που δεν τα πανε καλα με τα 40ΜHz.
    Το ιδιο ισχιει και για παλιοτερες δικτυακες ασυρματες συσκευες.
    Θα σου προτεινα
    - για τα 2,4 να βαλεις τις εξης επιλογες : μονο 20ΜHz, g&n μονο, καναλι απο 1 μεχρι 11.
    - για τα 5 να βαλεις τις εξης επιλογες : 20/40 ΜHz, a μονο, καναλι 36.
    - ισως καλυτερα ξεχωριστα δικτυα στις δυο συχνοτητες με απενεργοποιήση του band steering. (ακομα και ιδια ονομασια μπορεις να βαλεις, εχω δει οτι αλλες συσκευες τα βλεπουν σαν δυο ξεχωριστα δικτυα, αλλες σαν ενα που εκπεμπει και στις δυο μπαντες)

    Ετσι πιστευω θα παιξουν ολες οι συσκευες.
    Απο εκει και περα δοκιμαζεις τις υπολοιπες ρυθμισεις και βλεπεις που αρχιζουν τα προβληματα και σταματας.
    εχουν γινει ολα αυτα....ολες οι αλαγες και στο ρουτερ και στην καρτα των λαπτοπ αλλα το αποτελεσμα ειναι το ιδιο

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συγγνώμη κιόλας αλλα αυτά που λες είναι μπούρδες και λόγια του αέρα. Ειδικά με αυτό το ύφος και ενώ σου έχουν απαντήσει πόσα μέλη επιμένεις σε αερολογίες επειδή ένας θείος είπε σε μια θεία οτι το σαπάκι της δεν βρίσκει wifi...ok
    Ειλικρινά συγγνώμη αλλα όπως σου απάντησαν ήδη το πρόβλημα είναι ή οτι έπεσες σε ελαττωματικό ρούτερ και άρα ζητάς αντικατάσταση ή έχεις θέμα με τον δεκτη wifi του laptop σου.
    Δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι τεχνικοί του ΟΤΕ σου είπαν πως ειναι για "κλωτσίές" το ρούτερ για πολλούς λόγους. Ο κυριότερος γιατί είναι αξιοπρεπέστατο,σταθερό και με άριστο wifi γι'αυτό και πλέον η cosmote δουλεύει μόνο πάνω σε αυτό και δίνει πλέον στο 99% των περιπτώσεων εξ αρχής το συγκεκριμένο ρούτερ.

    Τώρα τι κάνεις λάθος δεν μπορώ να το γνωρίζω εαν δεν μιλάμε απλώς για ελαττωματική συσκευή αλλα οι αναφορές σε όλα τα forum,συμπεριλαμβανομένου του adslgr.com αλλα και η προσωπική μου άποψη για το συγκεκριμένο ρούτερ (το οποίο έχω προτείνει να ζητήσουν όλοι μου οι φιλοι,γνωστοί και συγκενείς) είναι μόνο θετική. Έχω να πω τα καλύτερα. Και με επιβεβαιώνουν όλοι αυτοί που τους παρότρυνα να το ζητήσουν απο την cosmote και πάνω απ'΄΄ολα υπάρχουν άπειρες αναφορες΄στο διαδίκτυο που υποστηρίζουν ακριβώς τα αντίθετά απο αυτά που λες.

    Θέλει δουλειά και το δουλεύουν αλλα αυτή τη στιγμή είναι το πιο σταθερό και γρήγορο ρούτερ με αξιόπιστο wifi που σκοτώνει απο καθε άποψη.

    Spoiler:
    Μη ξεχνάμε οτι μιλάμε για ρούτερ παρόχου.
    μαλλον χαθηκε το κοσμιο επιπεδο γιατι διαβαζω την λεξη μπουρδες ενω εγω απλα ανεφερα το προβλημα χωρις να κανω επιθεση σε κανεναν...
    το οτι λενε δεκα μελη οτι ειναι καλο αυτο δεν σημαινει οτι ειναι κιολας....
    ουτε βλεπω κατι με το υφος μου..
    απλα επιμενω στην αποψη μου..δημοκρατια εχουμε κιολας
    τα ρουτερ του παροχου τα ξερουμε τοσα χρονια το αν και ποσα προβληματα εχουνε γιαυτο αλωστε καταφευγουμε σε frtiz box κλπ με το αναλογο κοστος...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billdanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορώ να κάνω θεωρητικές υποθέσεις! Είναι σα να σου ζητήσω κι εγώ να μου εξηγήσεις πως σε 5 μέχρι τώρα φίλους και συγγενείς που πήραν το ίδιο router, λειτουργούν επίσης όλα οκ ενώ στην περίπτωσή σου όχι!

    Έχω κατά καιρούς συναντήσει διάφορες αιτίες που μια συσκευή δεν μπορούσε να συνδεθεί σε ένα ασύρματο! Παλιά συσκευή με κάρτα που δεν ήταν συμβατή, παρεμβολές από γειτονικά δίκτυα, προβληματικά routers, καθώς και άλλα "κουλά" του στυλ πως έπρεπε να αλλάξω όνομα στο SSID για να δει ξαφνικά το νέο η προβληματική συσκευή χωρίς κανένα άλλο θέμα!

    Το ότι κάτι μας δημιουργεί προβλήματα, δεν σημαίνει ταυτόχρονα πως βγάζουμε συμπεράσματα για όλες τις συσκευές που κυκλοφορούν εκεί έξω. Είχα speedport κλασικό, speedport plus, ZTE H1600 και τώρα speedport plus 2 και απλά περιγράφω πως 2 μήνες τώρα, φαίνεται να είναι το πιο σταθερό router που είχα ποτέ από την cosmote με το καλύτερο ασύρματο δίκτυο. Ακόμη και η smart tv που είναι η πιο μακρινή συσκευή σε σχέση με το router, πιάνει πλέον ταχύτητες που δεν είχα πετύχει ποτέ ξανά. Προφανώς κουτσουρεμένο, προφανώς για τα απολύτως βασικά πράγματα αλλά δεν ήθελα κάτι περισσότερο για την ώρα.
    Δεκτα και κατανοητα ολα
    το οτι ομως το συγκεκριμενο ρουτερ και μονο εχει αυτη την ασυμβατοτητα με καποια λαπτοπ ειναι ενα θεμα που πρεπει να ερευνηθει!
    το προβλημα ειναι προβλημα και παραμενει προβλημα οσο δεν υπαρχει λυση
    φιλικα παντα μιλαω δεν εχω θεμα με κανεναν εδω μεσα..
    στα τοσα χρονια εχω δει προβληματα και προβληματα

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kατά περίεργο τρόπο αυτό με το να μην εμφανίζεται το δίκτυο έχει αναφερθεί μόνο με το PLUS 2 και όχι με τα άλλα.

    Από την στιγμή που κάνεις επαναφορά δικτύου ή χειροκίνητη διαγραφή από registry και διαγράφονται όλες οι εγγραφές από προηγούμενα δίκτυα,
    από την στιγμή που βλέπεις όλα τα γύρω δίκτυα και όχι το δικό σου, άρα τυχαία η κάρτα σου είναι συμβατή με όλα τα υπόλοιπα εκτός από το δικό σου,
    οι παρεμβολές δεν παίζουν στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί θα έπρεπε το δίκτυο να εμφανίζεται αλλά να μην λειτουργεί σωστά,
    η λογική λέει ότι κάτι δεν πάει καλά με το Wireless του συγκεκριμένου router.
    αυτο ακριβως φιλε μου την λογικη εξηγηση ψαχνουμε.
    μονο το συγεκριμενο και χωρις γειτονικες παρεμβολες κλπ αρνειται να δωσει το ονομα του στα λαπτοπ των πελατων..

  12. #327
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stivi1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ακριβως φιλε μου την λογικη εξηγηση ψαχνουμε.
    μονο το συγεκριμενο και χωρις γειτονικες παρεμβολες κλπ αρνειται να δωσει το ονομα του στα λαπτοπ των πελατων..
    Δεν είσαι ο μόνος στο Forum που έχεις αναφέρει τo συγκεκριμένο θέμα με αυτό το router.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #328
    Εγγραφή
    28-02-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49800/4950
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    fritz box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είσαι ο μόνος στο Forum που έχεις αναφέρει τo συγκεκριμένο θέμα με αυτό το router.
    Τι να σου πω φίλε μου εδώ πέσαν να με φάνε που είπα ότι υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο ρούτερ και δεν είναι μία η περίπτωση για αυτό το ανέφερα... Το ότι δεν μπορεί να συνδεθεί κάποιος υπολογιστής σημαίνει ότι ο άνθρωπος που έχει το router δεν μπορεί να κάνει τη δουλειά του...
    Όλα τα router που έχουν περάσει κατά καιρούς από τον ΟΤΕ είχαν προβλήματα με αποσυνδέσεις και λοιπά!
    Εδώ όμως Το πρόβλημα είναι πιο σοβαρό!
    Όταν υπάρχει κάποιο πρόβλημα περαν της μονάδας και συγκεκριμένα σε 10 + περιπτώσεις τότε το πρόβλημα για μένα είναι υπαρκτό και χρήζει επίλυσης...
    Το τεχνικό τμήμα του ΟΤΕ προτείνει η να βάλεις καλώδιο ή να πάρεις άλλη κάρτα δικτύου... Για μένα αυτό δεν είναι λύση

  14. #329
    Εγγραφή
    05-10-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    101
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Ας ζητήσουν αλλαγή router με κάποιο άλλο από αυτά που διαθέτει η Cosmote.

  15. #330
    Εγγραφή
    28-02-2010
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    49800/4950
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    fritz box 7590
    SNR / Attn
    6(dB) / 21(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GTherion2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας ζητήσουν αλλαγή router με κάποιο άλλο από αυτά που διαθέτει η Cosmote.
    Ο ΟΤΕ αρνείται να κάνει αντικατάσταση του ρούτερ με κάποιο παλιότερο...
    Ευτυχώς που έχει μερικά ρούτερ ο τεχνικός από παλιές εγκαταστάσεις ή από επιστροφές και τα βάζει για να γλιτώσει την γκρίνια....

Σελ. 22 από 45 ΠρώτηΠρώτη ... 212172021222324273242 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας