Σελ. 34 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 496-510 από 561
  1. #496
    Εγγραφή
    10-06-2004
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.389
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    Pfsense+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί είναι σε λάθος νήμα;
    Εγώ τον έστειλα εδώ γιατί έγραψε ότι έχει το Νοκια σαν ρούτερ/ΟΝΤ στο γενικό νήμα της Νόβα για το ftth..
    Από πού προκύπτει ότι είναι σε λάθος νήμα;

    - - - Updated - - -

    Να και το αρχικό ερώτημα..
    https://www.adslgr.com/forum/threads...16#post7545516

    - - - Updated - - -

    Μπορεί να μην το διατύπωσε σωστά ο άνθρωπος...
    Εμ δεν φταίω που το routing query του είναι λάθος.

  2. #497
    Εγγραφή
    23-05-2018
    Μηνύματα
    238
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Vodafone 4G
    Router
    Oxygen HPV15400
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είχα την εντύπωση ότι η ταχύτητα που επιλέγεται για κάθε συνδρομητή ρυθμίζεται στο olt... Τελικά γίνεται στο ρούτερ/ΟΝΤ;
    Η ταχύτητα ρυθμίζεται στον pppoe server του παρόχου. Στο ont φτάνει όλο το traffic της ίνας από όλους τους συνδρομητές με τους οποίους μοιράζεσαι την ίνα και φιλτράρεται το traffic που προορίζεται για εσένα.

  3. #498
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.974
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xGreekGamerx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ταχύτητα ρυθμίζεται στον pppoe server του παρόχου. Στο ont φτάνει όλο το traffic της ίνας από όλους τους συνδρομητές με τους οποίους μοιράζεσαι την ίνα και φιλτράρεται το traffic που προορίζεται για εσένα.
    Αυτό ότι το ρούτερ βλέπει όλα τα πακέτα και επιλέγει πιθανότατα βάσει mac η του μοναδικού κωδικού που κάνει register στο olt (δεν θυμάμαι πως το λέει αυτό) αυτά που προορίζονται για εκείνο, το ξέρω...

    Αυτό που δεν γνώριζα είναι το που μπαίνει ο κόφτης στη ταχύτητα, σύμφωνα με το πακέτο του καθενός... Άρα η ρύθμιση αυτή γίνεται στον pppoe server που λες... Στον κωδικό με τον οποίο βγαίνουμε στο ίντερνετ δηλαδή.... Σωστά; Έχει σχέση ο radius;
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  4. #499
    Καλησπέρα, την Πέμπτη θα έρθουν οι τεχνικοί να μου φέρουν την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι. Έχω ήδη παραλάβει το εν θέματι ρούτερ. Σήμερα στο ρούτερ που έχω, έχω κουμπώσει ένα σύστημα mesh της tp link ως access point για να έχω wifi σε όλο το σπίτι. Θα έχω πρόβλημα με το ΝΟΚΙΑ; Η σύνδεση είναι ΝΟΒΑ.

  5. #500
    Εγγραφή
    23-11-2010
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cadfael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, την Πέμπτη θα έρθουν οι τεχνικοί να μου φέρουν την οπτική ίνα μέσα στο σπίτι. Έχω ήδη παραλάβει το εν θέματι ρούτερ. Σήμερα στο ρούτερ που έχω, έχω κουμπώσει ένα σύστημα mesh της tp link ως access point για να έχω wifi σε όλο το σπίτι. Θα έχω πρόβλημα με το ΝΟΚΙΑ; Η σύνδεση είναι ΝΟΒΑ.
    Αν το έχεις σε Access Point mode τότε απλά το ξεκουμπώνεις από το παλιό router, το βάζεις στο NOKIA και παίζει αμέσως. Απλά απενεργοποίησε το WiFi του NOKIA μετά.

  6. #501
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από WhatTheIanni Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το έχεις σε Access Point mode τότε απλά το ξεκουμπώνεις από το παλιό router, το βάζεις στο NOKIA και παίζει αμέσως. Απλά απενεργοποίησε το WiFi του NOKIA μετά.
    Για να απενεργοποιήσω όμως το wifi πρέπει να μπω με τους κωδικούς σαν admin; Είναι κλειδωμένο κανονικά και αυτό το μενού;

  7. #502
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cadfael Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για να απενεργοποιήσω όμως το wifi πρέπει να μπω με τους κωδικούς σαν admin; Είναι κλειδωμένο κανονικά και αυτό το μενού;
    Απ'ότι είδα είναι ξεκλείδωτο.

  8. #503
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Νέο αγαπημένο Bug, κλήση με 3CX 50% πιθανότητα να κρασάρει το ρούτερ (περα απο τα κρασαρίσματα που έχω ανα 2 μέρες). Νομίζω όπου νάνε θα το αλλάξω και εγώ...

  9. #504
    Εγγραφή
    05-02-2024
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Καλησπέρα σας

    Σχεδόν ένα μήνα συνδρομητής του Fiber200 και πριν μια εβδομαδα ξαφνικα δεν μπορει να "συγχρονίσει" το ip4v Gateway με 2 laptops ( windows 10 και windows 11 ). Ακόμα και με καρφωτές IP, δεν δέχεται με τίποτα να με οδηγήσει σε σελίδες που υποστηρίζουν μόνο ip4. Αν αφήσω μάλιστα αυτόματα να γίνει η ip4 δρομολόγηση, μου βγάζει κάτι κουλές IP ( πχ, 368.123.1.ΧΧΧ ).


    Το μόνο που έχω αλλάξει απο το router, πέρα απο τα wifi και τις ονομασίες είναι να βάλω ως default DNS τα της GOOGLE.

    Απο την τεχνική υποστήριξη επιμένουν πως δεν είναι δικό τους θέμα, ούτε του router, αλλα δεν γίνεται τα ίδια laptops σε άλλο χώρο, με αλλο δίκτυο να δουλεύουν μια χαρά και στο σπίτι μου να κολλάει το ip4 gateway.

    Κάτι μυρίζομαι να παίζει με τα DNS της Google και τη NOVA, γιατι στην ip6 έχω αφήσει τα dns της nova.

    ( εννοειται πως έχω κάνει resetip, απεγκατάσταση κι εγκατάσταση των καρτών δικτύου, κλπ ).

    Καμία ιδέα; Να δηλώσω βλάβη το router ή να ξεχάσω τα google dns και να γυρίσω στης NOVA;...

  10. #505
    Εγγραφή
    05-02-2012
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω προς το παρον για παρόμοια χρήση, το βλεπω να παιζει πολυ καλα και σταθερα.

    Πιο συγκεκριμένα:
    1) WIFI στα 5Ghz παιζει σταθερα σε 55τ.μ σπιτι (το router ειναι στην μια ακρη του σπιτιου)
    2) Πορτες έχω καταφέρει να ανοίξω κανονικα. (και την 443 που ειχαμε δοκιμασει με ενα παιδι απο εδω)
    3) Αλλαγη σε DNS και DNSv6 (μετα το ξεκλείδωμα με root credentials)
    4) Απενεργοποιηση του TR-069 σχεδον απ την αρχη ωστε να μην λαβω καποια αναβαθμιση στο FW και με κλειδωσει εξω.

    bridge και ολα τα σχετικά δεν εχω δοκιμάσει, θα επανέλθω όταν έχω κάποιο router/ opnsense μηχανημα που θελω να στησω καποια στιγμη

    Καλησπέρα. Μία ερώτηση... Περιμένω να με συνδέσουν και εμένα (200) και μου έχουν στείλει το ΝΟΚΙΑ. Έχω πάρει backup το config τώρα που δεν έχει μπει στο δίκτυο.
    Το TR-069 το απενεργοποιούμε για να κόψουμε τυχόν αναβάθμιση από την Nova;;
    Αν ναι πως γίνετε;; Είναι αρκετό το ξετικάρισμα από την καρτέλα WAN;;

  11. #506
    Εγγραφή
    11-01-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    410
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΣΣΟΣ
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sofo988 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το TR-069 το απενεργοποιούμε για να κόψουμε τυχόν αναβάθμιση από την Nova;;
    - Network ->WAN -> Untick TR-069
    - Security -> Access Control - > TR-069 -> Deny

    Καλό είναι να τα απενεργοποιησεις αφου συνδεθει για πρώτη φορα στο δικτυο της nova και πάρει τους κωδικους τηλεφωνου (αν σε ενδιαφέρουν).

  12. #507
    Εγγραφή
    14-01-2020
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    33
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500 mbs/50 mbps
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Γεια σας, πως κανω backup/restore σ' αυτο το router

  13. #508
    Εγγραφή
    05-02-2012
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΠΑΓΚΡΑΤΙ
    Router
    thomson TG585 v7
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chrishalk Εμφάνιση μηνυμάτων
    - Network ->WAN -> Untick TR-069
    - Security -> Access Control - > TR-069 -> Deny

    Καλό είναι να τα απενεργοποιησεις αφου συνδεθει για πρώτη φορα στο δικτυο της nova και πάρει τους κωδικους τηλεφωνου (αν σε ενδιαφέρουν).

    Σ'ευχαριστώ!!!!

  14. #509
    Εγγραφή
    11-03-2024
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    17
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Υπαρχει τροπος να παρω τα VoIP credentials απο το router της Nokia ωστε να σεταρω συσκευη τηλεφωνου IP; Ωστε να ερχονται οι κλησεις εκει που θα το εχω βαλει; Ή να ερχονται στο κινητο μεσω εφαρμογης αλλα να μπορω να κανω και κλησεις απο ΙΡ τηλεφωνο ή κινητο μεσω VoIP;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Rallystas13 : 16-03-24 στις 21:50.

  15. #510
    Εγγραφή
    29-11-2016
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    353
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Nova
    Router
    Nokia G-2425G-A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Rallystas13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπαρχει τροπος να παρω τα VoIP credentials απο το router της Nokia ωστε να σεταρω συσκευη τηλεφωνου IP; Ωστε να ερχονται οι κλησεις εκει που θα το εχω βαλει; Ή να ερχονται στο κινητο μεσω εφαρμογης αλλα να μπορω να κανω και κλησεις απο ΙΡ τηλεφωνο ή κινητο μεσω VoIP;
    Μπες με admin κωδικούς και κατέβασε το config από την backup/restore σελίδα του ρούτερ. Μετά χρησιμοποίησε αυτό το script για να το κάνεις decode και κάπου μέσα εκεί είναι όλοι οι κωδικοι που θες. (Της τηλεφωνίας συνήθως το username είναι ο αριθμός τηλεφώνου οπότε ψάξτο έτσι)

Σελ. 34 από 38 ΠρώτηΠρώτη ... 1424293233343536 ... ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας