Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 42
  1. #16
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι πρίζες ήταν αρχικά ήταν τέτοιες
    Αν ήταν τέτοιες, χλωμό το βλέπω για UTP.
    Μπορείς βέβαια να αντικαταστήσεις τα καλώδια(θα ανοιχτούν κουτιά, κ.λ.π.) αλλά θα πρέπει να καθίσεις να μελετήσεις τι βολεύει/συμφέρει περισσότερο.
    Αν το σπίτι είναι ιδιόκτητο είναι ευκαιρία για δικτυακή αναβάθμιση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  2. #17
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καμία σχέση δεν έχει αν έχει rj11 με το αν θα έχει UTP από πίσω.
    Ναι κατάλαβα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ήταν τέτοιες, χλωμό το βλέπω για UTP.
    Μπορείς βέβαια να αντικαταστήσεις τα καλώδια(θα ανοιχτούν κουτιά, κ.λ.π.) αλλά θα πρέπει να καθίσεις να μελετήσεις τι βολεύει/συμφέρει περισσότερο.
    Αν το σπίτι είναι ιδιόκτητο είναι ευκαιρία για δικτυακή αναβάθμιση.
    Ναι παρανόησα εγώ. Απο όσο ξέρω μονο τηλεφωνικές γραμμές ειναι περασμένες, δεν νομίζω να υπάρχει utp για δεδομένα. Το σπίτι ιδιόκτητο ειναι, απλά δεν έχω ιδέα τι χρειάζεται για να αλλαχτούν οι πρίζες. Χρειάζεται ολόκληρη εγκατάσταση εσωτερικά να αλλαχτεί η καλωδίωση ή γίνεται και διαφορετικά;

  3. #18
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο όσο ξέρω μονο τηλεφωνικές γραμμές ειναι περασμένες, δεν νομίζω να υπάρχει utp για δεδομένα.
    Όταν κυκλοφόρησε το UTP το χρησιμοποιούσαμε στις εγκαταστάσεις για λόγους ευκολίας και έτσι έχει παραμείνει μέχρι σήμερα, δεν το βάζαμε/βάζουμε δηλαδή μόνο για δίκτυο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χρειάζεται ολόκληρη εγκατάσταση εσωτερικά να αλλαχτεί η καλωδίωση ή γίνεται και διαφορετικά;
    Δεν γίνεται διαφορετικά, θα πρέπει να ανοιχτούν τα κουτιά διακλάδωσης και να περαστούν καινούργια καλώδια.
    Υπάρχουν διαφορετικά σενάρια που μπορείς να εφαρμόσεις, π.χ. να αλλάξεις την καλωδίωση μόνο εκεί που χρειάζεσαι(οπτικό >>> PC) και να αφήσεις το υπόλοιπο.
    Μπορείς αν θέλεις να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία και να δικτυώσεις ενσύρματα όλα τα σημεία που υπάρχουν πρίζες και χρειάζεσαι δίκτυο και επίσης να περάσεις όπου θέλεις παράλληλα και καλώδιο για τηλέφωνο(ουσιαστικά περνάς διπλό UTP).
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  4. #19
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν κυκλοφόρησε το UTP το χρησιμοποιούσαμε στις εγκαταστάσεις για λόγους ευκολίας και έτσι έχει παραμείνει μέχρι σήμερα, δεν το βάζαμε/βάζουμε δηλαδή μόνο για δίκτυο.
    Μάλιστα, αυτό δεν το γνώριζα. Νόμιζα οτι το τηλεφωνικό καλώδιο είναι διαφορετικό απο το UTP, μιας και στους ακροδέκτες το RJ11 έχει 2 ζεύγη ενώ το UTP 4 ζεύγη.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν γίνεται διαφορετικά, θα πρέπει να ανοιχτούν τα κουτιά διακλάδωσης και να περαστούν καινούργια καλώδια.
    Υπάρχουν διαφορετικά σενάρια που μπορείς να εφαρμόσεις, π.χ. να αλλάξεις την καλωδίωση μόνο εκεί που χρειάζεσαι(οπτικό >>> PC) και να αφήσεις το υπόλοιπο.
    Μπορείς αν θέλεις να εκμεταλλευτείς την ευκαιρία και να δικτυώσεις ενσύρματα όλα τα σημεία που υπάρχουν πρίζες και χρειάζεσαι δίκτυο και επίσης να περάσεις όπου θέλεις παράλληλα και καλώδιο για τηλέφωνο(ουσιαστικά περνάς διπλό UTP).
    Ναι αυτό έχω καταλάβει και εγώ, οτι χρειάζεται αλλαγή καλωδίων. Απλά δεν ξέρω πως πάνε οι διακλαδώσεις εσωτερικά. Ξέρω απλά που βρίσκεται η κεντρική πρίζα και μετά απλά δίνει στο υπόλοιπο σπίτι. Θεωρητικά αμα αλλαχτούν μόνο τα καλώδια στα δωμάτια που θέλω να έχω δίκτυο, θα γίνει η δουλειά. Τηλέφωνα δεν χρειάζομαι πέρα απο τα σημεία που τα έχω τώρα.

    Τέλοσπαντων είναι μια χρονοβόρα διαδικασία αυτή, αν και κάποια στιγμή θα χρειαστεί να γίνει εφόσον οι ταχύτητες ανεβαίνουν. Για την ώρα μάλλον θα κινηθώ στην αρχική μου εκτίμηση, να φέρω δηλαδή το router κεντρικά με 25 μέτρα Ethernet που είναι και η πιο οικονομική λύση, και μελλοντικά βλέπω τι θα κάνω.

    Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές σας παιδιά.

  5. #20
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    με 25 μέτρα Ethernet
    Ελπίζω να μην μιλάς για 25μετρο Patch Cord γιατί απαγορεύεται σε τέτοια μήκη.
    Παίρνεις UTP με solid αγωγούς και το τερματίζεις, π.χ.
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...t6-ble_294084/
    Επίσης προσοχή να μην είναι CCA.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP CCA περιγραφή.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  107,9 KB 
ID: 242482
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  6. #21
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελπίζω να μην μιλάς για 25μετρο Patch Cord γιατί απαγορεύεται σε τέτοια μήκη.
    Παίρνεις UTP με solid αγωγούς και το τερματίζεις, π.χ.
    https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-...t6-ble_294084/
    Επίσης προσοχή να μην είναι CCA.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UTP CCA περιγραφή.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  107,9 KB 
ID: 242482
    Για εξήγησε μου λίγο ποια η διαφορά; Εγώ αυτό εδώ ετοιμάζομουν να πάρω. Δηλαδή 30άρι U/UTP και όχι F/UTP που μου έστειλες παραπάνω. Απλά δεν ξέρω μην έχω θέμα με τις αποστάσεις, δεν νομίζω τα 30 μέτρα να ειναι πολλά ώστε να έχω τίποτα απώλειες γιατι απο οσο ξέρω στα UTP οι απώλειες αρχίζουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις.

  7. #22
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή 30άρι U/UTP και όχι F/UTP που μου έστειλες παραπάνω.
    Έβαλα το Link για να σου δείξω τα patch cords, μην δίνεις σημασία στην περιγραφή.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν νομίζω τα 30 μέτρα να ειναι πολλά
    Είναι πολλά για patch cord γιατί κατασκευάζονται με πολύκλωνους(stranded) αγωγούς, ρίξε μια ματιά στο Link.
    https://www.adslgr.com/forum/threads...76#post7209276
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  8. #23
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Ναι κατάλαβα, τώρα πρόσεξα τις διαφορές ανάμεσα στους Stranded και στους Solid αγωγούς. Εν ολίγοις στους stranded αγωγούς η μέγιστη απόσταση προτείνεται να είναι μέχρι 6 μέτρα. Βέβαια ο φίλος Iris07 δοκίμασε 20μετρο Patch cord σε 100αρα σύνδεση και δεν είχε θέμα, αλλά το θέμα είναι τι προτείνει ο κατασκευαστής.

    Πραγματικά δεν θέλω να έχω θέματα, επειδη απαξ και περαστεί το καλώδιο με καρφάκια και καναλάκια και αρχίσω να έχω θέματα, δύσκολα μετά το αλλάζω. Οπότε η καλύτερη λύση είναι τα μονόκλωνα, που είναι εγγυημένα για πιο μεγάλες αποστάσεις.

    Οπότε τα μονοκλωνα(Solid) από που τα ξεχωρίζουμε για αγορά, γιατί και στου kafka που μου έστειλες παραπάνω γράφει απλά UTP. Το ρωτάω γιατί θέλω να πάρω έτοιμο καλώδιο με τους ακροδέκτες, μην τυχόν και μου το στείλουν χύμα γιατί δεν έχω την ειδική πένσα για να τα κουμπώσω στους ακροδέκτες.

  9. #24
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παρε 2 πριζες και βαλε στα 2 ακρα.
    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...-lefko_149287/

  10. #25
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πραγματικά δεν θέλω να έχω θέματα, επειδη απαξ και περαστεί το καλώδιο με καρφάκια και καναλάκια και αρχίσω να έχω θέματα, δύσκολα μετά το αλλάζω. Οπότε η καλύτερη λύση είναι τα μονόκλωνα, που είναι εγγυημένα για πιο μεγάλες αποστάσεις.
    H εξασθένηση δεν φαίνεται από ένα στιγμιαίο speedtest ούτε και μπορεί να διαπιστωθεί με έναν τόσο "μπακαλίστικο" τρόπο η επίδραση που θα έχει στην γραμμή, αλλά εντάξει, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και ας αρκεστούμε σ' αυτά που λένε όσοι έχουν την δυνατότητα να κάνουν τις δοκιμές σε εργαστήρια.
    Σε όσα site και αν ψάξεις θα διαβάσεις τα ίδια πράγματα για τα UTP με τους stranded αγωγούς, δεν υπάρχει πουθενά κάποια διαφοροποίηση.
    Μπορεί κάποια εταιρία να δίνει παραπάνω μέτρα αλλά πάλι με προειδοποίηση για μειωμένη απόδοση.
    https://scpcat5e.com/solid-vs-stranded-category-cables
    have a higher attenuation than solid category cables. Depending on your application, you should restrict their use to short distances. SCP recommends that you use stranded category cables for applications under 6 meters/ 20 feet. We manufacture long length stranded Cat5e and stranded Cat6 cables up to 100 ft/30 meters, but their use should be restricted to non-HD applications.
    Tα ίδια και η FLUKE.
    https://www.flukenetworks.com/blog/c...id-patch-cords

    Στο άλλο μας θέμα,
    Το συγκεκριμένο καλώδιο στο Link είναι με solid αγωγούς.
    Σε άλλα καταστήματα το αναφέρουν σαν "solid" και φυσικά προσέχεις, όπως είπαμε και πιο πάνω, να μην είναι CCA.
    Δεν υπάρχει καλώδιο τέτοιο τερματισμένο, θα πρέπει να το πάρεις και να τους πεις να σου το τερματίσουν ή να το δώσεις σε κάποιον γνωστό σου ηλεκτρολόγο για να το τερματίσει.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  11. #26
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα πρέπει να το πάρεις και να τους πεις να σου το τερματίσουν ή να το δώσεις σε κάποιον γνωστό σου ηλεκτρολόγο για να το τερματίσει.
    ή να βάλεις πρίζες οπότε να είσαι σίγουρος ότι και σωστά τερματισμένο θα είναι, και να μην κρέμεται ένα καλώδιο στο πάτωμα.

  12. #27
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Για μόνιμη εγκατάσταση σίγουρα είναι η καλύτερη λύση.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  13. #28
    Εγγραφή
    20-11-2002
    Περιοχή
    Greece,Salonica
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    43
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    ZTE H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρε 2 πριζες και βαλε στα 2 ακρα.
    https://www.kafkas.gr/diakoptes-foti...-lefko_149287/
    Το θέμα είναι ότι δεν έχω UTP στα καλώδια οπότε πρίζες στην παρούσα φάση δεν μπορούν να μπουν, τουλάχιστον μέχρι να κάνω εγκατάσταση και να αλλάξω τα καλώδια εσωτερικά και τις διακλαδώσεις.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    H εξασθένηση δεν φαίνεται από ένα στιγμιαίο speedtest ούτε και μπορεί να διαπιστωθεί με έναν τόσο "μπακαλίστικο" τρόπο η επίδραση που θα έχει στην γραμμή, αλλά εντάξει, αυτό είναι μια άλλη συζήτηση και ας αρκεστούμε σ' αυτά που λένε όσοι έχουν την δυνατότητα να κάνουν τις δοκιμές σε εργαστήρια.
    Σε όσα site και αν ψάξεις θα διαβάσεις τα ίδια πράγματα για τα UTP με τους stranded αγωγούς, δεν υπάρχει πουθενά κάποια διαφοροποίηση.
    Μπορεί κάποια εταιρία να δίνει παραπάνω μέτρα αλλά πάλι με προειδοποίηση για μειωμένη απόδοση.
    https://scpcat5e.com/solid-vs-stranded-category-cables.
    Ναι λογικό είναι οι εταιρίες απλά προειδοποιούν για μειωμένη απόδοση, μπορεί βασικά να δουλέψει άψογα και σε μένα και χωρίς απώλειες, αλλά το θέμα είναι ότι δεν προτείνεται για τόσο μεγάλες αποστάσεις. Το πολύ πολύ να το πάρω δοκιμαστικά και να το βάλω πρόχειρα για κάποιες μέρες προτού να το περάσω από τους τοίχους και να δω στην πράξη τι γίνεται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο άλλο μας θέμα,
    Το συγκεκριμένο καλώδιο στο Link είναι με solid αγωγούς.
    Σε άλλα καταστήματα το αναφέρουν σαν "solid" και φυσικά προσέχεις, όπως είπαμε και πιο πάνω, να μην είναι CCA.
    Δεν υπάρχει καλώδιο τέτοιο τερματισμένο, θα πρέπει να το πάρεις και να τους πεις να σου το τερματίσουν ή να το δώσεις σε κάποιον γνωστό σου ηλεκτρολόγο για να το τερματίσει.
    Ναι απο οτι βλέπω τα δίνουν σκέτα τα solid καλώδια, οπότε θα πρέπει να βρω ηλεκτρολόγο να μου βάλει ακροδέκτες.

  14. #29
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.334
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απο οτι βλέπω τα δίνουν σκέτα τα solid καλώδια, οπότε θα πρέπει να βρω ηλεκτρολόγο να μου βάλει ακροδέκτες.
    Δεν καταλαβες.
    Παρε το καλωδιο με το μετρο, και στις 2 ακρες βαλε τις ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ πριζες που σου εστειλα.
    Αντί για κλιψάκι rj45, βάλε τις πρίζες.
    Με αυτή τη σειρά (λογικά θα υπάρχει και σχέδιο πάνω στην πρίζα):
    https://www.showmecables.com/blog/post/rj45-pinout

  15. #30
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nick2k2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι απο οτι βλέπω τα δίνουν σκέτα τα solid καλώδια, οπότε θα πρέπει να βρω ηλεκτρολόγο να μου βάλει ακροδέκτες.
    Αν πας μόνος σου σε κάποιο φυσικό κατάστημα μπορεί να σου τους περάσουν οι ίδιοι.

    Μπορείς να πάρεις πρίζες δικτύου μικρές που μπορείς να τις βάλεις με την ταινία διπλής όψεως που έχουν μέσα.
    Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να τις τσεκάρεις ότι είναι έγινε σωστά ο τερματισμός με LAN TESTER.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας