Σελ. 30 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 10202528293031323540 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 680

Θέμα: Speedport Plus 2

  1. #436
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Παιδια καλημερα,

    Ενας φιλος παιδευεται να κανει remote management το speedport plus 2 με το νεο ui- να το βλεπει δηλαδη απο μακριά.

    Δεν μπορεσαμε να βρουμε κατι σχετικο.
    Φυσικα υπαρχει DDNS.

    Γνωριζει κανεις?

    Ευχαριστω.

  2. #437
    Εγγραφή
    12-12-2004
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.501
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Conn-x OTE
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    Μέσα απο το My cosmote να απενεργοποιήσετε το "Υψηλη προστασία".

  3. #438
    Εγγραφή
    12-06-2009
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Μπορει καποιος να μου πει πως κλεινεις το firewall μεσω του MyCosmote App? Εχω κουραστει απο το να το κλεινω και να μου το ξανα ανοιγει ο ΟΤΕ. Τωρα δεν βλεπω πια το option.
    Ξερει καποιος καποιο αντιστοιχο router που να δουλευει με το τηλεφωνο του ΟΤΕ;
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινει ο ΟΤΕ τοσο δυσχρηστα router σε εκατομμυρια ανθρωπων.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eru777 : 17-08-23 στις 13:50.

  4. #439
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eru777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορει καποιος να μου πει πως κλεινεις το firewall μεσω του MyCosmote App? Εχω κουραστει απο το να το κλεινω και να μου το ξανα ανοιγει ο ΟΤΕ. Τωρα δεν βλεπω πια το option.
    Ξερει καποιος καποιο αντιστοιχο router που να δουλευει με το τηλεφωνο του ΟΤΕ;
    Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δινει ο ΟΤΕ τοσο δυσχρηστα router σε εκατομμυρια ανθρωπων.
    Το firewall κλείνει από το cosmote.gr μέσω υπολογιστή. Δεν έχω βρει πως κλείνει από το My Cosmote app.

    Τα περισσότερα Fritzbox με 7.x firmware, παίζουν αμέσως με ΟΤΕ. Τραβάνε αυτόματα τα στοιχεία της τηλεφωνίας.

  5. #440
    Εγγραφή
    12-06-2009
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Δεν μπορω να βρω πια το setting στο cosmote.gr

  6. #441
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eru777 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορω να βρω πια το setting στο cosmote.gr
    Δηλαδή, αν μπεις στο cosmote.gr > MY COSMOTE > Συνδεθείς, με το id της εγγραφής, που είναι συνδεδεμένη, η γραμμή που σε ενδιαφέρει > Κλικάρεις αριστερά της αρχικής σελίδας MYCOSMOTE, πάνω στον αριθμό > Μπεις στην διαχειριστική καρτέλα του σταθερού και κατέβεις, τέρμα κάτω στην εν λόγω σελίδα, δεν φαίνεται το πεδίο "Επιλογές ασφάλειας - Firewall" και ακριβώς από κάτω την "Αυξημένη προστασία από κακόβουλες επιθέσεις στο διαδίκτυο (Firewall)", με ένα στρόγγυλο button απέναντι (πράσινο/ενεργό, άσπρο-γκρι, όταν είναι απενεργοποιημένο), ώστε ανάλογα να αλλάξεις την επιλογή;;

    Υ.Γ. Δεν υπάρχει η δυνατότητα, -μέχρι στιγμής τουλάχιστον-, από το mycosmote app, μόνο από το web (Υπολογιστή). Το έχω τσεκάρει και από πλευράς μου.

  7. #442
    Εγγραφή
    12-06-2009
    Μηνύματα
    48
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ακριβως, αυτο βλεπω κατω κατω. Εκει που παλια ηταν η επιλογη για firewall.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  666.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  67,9 KB 
ID: 250141
    EDIT: Μετα απο επικοινωνια, μου ειπαν οτι απενεργοποιησαν αυτοι το firewall του ρουτερ, οπως τους ειχα ζητησει πριν καμια εβδομαδα.

    Λογικα γι αυτο και δεν φαινεται καν η επιλογη πια. Τραγικο router αυτο το speedport, να ζητας αδεια για να κλεισεις το firewall..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος eru777 : 18-08-23 στις 18:09.

  8. #443
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Πιθανότατα, υπάρχει κάποιο bug στο mycosmote web (από υπολογιστή), για τη σύνδεσή σου, καθώς και σε συγκεκριμένες δικές μου συνδέσεις σταθερής και μη συγγενών μου, δεν εμφανίζεται η καρτέλα "Βεβαίωση Κυριότητας" ή "Αιτήματα". Η επανεμφάνισή της, μπορεί να γίνει σε κάποιο γενικό, μελλοντικό update. Αν έχεις όρεξη, μπορείς να το αναφέρεις στο 13888, να κάνουν αίτημα στο τεχνικό τμήμα του site, να το δουν (μπορεί να σε καλέσουν, να σου ζητήσουν screenshot, σε κάποιο mail τους, ώστε να δουν που είναι το πρόβλημα, για να το λύσουν), ωστόσο, η επίλυση μπορεί να είναι χρονοβόρα και μπελάς (-Ιδίως, αν αρχίσουν να κλείνουν το αίτημα, να αναφέρουν, ότι επιλύθηκε, χωρίς αυτό να έχει συμβεί και να χρειάζεται να καλείς, ανά τακτά χρονικά διαστήματα, μετά να το ξανά ανοίγετε, χώρια τα επιπρόσθετα screenshot, που θα πρέπει να στέλνεις, ώστε να αποδεικνύεις, ότι το θέμα παραμένει).

    Εμπειρικά μιλώντας, στην προσπάθεια επίλυσης αυτών, ως συνδρομητής και εγώ, δεν είναι το μόνο πρόβλημα που υπάρχει στο mycosmote web (Παρατηρείται ακόμη γενική αδυναμία εμφάνισης των επιλογών ειδοποιήσεων κινητής), στην ενότητα Λογαριασμοί > Διαχείριση του λογαριασμού > Επιλέγοντας, οποιαδήποτε σύνδεση κινητής (Συμβολαίου/Καρτοσυμβολαίου) της εταιρίας, δεν εμφανίζεται κανένα τικ (✓), σε κανένα κουτάκι, ακόμη και αν προσπαθήσει κάποιος, να εφαρμόσει κάποια επιλογή προτίμησης, για την "Ειδοποίηση για τη προθεσμία πληρωμής του λογαριασμού (με sms)" & "Ειδοποίηση για τη προθεσμία πληρωμής του λογαριασμού (με email) - Την ημέρα λήξης ή Τρεις ημέρες πριν", κλικάροντας σε κάποιο από τα κουτάκια και πατώντας "Επιβεβαίωση", στο αναδυόμενο παράθυρο που εμφανίζεται, βγαίνει μήνυμα, ότι "το αίτημα υποβλήθηκε με επιτυχία" ή ότι "ενημερώθηκε η επιλογή", δίχως να αλλάξει κάτι στα κουτάκια, γυρνώντας πίσω να δει, αν έγιναν με επιτυχία οι αλλαγές, στη συγκεκριμένη ενότητα.

    Μέχρι πρότινος, υπήρχε γενικό θέμα και με την απεικόνιση του mail αποστολής e-logariasmou, που ενώ ο πελάτης μπορεί να είχε καταχωρημένη μια διεύθυνση ηλ. ταχυδρομείου, να λάμβανε κάθε μήνα και μέσω αλληλογραφίας τα pdf των λογαριασμών, αλλά αν ήθελε να δει ποιο είχε βάλει (Ειδικά μετά από καιρό) ή να το αλλάξει, θα έπρεπε να επικοινωνήσει με την εξυπηρέτηση. Θα μπορούσα να αναφέρω και άλλα, όσον αφορά το mycosmote (όπως την αδυναμία ενεργοποίησης ψηφιακών ευκολιών ή την ενεργοποίηση/απενεργοποίηση e-logariasmou -ιδίως σε συνδέσεις σταθερής-, μεμονωμένα, ειδικά συνδρομητές που είχαν από παλαιότερα το mycosmote και προέβαιναν στις ανωτέρω ενέργειες, όπου κολλούσαν παραγγελία/ες, με πρόθεμα -c- και μετά τους έβγαζε μήνυμα σφάλματος προσπαθώντας, κάτι από τα ανωτέρω, ότι εκκρεμεί κάποια παραγγελία (σε αρκετές περιπτώσεις, έως σήμερα).

    Γενικά, έχουν και αυτοί τα θεματάκια τους και το χειρότερο, είναι πως αντί να κάνουν ένα ολικό upgrade την web version του mycosmote, που έχει μείνει χρόνια το ίδιο, πάνε και αναβαθμίζουν συνεχώς το app -δε λέω, στοχευμένα συμβαίνει αυτό, αφού οι περισσότεροι, για ευκολία αυτό χρησιμοποιούν-, με αποτέλεσμα να "τρέχουν", συστήματα δυο ταχυτήτων, αφού κάποιες λειτουργικότητες, είναι διαθέσιμες μόνο στη web version (πχ. Λήψη κωδικών σύνδεσης "user@otenet.gr", Επιλογές ασφάλειας - Firewall, Διαχείριση mail/ειδοποιήσεων λογαριασμών, ανάλυση κλήσεων κα.) και άλλες μόνο στην app version (πχ. Επανεκκίνηση ρούτερ, αλλαγή κανάλι εκπομπής, όνομα δικτύου, password κλπ.).

    Υ.Γ. Στη περίπτωση σου πάντως να ξέρεις πως δεν φταίει, το γεγονός ότι είναι απενεργοποιημένη πλέον, η λειτουργικότητα της αυξημένης προστασίας firewall, αλλά είναι καθαρά συστημική αστοχία του mycosmote, στη συγκεκριμένη σύνδεση σου. Και στη δική μου σύνδεση που το έχω απενεργοποιημένο, μου το εμφανίζει κανονικά, στην εικόνα που επισυνάπτω παρακάτω. Όσο, για το router, δεν θα διαφωνήσω. Το πήρα και εγώ για δοκιμή και είναι ό,τι πιο περιορισμένο σε δυνατότητες υπάρχει.

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_7.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  90,0 KB 
ID: 250146
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 19-08-23 στις 01:49.

  9. #444
    Εγγραφή
    18-06-2017
    Περιοχή
    ΚΟΥΚΟΥΛΙ
    Μηνύματα
    3.296
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΣΚΑΓΙΟΠΟΥΛΕΙΟ
    Router
    Vodafone Power Station 6
    Βγάλτε το adblock...μάλλον αυτό κάνει την ζημιά. Βάλτε του εξαίρεση το cosmote.gr.

    Κοιτάξτε σε εμένα που είμαι με edge χωρις adbΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης (4).png 
Εμφανίσεις:  42 
Μέγεθος:  403,2 KB 
ID: 250153
    Θαυμάζετε αλλά δεν αγγίζετε

  10. #445
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.893
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Με ublock origin δεν έχω κάποιο θέμα, φαίνεται κανονικά.

  11. #446
    Εγγραφή
    25-08-2022
    Μηνύματα
    168
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    26991/2696
    ISP
    COSMOTE
    Router
    SpeedPort Smart
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από KostakisK Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βγάλτε το adblock...μάλλον αυτό κάνει την ζημιά. Βάλτε του εξαίρεση το cosmote.gr.
    Προσωπικά, δεν χρησιμοποιώ κανέναν adblocker, σε κανέναν από τους 3 browser (Chrome, Firefox, Edge), στο Dell Laptop μου, πόσο μάλλον στον Chrome που χρησιμοποιώ επί το πλείστον.

    Στις προσπάθειες επίλυσης και των δικών μου αναφορών παραπάνω με την εταιρία, μου έχουν προτείνει, επιπρόσθετα, τον καθαρισμό των cookies, αλλαγή browser, διαγραφή-εκ νέου δημιουργία cosmote id λογαριασμών, δικών μου και οικείων προσώπων μου, που αντιμετωπίζουν τέτοια ζητήματα (Από παλαιότερα ακόμα, που η διαδικασία διαγραφής id account, ήταν πιο χρονοβόρα, με αίτημα στην εξυπηρέτηση, που πολλές φορές έκανε μια εβδομάδα, να ολοκληρωθεί), αλλά τίποτε δεν έλυνε/λύνει τέτοιου είδους προβλήματα, εσωτερικά του mycosmote, -ιδίως στη web έκδοση-.

    Πιο παλιά ίσως, -ιδίως με αυτό που ανέφερα πιο πάνω, με τις κολλημένες παραγγελίες του mycosmote web στη σταθερή του site, με πρόθεμα -c-, αλλά τα τελευταία 4-5 χρόνια τουλάχιστον, η επίλυση τέτοιου είδους θεμάτων, με το mycosmote web ή και το app, έχει χειροτερέψει κατά πολύ και είναι αρκετά ψυχοφθόρα-χρονοβόρα..

    Ίσως, ένα upgrade και του mycosmote web, να είναι επιτακτική ανάγκη πλέον, μετά από τόσα χρόνια, όπως ορθώς συνεχίζουν να κάνουν με το app.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dtnan : 19-08-23 στις 21:56.

  12. #447
    Εγγραφή
    13-09-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    καλησπερα φίλε μου
    βρήκατε τελικά κάτι πως κάνουμε απομάκρυσμενη σύνδεση στο ρουτερ??
    το firewall οπως αναγράφετε πιο πανω είναι disable
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tosoun : 20-08-23 στις 17:46.

  13. #448
    Εγγραφή
    19-07-2006
    Μηνύματα
    69
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tosoun Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπερα φίλε μου
    βρήκατε τελικά κάτι πως κάνουμε απομάκρυσμενη σύνδεση στο ρουτερ??
    το firewall οπως αναγράφετε πιο πανω είναι disable
    Καλημερα, δυστυχως οχι ακομα.
    Port Forward κανουμε κανονικα, αλλα to router το ιδιο remote management δεν μπορεσαμε.

  14. #449
    Εγγραφή
    30-08-2012
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.443
    Downloads
    37
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓220 Mbps / ↑22 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    Wind - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
    Router
    hAP ac²
    SNR / Attn
    10(dB) / 4(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Έχετε παρατηρήσει διαφορές σε ταχύτητα & σταθερότητα ανάμεσα στα διαφορετικά Plus 2 (Sercomm & Arcadyan);

  15. #450
    Εγγραφή
    13-09-2014
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    κρίμα μάλλον ο οτε μας κόβει αυτη τη πολλή χρήσιμη επιλογη αν στο μελλον κάπου κάποιος το καταφέρει ανεβάστε το
    ευχαριστω

    - - - Updated - - -

    το arcadian είναι πολυυυυυ σταθερο

Σελ. 30 από 46 ΠρώτηΠρώτη ... 10202528293031323540 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας