Σελ. 33 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 132328313233343538 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 579
  1. #481
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tenshi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα και απο εμένα.
    Επειδή κοντεύουν να με τρελάνουν εκει στη Nova με το port forwarding.
    Χρειάζομαι το 10308 ανοιχτό για πρόσβαση σε server.Φτιάχνω το σχετικό rule στο Nokia (Αplication>port forwarding),το οποίο και δέν δουλεύει.Επόμενο βήμα ήταν να ζητήσω απο το support να ανοίξουν το 10308, όπως και έγινε.
    Ένα μήνα μετά,βλέπω πάλι το port 10308 κλειστό και το support αρνείται πεισματικά να κάνει κάνει το οτιδήποτε,υποστηρίζοντας πως είμαι εκτός cgnat, να επικοινωνήσω με δικό μου τεχνικό (?) και πως οδηγίες θα βρώ στο site της nova (???).
    Στο ερώτημα πως ήταν δυνατό να με εξυπηρετήσει υπάλληλος, για το ίδιο πράγμα, πρίν 1 μήνα και τώρα μου το αρνούνται...απλά έλαβα απάντηση πως δέν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Γνώμες;
    Μπορεί πριν ένα μήνα να ήσουν σε cgnat και να σε έβγαλαν. Αν μπεις στις ρυθμίσεις του router έχεις public ip ή cgnat ip;

  2. #482
    Εγγραφή
    02-11-2023
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί πριν ένα μήνα να ήσουν σε cgnat και να σε έβγαλαν. Αν μπεις στις ρυθμίσεις του router έχεις public ip ή cgnat ip;
    Public ip (79.XXX.XX.XXX).
    Ουσιαστικά αυτό ανέφεραν, πως στο τότε αίτημά μου, με έβγαλαν απο cgnat και η ip μου ήταν πλέον public.
    Αυτό που επίσης μου κάνει εντύπωση, είναι πως πλέον βλέπω γενικότερα κλειστά ports χωρίς να έχω πειράξει κάποια ρύθμιση στο router ή στο firewall.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Capture.JPG 
Εμφανίσεις:  26 
Μέγεθος:  195,7 KB 
ID: 254061
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Tenshi : 17-02-24 στις 06:13.

  3. #483
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    fyi, Μετά από ταλαιπωρία και εφού μίλησα με τον σωστό άνθρωπο στο 13700, μου έστειλαν ξεχωριστό ΟΝΤ + Zyxel 8623.

  4. #484
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Και αυτο επρεπε να ειχε γινει απο την αρχη. Εγω ηθελα να το βαλω σε bridge και δεν εμπαινε. Τελικα μου εστειλαν το νοκια ΟΝΤ και το zyxel 8623.
    Θα σου συνιστουσα τωρα που εχεις το νοκια ρουτερ παρε backup το config και χρησιμοποιησε το script να αποκρυπρογραφησεις ολους τους κωδικους
    Οταν συνδεσεις το Zyxel μην το βαλεις στο PON αλλα μπες με το Supervisor username (Θα το βρεις στο αντιστιχο thread) και δωσε priviledges στο admin username
    δηλαδη να βλεπει ολο το μενου.
    Οταν θα μηλας με την νοβα πες τους να σου δωσουν προσωπικους κωδικους για το ppp και να κανουν αναβαθμιση το firmware του zyxel στο b7 (εαν δεν ειναι)
    γιατι δεν θα παιζει η αναγνωριση κλησεων

  5. #485
    Εγγραφή
    01-02-2008
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    4096/256
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    Tomson
    Παιδιά κάποιος να στείλει και σε μένα το root user/pass για το Νokia G-2425G-A.
    Μολις μας συνδεσαν αλλα ειναι ολα γκριζα

  6. #486
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    418
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet

  7. #487
    Εγγραφή
    02-11-2023
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    fyi, Μετά από ταλαιπωρία και εφού μίλησα με τον σωστό άνθρωπο στο 13700, μου έστειλαν ξεχωριστό ΟΝΤ + Zyxel 8623.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και αυτο επρεπε να ειχε γινει απο την αρχη. Εγω ηθελα να το βαλω σε bridge και δεν εμπαινε. Τελικα μου εστειλαν το νοκια ΟΝΤ και το zyxel 8623.
    Θα σου συνιστουσα τωρα που εχεις το νοκια ρουτερ παρε backup το config και χρησιμοποιησε το script να αποκρυπρογραφησεις ολους τους κωδικους
    Οταν συνδεσεις το Zyxel μην το βαλεις στο PON αλλα μπες με το Supervisor username (Θα το βρεις στο αντιστιχο thread) και δωσε priviledges στο admin username
    δηλαδη να βλεπει ολο το μενου.
    Οταν θα μηλας με την νοβα πες τους να σου δωσουν προσωπικους κωδικους για το ppp και να κανουν αναβαθμιση το firmware του zyxel στο b7 (εαν δεν ειναι)
    γιατι δεν θα παιζει η αναγνωριση κλησεων
    Ευχαριστώ άπαντες για τις συμβουλές.
    Μάλλον έτσι θα κινηθώ.
    Ειλικρινά, δέν πιστεύω πως ζητάω κάτι παράλογο.

  8. #488
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    fyi, Μετά από ταλαιπωρία και εφού μίλησα με τον σωστό άνθρωπο στο 13700, μου έστειλαν ξεχωριστό ΟΝΤ + Zyxel 8623.
    ..τα οποία όταν τα έβαλα το Σάββατο, δεν έκαναν connect. Λαμπάκι Internet κόκκινο στο ZyXEL και το PON led στο NOKIA ONT, αναβοσβήνει. Από Σάββατο μεσημέρι που τους έδωσα τα serial numbers ακόμα να κάνουν κάτι. Πριν 10 λεπτά με πήραν να μου πουν να κάνω reset το router και power off/on το ΟΝΤ. Τα έκανα και το ίδιο αποτέλεσμα.

    Πόσο πιθανό να είναι το ONT βλαμμένο;

  9. #489
    Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση αν μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας.

    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η Gigabit σύνδεσή μου και μου έφεραν αυτό το ρούτερ.
    Προσπαθώ να συνδέσω συσκευές με CAT5e καλώδιο και μένουν σε ταχύτητα 100/100.
    Ο μόνος τρόπος να πιάσω παραπάνω είναι με το καλώδιο που είχε μέσα το κουτί, που δεν γράφει τι Cat είναι.
    Θεωρητικά θα έπρεπε να αρκεί το CAT5e αλλά δεν...
    Κάνω κάτι λάθος;

    Επίσης ξέρετε που μπορώ να δω σε αυτό το ρούτερ τις ταχύτητες που έρχονται στο ρούτερ και όχι το μαξ του κάθε port με βάση τις συσκευές που έχω πάνω;

  10. #490
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    266
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vag93GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση αν μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας.

    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η Gigabit σύνδεσή μου και μου έφεραν αυτό το ρούτερ.
    Προσπαθώ να συνδέσω συσκευές με CAT5e καλώδιο και μένουν σε ταχύτητα 100/100.
    Ο μόνος τρόπος να πιάσω παραπάνω είναι με το καλώδιο που είχε μέσα το κουτί, που δεν γράφει τι Cat είναι.
    Θεωρητικά θα έπρεπε να αρκεί το CAT5e αλλά δεν...
    Κάνω κάτι λάθος;

    Επίσης ξέρετε που μπορώ να δω σε αυτό το ρούτερ τις ταχύτητες που έρχονται στο ρούτερ και όχι το μαξ του κάθε port με βάση τις συσκευές που έχω πάνω;
    Στο router έρχεται πάντα το full 2.5gbps down/1.25gbps up, που πιάνει το gpon, και από όλο το traffic της ίνας, στο router σου φιλτράρεται το traffic που προορίζεται για εσένα.

  11. #491
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο router έρχεται πάντα το full 2.5gbps down/1.25gbps up, που πιάνει το gpon, και από όλο το traffic της ίνας, στο router σου φιλτράρεται το traffic που προορίζεται για εσένα.
    Καλησπέρα, ευχαριστώ για την απάντηση.

    Από χθες το έψαξα λίγο και κατάλαβα περισσότερα πράγματα...
    Το θέμα με τα καλώδια λύθηκε αγοράζοντας σήμερα καινούργια, μάλλον ήταν ελλαττωματικά αυτά που χρησιμοποιούσα ως τώρα και όχι Gigabit certified...

    Ανακάλυψα βέβαια (αν δεν κάνω πάλι κάποιο λάθος) ότι το συγκεκριμένο ρούτερ δεν υποστηρίζει πρωτόκολλο Wifi 6... ξενέρωσα λίγο, αλλά δεν πειράζει...

  12. #492
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.068
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Vag93GR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση αν μπορείτε να δώσετε τα φώτα σας.

    Σήμερα ενεργοποιήθηκε η Gigabit σύνδεσή μου και μου έφεραν αυτό το ρούτερ.
    Προσπαθώ να συνδέσω συσκευές με CAT5e καλώδιο και μένουν σε ταχύτητα 100/100.
    Ο μόνος τρόπος να πιάσω παραπάνω είναι με το καλώδιο που είχε μέσα το κουτί, που δεν γράφει τι Cat είναι.
    Θεωρητικά θα έπρεπε να αρκεί το CAT5e αλλά δεν...
    Κάνω κάτι λάθος;

    Επίσης ξέρετε που μπορώ να δω σε αυτό το ρούτερ τις ταχύτητες που έρχονται στο ρούτερ και όχι το μαξ του κάθε port με βάση τις συσκευές που έχω πάνω;
    Στα καλώδια που δοκιμάζεις να βλέπεις αν μπορείς βέβαια εφόσον είναι διάφανο το βύσμα, αν έχουν και τους 8 αγωγούς μέσα...
    Αν έχουν μόνο 4 η ταχύτητα σου θα είναι πάντα 100..
    Για 1000 θες και τους 8...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο router έρχεται πάντα το full 2.5gbps down/1.25gbps up, που πιάνει το gpon, και από όλο το traffic της ίνας, στο router σου φιλτράρεται το traffic που προορίζεται για εσένα.
    Είχα την εντύπωση ότι η ταχύτητα που επιλέγεται για κάθε συνδρομητή ρυθμίζεται στο olt... Τελικά γίνεται στο ρούτερ/ΟΝΤ;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  13. #493
    Εγγραφή
    07-10-2023
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia
    Καλημέρα, εχω ενα πρόβλημα με το wifi, δεν ανοίγουν οι περισσότερες ιστοσελίδες οταν ειμαι συνδεδεμένος με το wifi, οταν κουμπώνω ενσύρματα τότε ολα καλα. το ιδιο συμβαίνει και οταν συνδέομαι με το κινητο, δεν ανοίγουνε οι ιστοσελίδες και οι περισσότερες εφαρμογές του κινητού δεν αναγνωρίζουνε οτι ειμαι συνδεδεμένος στο ίντερνετ. Σκέφτομαι να κανω reset αλλα δεν ξερω τις συνέπειες. Μπορει καποιος να βοηθησει? Εντωμεταξυ facebook , gmail ανοιγουν κανονικα. O παροχος ειναι ΝΟVA και δεν εχω αλλαξει παραμετρους του ρουτερ παρα μονο το ονομα και το password wifi παλιοτερα.

  14. #494
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.584
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Καλημέρα. Είσαι σε λάθος νήμα

  15. #495
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    10.068
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Oav051 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα. Είσαι σε λάθος νήμα
    Γιατί είναι σε λάθος νήμα;
    Εγώ τον έστειλα εδώ γιατί έγραψε ότι έχει το Νοκια σαν ρούτερ/ΟΝΤ στο γενικό νήμα της Νόβα για το ftth..
    Από πού προκύπτει ότι είναι σε λάθος νήμα;

    - - - Updated - - -

    Να και το αρχικό ερώτημα..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post7545516

    - - - Updated - - -

    Μπορεί να μην το διατύπωσε σωστά ο άνθρωπος...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 33 από 39 ΠρώτηΠρώτη ... 132328313233343538 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας