Σελ. 30 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 102025282930313235 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 436-450 από 561
  1. #436
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδη εαν το zyxel κανει το ppp και ενεργοποιησω το ppp-passthrough
    και βαλω το fritz να παρει ip απο το wan το zyxel θα του δωσει το Public IP που πηρε μεσω το ppp?
    Εαν γινεται αυτο τοτε ειναι καλο και ειναι αλλος ενας τροπος να παρακαμψεις το zyxel
    Εγω απλα το εβαλα σε bridge
    Με το NR7101 έτσι γίνεται, αλλά αυτό είναι 5G router οπότε δεν μπορώ να είμαι 100% βέβαιος ότι θα παίξει με τον ίδιο τρόπο στο router που δίνει η Nova.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξεχασα να αναφερω οτι εαν βαλεις το zyxel σε bridge mode απενεργοποιουνται οι περισσοτερες επιλογες
    εκτος το vlad id field.
    Στην αρχη εβγαλα το 835 ωστε να το βαλω στο fritz. Δεν επεξε το ppp. Μετα το ξαναεβαλα
    στο zyxel και το ppp στο fritz επεξε. Φυσικα απενεργοποιησα το vlαn στο fritz αφου το εβαζε το zyxel.
    Φενεται οτι το zyxel ετσι οπως εχει σεταριστει κανει routing στο wan interface μονο το vlan 835
    Ευχαριστώ πολύ θα το έχω υπόψιν

  2. #437
    Εγγραφή
    15-01-2005
    Περιοχή
    Athens - Melisia
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλησπέρα θα μπορούσα να έχω και εγώ τα credentials ?

  3. #438
    Εγγραφή
    26-12-2011
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλημέρα, να ρωτησω, υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξω τον κωδικό του Nova admin ?

    Πχ δεν θα λειτουργεί απομακρυσμένη υποστήριξη η κάτι άλλο;

    Εσείς το έχετε αλλάξει;

    Ευχαριστώ

  4. #439
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    203
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gstrat Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, να ρωτησω, υπάρχει πρόβλημα αν αλλάξω τον κωδικό του Nova admin ?

    Πχ δεν θα λειτουργεί απομακρυσμένη υποστήριξη η κάτι άλλο;

    Εσείς το έχετε αλλάξει;

    Ευχαριστώ
    Λογικά και να το αλλάξεις στο επόμενο TR069 θα στο κάνει reconfigure σε αυτό της Nova

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kestri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα θα μπορούσα να έχω και εγώ τα credentials ?
    Βρίσκονται σε ένα GitHub gist του οποίου το link είναι σε κάποια προηγούμενη σελίδα

  5. #440
    Εγγραφή
    11-05-2014
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    6
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλησπέρα σας,
    Έχω 200αρα FTTH nova και σήμερα ξαφνικά αντί για 200 παίρνω max 10 στα speedtest. Μου το δηλωσαν ως βλάβη για αντικατάσταση συσκευής.
    Γνωρίζει κάποιος αν υπάρχουν τα στατιστικά της γραμμής μέσα στο Router; (Actual rate, max rate, snr κ.λπ)

  6. #441
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ουτε στο router φενεται αλλα ουτε και στο PON εαν εχεις
    Ολες οι οπτικες κλειδωνουν στο 1.25Gbits αλλα ο router του Provider σου σε περιοριζει στο bw που εχεις

  7. #442
    Εγγραφή
    14-11-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλημέρα,
    Κι εμένα χθες έκανε τα ίδια και έφτανε το πολύ 6,5 στα speedtest. Μου είπαν για αντικατάσταση και όντως το έχουν δρομολογήσει. Σήμερα, βέβαια, σαν να επανήλθε σε κανονική ταχύτητα, αλλά χθες δεν μπορούσε να φορτώσει ούτε σελίδα. Μήπως ξέρει κανείς αν δίνουν το ίδιο router NOKIA ONT ή έχουν αλλάξει προμηθευτή;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ch05626 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα,
    Κι εμένα χθες έκανε τα ίδια και έφτανε το πολύ 6,5 στα speedtest. Μου είπαν για αντικατάσταση και όντως το έχουν δρομολογήσει. Σήμερα, βέβαια, σαν να επανήλθε σε κανονική ταχύτητα, αλλά χθες δεν μπορούσε να φορτώσει ούτε σελίδα. Μήπως ξέρει κανείς αν δίνουν το ίδιο router NOKIA ONT ή έχουν αλλάξει προμηθευτή;
    Συνεχίζεται, τελικά, το πρόβλημα και τώρα δεν έχουμε ούτε τηλέφωνο. Για να δούμε πόσο χρόνο θα χρειαστεί για να επιλυθεί το θέμα...

  8. #443
    Εγγραφή
    03-09-2018
    Μηνύματα
    25
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπερα σας και μενα σε καινουρια συνδεση το συγκεκριμενο ρουτερ μου δωσανε...θα μπορουσε καποιος να στειλει root pass kai user παρακαλω?

  9. #444
    Εγγραφή
    02-02-2024
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα.

    Νέος κάτοχος του εν λόγω ρούτορα και παθών. Αν υπάρχουν κωδικοί χρήστη άλλο από το userAdmin που ξεγκριζάρουν τις ρυθμίσεις, θα παρακαλούσα κάποιον να μου τους στείλει (φαντάζομει με dm).

    Ευχαριστώ πολύ.

  10. #445
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από deliopoulos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nokia G-2425G-A Bridge Mode

    Χρειάζεται πλήρη πρόσβαση στις ρυθμίσεις του Nokia με τον χρήστη που έχει δοθεί σε προηγούμενα post.

    Πριν κάνουμε οποιαδήποτε αλλαγή θα πρέπει να πάρουμε backup τις ρυθμίσεις.
    Στο menu επιλέγουμε Maintenance->Backup and Restore και στο Export Config File το κουμπί Export.

    Το αρχείο είναι κωδικοποιημένο, θα πρέπει να το αποκωδικοποιήσουμε. Ευτυχώς έχει βρεθεί τρόπος!
    Θα πρέπει να έχουμε εγκατεστημένη Pyhton στον υπολογιστή.
    Κατεβάζουμε το nokia.py και το βάζουμε στον ίδιο φάκελο με το αρχείο (config.cfg) που κατεβάσαμε πριν από το Nokia.
    Ανοίγουμε command prompt στο φάκελο που έχουμε τα δύο αρχεία και τρέχουμε την εντολή: python nokia.py -u config.cfg
    Δημιουργείται ένα αρχείο που έχει όνομα config-xxxxxxxx-xxxxxx.xml το οποίο μπορούμε να ανοίξουμε με το notepad.

    Ανάκτηση στοιχείων για κλήση PPPoE
    Πηγαίνουμε ξανά στις ρυθμίσεις του Nokia και από το menu επιλέγουμε Network>WAN εκεί στο WAN Connection List: 1_TR069_INTERNET_R_VID_835 και αντιγράφουμε το Username.
    Επιστρέφουμε στον φάκελο που έχουμε τα αρχεία και ανοίγουμε το αρχείο config-xxxxxxxx-xxxxxx.xml με το notepad.
    Κάνουμε αναζήτηση το Username που αντιγράψαμε και μας επιστρέφει: <Username dv="" ml="64" rw="RW" t="string" v="χχχχχ@χχχχχ.gr"></Username>, η επόμενη γραμμή περιέχει τον κωδικό: <Password dv="" ml="64" rw="RW" t="string" v="κωδικός" ckn="key3"></Password>
    Έχοντας τα δύο αυτά στοιχεία είμαστε έτοιμοι για τα επόμενα βήματα.

    Bridge Mode σε μια από τις πόρτες ethernet του Nokia
    Πηγαίνουμε ξανά στις ρυθμίσεις του Nokia και από το menu επιλέγουμε Network>LAN και στο Port Mode σε μια πόρτα αλλάζουμε την ρύθμιση από Route Mode σε Bridge Mode και επιλέγουμε Save.
    Αλλάζουμε μια πόρτα για να μπορούμε από τις άλλες πόρτες να έχουμε πρόσβαση στο Nokia.

    Καλό είναι να απενεργοποιήσουμε το WiFi ώστε να μην εκπέμπει.
    Πηγαίνουμε ξανά στις ρυθμίσεις του Nokia και από το menu επιλέγουμε Network>Wireless (2.4GHz), ξεκλικάρουμε το Enable και επιλέγουμε Save.
    Την ίδια διαδικασία κάνουμε και για το Network>Wireless (5GHz)

    Απενεργοποίηση του 1_TR069_INTERNET_R_VID_835
    Πηγαίνουμε ξανά στις ρυθμίσεις του Nokia και από το menu επιλέγουμε Network>WAN εκεί στο WAN Connection List: 1_TR069_INTERNET_R_VID_835 ξεκλικάρουμε το Enable/Disable και επιλέγουμε Save.
    Δεν πειράζουμε 2_VOIP_R_VID_837 γιατί θα χάσουμε την τηλεφωνία.

    Ολοκληρώσαμε τα βήματα στο Nokia

    - - - Updated - - -

    Χρήση του Mikrotik για κλήση PPPoE

    Έχοντας ανακτήσει τα στοιχεία για κλήση PPPoE συνδέουμε την θύρα 1 του Mikrotik στην θύρα που αλλάξαμε στο Nokia.
    Winbox
    Επιλέγουμε Interfaces και στο Interface List->Interface επιλέγουμε + και VLAN στην καρτέλα που ανοίγει συμπληρώνουμε:
    General
    Name: VLAN835 (ή ότι άλλο θέλουμε)
    VLAN ID: 835
    Interface: ether1
    και αποθηκεύουμε.

    Επιλέγουμε PPP και στο PPP->Interface επιλέγουμε + και PPPoE Client στη καρτέλα που ανοίγει συμπληρώνουμε:
    General
    Name: INTERNET_R_VID_835 (ή ότι άλλο θέλουμε)
    Interfaces: VLAN835 (ή ότι δώσαμε πριν)
    Dial Out
    User: χχχχχ@χχχχχ.gr (Το Username που ανακτήσαμε)
    Password:κωδικός (Ο κωδικός που ανακτήσαμε)
    και αποθηκεύουμε.
    Μόλις αποκτήσαμε πρόσβαση στο internet μέσω Mikrotik.

    Ζητάω συγνωμη που αργησα τοσο πολυ να απαντησω. Δυστυχώς υποχρεωσεις δεν μου επετρεψαν να ασχοληθω τοσο καιρο. Σημερα το βραδυ λοιπον, ακολουθώντας τις οδηγίες σου εχω επιτέλους το δικτυο μου σε λειτουργια!!!

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ...

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

    ΥΓ
    δεν εχω voip οπως και καποιοια απο τα αλλα παιδια στο group. μιλησα με την nova, απο οτι καταλαβα, έχω παλιοτερο firmware, έχει βγει πιο καινουργιο... Το έδωσαν μέσα και αυριο θα λάβω απαντηση μου ειπαν...

    Ακολουθησα τις οδηγιες σου και στο LAN1 παιζει κανονικα το Mikrotik, αλλα μου ριχνει το voip
    αν αλλαξω bridge σε αλλο lan παιζει το voip αλλα οχι το Mikrotik...
    Δοκιμασα ολα τα LAN χωρις επιτυχια... δοκιμασα να βαλω δυο lan μαζι σε bridge mode μπας και ... χωρις επιτυχία... και χωρις λογικη :-)

    Ευχαριστω πολυ για ολα

  11. #446
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από blackman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ζητάω συγνωμη που αργησα τοσο πολυ να απαντησω. Δυστυχώς υποχρεωσεις δεν μου επετρεψαν να ασχοληθω τοσο καιρο. Σημερα το βραδυ λοιπον, ακολουθώντας τις οδηγίες σου εχω επιτέλους το δικτυο μου σε λειτουργια!!!

    ΔΕΝ ΕΧΩ ΛΟΓΙΑ...

    ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!

    ΥΓ
    δεν εχω voip οπως και καποιοια απο τα αλλα παιδια στο group. μιλησα με την nova, απο οτι καταλαβα, έχω παλιοτερο firmware, έχει βγει πιο καινουργιο... Το έδωσαν μέσα και αυριο θα λάβω απαντηση μου ειπαν...

    Ακολουθησα τις οδηγιες σου και στο LAN1 παιζει κανονικα το Mikrotik, αλλα μου ριχνει το voip
    αν αλλαξω bridge σε αλλο lan παιζει το voip αλλα οχι το Mikrotik...
    Δοκιμασα ολα τα LAN χωρις επιτυχια... δοκιμασα να βαλω δυο lan μαζι σε bridge mode μπας και ... χωρις επιτυχία... και χωρις λογικη :-)

    Ευχαριστω πολυ για ολα
    Δεν θα παιξει ποτε to nokia σε bridge mode. Θα παιζει στο lan1 αλλα δεν θα παιζει το voip. εαν βαλεις τα αλλα Lan θα παιζει το voip αλλα δεν θα παιζει το bridge
    Εκανα αυτη την διαδικασια με την nova τους το ειπα και τελικα εχει προβλημα το firmware. Σε καποια παιζει σε καποια αλλα δεν παιζει.
    Τελικα η νοβα μου εστειλε ενα nokia PON και ενα zyxel 8823 που μπαινει σε bridge
    Χρησιμο ειναι με την παραπανω διαδικασια να παρεις τους κωδικους και τα settings για το voip.
    Οσον αφορα το ppp η νοβα θα σου δωσει δικο σου προσωπικο με κωδικο και δεν θα χρησιμοποιηεις το γενικο

  12. #447
    Εγγραφή
    18-05-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    92423/10997
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΑΝΟΙΞΗ
    Router
    ΖΤΕ Η268Ν
    SNR / Attn
    9,2(dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους.

    Και εγώ με 200αρα και με το ρημάδι το ΝΟΚΙΑ.

    Αν έχω καταλάβει καλά τα βήματα που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να ζητήσει να του στείλουν ξεχωριστό ZYXEL και ΟΝΤ. Μετά είτε βάζεις το ZYXEL σε bridge και βάζεις δικό σου router ή μένεις με το ZYXEL?

    Αν ισχύουν τα παραπάνω τι χρειάζεται να κάνω? Απλά τους το ζητάω; μαζί με τα credentials για VOIP?

    Ευχαριστώ.

    Τα στοιχεία:
    Device Name
    G-2425G-A
    Vendor
    Nokia
    Serial Number
    ALCLχχχχχχχχ
    Hardware Version
    3FE48299BQAA
    Boot Version
    Bootbase1.1-Sep-28-2022--03:13:55
    Software Version
    3FE49025IJJK06(1.2203.406)
    Chipset
    MTK7528

  13. #448
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.426
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Αγοράζεις αυτό,

    https://www.adslgr.com/forum/threads...29#post7499529

    Κάνεις spoofing και μετά βάζεις από πίσω ότι θες

  14. #449
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από earthdog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους.

    Και εγώ με 200αρα και με το ρημάδι το ΝΟΚΙΑ.

    Αν έχω καταλάβει καλά τα βήματα που μπορεί να κάνει κάποιος είναι να ζητήσει να του στείλουν ξεχωριστό ZYXEL και ΟΝΤ. Μετά είτε βάζεις το ZYXEL σε bridge και βάζεις δικό σου router ή μένεις με το ZYXEL?

    Αν ισχύουν τα παραπάνω τι χρειάζεται να κάνω? Απλά τους το ζητάω; μαζί με τα credentials για VOIP?

    Ευχαριστώ.

    Τα στοιχεία:
    Device Name
    G-2425G-A
    Vendor
    Nokia
    Serial Number
    ALCLχχχχχχχχ
    Hardware Version
    3FE48299BQAA
    Boot Version
    Bootbase1.1-Sep-28-2022--03:13:55
    Software Version
    3FE49025IJJK06(1.2203.406)
    Chipset
    MTK7528
    Υπαρχουν πολλα ειδη νοκια με διαφορετικο hrdware and software version. Εαν εισαι απο αυτους που δεν παζει το voip μαζι με το bridge
    τοτε το λες της νοβα και τους λες να σου στειλουν PON και ενα zyxel. Θα σου βγαλουν και προσωπικους κωδικους ppp
    Εγω αυτο εκανα. Τους το ειπα 2 φορες και το δηλωσαν βλαβη
    Τωρα το zyxel δεν ειναι ασχημο ρουτερ. Ειναι καλο. Εαν θες μενεις με το zyxel η το βαζεις se bridge και βαζεις και το δικο σου
    Μπορεις να παρεις και ενα Leon Οπως ειπε ο φιλος παραπανω αλλα θελει λιγο περισσοτερη δουλεια να το κλωνοποιησεις
    Θα παρω ενα ωστε να κλωνοποιησω το nokia pon που εχω σε περιπτωση που χαλασει

    Οταν θα παρεις το zyxel και εχει το b4 firmware μαλλον δεν θα παιζει η αναγνωριση κλησεων. Σε εμενα δεν επαιζε
    Τοτε οταν θα μιλας με την νοβα για την ενεργοποιηση τους το λες (το ξερουν ηδη) και κανουν μια επι τοπου αναβαθμηση
    του zyxel σε b7 και τοτε παιζουν ολα

  15. #450
    Εγγραφή
    09-05-2020
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Ειχα μια συζήτηση με τον τεχνικο του support της Nova πριν λιγο και αισθανομαι ασχημα γιατι μιλησα εντονα...
    Προσπαθουσε να με πείσει οτι απο τη στιγμή που το Nokia παιζει απο μονο του και δεν δουλευει το voip οταν το γυρναω σε bridge mode, ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ απο την δικη τους πλευρα, και να μην κανω Bridge...
    Του εξηγησα οτι τρέχω σε δικο μου lan ip range , firewall, vpn server, file server και ενα καρο services και οτι σαφώς δεν με εξυπηρετει το Nokia. Συνεχισε να επιμένει. Του ειπα οτι βαση νομου εχω δικαίωμα να χρησιμοποιησω τον δικο μου εξοπλισμο, και μου ειπε οτι το Nokia δουλευει και αν θελω τηλεφωνια να βγαλω το bridge. Του ζητησα καινουργιο εξοπλισμο. Ξανα τα ιδια. Του εξήγησα οτι η λειτουργία bridge ειναι λειτουργια της συσκευης που μου έδωσε και δεν δουλευει σωστα απο τη στιγμη που στο lan1 δουλευει μονο internet αλλα οχι voip και στα υπολοιπα δουλευει voip αλλα οχι το internet. Ξανα η ιδια απαντηση "Βγαλτε το απο bridge και θα ειστε μια χαρα αλλιως θα ειστε χωρις voip!" στο τέλος του ειπα οτι πληρωνω για voip και internet, και αυτη τη στιγμή ο εξοπλισμός τους δυσλειτουργει, ειμαι χωρις voip, τη στιγμή που με το προηγουμενο modem δουλευαν ολα...

    Νομιζω οτι τον άκουσα να κοπανάει το γραφειο του με μανια και μετα με πολυ ευγενικο τροπο μου ειπε οτι θα μου στειλει νεο εξοπλισμο "οτι υπαρχει στην αποθηκη"

    Εκ των υστερων αισθάνομαι ασχημα που σηκωσα τον τονο της φωνής μου αλλα ειλικρινά ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ;;;;; Ειναι πράγματικά τεχνικοι ή απλα τηλεφωνητες;;; και δεν το λέω για να υποτιμησω τα παιδια... αλλα μου δινεις ενα modem που δεν μου επιτρεπει να αλλαξω ουτε το dhcp και επιπλεον δεν δουλευει το bridge... δεν μπορεις να το κανεις να δουλεψει και ουσιαστικά η απαντηση ειναι "στα defaults settings παιζει! Ειναι οκ!"

    εχω άδικο;

Σελ. 30 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 102025282930313235 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας