Σελ. 36 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 526-540 από 561
  1. #526
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cadfael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω ιδέα από GPON και bridge mode. Αν κάποιος θα μπορούσε να μου εξηγήσει θα το εκτιμούσα. Αλλιώς να ζητήσω αντικατάσταση εξοπλισμού; Στη δε NOVA βαράνε αϊτό ακόμα και λόγω των ημερών. Μου είπαν ότι δεν είναι θέμα ρυθμίσεων του router πρέπει να φωνάξω εγώ δικό μου ηλεκτρολόγο και να μου τοποθετήσει διπλή πρίζα για να γίνει επιστροφή του σήματος. Ο τεχνικός που έκανε την εγκατάσταση συνέδεσε το router με την τηλεφωνική πρίζα που ήταν δίπλα και μου είπε ότι θα έχουν τηλέφωνο όλες οι υπολοιπες πρίζες του σπιτιού. Όμως κάτι τέτοιο δεν έγινε... Εκείνη την ώρα δεν είχε τηλεφωνικό σήμα και έδωσε βλάβη και σηκώθηκε και έφυγε. Τρομερή εξυπηρέτηση.
    Εαν δεν ξερεις τι ειναι το bridge μαλλον θα ειναι δυσκολο ολο το επιχειρημα.
    Δηλαδη εαν καρφωσεις το τηλεφωνο στο router απο πισω (Phone1) παιζει? Εαν παιζει τοτε δεν εχει προβλημα η νοβα/ρουτερ
    και κοιτας τις αλλες μπριζες
    Εαν δεν παιζει λες την Nova οτι δεν παιζει και ειναι δικο τους το προβλημα

  2. #527
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από prince72 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εαν δεν ξερεις τι ειναι το bridge μαλλον θα ειναι δυσκολο ολο το επιχειρημα.
    Δηλαδη εαν καρφωσεις το τηλεφωνο στο router απο πισω (Phone1) παιζει? Εαν παιζει τοτε δεν εχει προβλημα η νοβα/ρουτερ
    και κοιτας τις αλλες μπριζες
    Εαν δεν παιζει λες την Nova οτι δεν παιζει και ειναι δικο τους το προβλημα
    Καλημέρα, παίζει κανονικά το τηλέφωνό αν το συνδέσω στο router. Δεν παίζουν οι άλλες πρίζες του σπιτιού (και ο συναγερμός) αν καρφώσω το καλώδιο του τηλεφώνου από το router στην τηλεφωνική πρίζα που είναι δίπλα και κάνω επιστροφή. Ο τεχνικός που μου έκανε την εγκατάσταση είπε ότι θα έπαιζαν. Η Nova μου είπε ότι δεν είναι θεμα ρυθμίσεων του router και να φωνάξω ηλεκτρολόγο για την εσωτερική μου καλωδίωση. Θα φέρω κάποιον απλά θα έπρεπε να σου παραδίδουν μια εγκατάσταση λειτουργική όπως ήταν πριν αυτό είναι το παράπονό μου.

  3. #528
    Εγγραφή
    07-07-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    902
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    112640/11255 D/U
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    pfsense & TG789vac rooted
    SNR / Attn
    15.4(dB) / 11(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cadfael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, παίζει κανονικά το τηλέφωνό αν το συνδέσω στο router. Δεν παίζουν οι άλλες πρίζες του σπιτιού (και ο συναγερμός) αν καρφώσω το καλώδιο του τηλεφώνου από το router στην τηλεφωνική πρίζα που είναι δίπλα και κάνω επιστροφή. Ο τεχνικός που μου έκανε την εγκατάσταση είπε ότι θα έπαιζαν. Η Nova μου είπε ότι δεν είναι θεμα ρυθμίσεων του router και να φωνάξω ηλεκτρολόγο για την εσωτερική μου καλωδίωση. Θα φέρω κάποιον απλά θα έπρεπε να σου παραδίδουν μια εγκατάσταση λειτουργική όπως ήταν πριν αυτό είναι το παράπονό μου.
    οχι . δεν ειναι δουλεια του παροχου να σου φτιαξει τα ηλεκτρολογικά και τους συναγερμούς (Jesus , συναγερμοί το 2024 πανω απο το τηλέφωνο... βαλε GSM )

    Τη δουλεια του ο παροχος τη εκανε , σου εφερε μεσα τη ινα , στη τερματησε και σου ενεργοποησε τη γραμμη . Τωρα , αφου στη FXS του router βγαζει τηλεφωνο , ειναι δικη σου δουλεια να κανεις οτι αλλο χρειαστει

  4. #529
    Εγγραφή
    20-10-2004
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    416
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cadfael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα, παίζει κανονικά το τηλέφωνό αν το συνδέσω στο router. Δεν παίζουν οι άλλες πρίζες του σπιτιού (και ο συναγερμός) αν καρφώσω το καλώδιο του τηλεφώνου από το router στην τηλεφωνική πρίζα που είναι δίπλα και κάνω επιστροφή. Ο τεχνικός που μου έκανε την εγκατάσταση είπε ότι θα έπαιζαν. Η Nova μου είπε ότι δεν είναι θεμα ρυθμίσεων του router και να φωνάξω ηλεκτρολόγο για την εσωτερική μου καλωδίωση. Θα φέρω κάποιον απλά θα έπρεπε να σου παραδίδουν μια εγκατάσταση λειτουργική όπως ήταν πριν αυτό είναι το παράπονό μου.
    Εγω τις εχω καταργηση ολες τις μπριζες τηλεφωνου στο σπιτι. Γιατι δεν βαζεις την Dect βαση εκει που ειναι ο router στο phone 1. Το πολυ πολυ παρε ακομα ενα ακουστικο

  5. #530
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Μπηκα και εγω στην παρεα των Nokia-G-2425G-A κατοχων μιας και μου το δωσανε απο την Nova οταν αναβαθμισα πριν λιγες μερες σε FTTH 200. Ολα καλα , δεν εχω παραπονο μιας και δεν εχω καποιο δυσκολο setup ή απαιτησεις. Το μονο θεμα που δημιουργηθηκε ειναι με μια IP Camera που εχω και την συνδεω ασυρματα στο εκαστοτε router μου. Στην ουσια ασυρματα στο 5GHz συνδεονται ολα τα κινητα/πισι (ολα καλα με αυτα) και στο 2.4GHz ειναι συνδεδεμενος ενας δικτυακος εκτυπωτης και η ip camera. Με τον εκτυπωτη δεν ειδα καποιο προβλημα , μαλιστα εκτυπωσα πριν λιγο. Η καμερα ομως δυσλειτουργει. Δεν στελνει το stream της. Το στελνει και δεν το στελνει βασικα. Δηλαδη αν ανοιξω το vlc που εχω ρυθμισει ολες τις παραμετρους για να βλεπω το stream της καμερας , ισως δειξει κατι στην αρχη και μετα απο 4-5 δευτερολεπτα νεκρα. Ειναι ξεκαθαρα θεμα του wifi του ρουτερ γιατι οταν συνεδεσα την καμερα με καλωδιο σε καποια ethernet θυρα , επαιξε κανονικα το stream της. Στο προηγουμενο ρουτερ (ΖΤΕ Η288Α) , δεν ειχα κανενα απολυτως θεμα με την καμερα συνδεδεμενη ασυρματα.

    Δεν μπορω να κανω και πολλα. Απενεργοποιησα το ipv6 καλου κακου και εβαλα καρφωτο channel στο 2.4GHz για να μην συμπιπτει με καποιο αλλο γειτονικο. Δεν βελτιωθηκε η κατασταση. Υπαρχει καποιο θεμα με τα ασυρματα δικτυα αυτου του ρουτερ ? Να bridge-αρω και να εχω και δευτερη συσκευη δεν ψηνομαι.

  6. #531
    Εγγραφή
    29-05-2006
    Περιοχή
    lamia
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΜΙΑ
    Router
    us robotis
    μπορώ να έχω τους κωδικούς Nokia G-2425G-A, Ευχαριστώ.
    άκυρο το βρήκα...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος grmaster : 20-03-24 στις 21:12.

  7. #532
    Εγγραφή
    06-07-2013
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο μενού του ρούτερ αυτού μπορώ να δω την ταχύτητα κατεβάσματος κι ανεβάσματος. Κι επίσης αν θα μπορούσε κάποιος καλός φίλος να μου δώσει κωδικούς να το ξεκλειδώσω κι εγώ. Σας ευχαριστώ πολύ, να είστε όλοι καλά

  8. #533
    Εγγραφή
    21-08-2011
    Μηνύματα
    287
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epizoitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο μενού του ρούτερ αυτού μπορώ να δω την ταχύτητα κατεβάσματος κι ανεβάσματος.
    Δεν νομιζω οτι υπαρχει καποιο μενου με αυτη την πληροφορια. Εχει ενα μενου που δειχνει καποιες τεχνικες πληροφοριες για το "οπτικο σημα" και τιποτα αλλο. Κάνεις ενα speedtest (speedtest.net ή fast.com) και βλεπεις που τελικιαζει η ταχυτητα σου. Απο κει και περα , πρεπει να αναφερθει οτι αυτα τα speedtests χρησιμοποιουν multi-threaded connections στα τεστς που κανουν για να φουλαρουν το bandwidth , αλλα σε πραγματικες συνθηκες τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικα. Οι browsers χρησιμοποιουν single-threaded downloads , οποτε ενδεχομενως η ταχυτητα που θα δει καποιος θα ειναι πολυ χαμηλοτερη απο την μεγιστη της γραμμης του. Για ολους τους browsers υπαρχουν ρυθμισεις/flags , που ενεργοποιουν το multi-threaded downloading (ή parallel downloads οπως το λενε) , που βοηθαει να φουλαρει η ταχυτητα της γραμμης οταν κατεβαινει κατι απο τον browsers μας.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mphxths : 21-03-24 στις 21:02.

  9. #534
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epizoitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο μενού του ρούτερ αυτού μπορώ να δω την ταχύτητα κατεβάσματος κι ανεβάσματος.
    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο FTTH.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από epizoitis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κι επίσης αν θα μπορούσε κάποιος καλός φίλος να μου δώσει κωδικούς να το ξεκλειδώσω κι εγώ.
    https://github.com/k-marios/Gr_ISP_R...ovawind-merger

  10. #535
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.387
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από x_undefined Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα στο FTTH.



    https://github.com/k-marios/Gr_ISP_R...ovawind-merger
    Ξέρει κανείς πως γίνονται pin κάποια πράγματα? (Χρήσιμα)

  11. #536
    Εγγραφή
    06-07-2013
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Σας ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκρισή σας και τς απαντήσεις σας, να είστε πάντα καλά

  12. #537
    Τελικά όλα καλά. Με κάποιες ρυθμίσεις που έγιναν και το τηλέφωνο παίζει κανονικά από όλες τις πρίζες και ο συναγερμός δίνει σήματα στο κέντρο (έπρεπε να αυξηθεί το bandwindth της γραμμής). Η ταχύτητα είναι κλειδωμένη στα 200/20 και μου κάνει εντύπωση αυτή η συμφωνία που έχει γίνει μεταξύ των παρόχων να μην επιτρέπεται η πλήρης αξιοποίηση της υποδομής αν την έχει φτιάξει διαφορετικός πάροχος από αυτόν που έχεις... Πάντως για τις δικές μου απαιτήσεις είμαι προς το παρόν ευχαριστημένος.

  13. #538
    Εγγραφή
    09-09-2011
    Περιοχή
    skg
    Μηνύματα
    2.932
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    360/360 Mbps
    ISP
    HCN
    Router
    MikroTik hAP ac²
    Δεν υπάρχει καμία τέτοια συμφωνία. Μόνο η Nova δεν θέλει να δίνει πάνω από 200 σε υποδομές άλλων.

  14. #539
    Εγγραφή
    14-01-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500 mbs/50 mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Γεια σας, εχω ftth 500 με το nokia. Ξερει καποιος αν μπορω μεσα απο ρυθμισεις του router μπορω να αυξησω τον αριθμο των χτυπων του τηλεφωνου πριν πεσει η κληση ή πρεπει να μιλησω με τεχνικο;

  15. #540
    Εγγραφή
    15-01-2006
    Περιοχή
    Πολίχνη Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    963
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    DSLAM
    Wind - ΒΑΡΝΑΣ
    Router
    Draytek 2862n-ZYXEL 8623
    Ήρθα και εγώ στο club. 500άρα από την προηγούμενη βδομάδα και προσπαθώ να το βάλω σε bridge.
    Αν κάνω bridge την LAN1 τότε έχω internet στο draytek μου αλλά δεν έχω τηλεφωνία στο ΝΟΚΙΑ.
    Σε οποιαδήποτε άλλη LAN έχω τηλέφωνο αλλά το draytek δεν μπορεί να κάνει κλήση PPPoE, δεν βλέπει καν την θύρα του ΝΟΚΙΑ σβήνουν τα λαμπάκια της wan του σαν να μην είναι συνδεδεμένη.
    Επίσης το άλλο που παρατήρησα είναι ότι όταν συνδέσω pc απευθείας στο ΝΟΚΙΑ η γραμμή τερματίζει στα 500, αν πάω μέσω draytek είτε με διπλό ΝΑΤ είτε με κλήση PPPoE δεν πάει πάνω απο 350 περίπου. Αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν μπορεί παραπάνω το draytek 2862 που έχω

    Εννοείτε ότι έδωσα βλάβη στη NOVA και μου στείλαν ένα ακόμη ΝΟΚΙΑ το οποίο δεν μπήκα καν στην διαδικασία να το βάλω πάνω στην οπτική. Εχει ίδιο hardware - software με το πρώτο:

    Hardware Version 3FE48299BQAA
    Boot Version Bootbase1.1-Sep-28-2022--03:13:55
    Software Version 3FE49025IJJK06(1.2203.406)
    Chipset MTK7528

Σελ. 36 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 1626313435363738 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας