Εμφάνιση 1-12 από 12
  1. #1
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Καλησπέρα.

    ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΗ

    ASUS M3N78 // AMD Phenom 9650 2.3GHz // RAM 4GB // integrated NVIDIA GeForce 8 series (η VGA είναι η VGA που έχει onboard, απ' ό,τι διάβασα στο manual). Δεν έχω προσθέσει εγώ άλλη VGA.

    Ήθελα μια βοήθεια σχετικά με νέα εγκατάσταση που προσπαθώ να κάνω σε Ubuntu. Είτε 22.04 ή 20.04 ή 18.04 (ή σε Mint 22.04) που δοκιμάζω, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο. Στη login screen, κάνω click στο username, βάζω password, εξαφανίζονται όλα (εξαφανιζονται τα στοιχεία εισόδου, και πάνω πάνω η μπάρα), η οθόνη είναι πλήρης με αυτό το μωβ τού Ubuntu, λίγα δευτερόλεπτα αργότερα εμφανίζεται το mouse (το οποίο κουνιέται κανονικά, δεν κολλάει το σύστημα), και όλα σταματούν εκεί. Δε φτάνει desktop. Ακόμη και 20 min που το έχω αφήσει, τίποτα.

    Δεν κάνει login looping στο login. Που, απ' όσο κοιτάζω στο Google, είναι πρόβλημα που έχουν οι άλλοι. Σε μένα, μια φορά κάνει login, και δεν ξαναζητάει στοιχεία εισόδου.

    Πάνω πάνω στο θέμα, δίνω τα στοιχεία τού υπολογιστή. Σηκώνει; Αλλά ακόμη κι αν δε σηκώνει την 22, τουλάχιστον (πιστεύω) με τη 18 δε θα 'χε θέμα. Ούτε με τη Mint.

    Έχω δοκιμάσει σε δύο δίσκους. Ο ένας 1TB που αγόρασα πριν 3 περίπου εβδομάδες, και δεν έχω χρησιμοποιήσει καθόλου, και ένας παλιός σκληρός, που έχω για τέτοιες δοκιμές. Καί στους δύο δίσκους???

    Το Ubuntu iso, το κατεβάζω από μια πολύ παλιά έκδοση 15.10 που έχω σε έναν δίσκο, και δουλεύω κάποια πράγματα εκεί χωρίς προβλήματα. Και αφού κατεβάσω ένα iso, πάω disks->restore iso, και φτιάχνω το USB bootable. Να μην κατεβαίνει καλά λόγω 15.10 ή να μη φτιάχνεται καλά εκεί στη 15.10 το bootable λόγω παλαιότητας; Δεν έχω κάποια μηνύματα ούτε στα downloads, ουτε κατά τη διαδικασία που φτιάχνει το flash disk bootable.

    Κατά την εγκατάσταση, είμαι συνδεδεμένος στο internet, και έχω κάνει εγκατάσταση δοκιμάζοντας:

    -καί εγκατάσταση drivers συσκευών

    -αλλά καί χωρίς εγκατάσταση drivers συσκευών. Δεν δουλεύει σε καμία από τις δύο περιπτώσεις.

    Έχει αντιμετωπίσει κάποιος το ίδιο πρόβλημα;

    Ευχαριστώ
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  2. #2
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Αν και το παραπανω ειναι αφορμη να πω για τα χαλια του nouveau, το προσπερναω.
    Ανοιγεις ενα tty, κανεις login με τα στοιχεια σου και τσεκαρεις τι λεει το ~/..xsession-errors.
    Επισης, δοκιμασε και ενα αλλο desktop enviroment που να μην εχει compositing. Μπορεις να το κανεις εγκατασταση και μεσω του tty, να ξαναβγεις στο login screen και να μπεις απο εκει.
    ديميتريس

  3. #3
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Ίσως έχω μια ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ πληροφορία, που δωσει, όμως, αρκετό φως.
    Πριν λίγο, για πρώτη φορά, έκανα εγκατάσταση συνδέοντας το flash disk σε μια μπροστινή θύρα στο case. Έγινε το install, και όταν ζήτησε να αποσυνδέσω το μέσω εγκατάστασης, το αποσύνδεσα, πάτησα Enter, και αντί να κάνει restart, με έβγαλε σε terminal, με τις ακόλουθες τρεις γραμμές:

    [1728.495589] blk_update_request: I/O error, dev fd0, sector 0 op 0x0: (READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 0
    [1740.779047] blk_update_request: I/O error, dev fd0, sector 0 op 0x0: (READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 0
    [1753.062686] blk_update_request: I/O error, dev fd0, sector 0 op 0x0: (READ) flags 0x0 phys_seg 1 prio class 0

    Και σταμάτησε εκεί. Βέβαια, όπως είπα και πριν, είναι η πρώτη εγκατάσταση που κάνω από μπροστινή θύρα. Όλες οι άλλες έγιναν συνδέοντας το stick από πίσω. Δεν ξέρω εάν αυτό είναι το πρόβλημα των μηνυμάτων εδώ. Θα googlαρω και γω, αλλά οι τρεις γραμμές μου κάνουν κάτι με το stick. Για να δούμε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος johnyb98 : 20-10-22 στις 14:54.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  4. #4
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Το /dev/fd0 ειναι το floppy...
    ديميتريس

  5. #5
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το /dev/fd0 ειναι το floppy...


    Το φλασάκι που πήρα είναι ένα της πλάκας. Ένα intenso 16GB που αγόρασα 14/10/2022 (πριν 6 ημέρες), με €7,00 για κάτι τέτοιες εγκαταστάσεις. Δεν είναι ούτε εβδομάδας αγορά. Αλλά, να μην παίζει καθόλου; Να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι; Τι να πω; Για κλάματα είμαστε!!! Anyway. Θα συνδέσω στο pc έναν δίσκο με w8.1 που έχω, και θα φτιάξω σε άλλο flash drive με Rufus μέσα από αυτά τα Windows το bootable, θα δοκιμάσω, και θα ανεβάσω. Εάν δε δουλεύει, θα δω και τις λεπτομέρειες σου.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  6. #6
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Για αρχη, περνα το ventoy στο φλασακι και μετα ολα τα iso σε αυτο για να κανεις τη ζωη σου ευκολη.
    Μετα, ασχετως αν εισαι σε ubuntu του 2015 ή σε xp, κανε εναν ελεγχο στα sums των iso οταν τα κατεβασεις και μετα οταν θα τα εχεις στο φλασακι να δεις αν κανενα ειναι corrupted.
    ديميتريس

  7. #7
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για αρχη, περνα το ventoy στο φλασακι και μετα ολα τα iso σε αυτο για να κανεις τη ζωη σου ευκολη.
    nice

    Αλλά, για να γίνουν αυτά, θέλει λίγο χρόνο, καθώς δεν ξέρω πως θα δουλέψω και το ventoy. Πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή, και θέλει λίγο διαβασματακι-μελετη.

    Να τσεκαρω καί το/τα iso. Για να δούμε. Χρειάζεται λίγος χρόνος...

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, δούλεψε!!
    Κατέβασα από w8.1, και σε αυτά τα Windows, στο intenso stick, με Rufus, έφτιαξα το bootable 18.04 LTS. Το Rufus πριν ξεκινήσει έβγαλε επιλογή για να φτιάξει κάτι για DD format ή ένα άλλο format. Πρότεινε το DD, το επέλεξα, και δούλεψε με τη μια.

    Το 22.04 δε δοκίμασα να το φτιάξω. Βγάζει το Rufus ένα μήνυμα όταν επιλέγεις start να φτιάξει το usb bootable 22.04 βάσει τού .iso, ότι μπορεί μεν να το φτιάξει το bootable flash drive, αλλά δεν το πολυ υποστηριζει σαν αρχείο, και μάλλον θα υπάρχει θέμα. Το σταμάτησα, και πήγα στη 18.04.

    Βέβαια, εδώ, το ότι δε μπορούσε να φτιάξει σωστά την 22 ίσως είναι και λόγω ότι έχω λίγο παλιά έκδοση Rufus. Με μια νεώτερη, την τελευταία, ειδικά, όλα αυτά τα μηνύματα, πιστεύω θα εξαφανιστούν. Άλλωστε, το ότι δεν έβαλα την 22, δεν είναι και τόσο τραγικό. Η συγκεκριμένη σύνθεση που δίνω, σέρνεται με τη 18. πχ Firefox που άνοιξα, και 6-7 σελίδες, θα τις ήθελα πιο γρήγορα. Θα δοκιμάσω, βέβαια, κάποια στιγμή και την 22. Αλλά δεν πειράζει. Για το pc αυτό, και για να μην έχω θέματα με ιούς, άψογη η 18 (εάν τελικά δεν πάω σε 22).

    Εκεί που κατέληξα είναι πως η 15.10, τα αρχεία.iso που κατεβαίνουν, δεν μπορεί να τα διαχειριστεί σωστά όταν φτιάχνει τα bootable. Όταν φτιάχνει δηλαδή το bootable flash disk. Μάλλον αυτό είναι.

    Σας ευχαριστώ πολύ για το support!!
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  8. #8
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    υγ Να πω και κάτι ακόμα:

    ο σκληρός με το Ubuntu 15.10 είναι γεμάτος.

    Μέχρι να πάω σε άλλο δίσκο, όποτε θέλω να κατεβάσω σε αυτον κάτι μεγάλο, σβήνω από δω, σβήνω από κει. Με το download τού 22.04 ή 20.04 ή 18.04, είχα φτάσει για να μπορέσει να ολοκληρωθεί το download, να σβήσω απ'τον δίσκο 15.10, και ο ελεύθερος χώρος, μετά το σβήσιμο, ήταν 7GB περίπου. Δεν ξέρω εάν ήταν αρκετά το swap + download. Εάν δεν ήταν αρκετά, τοτε δεν κατέβαινε σωστά ως αρχείο (πιστεύω). Άρα, σε αυτήν την περίπτωση, το 15.10 έγραφε σωστά, μπορούσε δηλαδή να κάνει διαχείριση, αλλά δεν υπήρχε σωστό αρχείο.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  9. #9
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Δοκιμασε να καθαρισεις την cache του apt και κανενα παλιο πυρηνα ή οτι αλλο μπορει να βγει με autoremove
    Κώδικας:
    sudo apt-get clean && sudo apt-get autoclean && sudo apt-get autoremove
    Να χρειαστεις κατι απο τα πακετα που θα φυγουν δεν νομιζω, μιας και τα repos για την 15.10 εχουνε κλεισει απο τα μεσα του 2016.
    ديميتريس

  10. #10
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Στην 18 (ή 20 ή 22), από terminal, πως γίνεται να ξέρει κανείς ότι δε θα έχει θέμα/πρόβλημα με τη vga version που επιλέγει; Σε video, σε comments, βλέπω συνέχεια για BSOD, ή η οθόνη αναβοσβηνει σε δύο χρώματα και παίζει μέσα το βελάκι, και άλλα τέτοια περίεργα. Πως μπορεί να το αποφύγει κανείς;

    Ή να επιλέξει σωστή version ή τουλάχιστον να μπορεί να κάνει ένα roll back στον driver;
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

  11. #11
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.453
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Ποια καρτα γραφικων εχει? Η σελιδα της asus δεν εινια και πολυ κατατοπιστικη.
    ديميتريس

  12. #12
    Εγγραφή
    30-04-2006
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    2.505
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    D:8815 kbps / U:975 kbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ZTE H108NS
    Έχει την Nvidia GeForce 8200.

    Όπως έψαξα YouTube& Google, πολλοί υποστηρίζουν ότι η Nvidia δεν πολυατασκευάζει σωστά drivers για Linux. Άλλοι λένε, και μεταξύ τους ή ίδια η Nvidia, ότι πρέπει πρώτα να απενεργοποιήσει κάποιος τους nouveau drivers, και μετά δε θα έχει θέμα με την εγκατάσταση. Εάν δεν απενεργοποιήσει τούς nouveau, πέφτει ο ένας πάνω στον άλλο οι δύο drivers, και εάν δεν είσαι προχωρημένος Linux user να επανορθώσεις, πας για επανεγκατάσταση. Όπως εγώ.

    Δεν απενεργοποιησα τους nouveau, έβαλα τον driver 340 από terminal, και η login screen αναβοσβηνε σε κάτι ροζ με λευκοροζ χρώματα (έτρεχε η εναλλαγη συνέχεια και γρήγορα, εάν το περιγράφω καλα).

    Δεν ήξερα τι να κάνω, και έκανα επανεγκατάσταση.

    Κάπου είδα ότι για την GeForce 8200, θέλει τον driver 304. Εγώ έβαλα από terminal τον 340 (χωρίς απενεργοποίηση τού nouveau), και κλώτσησε. Το παράξενο είναι πως, εάν πας, όμως στο σύστημα, εκεί που ενεργοποιεις vga driver που βρίσκει το update τού συστήματος στο web, εκεί έχει τον 340 (για ενεργοποίηση από gui). Δεν το έχω κάνει ακόμη στη νέα εγκατάσταση.

    Από gui έχει τον 340, και αλλού διάβασα για τον 304.
    Τώρα θα μου πειτε, καλά, εσύ πηγές και έβαλες από terminal τον 340 (δηλαδή αυτόν που έχει και στο GUI), αλλά χωρίς να κάνεις disable τον nouveau. Ναι. Σωστά.
    Δε μπορώ να μάθω σε κανέναν τίποτα.
    Το μόνο που μπορώ είναι να του μάθω να σκέφτεται.

    Σωκράτης

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας