Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 42
  1. #1
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Καλησπέρα σε όλους
    Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση σε οπτική ίνα 200mbps. Μετά από αρκετές καθυστερήσεις, λόγω ασυνεννοησίας των συνεργείων, έγινε τελικώς η εγκατάσταση, αλλά αυτά δεν είναι της παρούσης. Το πρόβλημα μου είναι ότι το router (ΖΤΕ Η288Α), εγκαταστάθηκε στο σαλόνι, εκεί δηλαδή που τερματίζει η οπτική ίνα στο κουτί της Wind. Εγώ μέχρι πρότεινως είχα το router δίπλα στον υπολογιστή σε άλλο σημείο και έμπαινα με ethernet. Τώρα αυτό είναι πρακτικά αδύνατο διότι το router απέχει τουλάχιστον 15 μέτρα από τον χώρο που έχω τον υπολογιστή, και χώρια που είναι από την μια άκρη του σπιτιού στην άλλη, αλλά για να πετάξω καλώδιο από το router πρέπει στην ουσία να το περάσω από όλο το σπίτι. Θα μου πει κάποιος γιατί δεν μπαίνεις ασύρματα, το δοκίμασα και αυτό, αλλά εκτός του ότι ασύρματα έχω απώλειες δηλαδή πιάνω το πολύ 120-130mbps, επίσης έχω υψηλότερα ping, αλλά εκτός των άλλων είναι απαραίτητο για την δουλειά μου να μπαίνω ενσύρματα. Εν ολίγοις εκεί που μπήκε το router δεν καλύπτει όλο το σπίτι.

    Έτσι δοκίμασα την λύση ενός wifi extender, που έχει και θύρα ethernet ώστε να συνδέεσαι ενσύρματα και να μπορώ να το βάλω σε ενδιάμεση απόσταση από το router και από εκεί να συνδεθώ είτε ασύρματα είτε ενσύρματα με το extender. Δοκίμασα το TP-LINK RE200 v4 που πιάνει θεωρητικά μέχρι 750Mbps, (μέχρι 433Mbps στην μπάντα των 5Ghz). Αλλα και εδώ παρατήρησα το εξής κουλό, ενώ το ρύθμισα με το router κανονικά και στα 2.4Ghz και στα 5Ghz, και το έβαλα σε μια απόσταση γυρω στα 5 μέτρα απο το ρουτερ με οπτική επαφή. Όταν συνδέθηκα πάνω του στην καλύτερη των περιπτώσεων έπιανα στα 140-145Mbps στο ασύρματο, παρόλο που πήγα δίπλα στο extender. Eνσύρματα την πάτησα γιατι έχει 100αρα θυρα οπότε τερματίζει στα 95. Είπα μπας και φταίει η απόσταση, αλλα μετά το έβαλα ακριβώς δίπλα απο το ρουτερ, στο μισο μέτρο δηλαδή, και πάλι οι ταχύτητες ειναι παραπλήσιες. Θέλω να πιστεύω οτι για κάποιο λόγο έχει απώλειες το σήμα οταν παει μεσω extender. Kαι όλα αυτα στην μπαντα 5Ghz, μιας και στα 2.4Ghz ακόμα και απευθείας απο το ρουτερ δεν πιανει πανω απο 60-70Mbps. Aυτός είναι και ένας ακόμα λόγος που δε θέλω να μπλέξω ασύρματα.

    Οπότε τι μου προτείνετε; Εγώ σκέφτηκα πάντως δυο εναλλακτικές. Είτε να ψαχτώ για κάποιο πιο "αξιόπιστο" extender, που να μπορεί πιάνει δηλαδή τα 200Mbps, και φυσικα με θύρα Gigabit ethernet, ωστέ να συνδέομαι απευθείας με τον υπολογιστή, ήδη έκανα μια μικρή έρευνα αλλά δε γνωρίζω στην πράξη αν τα extender πιάνουν αυτές τις ταχύτητες. Είτε να φέρω το router πιο κοντά στο κέντρο του σπιτιού, στο σημείο δηλαδή που θα έβαζα το extender, και μετά απο εκεί να μπορώ να συνδεθώ κανονικά στα δωμάτια είτε ενσύρματα είτε ασύρματα απευθείας απο το router. Σε μια τέτοια περίπτωση βέβαια το πρόβλημα με τις ταχύτητες θα λυθεί, αλλά θα χρειαστεί τουλάχιστον 20-25 μετρα Ethernet, για να μπορεσω να φερω το router κεντρικά στο σπίτι, και να περάσω το καλώδιο απο 2 δωμάτια. Και θα το ήθελα ως έσχατη λύση αυτό το σενάριο, γιατι δεν θα ήθελα να καλωδιώσω το σπίτι.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Η καλύτερη λύση είναι να τραβήξεις UTP cat 6. Πάνω στο σοβατεπί θα το περάσεις, αν θες και μέσα σε κανάλι.

    25 μέτρα δεν είναι πολλά, άλλοι πρέπει να περάσουν κοντά στα 100 μέτρα για να κάνουν τη δουλειά τους, από εξωτερικούς χώρους κλπ

    Επίσης, από τη στιγμή που "είναι απαραίτητο για την δουλειά μου να μπαίνω ενσύρματα", δεν καταλαβαίνω πως με οποιονδήποτε άλλο τρόπο θα μπαίνεις ενσύρματα.

    Άλλωστε με οτιδήποτε άλλο από το ethernet, θα έχεις υψηλότερα ping

  3. #3
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ευχαριστώ ariadgr. Όταν λέω οτι το χρειάζομαι λόγω δουλειάς, είναι απαραίτητο για λόγους ασφαλείας, να συνδέεσαι με καλώδιο στον υπολογιστή. Τώρα αν θα ειναι μέσω extender ή απευθείας απο το router είναι άλλο ζήτημα. Όπως και να έχει και εγώ αυτό σκεφτόμουν στην τελική. Να τραβήξω με καναλάκι UTP απο το PON μέχρι το router. Γύρω στα 22-23 μέτρα είναι απο το σοβατεπί που το μέτρησα για να περάσω το καλώδιο γυρω γύρω. Στην τελική αν δεν υπάρχει εναλλακτική μέσω κάποιου extender, θα το κάνω έτσι.

  4. #4
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.947
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λέω οτι το χρειάζομαι λόγω δουλειάς, είναι απαραίτητο για λόγους ασφαλείας, να συνδέεσαι με καλώδιο στον υπολογιστή.
    Από περιέργεια, τι εννοείς; Είναι κάποια πολιτική ασφάλειας από τον εργοδότη;
    Ανυπόγραφος

  5. #5
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από euri Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια, τι εννοείς; Είναι κάποια πολιτική ασφάλειας από τον εργοδότη;
    Ναι, σε κάποιες εταιρίες λόγω οτι η δουλειά γίνεται αποκλειστικά απο το σπίτι, είναι πολιτική ασφαλείας η χρήση σταθερής σύνδεσης με Ethernet δηλαδη, και όχι με Wifi. Μάλιστα ακόμα και ο υπολογιστής που δουλεύεις, και είναι εταιρικός βέβαια, έχει όλα τα απαραίτητα μέτρα ασφαλείας, και μόνο τα συγκεκριμένα προγράμματα που είναι απαραίτητα για την δουλειά εξ αποστάσεως.

  6. #6
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.947
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Κατανοητό, ευχαριστώ για την επεξήγηση

    Επί του θέματος, η πρόταση του ariadgr για καλώδιο είναι η καλύτερη από πλευράς αξιοπιστίας.

    Εναλλακτικά, αν δεν είναι εφικτή η εγκατάσταση του καλωδίου, μπορείς αντί για extenders να πας σε ένα σύστημα mesh (πχ το TP-Link Deco M4). Συνδέεις το "κεντρικό" στο router με καλώδιο, όλα επικοινωνούν μεταξύ τους ασύρματα και δίνουν WiFi στο χώρο. Επίσης μπορείς σε κάποιο από τα υπόλοιπα να συνδέσεις ενσύρματα τον υπολογιστή.

  7. #7
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Να είσαι καλά για την πληροφορία euri. Και εγώ να σου πω την αλήθεια μετά τα εξτενεράκια προς μια τέτοια λύση με κεραίες προοριζόμουν, ίσως με κάποιο Ubiquiti NanoStation Loco M2 που το έχω δουλέψει κιόλας. Αλλά από όσο γνωρίζω αυτά τα συστήματα και κοστίζουν και ενδείκνυται για εξωτερικές εγκαταστάσεις αφού μπορούν να στέλνουν σήμα σε σχετικά μεγάλες αποστάσεις. Ειδικά το Τp-link deco M4 από ότι γράφει καλύπτει χώρους μέχρι 260 τετραγωνικά. Εμένα οι κύριοι χώροι που θέλω να καλύψω είναι βαριά 60 τετραγωνικά. Οπότε μάλλον την βλέπω την δουλειά με την κλασσική λύση Ethernet απο το σοβατεπί.

  8. #8
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πρόβλημα μου είναι ότι το router (ΖΤΕ Η288Α), εγκαταστάθηκε στο σαλόνι, εκεί δηλαδή που τερματίζει η οπτική ίνα στο κουτί της Wind. Εγώ μέχρι πρότεινως είχα το router δίπλα στον υπολογιστή σε άλλο σημείο και έμπαινα με ethernet.
    Πρίζες τηλεφωνικές υπάρχουν κοντά στο οπτικό & κοντά στο PC??
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  9. #9
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρίζες τηλεφωνικές υπάρχουν κοντά στο οπτικό & κοντά στο PC??
    Τηλεφωνικές πρίζες υπάρχουν 5 συνολικά, απλά τώρα χρησιμοποιούνται μόνο οι 2. Η μια μπαίνει απευθείας στο ρουτερ για να δουλέψει η 1η τηλεφωνική συσκευή, και η άλλη συσκευή που είναι το ασύρματο τηλέφωνο, παίρνει από την τηλεφωνική πρίζα που είναι και το οπτικό μαζί με το router, και στέλνει ουσιαστικά στην πρίζα που παίρνει το ασύρματο τηλέφωνο στην κουζίνα και είναι και το σημείο που θέλω να φέρω το router. Στο σημείο του υπολογιστή έχει τηλεφωνική πρίζα, που είχα μέχρι πρόσφατα το vdsl router, αλλά πλέον αχρηστεύεται.
    Για να το πω απλά έχω 2 τηλεφωνικές συσκευές ενεργές, η μια πάει απευθείας στο router και η 2η από το router πάει στον τοίχο και εσωτερικά την στέλνει στην κουζίνα που έχει έξοδο για το ασύρματο.
    Εκεί που βρίσκεται το ασύρματο τηλέφωνο θέλω να φέρω το router γιατί είναι κεντρικά και μπορώ να στείλω μετά στα δωμάτια είτε ασύρματα είτε ενσύρματα, αφου με 2 ethernet 4-5 μέτρα μπορώ να τα φέρω στα δωμάτια και στο σημείο που βρίσκεται ο υπολογιστής.

  10. #10
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Αφού υπάρχουν πρίζες πάμε παρακάτω.
    Τα ξεχνάς όλα αυτά για λίγο, γιατί είναι και μπερδεμένα.
    Αν η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι με UTP και υπάρχει πρίζα κοντά στο οπτικό και στο PC, σώθηκες.
    Μπορείς να μετατρέψεις τις πρίζες σε δικτύου και να φτιάξεις την όδευση έτσι ώστε να πας ενσύρματα από το ένα σημείο στο άλλο χωρίς εξωτερικό καλώδιο.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #11
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αφού υπάρχουν πρίζες πάμε παρακάτω.
    Τα ξεχνάς όλα αυτά για λίγο, γιατί είναι και μπερδεμένα.
    Αν η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι με UTP και υπάρχει πρίζα κοντά στο οπτικό και στο PC, σώθηκες.
    Μπορείς να μετατρέψεις τις πρίζες σε δικτύου και να φτιάξεις την όδευση έτσι ώστε να πας ενσύρματα από το ένα σημείο στο άλλο χωρίς εξωτερικό καλώδιο.
    Xμμ αυτό ακούγεται ενδιαφέρον. Για κάντο μου λίγο λιανά. Το σπίτι έχει 5 εσωτερικές πρίζες RJ11 που κουμπώνεις τηλέφωνο δηλαδή πάνω. Μπορούν δηλαδή οι υπάρχουσες τηλεφωνικές πρίζες στον τοίχο να γίνουν δικτύου και να περάσω data εσωτερικά; Γιατι εγώ πέρα απο την πρώτη τηλεφωνική πρίζα που έχω πάνω τις τηλεφωνικές συσκευές τις άλλες δεν τις χρησιμοποιώ. Είναι βέβαια και το σημείο που έχω το οπτικό μαζί με το router εκεί, οπότε προφανώς εκείνη η πρίζα δεν μπορεί να πειραχτεί γιατί δεν θα έχω τηλέφωνο μετά. Αλλά για εξήγησε μου λίγο πως μπορεί να γίνει η όδευση.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Σου λεει "Αν η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι με UTP"

    Οπότε ξεβίδωσε πρίζα τηλεφώνου και δες αν πίσω υπάρχει UTP (4 ζεύγη μέσα σε γκρι περίβλημα)
    Τι έτους κατασκευής είναι το σπίτι και οι καλωδιώσεις;
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ariadgr : 22-10-22 στις 23:01.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπότε προφανώς εκείνη η πρίζα δεν μπορεί να πειραχτεί γιατί δεν θα έχω τηλέφωνο μετά.
    Δεν είναι πρόβλημα το θέμα του τηλεφώνου, δεν χρειάζεται ντε και καλά να το παίρνεις από πρίζα που την χρειάζεσαι.

    Κοίταξε κατ' αρχήν αν έχεις UTP, που σου ανέφερε και ο @ariadgr πιο πάνω.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου λεει "Αν η εσωτερική σου εγκατάσταση είναι με UTP"

    Οπότε ξεβίδωσε πρίζα τηλεφώνου και δες αν πίσω υπάρχει UTP (4 ζεύγη μέσα σε γκρι περίβλημα)
    Τι έτους κατασκευής είναι το σπίτι και οι καλωδιώσεις;
    Η οικοδομή είναι του 1995. Οι πρίζες ήταν αρχικά ήταν τέτοιες
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221022_233528.jpg 
Εμφανίσεις:  4 
Μέγεθος:  189,4 KB 
ID: 242470

    Αλλά στην κεντρική που έχω τώρα το router και τα τηλέφωνα έγινε τέτοια, με κλιπσακι utp δηλαδή

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221022_233315.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  134,5 KB 
ID: 242471

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20221022_234219.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  79,1 KB 
ID: 242472

    Οπότε θέλω να πιστεύω οτι εσωτερικά όλες οι πρίζες πρέπει να είναι utp.

  15. #15
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.347
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Καμία σχέση δεν έχει αν έχει rj11 με το αν θα έχει UTP από πίσω.

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας