Καλησπέρα σε όλους,

Συνδέθηκα πρόσφατα στο δίκτυο οπτικών ινών της WIND με 200άρα σύνδεση. Μου εγκατέστησαν το modem της ZTE, μοντέλο ZXHN H288A.

Προσπάθησα σήμερα να παίξω ένα online παιχνίδι στο PS5 αλλά δεν μπορούσα ούτε Host να κάνω, ούτε να δεχτώ πρόσκληση. Ψάχνοντας λίγο έμαθα τον όρο του NAT (που ομολογώ ότι δεν ήξερα), και είδα ότι το PS5 εμφανίζει την ρύθμιση NAT 3 όταν συνδέεται στο internet μέσω του συγκεκριμένου router.

Αναζητώντας οδηγούς στο διαδίκτυο, προσπάθησα να ανοίξω port αφού έδωσα static IP στο PS5. Έκανα πάρα πολλές δοκιμές και επανεκκινήσεις τόσο του modem όσο και του PS5 και σε μία από αυτές κατάφερα να το κάνω να δείξει NAT 2 (που ήταν και ο στόχος μου) αλλά δυστυχώς λίγο μετά άλλαξε και πάλι.

Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε αυτό; Οι ρυθμίσεις με τις οποίες έπαιξα ήταν οι εξής:
- Firewall: Το δοκίμασα εναλλακτικά στις 3 ρυθμίσεις High, medium και Low
- Ανέθεσα στο PS5 μια static IP.
- Δημιούργησα ένα port forwarding αλλά εδώ δεν είμαι σίγουρος στις ρυθμίσεις που έβαζα. Η εικόνα δείχνει πως είναι οι ρυθμίσεις που ζητάει
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Στιγμιότυπο οθόνης 2022-10-27 232525.jpg 
Εμφανίσεις:  5 
Μέγεθος:  17,7 KB 
ID: 242674

Σημείωση πως με την προηγούμενη σύνδεσή μου (NOVA 3play) χρησιμοποιούσα ένα modem Linksys και ένα router D-Link με το οποίο είχα στήσει ένα wifi network στο οποίο ήταν συνδεδεμένο το PS5 και λειτουργούσε χωρίς πρόβλημα. Μήπως να συνδέσω πάλι αυτό το router;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων