Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Εδώ και κανένα εξάμηνο είμαι συνδρομητής στην wind με το πακέτο VSDSL 100 στα 26 ευρώ και (επιτέλους) είμαι ικανοποιημένος από την συμπεριφορά και απόδοση της γραμμής.
    Αυτό που δεν μου άρεσε από τον πρώτο μήνα ήταν οι χρεώσεις εκτός παγίου και έχω της ενστάσεις μου.

    Ένσταση πρώτη,
    χρεώνουν όλα τα πενταψήφια νούμερα!
    Φυσικά δεν μιλάμε για τίποτα πονηρά νούμερα, μιλάμε για κλήσεις στο 18185 (πάροχος ρεύματος), στο 11120 (ΕΛΤΑ), 11122(αποχετεύσεις Δ. Ηρακλείου)κτλ

    Ένσταση δεύτερη,
    στρογγυλοποιούν τα λεπτά κλήσης, υποθέτω προς τα πάνω και έτσι πχ τα 13:33 που μπορώ να δω στην λίστα του ρούτερ τους γίνονται 19:00 με αξία 5,98 ευρώ.
    Έχω πληρώσει και 15+ ευρώ μια περίοδο που προσπαθούσα να ξεμπλέξω απο τον ΟΤΕ και αναγκαστικά καλούσα το πενταψήφιο τους.

    Ένσταση τρίτη,
    πάντα χρεώνουν μια ή δύο κλήσεις που δεν μπορώ να ταυτοποιήσω απο την λίστα του ρούτερ τους.

    Ένσταση τέταρτη,
    χρεώνουν εκτός παγίου ακόμα κι αν τους πάρεις τηλ στο δικό τους 13800 (0.26 ευρώ + ΦΠΑ ανα κλήση), συχνό φαινόμενο να χρειάζεται δυο κια τρεις κλήσεις για να βγάλεις άκρη.
    Δείτε στο λινκ https://www.wind.gr/gr/epikoinonia/

    Αντιλαμβάνεστε ότι αν τέτοιες χρεώσεις παίζουν απο 20% μέχρι 60% του πάγιου τότε το συμβόλαιο δεν το λές και κελεπούρι, όπως νόμιζα στην αρχή.

    Κοίταξα σε παλιούς λογαριασμούς ΟΤΕ και δεν είδα να έχω πότε χρεώσεις εκτός παγίου για κλήσεις τέτοιου είδους. Βέβαια εκεί ήταν βαρβάτοι λογαριασμοί με δίμηνα, μπούστερ και τηλόραση κτλ όμως κλήσεις εκτός παγίου, σε πενταψήφια τέτοιου είδους δεν αντιλήφθηκα.


    Εσείς τι λέτε για το θέμα; είναι γενικό ή μόνο η μαμά United έχει βρει την πατέντα;
    Αγαπάτε αλλήλους!

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίταξα σε παλιούς λογαριασμούς ΟΤΕ και δεν είδα να έχω πότε χρεώσεις εκτός παγίου για κλήσεις τέτοιου είδους. Βέβαια εκεί ήταν βαρβάτοι λογαριασμοί με δίμηνα, μπούστερ και τηλόραση κτλ όμως κλήσεις εκτός παγίου, σε πενταψήφια τέτοιου είδους δεν αντιλήφθηκα.
    Κακώς δεν το αντιλήφθηκες.
    ΟΛΟΙ οι πάροχοι χρεώνουν τα πενταψήφια σύμφωνα με τον τιμοκατάλογό τους.
    ΠΟΤΕ δεν περιλαμβάνονται στα δωρεάν λεπτά.
    ΜΟΝΟ ότι αρχίζει από 2 για σταθερά & 6 για κινητά
    μοναδική εξαίρεση τα πενταψήφια βλαβών των παρόχων
    Όπου μπορούμε αντί για ολιγοψήφιο (τετραψήφιο/πενταψήφιο) πάντα καλούμε το δεκαψήφιο αν υπάρχει/μπορούμε να το βρούμε

    Δες το σχετικό θέμα:
    Συνήγορος Καταναλωτή: Ενημέρωση για τις χρεώσεις προερχόμενες από κλήσεις προς ειδικούς αριθμούς

    Συνήγορος Καταναλωτή: Οι αριθμοί τηλεφωνικής εξυπηρέτησης για θέματα βλαβών σταθερής και κινητής τηλεφωνίας

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ένσταση τέταρτη,
    χρεώνουν εκτός παγίου ακόμα κι αν τους πάρεις τηλ στο δικό τους 13800 (0.26 ευρώ + ΦΠΑ ανα κλήση), συχνό φαινόμενο να χρειάζεται δυο κια τρεις κλήσεις για να βγάλεις άκρη.
    Πράγματι, απαράδεκτοι.
    Τα ίδια κάνει και η vodafone και η Nova (χρεώνουν την εξυπηρέτηση)

    Αυτός που σίγουρα δεν το κάνει είναι ο ΟΤΕ (δωρεάν εξυπηρέτηση από σταθερό ΟΤΕ).

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλάμε για κλήσεις στο 18185 (πάροχος ρεύματος)
    Δημοσιεύει το δεκαψήφιο, κακώς καλείς το πενταψήφιο και πληρώνεις
    https://www.k-en.gr/contact/

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    στο 11120 (ΕΛΤΑ)
    ΕΛΤΑ courier: Google: 2106073005

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    στρογγυλοποιούν τα λεπτά κλήσης, υποθέτω προς τα πάνω και έτσι πχ τα 13:33 που μπορώ να δω στην λίστα του ρούτερ τους γίνονται 19:00 με αξία 5,98 ευρώ.
    Έχω πληρώσει και 15+ ευρώ μια περίοδο που προσπαθούσα να ξεμπλέξω απο τον ΟΤΕ και αναγκαστικά καλούσα το πενταψήφιο τους.
    όλοι οι πάροχοι στρογγυλοποιούν, αν το πρόγραμμά σου αναφέρει ΒΗΜΑ ΧΡΕΩΣΗΣ 1 ΛΕΠΤΟ για το συγκεκριμένο προορισμό
    προφανώς αν ηταν 1 κλήση στα 13:33 η στρογγυλοποίηση θα ήταν 14:00, εδώ προφανώς έχεις αθροίσει πολλές συντομότερες κλήσεις οπότε δε βγαίνει νόημα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάντα χρεώνουν μια ή δύο κλήσεις που δεν μπορώ να ταυτοποιήσω απο την λίστα του ρούτερ τους.
    ζητάς να λαμβάνεις αναλυτικό λογαριασμό με τη χρέωση αναλυτικά ανά αριθμό που καλείς
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 19-10-22 στις 00:03.

  3. #3
    Εγγραφή
    08-07-2006
    Μηνύματα
    272
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Αρκετά κατατοπιστικό το ποστ σου αν και πιστεύω ότι κάποιος βγάζει χρήμα από την θολούρα της κατάστασης.

    Δεν ξέρω αν είναι ο πάροχος ή αυτός που έχει το πενταψήφιο, σίγουρα όμως φεύγουν λεφτά από την τσέπη μου (μας). Ειδικά δε όταν πάροχος και καλούμενος είναι το ίδιο και το αυτό, όπως στην περίπτωση μου η wind. Θα ζητήσω και αναλυτικό λογαριασμό για να δω τι στο καλό συμβαίνει, αν και πιστεύω ότι πάλι θα άπτεται επιπλέον χρέωσης.

    Το ότι στους λογαριασμούς τους διαφημίζουν - αναγράφουν το πενταψήφιο και όχι το δεκαψήφιο, είναι καθαρή πρακτική;
    οι πάροχοι τηλεφωνίας δεν αναγράφουν τίποτε άλλο εκτός από το πενταψήφιο (έχω μπροστά μου NOVA, OTE, WIND λογαριασμούς). Η δημοτική υπηρεσία έχει εναλλακτική μέσω του τηλ κέντρου του δήμου με το γνωστό κατεβατό του τηλεφωνητή, μόνο η ΚΕΝ έχει και τα δύο νούμερα δίπλα δίπλα και το οποίο δεν το είχα δεί πριν γραφτεί από εσάς.
    Αγαπάτε αλλήλους!

  4. #4
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.337
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ότι στους λογαριασμούς τους διαφημίζουν - αναγράφουν το πενταψήφιο και όχι το δεκαψήφιο, είναι καθαρή πρακτική;
    Ο Συνήγορος Κατανωλητή τους κράζει ακριβώς για αυτό!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mpokeras Εμφάνιση μηνυμάτων
    οι πάροχοι τηλεφωνίας δεν αναγράφουν τίποτε άλλο εκτός από το πενταψήφιο (έχω μπροστά μου NOVA, OTE, WIND λογαριασμούς).
    Διότι οι πάροχοι τηλεφωνίας θέλουν να καλείς το πενταψήφιο και να πληρώνεις (πλην ΟΤΕ από σταθερό που είναι δωρεάν, και εταιρικών)
    Υπάρχουν δεκαψήφιοι αλλά κάποιοι πάροχοι τους μπλοκάρουν επίτηδες αν προσπαθήσεις να τους καλέσεις από Ελλάδα, ή από το δικό τους δίκτυο, για να σε αναγκάσουν να πληρώσεις το πενταψήφιο. Πχ η wind έχει το 6935613800 αλλά αν πας να το καλέσεις από Ελλάδα το μπλοκάρει!

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας