Σελ. 32 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 122227303132333437 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 466-480 από 561
  1. #466
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δωστε και Priviledges στο admin account πριν το συνδεσετε στην οπτικη
    Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Εννοείς το ανοίγω μόνο του με τα default και ενεργοποιώ κάποιο setting?

  2. #467
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Το δικό μου ήρθε σήμερα με b9 firmware.

    Το έβαλα σε bridge mode και κάνω την κλήση από το deco (don't judge :P) αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα την τηλεφωνία γιατί τα έπαιξε το ασύρματο που έχω.
    Το b9 πρεπει να ειναι εντελως καινουργιο. Πριν 2 εβδομαδες μου εκανε firmware update η νοβα και μου εβαλε το b7. Ουτε και οι ιδιοι δεν πρεπει να το εχουν
    Ωραια.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να δώσεις λεπτομέρειες; Εννοείς το ανοίγω μόνο του με τα default και ενεργοποιώ κάποιο setting?
    Δεν θυμαμαι τωρα τους κωδικους αλλα μπορεις να τους βρεις απο το αλλο thread για το zyxel.
    Οταν μπεις με supervisor πας στο priviledges στην δεξια οθονη και επιλεγεις ολα τα μενου για τον admin
    Καλο θα ηταν να φτιαξεις και ενα δευτερο account i.e admin2 με ολα τα Priviledges.
    Εαν εχεις συνδεσει την οπτικη και παρει ριθμισεις τοτε δεν θα παιξει ο supervisor Κωδικος. Θα πρεπει να κανεις factory reset (με το κουμπι),
    να μην συνδεσεις την οπτικη, να δωσεις τα Priviledges και μετα να συνδεσεις την οπτικη
    Παρε και ενα backup στο τελος

  3. #468
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από p4t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Περίεργο...
    Εγώ τυχαία έκανα bridge το eth1, έπαιξε κατευθείαν και δεν το ξαναπείραξα.
    Το nokia δεν έμεινε καθόλου συνδεδεμένο στη nova με το pppoe το δικό του, οπότε ενδεχομένως να μην έχει κάνει update.

    Hardware Version 3FE48299BQAA
    Boot Version Bootbase1.1-Sep-28-2022--03:13:55
    Software Version 3FE49025IJJK06(1.2203.406)
    Chipset MTK7528
    Εχω ακριβως το ιδιο modem με εσενα και δεν παιζει... Ακριβως οπως και στους υπόλοιπους...

    Μιλησα με nova και ειπαν οτι καποια στιγμγ ΘΑ βγει firmware που να τα διορθωνει... Μεχρι τοτε οποιος θελει bridge θα παιζει χωρις τηλεφωνια...

    Αααααα... Και δεν εχουν αλλη μαρκα modem λεον.

  4. #469
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω ακριβως το ιδιο modem με εσενα και δεν παιζει... Ακριβως οπως και στους υπόλοιπους...

    Μιλησα με nova και ειπαν οτι καποια στιγμγ ΘΑ βγει firmware που να τα διορθωνει... Μεχρι τοτε οποιος θελει bridge θα παιζει χωρις τηλεφωνια...

    Αααααα... Και δεν εχουν αλλη μαρκα modem λεον.
    Παρέλαβα αντικατάσταση και μου έδωσαν πάλι to ΝΟΚΙΑ...Στο σύστημα βλέπουν ότι έχουν σημειώσει να μου στείλουν ξεχωριστό ΟΝΤ + ZyXel. Δεν καταλαβαινω τι γίνεται... Καταρέουν;

    Μάλλον καταγγελία και εξώδικα για να πάω Cosmote με βλέπω. Πως επικοινωνώ επίσημα μαζί τους για το θέμα; Μόνο από 13700;

  5. #470
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    ΟΚ να ρωτήσω παρακαλώ, γιατί τόσο ντόρος για το Modem, έχω το Huawei HG8145v5 OK δεν έχω admin κωδικούς για να αλλάξω τα DNS αλλά έχω δεύτερο ρούτερ που τα ελέγχω όλα απο εκείνο.

    Γιατί είναι τόσο απαραίτητο το Bridge mode?

    Το τηλέφωνό μου το λειτουργώ από το Huawei μια χαρά, το μόντεμ το ίδιο είναι πολύ σταθερό με την 500-ρα FTTH τόσες βδομάδες πάιζει χωρίς επανεκκίνηση δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα - τί να πω - βέβαια είμαστε 2 άτομα στο διαμέρισμα κι όχι περισσότερα, με κινητά και ΙοΤ συσκευέες πάνω στο δεύτερο ρούτερ....

    Όσο για τα DNS σε ο,τι συσκευή έχει λειτουργικό σύστημα βάζω εγώ τους DNS που θέλω να χσηριμοποιώ και τελειώνει εκεί...

  6. #471
    Εγγραφή
    31-12-2023
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα , έχει ανεβάσει κάποιο μέλος κάποιον οδηγό για το πώς ανοίγουν οι πόρτες ?
    Επίσης μπορεί κάποιος να βοηθήσει για τη αλλαγή DNS v6 γιατί δεν το βρίσκω ?
    Έχω μπει με admin αλλά βρίσκω και αλλάζω μόνο v4.
    Ευχαριστώ .

  7. #472
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tassakas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα , έχει ανεβάσει κάποιο μέλος κάποιον οδηγό για το πώς ανοίγουν οι πόρτες ?
    Επίσης μπορεί κάποιος να βοηθήσει για τη αλλαγή DNS v6 γιατί δεν το βρίσκω ?
    Έχω μπει με admin αλλά βρίσκω και αλλάζω μόνο v4.
    Ευχαριστώ .
    Για τους DNSv6 πας Network > LAN IPv6
    Για πορτες απλα πας στο Application > portforwarding

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι τόσο απαραίτητο το Bridge mode?
    Για να βάλει το δικο του router και να μην έχει του παρόχου. Υπαρχουν πολλοι λόγοι για τους οποιους καποιος μπορει να το θελει αυτο, δεν ειναι μονο η ταχυτητα

  8. #473
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρέλαβα αντικατάσταση και μου έδωσαν πάλι to ΝΟΚΙΑ...Στο σύστημα βλέπουν ότι έχουν σημειώσει να μου στείλουν ξεχωριστό ΟΝΤ + ZyXel. Δεν καταλαβαινω τι γίνεται... Καταρέουν;

    Μάλλον καταγγελία και εξώδικα για να πάω Cosmote με βλέπω. Πως επικοινωνώ επίσημα μαζί τους για το θέμα; Μόνο από 13700;
    Μολις παρελαβα και εγω, γιατι το NOKIA παρολο το reset δεν εκανε connect πλεον πουθενα... Ζητησα ont + zyxel και μαντεψε τι πηρα... και δεν ειναι οτι μου εστειλαν το NOKIA παλι...
    Σκεφτηκα να κανω προωθηση το σταθερο στο κινητο μου και ας χασω το VoIP στο σπιτι.... αλλα τωρα με το ιδιο configuration που επαιζε πριν τωρα πιαδε παιζει...
    δλδ το mikrotik κανει connect αλλα δεν εχω προσβαση στο internet και μετα απο λιγα λεπτα ξεκιναει τα disconnect...
    θα δω μηπως αλλαξαν κωδικους... αλλα μαλλον απιθανο αφου κανει connect στην αρχη κανονικα...
    Μαλλον θα ξεκινησω με μια επιστολη στην NOVA ζητωντας να χρησιμποιησω δικο μου εξοπλισμο και κοινοποιηση στην ΕΕΤΤ.. Αν δεν μου απαντησουν θα καταγγείλω τη συμβαση και θα μαζεψω σταθερα και κινητα πακετο για cosmote...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ να ρωτήσω παρακαλώ, γιατί τόσο ντόρος για το Modem, έχω το Huawei HG8145v5 OK δεν έχω admin κωδικούς για να αλλάξω τα DNS αλλά έχω δεύτερο ρούτερ που τα ελέγχω όλα απο εκείνο.

    Γιατί είναι τόσο απαραίτητο το Bridge mode?

    Το τηλέφωνό μου το λειτουργώ από το Huawei μια χαρά, το μόντεμ το ίδιο είναι πολύ σταθερό με την 500-ρα FTTH τόσες βδομάδες πάιζει χωρίς επανεκκίνηση δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα - τί να πω - βέβαια είμαστε 2 άτομα στο διαμέρισμα κι όχι περισσότερα, με κινητά και ΙοΤ συσκευέες πάνω στο δεύτερο ρούτερ....

    Όσο για τα DNS σε ο,τι συσκευή έχει λειτουργικό σύστημα βάζω εγώ τους DNS που θέλω να χσηριμοποιώ και τελειώνει εκεί...
    Γιατι;
    Για αρχη γιατι το router μου εχει firewall και μπορω να ρυθμισω τα rules που θελω εγω, οπως θελω εγω - πολυ κοντα στα iptables...
    Γιατι μπορώ να σηκώσω VPN Server και να συνδεομαι στο δικτυο του σπιτιου μου και να εχω προσβαση στις συσκευες μου σαν να βρισκομαι μεσα στο σπιτι μου
    Για με τον VPN Server μπορω να αισθανομαι ασφαλής σε οποιοδηποτε public wifi
    γιατι μπορώ να ρυθμισω ποιες συσκευες και ποιες ώρες θα έχουν internet και να τις κόβω οποτε θελω..
    γιατι μπορώ να "κοψω" τις διαφημισεις απο εκει
    γιατι οι δυνατοτητες και τα ορια εξαρτώνται μονο απο την φαντασια σου...

    Αν ομως κανεις δεν έχει αναγκη τιποτα απο αυτα, ενταξει ειναι το nokia μια χαρα...

  9. #474
    Εγγραφή
    29-11-2004
    Μηνύματα
    94
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ Net One Shared
    Ταχύτητα
    16384/1024
    ISP
    Net One
    DSLAM
    Net One - ΣΟΛΩΝΟΣ
    Router
    SpeedTouch wireless
    SNR / Attn
    12,5(dB) / 17(dB)
    ΟΚ δηλαδή εγώ που έχω συνδέσει όλες τις συσκευές μου στο δικό μου δεύτερο ρούτερ που είναι συνδεδεμένο με το Huawei, δε τα έχω όλα αυτά;

    Τί μειονέκτημα έχει αυτή η συνδεσμολογία;

    Ευχαριστώ!

  10. #475
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HaD3S Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ δηλαδή εγώ που έχω συνδέσει όλες τις συσκευές μου στο δικό μου δεύτερο ρούτερ που είναι συνδεδεμένο με το Huawei, δε τα έχω όλα αυτά;

    Τί μειονέκτημα έχει αυτή η συνδεσμολογία;

    Ευχαριστώ!
    Αυτο που εχεις κανει λεγεται double ΝΑΤ. Δεν μπορουν υπηρεσιες να ερχονται απο εξω προς τα μεσα. Το απο μεσα προς τα εξω ειναι οκ.
    Εγω παντα ειχα προβλημα με το voip και παρολο που εβαζα τον δευτερο ρουτερ σας DMZ παλι δεν δουλευε.
    Οταν θελεις να κανεις ενα Port forwarding θα πρεπει να το κανεις δυο φορες εαν δεν σου παιζει το DMZ. Ακομα
    ολα τα ρουτερ που δινουν οι provider δεν παιζουν καλα. Εγω οταν ειχα το νοκια σαν πρωτο και το φριτζ δευτερο το DMZ δεν επαιζε
    αλλα κυριως το voip με τα RTP ports που ανοιγονται αυτοματα απο το sip.
    Δεν παιζω παιχνιδια αλλα και αυτα δεν πολυπαιζουν καλα με double nat.

  11. #476
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ξερει κανεισ πως βγαζει αυτοματη φορμα συμπληρωσης του κωδικου και του pass σε αυτο το ρουτερ?εννοω οτι δεν κανει save ωστε μετα που θα ξαναμπουμε στο ρουτερ να τα βγαζει αυτοματα και θα πρεπει να τα βαζουμε χειροκινητα καθε φορα

  12. #477
    Εγγραφή
    13-01-2006
    Περιοχή
    Κορυδαλλός
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500000/50000
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ
    Router
    NOKIA G-2425G-A
    SNR / Attn
    8,4(dB) / 16,0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Μπορεί να μου στείλει και εμένα κάποιος τα credentials για NOKIA g-2425G-A?
    Σας ευχαριστώ.
    Scream For Me!!!

  13. #478
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από BruceGr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να μου στείλει και εμένα κάποιος τα credentials για NOKIA g-2425G-A?
    Σας ευχαριστώ.
    https://github.com/k-marios/Gr_ISP_R...ovawind-merger

  14. #479
    Εγγραφή
    11-03-2022
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Έχει θεματάκια με το wifi το συγκεκριμένο η είναι ιδέα μου?

  15. #480
    Εγγραφή
    02-11-2023
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα και απο εμένα.
    Επειδή κοντεύουν να με τρελάνουν εκει στη Nova με το port forwarding.
    Χρειάζομαι το 10308 ανοιχτό για πρόσβαση σε server.Φτιάχνω το σχετικό rule στο Nokia (Αplication>port forwarding),το οποίο και δέν δουλεύει.Επόμενο βήμα ήταν να ζητήσω απο το support να ανοίξουν το 10308, όπως και έγινε.
    Ένα μήνα μετά,βλέπω πάλι το port 10308 κλειστό και το support αρνείται πεισματικά να κάνει κάνει το οτιδήποτε,υποστηρίζοντας πως είμαι εκτός cgnat, να επικοινωνήσω με δικό μου τεχνικό (?) και πως οδηγίες θα βρώ στο site της nova (???).
    Στο ερώτημα πως ήταν δυνατό να με εξυπηρετήσει υπάλληλος, για το ίδιο πράγμα, πρίν 1 μήνα και τώρα μου το αρνούνται...απλά έλαβα απάντηση πως δέν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
    Γνώμες;

Σελ. 32 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 122227303132333437 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας