Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα. Έχω cosmote vdsl 50άρα και έχω ξεμείνει με το Speedport W 724V που είχα ακόμα από την εποχή ADSL, στην αλλαγή μου είπαν ότι κάνει και αυτό και δεν μπήκα στην διαδικασία να το αλλάξω. Κλειδώνω γύρω στα 41-42, δυστυχώς είμαι στα όρια του Α/Κ (αν θυμάμαι καλά τότε που το είχα ψάξει στην μετάβαση παίζει να ήμουν στη τελευταία καμπίνα του Α/Κ γεωγραφικά), οπότε υψηλότερη ταχύτητα δεν υποστηρίζεται προς το παρόν.

    Είδα τις προάλλες τα νέα πακέτα που έβγαλε η cosmote για το what's up απεριόριστο, επειδή έχω μια δεύτερη SIM για συγκεκριμένη χρήση και είχα κάνει κάτι δοκιμές σε άλλη φάση που είχαν δώσει προσφορά για απεριόριστο στην περιοχή πάει σφαίρα το 4G, με μια μικρή επιφύλαξη νομίζω ότι είχα δοκιμάσει στο κινητό της γυναίκας και είχε πιάσει 5G.

    Αναρωτιέμαι αν υπάρχει τρόπος να πάρω κάποιο 4G/5G router και να τα συνδυάσω, κερδίζοντας σε ταχύτητες χωρίς να χάσω το τηλέφωνο. Βασικά δεν ξέρω αν θα γινόταν να συνδυάσω τις 2 συνδέσεις (mobile και VDSL) και να πάρω το άθροισμα της ταχύτητας (αν και σε κάποια φάση που είχα ψάξει για - εύκολο - τρόπο που να γίνεται αυτό δεν είχα βρει κάτι).

    Μεγαλύτερο όφελος θα έχω στην πρόσβαση του NAS εκτός δικτύου που τώρα είναι προβληματική λόγω χαμηλού upload, δηλαδή δεν μπορώ να κάνω streaming και κάτι αρχεία δουλειάς αν τα χρειαστώ κατεβαίνουν με ~500kb/sec maximum.

    A, και βέβαια το τωρινό router μου την σπάει που δεν είναι dual band και αναγκάζομαι να δουλεύω με access point για να χρησιμοποιώ κάποιες συσκευές που δεν υποστηρίζουν 5Ghz (μια wifi socket και μια IP camera).

  2. #2
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Δες το speed booster. Έχεις 100GB (ή 300, δεν ξέρω τι δίνουν πλέον) που συνδυάζονται με την DSL και μετά από αυτό έχεις 15Mbps όριο στο 4G (δηλαδή γραμμή+15). Μαζί παίρνεις καινουριο router dual band.

    Κατά τ’ άλλα παλι μπορείς να κανεις δωρεάν αντικατάσταση εξοπλισμού σε ένα κατάστημα γιατί έχεις πολύ παλιό router. Όλα είναι Dual Band.

  3. #3
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Έριξα μια ματιά στο speed booster. Οκ, από το ολότελα δεν είναι κακό, με 6,80€ επιπλέον τον μήνα, πέρα απο το Download που δεν το θεωρώ κανένα τρομερό boost για τα 15mpbs εξτρά (το όριο των 100GB φεύγει για πλάκα) παίρνω εξτρά 5mbps upload.

    το θέμα είναι ότι έκανα χτες κάποιες speed tests με το 5G κινητό της γυναίκας σε διάφορα σημεία του σπιτιού και πήρα τις παρακάτω μετρήσεις:

    1. Στην είσοδο, στο σημείο που βρίσκεται τώρα το router:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  EISODOS.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  76,1 KB 
ID: 242740

    2. Στην κρεβατοκάμαρα που είναι στο πίσω μέρος του σπιτιού
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  KREBATOKAMARA.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  82,3 KB 
ID: 242741

    3. Στο σαλόνι δίπλα στην τηλεόραση, που είχα τραβήξει καλώδιο ethernet και είχα switch παλιά, βολικό σημείο γενικά.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SALONI MPALKONOPORTA.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  76,0 KB 
ID: 242742

    4. Στο σαλόνι πάλι, αλλά από τον απέναντι τοίχο, δίπλα στην μπαλκονόπορτα
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  SALONI TV.jpg 
Εμφανίσεις:  2 
Μέγεθος:  75,9 KB 
ID: 242743

    , οπότε η διαφορά είναι αρκετά μεγάλη, δεν ξέρω αν θα έπρεπε έστω να εξετάσω το ενδεχόμενο της αρχικής λύσης με 5G router, αρκεί να μην ξεφεύγει ΠΟΛΥ σε κόστος, δεν ξέρω αν παίζουν κι άλλοι παράγοντες όπως σταθερότητα κλπ.

    Τώρα για την αλλαγή του router, μάλλον έχεις δίκιο, είναι κάποιο συγκεκριμένο που μπορώ να ζητήσω (ανάμεσα σε κανά 2 επιλογές υποθέτω γενικά); Ή δίνουν όπως και να έχει ένα συγκεκριμένο;

  4. #4
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.978
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Speedport Plus 2 μάλλον θα πάρεις. Είναι καινουριο. Αλλιώς ZTE H1600 που κυκλοφορεί μερικούς μήνες, έχουν WiFi 6 αυτά.

    Υπάρχει θέμα στο forum για 5G ίντερνετ στο σπιτι, γενικά θέλεις περίπου 300€ στην αρχή για ρουτερ και μετά συνήθως χρησιμοποιούν το πρόγραμμα απεριορίστων σε κινητό Cosmote με extra SIM για το ρουτερ.

  5. #5
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Οκ, ευχαριστώ για τις πληροφορίες, θα το δω.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας