Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    26-10-2022
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα,
    Θα μπω κατευθείαν στο θέμα. Το πατρικό μου σπίτι είχε από πάντα αργή σύνδεση στο ιντερνετ τα τελευταία χρονια η ταχύτητα ήταν 5-6 mbps ενώ πληρώναμε 24αρα στην cosmote. Eίπα λοιπόν να δοκιμάσω το home booster της cosmote αφοτου είδα και ενα thread εδώ στο φόρουμ. Το βάζω λοιπόν όλα καλά όλα ωραία πάω στα 30 mbps download με ελαφρία αύξηση στο latency (το οποίο παραδόξως ήταν πάντα υποφερτό 60-70 ms). Mετά από 20 μέρες χρήσης του hybrid router αρχιζει να πεφτει συνέχεια το ιντερνετ και το τηλεφωνο μαζι. Πέρνω cosmote κανουν αιτηση ελεγχου και με παίρνουν με τα πολλά σήμερα και μου λένε ότι δεν είναι συμβατή η σύνδεση του σπιτιού μου με το hybrid router, ότι δεν μπορούν να το φτιάξουν και ότι θα πέφτει συνέχεια . Βρίσκομαι λοιπόν πάλι στο μηδέν. Σκέφτηκα το δορυφορικό ιντερνετ αλλά επειδη ασχολούμαι με gaming έχει πολύ latency οπότε το αποκλείω. Ρωτάω λοιπόν το φόρουμ. Έχετε κατι να προτείνετε με καλό download κυρίως καλό ms και να μην είναι πολύ ακριβό. (max 30 ευρώ/ μήνα)
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    31-05-2007
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    3.860
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110000/11000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΕΡΨΙΘΕΑ
    Router
    Fritz!Box 7590
    Οι μόνες ρεαλιστικές επιλογές είναι:
    α) κάποιος wisp (αν έχεις στην περιοχή), ή
    β) κάποιο 4/5G router + unlimited data sim, αν έχεις ικανό σήμα 4/5G.

    Με 5G (που θεωρητικά θα έχει μειωμένο lattency σε σχέση με το 4G) δεν έχω δοκιμάσει gaming,
    με 4G (cosmote) που έχω δοκιμάσει είναι ~ +20ms σε σχέση με την dsl,
    όχι ιδανικό μέν αλλά playable όσο δεν είσαι στον χώρο του competitive shooter/pvp gaming.

    Δες μία τα θέματα για gigamax unlimited κλπ.

    Σημειωτέον ότι, για ασύρματο μιλάμε, οπότε:
    qos/sqm γιόκ,
    latency/throuput θα παίζει αναλόγως συνθηκών και πόσο κόσμο έχει πάνω η κεραία.
    Disclaimer:
    Any views or opinions expressed represent the official view of the voices in my head.

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας