Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Question
    Καλημέρα σας !
    Διαμένω σε περιοχή της Θεσσαλίας

    Εδώ και περίπου 3 χρόνια αναζητώ έναν τοπογράφο μηχανικό από Κέρκυρα για να μου βγάλει ένα νέο τοπογραφικό για ένα αγροτεμάχιο που βρίσκεται στην Βόρεια Κέρκυρα, σε περιοχή που ακόμη δεν έχει μπει στο κτηματολόγιο.
    Πριν 3 χρόνια πήρα έναν τηλ μου είχε πει μια λογική τιμή αν θυμάμαι καλά γύρω στα 300 και συμφωνήσαμε να το αναλάβει.
    Μετά από ένα αν θυμάμαι καλά 1 μήνα τον πήραμ2-3 φορές τηλ αλλά δεν απάντησε και το άφησα κι εγώ το θέμα.

    Ασχολήθηκα εκ νέου πέρσι την άνοιξη, επικοινώνησα με κάποιον εκτιμητή ακινήτου γνωστού γραφείου Real Estate και είπε ότι θα μου βρει κάποιον τοπογράφο. Περίμενα απάντηση αλλά κι αυτός όταν τον κάλεσα 1-2 φορές δεν απάντησε.

    Τον τελευταίο μήνα ασχολήθηκα ξανά για 3ή φορά και μίλησα τόσο με τοπογράφους της περιοχής μου όσο και με έναν από τους 3 τοπογράφους από Κέρκυρα που μου τους σύστησαν συνάδελφοι τους από την περιοχή μου. Έχω ήδη καλέσει 3 φορές τον τοπογράφο και μου είπε μετά τις 2 κλήσεις μου στο γραφείο του όπου άφησα τα στοιχεία του ότι θα πάει να δει το αγροτεμάχιο μέχρι το τέλος της προηγούμενης εβδομάδας και θα με καλέσει. Εν τω μεταξύ του έστειλα όλα τα απαραίτητα έγγραφα (παλιό τοπογραφικό και συμβόλαιο αγοραπωλησίας) για να το εντοπίσει και είναι και γνωστός του πατέρα που ως μεσίτης είχε πουλήσει στον πατέρα μου το οικόπεδο.

    Στην ερώτησή μου πόσο θα κοστίσει μου είπε γύρω στα 500€ ! Αναμένω έπειτα κι από το προχθεσινό τηλεφώνημα κι αφού πέρασε η εβδομάδα που μου υποσχέθηκε ότι θα πάει να το δει, να με πάρει τηλ.
    Τον τελευταίο καιρό είχε μια μικρή περιπέτεια υγείας και οι δουλειές του απ' ότι μου είπαν και οι συνεργάτες του και ο ίδιος πήγαν πίσω.

    Ένας γνωστός μου που είναι μηχανικός στην περιοχή μου και μου τον σύστησε μου, έχει προτείνει κι άλλους 2 τοπογράφους από Κέρκυρα.

    Στην θέση μου τι θα κάνατε ;
    Θα παίρνατε τοπογράφο από την περιοχή σας για να τον πάτε στην περιοχή του οικοπέδου να κάνετε την δουλειά σας που έχετε μια καλύτερη ας πούμε εικόνα της δουλειάς τους ή θα αναμένατε υπομονετικά τον ή τους τοπογράφους στην Κέρκυρα ;

    Εν τω μεταξύ έχω ακούσει ότι δεν κάνουν καλή δουλειά στα τοπογραφικά οι της Κέρκυρας (θέλω να πιστεύω ότι θα υπάρχουν και εξαιρέσεις) και χρεώνουν ακριβά τις υπηρεσίες.

    Παρόλο που έχουμε ελεύθερη αγορά και χρεώνει ο καθένας ότι θέλει μου είπαν ότι ανά περιοχή υπάρχει ένα μίνιμουμ το οποίο καθορίζεται από κάποιο έγγραφο. Γνωρίζει κάποιος που έχει γνώση του αντικειμένου αυτό το ζήτημα ;

    Ευχαριστώ πολύ όσους αφιερώσουν χρόνο να διαβάσουν το θέμα και επίσης όσους απαντήσουν.

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-2005
    Περιοχή
    Νέα Υόρκη
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    11.672
    Downloads
    6
    Uploads
    2
    Τύπος
    Cable
    Ταχύτητα
    300 Mbps down/10 Mbps up
    ISP
    Spectrum
    Δεν ξέρω για Κέρκυρα συγκεκριμένα, αλλά αυτό που γίνεται γενικά σε τέτοιες καταστάσεις είναι ότι χρεώνουν ακριβά όταν ο πελάτης δεν είναι εκεί. Πιο πολύ εκμετάλλευση παρά ουσία αν θες τη γνώμη μου, αλλά δεν το ξέρω σίγουρα. Δεν έχεις κανένα γνωστό να το κυνηγήσει; Προφανώς η άλλη λύση είναι να πας εσύ μία βόλτα, αλλά τα έξοδα του ταξιδιού θα είναι η οικονομική διαφορά που μπορεί να κερδίσεις, οπότε ίσως να μην αξίζει τον κόπο.

  3. #3
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Tigarid ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και την απόκρισή σου. Στο νησί αυτό έχω να πατήσω πολλά χρόνια και η επικοινωνία μου με τον γιο του μεσίτη από τον οποίο αγόρασε το οικόπεδο ο πατέρας μου, δεν είναι και τέτοια που να δείχνει από την πλευρά του πρόθεση να βοηθήσει. Κυρίως η μητέρα μου είχε πιο πολύ επικοινωνία με τον πατέρα του και τον γιο του. θα εξαντλήσω τα περιθώρια παίρνοντας και τους άλλους 2 επαγγελματίες της Κέρκυρας και μετά θα απευθυνθώ σε επαγγελματίες της περιοχής μου, για τους οποίους έχω πάρει ήδη συστάσεις από φίλο ντόπιο τοπογράφο. Βλέπω να καταφέρνω την τελευταία λύση ή να βρω κάποιον άλλον από τις κοντινές στο νησί περιοχές πχ Λευκάδα, Ηγουμενίτσα και Πρέβεζα που γνωρίζω κι εκεί κόσμο.

  4. #4
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Απο φίλο τοπογράφο (που λίγες φορές ταξιδεύει σε άλλες περιοχές) και τον εχω χρησιμοποιήσει για ένα δικό μου (και μετά απο αρκετά Km αμοιβαίας ψυχανάλυσης.. και συζήτησης γύρω απο το θέμα της υπηρεσίας)

    Σωστό τοπογραφικό δεν είναι αυτό που έχει 4 μετρήσεις και θα το ανεβάσεις στο κτηματολόγιο αλλά αυτό που θα γίνει μια φορά . Μπορεί να φανεί αστείο αλλά ειδικά για τις περιπτώσεις που επιτρέπεται η οικοδομή χρειάζεσαι κάποιον που να ξέρει την νομοθεσία στην περιοχή, αυτό σε περιορίζει αυτόματα στους local με εξαίρεση εαν εχει ξανακάνει δουλειές εκει οπότε γνωρίζει τα όρια/συντελεστές κλπ κλπ δηλαδή το έχει μελετήσει.

    Όταν είδα τις μετρήσεις στο σύνολό τους, και την αποτύπωση τότε κατάλαβα τι εννούσε σε σύγκριση με αυτό που είχα αρχικά. Προσοχή επίσης στο ακόλουθο, ο πολιτικός μηχανικός αν πας στο επόμενο βήμα θα ακολουθήσει οτι γράφει το τοπογραφικό γιατι την ευθύνη την έχει ο τοπογράφος.

    Τα 500 είναι με ΦΠΑ ? H 500*1,24 ?

  5. #5
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο φίλο τοπογράφο (που λίγες φορές ταξιδεύει σε άλλες περιοχές) και τον εχω χρησιμοποιήσει για ένα δικό μου (και μετά απο αρκετά Km αμοιβαίας ψυχανάλυσης.. και συζήτησης γύρω απο το θέμα της υπηρεσίας)

    Σωστό τοπογραφικό δεν είναι αυτό που έχει 4 μετρήσεις και θα το ανεβάσεις στο κτηματολόγιο αλλά αυτό που θα γίνει μια φορά . Μπορεί να φανεί αστείο αλλά ειδικά για τις περιπτώσεις που επιτρέπεται η οικοδομή χρειάζεσαι κάποιον που να ξέρει την νομοθεσία στην περιοχή, αυτό σε περιορίζει αυτόματα στους local με εξαίρεση εαν εχει ξανακάνει δουλειές εκει οπότε γνωρίζει τα όρια/συντελεστές κλπ κλπ δηλαδή το έχει μελετήσει.

    Όταν είδα τις μετρήσεις στο σύνολό τους, και την αποτύπωση τότε κατάλαβα τι εννούσε σε σύγκριση με αυτό που είχα αρχικά. Προσοχή επίσης στο ακόλουθο, ο πολιτικός μηχανικός αν πας στο επόμενο βήμα θα ακολουθήσει οτι γράφει το τοπογραφικό γιατι την ευθύνη την έχει ο τοπογράφος.

    Τα 500 είναι με ΦΠΑ ? H 500*1,24 ?
    Σημαντικές οι πληροφορίες σου τις οποίες θα λάβω υπόψη γιατί θέλω ένα σωστό τοπογραφικό. Μέχρι στιγμής ο ένας ντόπιος τοπογράφος δεν με έχει καλέσει. Θα προχωρήσω καλώντας τους άλλους 2 ντόπιους συστημένους κι ελπίζω να ανταποκριθεί κάποιος για να τελειώνω με αυτό το θέμα πριν ξεκινήσει το κτηματολόγιο και φυσικά να γίνει και σωστή δουλειά.

    Μιας και το ανέφερες για την νομοθεσία, πως εγώ μπορώ να αντιληφθώ ότι την γνωρίζουν ? Τι να τους ρωτήσω ;

    Τα 500 δεν ρώτησα αν είναι με ΦΠΑ. Θα το μάθω. Πάντως με την βοήθεια ενός γνωστού μου μηχανικού κάπου εκεί κυμαίνονται οι τιμές με βάση κάποια χαρακτηριστικά που έχει το οικόπεδο, τα οποία δεν τα θυμάμαι γιατί έχουν όρους παραξενους.

    Αυτό που μου έκανε εντύπωση όμως είναι ότι μια γνωστή μου στην Αθήνα το τοπογραφικό της το έκανε με πολύ παρακαλητό η πολεοδομία. Τώρα αν ήταν σωστό ή όχι δεν το ξέρω. Αυτή όμως δεν είχε οικόπεδο, αλλά κατοικία. Στην Κέρκυρα όταν είχα πάρει τηλ πριν χρόνια στην πολεοδομία της ένας υπάλληλος με παρέπεμψε σε τοπογράφους της περιοχής.

  6. #6
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vigor12 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Μιας και το ανέφερες για την νομοθεσία, πως εγώ μπορώ να αντιληφθώ ότι την γνωρίζουν ? Τι να τους ρωτήσω ;
    Εγώ κάνω τον χαζό... Αγροτεμάχιο , σκέφτομαι να χτίσω, ξέρεις τι ισχύει στην περιοχή ? Σε τι υπάγεται νομοθετικά ? Μπορείς να μου τα δώσεις στο τοπογραφικό ?
    Είναι χάος, πχ εάν είχε χτίσμα πριν από Χ χρόνια, εάν έχει δρόμο, εάν το ένα εαν το άλλο , εαν το εμβαδό, εαν το μηκος Χ, εαν το πλάτος Υ, εαν απο οικισμό Χ κλπ κλπ και πρέπει να εχω ξεχάσει και μερικά χαχαχα

    Οπότε θα του έβαζα σαν task να μου απαντήσει εαν είναι αρτιο/οικοδομισιμο ή κατα παρεκλιση ή οχι ... (πονοκέφαλος) ΠΡΙΝ ανέβει στο κτηματολόγιο

    Για το θέμα της πολεοδομίας (χωρίς να είμαι σίγουρος) μου φαίνεται περιεργο οτι το ανέλαβαν

  7. #7
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Ωραία !
    Αυτό θα κάνω γιατί ως άσχετος δεν ήξερα πως να το χειριστώ.
    Ευχαριστωωωωωωώ !

  8. #8
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Καλημέρα !
    Χθες το πρωί μίλησα μετά από μέρες και πάλι με τον τοπογράφο από Κέρκυρα. Μου είπε ότι πήγε είδε το οικόπεδο και θα συμβουλευτεί έναν κοινό γνωστό μας, τον γιο του μεσίτη (που ανέφερα παραπάνω) που πούλησε μέσω των γονιών μου σε μας το οικόπεδο, ο οποίος μένει στην περιοχή του οικοπέδου, για να μάθει για τα όρια. Εγώ του είπα ότι θα περιμένω τηλ του για να προγραμματίσω το ταξίδι μου στην Κέρκυρα και να συνεργαστώ μαζί του για το τοπογραφικό. Εν τω μεταξύ μετά την συνομιλία σκέφτηκα ότι τα όρια υπάρχουν στο τοπογραφικό και αναφέρονται στο συμβόλαιο και απόρησα γιατί μου ανέφερε για το όρια. Χθες το απόγευμα κάλεσα τον κοινό γνωστό μας και δεν τον σήκωσε. Παρατηρώ μια απροθυμία για συνεργασία την οποία λίγο πολύ περίμενα έχοντας ακούσει τις απόψεις κάποιων φίλων μου για τον κόσμο της περιοχής. Σίγουρα υπάρχουν εξαιρέσεις.

    Με αφορμή τα όρια διάβασα και πάλι το συμβόλαιο και διαπίστωσα ότι σε κάποιο σημείο αναφέρεται ότι : "Το ακίνητο βαρύνεται με δουλεία δρόμου πλάτους Χ μέτρων και Ψ εκατοστών, υπερ του γειτονικού ακινήτου". Αυτό μου είπε γνωστός μου πολιτικός μηχανικός ότι πρέπει να ρωτήσω δικηγόρο (κάλεσα χθες τον δικό μου και δεν απάντησε) και με βάση τις μετρήσεις που έκανε από το τοπογραφικό, αν έγιναν σωστά, το οικόπεδο είναι άνω των 4000 τμ , μαζί με τον δρόμο δουλείας ! Τα τμ που πρέπει να έχει το οικόπεδο για να είναι οικοδομήσιμο πρέπει να είναι 4000 τουλάχιστον κι αυτό που με ανησυχεί είναι αν μπορεί να συμπεριλαμβάνεται το κομμάτι του δρόμου δουλείας στην ανοικοδόμηση το οποίο είναι γύρω στα 200 τμ.

  9. #9
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Καλώς ήρθες αγαπητέ . Σκέψου τώρα το εξής οτι ο γείτονας μπορεί να το έχει ανεβάσει ήδη στο κτηματολόγιο, οπότε ο δικός σου τοπογράφος θα πρέπει να δεί πως θα χωρέσει 4Κ στα όρια. Εχουν δουλίτσα. Εξαρτάται και πότε ήταν το παλαιο συμβόλαιο/τοπογραφικό κάποτε τα έλεγαν στο περίπου στα συμβόλαια, τώρα πλεον δεν ισχύει

  10. #10
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς ήρθες αγαπητέ . Σκέψου τώρα το εξής οτι ο γείτονας μπορεί να το έχει ανεβάσει ήδη στο κτηματολόγιο, οπότε ο δικός σου τοπογράφος θα πρέπει να δεί πως θα χωρέσει 4Κ στα όρια. Εχουν δουλίτσα. Εξαρτάται και πότε ήταν το παλαιο συμβόλαιο/τοπογραφικό κάποτε τα έλεγαν στο περίπου στα συμβόλαια, τώρα πλεον δεν ισχύει
    Δεν έχει γίνει κτηματολόγιο στην περιοχή ακόμη, Βασίλη.
    Αυτό που έμαθα πριν λίγο ρωτώντας δικηγόρο στην υπηρεσία μου είναι ότι ο δρόμος αυτός χρησιμεύει στο να υπάρχει δυνατότητα διέλευσης για τους ιδιοκτήτες των οικοπέδων στο βόρειο και το ανατολικό τμήμα του οικοπέδου μου.
    Ελπίζω να μην έχει γίνει καταπάτηση σε μέρος του οικοπέδου μου και αν έχει γίνει να μην έχουν παρέλθει 20 χρόνια.
    Δουλίτσα έχουν αλλά πρέπει να αποκριθούν στο αίτημά μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vigor12 : 20-10-22 στις 14:18.

  11. #11
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Πρόταση (γιατί οι δικηγόροι είναι καμία φορά παραπάνω aggressive ) αφού δεν υπάρχει Κτηματολόγιο ακόμα και με πολύ προσοχή ο τοπογράφος θα πρέπει να σου υποδείξει τι λείπει για να είναι 4Κ , στην ανάγκη αυτός που είναι δίπλα εάν είναι πολύ παρά πάνω από 4Κ και με βάση την νομοθεσία για δρόμους κλπ που μόνο ο τοπογράφος ξέρει να τα βρείτε με κάποιο όμορφο τρόπο .

    Φίλος σε νησί : στα συμβόλαια 4200 m^2 , προανεβασμα η όπως λέγεται στο Κτηματολόγιο 3800 , κοιτάω το σχέδιο του από περιέργεια και του λέω άμα βρεις εσυ 200 m^2 από τον γείτονα / γειτονες γράψε μου. Μέτρηση από τοπογράφο … 3750 … φιλάκια

    Και πόσα ακόμα τέτοια θα βρεθούν . Υπομονή και προσεκτικά

  12. #12
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόταση (γιατί οι δικηγόροι είναι καμία φορά παραπάνω aggressive ) αφού δεν υπάρχει Κτηματολόγιο ακόμα και με πολύ προσοχή ο τοπογράφος θα πρέπει να σου υποδείξει τι λείπει για να είναι 4Κ , στην ανάγκη αυτός που είναι δίπλα εάν είναι πολύ παρά πάνω από 4Κ και με βάση την νομοθεσία για δρόμους κλπ που μόνο ο τοπογράφος ξέρει να τα βρείτε με κάποιο όμορφο τρόπο .

    Φίλος σε νησί : στα συμβόλαια 4200 m^2 , προανεβασμα η όπως λέγεται στο Κτηματολόγιο 3800 , κοιτάω το σχέδιο του από περιέργεια και του λέω άμα βρεις εσυ 200 m^2 από τον γείτονα / γειτονες γράψε μου. Μέτρηση από τοπογράφο … 3750 … φιλάκια

    Και πόσα ακόμα τέτοια θα βρεθούν . Υπομονή και προσεκτικά
    Στην περίπτωση του φίλου τι έγινε; Καταπάτηση ή λάθος μέτρηση από τοπογράφο ή ήταν λάθος το εμβαδόν στο προηγούμενο τοπογραφικό ;
    Εγώ χθες είχα μια σημαντική εξέλιξη με την επικοινωνία με έναν άλλο τοπογράφο κι αυτός συστημένος από ιδιοκτήτη που νοικιάζει απέναντι από μένα διαμέρισμα. Ο τοπογράφος αυτός, αν και με ύφος απότομο, ψιλοαγενέστατο τόνο μου είπε σημαντικά πράγματα : Καθάρισμα οικοπέδου πριν έρθει να μετρήσει και αυτός χρεώνει 100 το στρέμμα με ελάχιστο τα 300. Πρέπει όμως να βρεις κάποιον να στο καθαρίσει αν δεν είναι καθαρό από χόρτα κλπ ώστε να φαίνονται ξεκάθαρα τα όρια και τους γύρω ιδιοκτήτες να ενημερώσεις σε περίπτωση που σου έχουν φάει ένα έστω και μικρό κομμάτι γης. Μετά από αυτόν βρήκα τον γιο του ντόπιου χθες βράδυ με google search και facebook σελίδας. Άψογα συνεργάσιμος με ενημέρωσε για την κατάσταση του οικοπέδου που είναι σχεδόν καθαρό, για τα διπλανά οικόπεδα ότι κατά 99,9 % δεν υπάρχει πρόβλημα με καταπατήσεις και μου είπε ότι γνωρίζει τους 2 από τους 3 ιδιοκτήτες των γειτονικών οικοπέδων και θα αναζητήσει τον 3ο. Από μηχανής θεός, που με τα λόγια του, την άνεση στην επικοινωνία, την ντομπροσύνη και την ανθρωπιά που μου έδειξε, με κάνει να αισθάνομαι αισιόδοξος.

    Υπομονή την έχω και δεν πιέζω τους άλλους. Θέλω όμως να έχω στο μυαλό μου και τα θετικά και τα αρνητικά σενάρια για να είμαι προετοιμασμένος.

  13. #13
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Το λάθος ήταν στο αρχικό συμβόλαιο πριν απο Χ χρόνια που είχε ορια σύνορο με αυτόν, σύνορο με το δρόμο χ κλπ κλπ. (χωρίς τοπογραφικό)

    Σε αυτή την σελίδα το βλέπεις ?
    http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx

    Δηλαδή να το μετρήσεις μόνος σου ?

  14. #14
    Εγγραφή
    07-07-2012
    Περιοχή
    ΚΑΡΔΙΤΣΑ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    24
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από billy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το λάθος ήταν στο αρχικό συμβόλαιο πριν απο Χ χρόνια που είχε ορια σύνορο με αυτόν, σύνορο με το δρόμο χ κλπ κλπ. (χωρίς τοπογραφικό)

    Σε αυτή την σελίδα το βλέπεις ?
    http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx

    Δηλαδή να το μετρήσεις μόνος σου ?
    Κατάλαβα. Το ότι δεν είχε ούτε τοπογραφικό ήταν αρνητικό στοιχείο.
    Δεν έχω συντεταγμένες στο τοπογραφικό για να το μετρήσω. Το μέτρησε φίλος μου πολ. μηχανικός με βάση τις διαστάσεις του παλιού τοπογραφικού. Μπορώ με τις διαστάσεις να το μετρήσω στο σάιτ αυτό που μου έστειλες ; Εν τω μεταξύ η σελίδα δεν φορτώνει !

  15. #15
    Εγγραφή
    14-03-2004
    Μηνύματα
    317
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Περιεργο που δεν φορτώνει (απο Nova παίζει), μπορείς να φτιάξεις το περιγραμμα και σου επιστρέφει το εμδαδόν με σχετικά καλή ακρίβεια

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας