Σελ. 14 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 196-210 από 1200
  1. #196
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά, κόψε κάτι επειδή κάτι τέτοια είναι που κάνετε οι "αριστεροί" και στέλνετε κόσμο σωρηδόν να ψηφίζει διάφορους Τραμποτέτοιους και με τα δύο χέρια.
    Να με συγχωρείς, αλλά εγώ δε θεωρώ τον εαυτό μου αριστερό. Κεντρώος είμαι, άντε στα βαριά-βαριά πολύ ελαφρώς κεντροαριστερός.

    Στις ΗΠΑ από το 2000 και μετά έχει κυβερνήσει η Δεξιά, καμιά φορά λίγο κεντροδεξιά, καμιά φορά πιο ακροδεξιά, άντε και ένα μικρό διάστημα με πρόεδρο Obama και το Κογκρέσο υπό τον έλεγχο των Δημοκρατικών (2 χρόνια νομίζω μόνο), που ακολουθήθηκε κεντρώα πολιτική.
    Για αυτόν τον λόγο και μόνο οι ΗΠΑ έχουν ανάγκη τουλάχιστον μια τετραετία με Δημοκρατικό πρόεδρο και έλεγχο του Κογκρέσου από τους Δημοκρατικούς, για να περάσουν κάποια απαραίτητα νομοσχέδια με πρόσημο κυρίως κεντρώο και μερικά λίγο πιο αριστερά.
    Επομένως παρότι κεντρώος θα ήθελα για να ισορροπήσουν τα πράγματα να βγάλουν για τουλάχιστον τα επόμενα 2 χρόνια Δημοκρατικό πρόεδρο και έλεγχο του Κογκρέσου από τους Δημοκρατικούς. Φυσικά δεν θα γίνει γιατί ο κόσμος είναι ζωντόβολα.

    Η κοτσάνα που πέταξε ο Musk, ότι δηλαδή καλό είναι να μοιράζονται τα κόμματα την εξουσία είναι μια μπαρούφα και μισή, γιατί μετά από 20 χρόνια κεντρώων, κεντροδεξιών, και ακροδεξιών πολιτικών αν έχουν άλλα 4 χρόνια που δε θα αποφασίζεται τίποτα επειδή «μοιράζονται» την εξουσία, τότε απλά συνεχίζεται η Δεξιά πολιτική με τους νόμους που πέρασαν οι Νεάντερταλ Ρεπουμπλικάνοι όταν είχαν τον πλήρη έλεγχο.

  2. #197
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οκ απαντώ τώρα αφού λοιπόν τώρα αιτιολογείς τον χαρακτηρισμό σου.
    Μάθε λοιπόν ότι στις ΗΠΑ πλέον μετά την κατάργηση του Roe δεν υπάρχει ομοσπονδιακός νόμος που αφορά την έκτρωση, και κάθε πολιτεία έχει τους δικούς της νόμους πλέον. Σε κάποιες πολιτείες υπάρχει το heartbeat law (Texas κλπ) ενώ σε κάποιες επιτρέπεται ακόμα και μια μέρα πριν την γέννα (π.χ. Oregon).
    Στις περισσότερες το όριο είναι στις 22 βδομάδες περίπου.
    Και όλα αυτά ενώ στην Ευρώπη (συμπεριλαμβανομένης και της Ελλάδας) αλλά και σε όλες τις πολιτισμένες χώρες του κόσμου, το όριο είναι στις 12 βδομάδες. Μοναδική εξαίρεση η Κίνα.
    Πηγή: https://en.wikipedia.org/wiki/Aborti...tive_abortions

    Τώρα λοιπόν οι «εκδηλώσεις υπέρ της έκτρωσης» αφορά αυτό ακριβώς: θέλουν να επαναφέρουν ομοσπονδιακό νόμο τύπου Roe που δίνει δικαίωμα για έκτρωση σε οποιοδήποτε στάδιο της εγκυμοσύνης.

    Δε θα σε πω εγώ με τη σειρά μου λοιπόν "ακροαριστερό", αλλά ανενημέρωτο - ημιμαθή που αναπαράγει ότι του ταίζουν - σερβίρουν τα ΜΜΕ.
    Ανενημέρωτος φαίνεσαι εσύ, εάν όχι τότε σίγουρα ανειλικρινής.
    Θα έπρεπε να ξέρεις ότι μετά την πρακτική αναίρεση του Roe v. Wade, είναι πάμπολλα τα παραδείγματα που ΔΕΝ εφαρμόζονται οι νόμοι, γιατί οι γιατροί, τα νοσοκομεία και οι κλινικές φοβούνται ότι θα τους κυνηγήσουν οι "ταλιμπάν". Εάν διαφωνείς, θα αναλώσω 3" στο google για να σε πείσω για το αντίθετο.
    Αυτό είναι ενδεικτικό του ίδιου προβλήματος που βλέπουμε να ξεδιπλώνεται στο twitter: Μία θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων θέλει να έχει ισότιμη εκπροσώπηση στον δημόσιο λόγο με την πλειονότητα των μετριοπαθών μη ηλιθίων. Δούλευε τέλεια πριν; -Σίγουρα όχι, αλλά εκεί που πηγαίνει φαίνεται να είναι χωρίς αμφιβολία χειρότερα...

    Παρ' όλο που ξεφεύγουμε από το θέμα, εάν θέλεις συζητάμε και για την "κατήχηση" που θεωρείς ότι γίνεται στα Πανεπιστήμια, όπου δηλαδή μορφωμένοι άνθρωποι μορφώνουν άλλους ανθρώπους και οι μπαστουνόβλαχοι αγελαδοεραστές θεωρούν ότι αυτό είναι "bias". Για το τι βάφτισες ακροαριστερό έχω διάφορες απορίες, αλλά η περιγραφή της πλατφόρμας των προοδευτικών και δη της AOC, όπως αποτυπώνεται στο ίδιο το twitter απέχει πολύ από τον εκφυλισμό σε gender politics που έκανες.

  3. #198
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανενημέρωτος φαίνεσαι εσύ, εάν όχι τότε σίγουρα ανειλικρινής.
    Θα έπρεπε να ξέρεις ότι μετά την πρακτική αναίρεση του Roe v. Wade, είναι πάμπολλα τα παραδείγματα που ΔΕΝ εφαρμόζονται οι νόμοι, γιατί οι γιατροί, τα νοσοκομεία και οι κλινικές φοβούνται ότι θα τους κυνηγήσουν οι "ταλιμπάν". Εάν διαφωνείς, θα αναλώσω 3" στο google για να σε πείσω για το αντίθετο.
    Αυτό είναι ενδεικτικό του ίδιου προβλήματος που βλέπουμε να ξεδιπλώνεται στο twitter: Μία θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων θέλει να έχει ισότιμη εκπροσώπηση στον δημόσιο λόγο με την πλειονότητα των μετριοπαθών μη ηλιθίων. Δούλευε τέλεια πριν; -Σίγουρα όχι, αλλά εκεί που πηγαίνει φαίνεται να είναι χωρίς αμφιβολία χειρότερα...

    Παρ' όλο που ξεφεύγουμε από το θέμα, εάν θέλεις συζητάμε και για την "κατήχηση" που θεωρείς ότι γίνεται στα Πανεπιστήμια, όπου δηλαδή μορφωμένοι άνθρωποι μορφώνουν άλλους ανθρώπους και οι μπαστουνόβλαχοι αγελαδοεραστές θεωρούν ότι αυτό είναι "bias". Για το τι βάφτισες ακροαριστερό έχω διάφορες απορίες, αλλά η περιγραφή της πλατφόρμας των προοδευτικών και δη της AOC, όπως αποτυπώνεται στο ίδιο το twitter απέχει πολύ από τον εκφυλισμό σε gender politics που έκανες.
    Πολύ σωστός.
    Κάποιοι για κάποιο λόγο νομίζουν ότι η Αριστερά πρέπει να ασχολείται μόνο με «μισθούς και συντάξεις» και αν ασχολείται και με άλλα πράγματα τότε αυτομάτως δεν ασχολείται αρκετά με «μισθούς και συντάξεις» και άρα δεν είναι αρκετά αριστερή.

  4. #199
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανενημέρωτος φαίνεσαι εσύ, εάν όχι τότε σίγουρα ανειλικρινής.
    Ανενημέρωτος δεν είμαι καθόλου.
    Σε πληροφορώ εσένα και τον lewton ότι τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μια και ζω στις ΗΠΑ πολλά χρόνια. Θα δεχόμουν ίσως να μου το παίξει έξυπνος ο tsigarid ή κάποιος άλλος που ζει στις ΗΠΑ, όχι όμως εσείς που είστε έξω από το χορό και δε τα ζείτε καθημερινά, και το μόνο που κάνετε είναι να αναμασάτε/αναπαράγετε αυτά που ακούτε από τα social ή από τα ΜΜΕ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να ξέρεις ότι μετά την πρακτική αναίρεση του Roe v. Wade, είναι πάμπολλα τα παραδείγματα που ΔΕΝ εφαρμόζονται οι νόμοι, γιατί οι γιατροί, τα νοσοκομεία και οι κλινικές φοβούνται ότι θα τους κυνηγήσουν οι "ταλιμπάν". Εάν διαφωνείς, θα αναλώσω 3" στο google για να σε πείσω για το αντίθετο.
    Τα παραδείγματα που θα μου πεις θα είναι ελάχιστα και προωθημένα από συγκεκριμένους γιατρούς που εξυπηρετούν πολιτική ατζέντα. Σε αντίθεση με την Ελλάδα, στις ΗΠΑ οι νόμοι δεν είναι μόνο στα χαρτιά, εφαρμόζονται κατά γράμμα.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ενδεικτικό του ίδιου προβλήματος που βλέπουμε να ξεδιπλώνεται στο twitter: Μία θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων θέλει να έχει ισότιμη εκπροσώπηση στον δημόσιο λόγο με την πλειονότητα των μετριοπαθών μη ηλιθίων. Δούλευε τέλεια πριν; -Σίγουρα όχι, αλλά εκεί που πηγαίνει φαίνεται να είναι χωρίς αμφιβολία χειρότερα...
    Σε πληροφορώ φίλε μου ότι η "θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων" πράγματι υπάρχει στις ΗΠΑ, και πολύ περισσότερο σε τοπικό επίπεδο. Μόνο που υπάρχει και στις 2 πλευρές του πολιτικού spectrum. Αλλά φαντάζομαι ότι δε σου αρέσει να βλέπεις και την άλλη ακραία πλευρά ε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ' όλο που ξεφεύγουμε από το θέμα, εάν θέλεις συζητάμε και για την "κατήχηση" που θεωρείς ότι γίνεται στα Πανεπιστήμια, όπου δηλαδή μορφωμένοι άνθρωποι μορφώνουν άλλους ανθρώπους και οι μπαστουνόβλαχοι αγελαδοεραστές θεωρούν ότι αυτό είναι "bias".
    Η κατήχηση γίνεται όχι μόνο στα πανεπιστήμια, αλλά πλεόν και στα σχολεία. Μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα του τοπικού μου σχολικού συστήματος όπου το school board (το οποίο είναι τέρμα πολιτικοποιημένο) έχει θεσμοθετήσει ύλη ακόμα και στο νηπιαγωγείο όπου μαθαίνει τα άσπρα παιδάκια ότι είναι οι "δυνάστες" και τα μαύρα οι "καταπιεσμένοι". Αλλά βέβαια αυτά δε παίζονται από τα Ελληνικά ΜΜΕ.. Τα μόνα που ακούτε είναι για τις MAGA συγκεντρώσεις του Trump και τις χαζομάρες του Biden λόγω της ηλικίας του.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τι βάφτισες ακροαριστερό έχω διάφορες απορίες, αλλά η περιγραφή της πλατφόρμας των προοδευτικών και δη της AOC, όπως αποτυπώνεται στο ίδιο το twitter απέχει πολύ από τον εκφυλισμό σε gender politics που έκανες.
    Βλ. παραπάνω. Εγώ στην περιοχή μου τα gender politics τα βιώνω στο πετσί μου κάθε μέρα. Από το σχολείο των παιδιών, στο πανεπιστήμιο, στην δουλειά μου και παντού. Η AOC εκφράζει τα πιο ακραία στοιχεία από τα παραπάνω. Βέβαια εμένα προσωπικά δε με αφορά άμεσα αν θα βγει ξανά η AOC, αν σε λίγες ώρες θα δούμε κόκκινο τσουνάμι, ή αν θα βγει ξανά ο Biden ή ο Trump. Με ενδιαφέρει περισσότερο το τι θα γίνει στο τοπικό μου επίπεδο (governor, congressman, school board, attorney general κλπ) γιατί εκεί θα δω τη διαφορά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανενημέρωτος φαίνεσαι εσύ, εάν όχι τότε σίγουρα ανειλικρινής.
    Ανενημέρωτος δεν είμαι καθόλου.
    Σε πληροφορώ εσένα και τον lewton ότι τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μια και ζω στις ΗΠΑ πολλά χρόνια. Θα δεχόμουν ίσως να μου το παίξει έξυπνος ο tsigarid ή κάποιος άλλος που ζει στις ΗΠΑ, όχι όμως εσείς που είστε έξω από το χορό και δε τα ζείτε καθημερινά, και το μόνο που κάνετε είναι να αναμασάτε/αναπαράγετε αυτά που ακούτε από τα social ή από τα ΜΜΕ.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα έπρεπε να ξέρεις ότι μετά την πρακτική αναίρεση του Roe v. Wade, είναι πάμπολλα τα παραδείγματα που ΔΕΝ εφαρμόζονται οι νόμοι, γιατί οι γιατροί, τα νοσοκομεία και οι κλινικές φοβούνται ότι θα τους κυνηγήσουν οι "ταλιμπάν". Εάν διαφωνείς, θα αναλώσω 3" στο google για να σε πείσω για το αντίθετο.
    Τα παραδείγματα που θα μου πεις θα είναι ελάχιστα και προωθημένα από συγκεκριμένους γιατρούς που εξυπηρετούν πολιτική ατζέντα. Σε αντίθεση με την Ελλάδα, στις ΗΠΑ οι νόμοι δεν είναι μόνο στα χαρτιά, εφαρμόζονται κατά γράμμα. Επίσης βλ. ποστ μου #194.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό είναι ενδεικτικό του ίδιου προβλήματος που βλέπουμε να ξεδιπλώνεται στο twitter: Μία θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων θέλει να έχει ισότιμη εκπροσώπηση στον δημόσιο λόγο με την πλειονότητα των μετριοπαθών μη ηλιθίων. Δούλευε τέλεια πριν; -Σίγουρα όχι, αλλά εκεί που πηγαίνει φαίνεται να είναι χωρίς αμφιβολία χειρότερα...
    Σε πληροφορώ φίλε μου ότι η "θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων" πράγματι υπάρχει στις ΗΠΑ, και πολύ περισσότερο σε τοπικό επίπεδο. Μόνο που υπάρχει και στις 2 πλευρές του πολιτικού spectrum. Αλλά φαντάζομαι ότι δε σου αρέσει να βλέπεις και την άλλη ακραία πλευρά ε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παρ' όλο που ξεφεύγουμε από το θέμα, εάν θέλεις συζητάμε και για την "κατήχηση" που θεωρείς ότι γίνεται στα Πανεπιστήμια, όπου δηλαδή μορφωμένοι άνθρωποι μορφώνουν άλλους ανθρώπους και οι μπαστουνόβλαχοι αγελαδοεραστές θεωρούν ότι αυτό είναι "bias".
    Η κατήχηση γίνεται όχι μόνο στα πανεπιστήμια, αλλά πλεόν και στα σχολεία. Μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα του τοπικού μου σχολικού συστήματος όπου το school board (το οποίο είναι τέρμα πολιτικοποιημένο) έχει θεσμοθετήσει ύλη ακόμα και στο νηπιαγωγείο όπου μαθαίνει τα άσπρα παιδάκια ότι είναι οι "δυνάστες" και τα μαύρα οι "καταπιεσμένοι". Αλλά βέβαια αυτά δε παίζονται από τα Ελληνικά ΜΜΕ.. Τα μόνα που ακούτε είναι για τις MAGA συγκεντρώσεις του Trump και τις χαζομάρες του Biden λόγω της ηλικίας του.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για το τι βάφτισες ακροαριστερό έχω διάφορες απορίες, αλλά η περιγραφή της πλατφόρμας των προοδευτικών και δη της AOC, όπως αποτυπώνεται στο ίδιο το twitter απέχει πολύ από τον εκφυλισμό σε gender politics που έκανες.
    Βλ. παραπάνω. Εγώ στην περιοχή μου τα gender politics και τα συναφή τα βιώνω στο πετσί μου κάθε μέρα. Από το σχολείο των παιδιών, στο πανεπιστήμιο, στην δουλειά μου και παντού. Η AOC εκφράζει τα πιο ακραία στοιχεία από τα παραπάνω. Βέβαια εμένα προσωπικά δε με αφορά άμεσα αν θα βγει ξανά η AOC, αν σε λίγες ώρες θα δούμε κόκκινο τσουνάμι, ή αν θα βγει ξανά ο Biden ή ο Trump. Με ενδιαφέρει περισσότερο το τι θα γίνει στο τοπικό μου επίπεδο (governor, congressman, school board, attorney general κλπ) γιατί εκεί θα δω τη διαφορά.

  5. #200
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στην περιοχή μου τα gender politics τα βιώνω στο πετσί μου κάθε μέρα.
    Πώς βιώνονται τα gender politics;

    - - - Updated - - -

    Άλλοι βιώνουν φτώχεια, ανεργία, ακρίβεια, άλλοι βιώνουν πόλεμο, άλλοι βιώνουν πλημμύρες, ο bomber βιώνει gender politics.

  6. #201
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πώς βιώνονται τα gender politics;
    Σου έγραψα παραπάνω. Σχολείο, δουλειά, πανεπιστήμιο. Κοινώς ο μαύρος τρανσέξουαλ έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να μπει στο καλό σχολείο, να μπει στο Harvard, να προσληφθεί από μια εταιρία κλπ σε σχέση με έναν λευκό straight.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλοι βιώνουν φτώχεια, ανεργία, ακρίβεια, άλλοι βιώνουν πόλεμο, άλλοι βιώνουν πλημμύρες, ο bomber βιώνει gender politics.
    Συγχαρητήρια. Ο καθένας βιώνει τα προβλήματα της χώρας του. Αν εσύ ζεις στο Σουδάν και βιώνεις πόλεμο και φτώχεια, τι κάθεσαι και γράφεις στο adslgr στο νήμα του Μασκ; Μήπως να πας να κάνεις κάτι άλλο για να ζήσεις; Ή τα γράφεις για να σε λυπηθούμε;

  7. #202
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Μηνύματα
    624
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109941/10999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΗΦΙΣΙΑ
    Router
    OTE Oxygen
    SNR / Attn
    31(dB) / 3(dB)

  8. #203
    Εγγραφή
    03-03-2004
    Περιοχή
    Ankh-Morpork, Discworld
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    22.577
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/40 Mbps
    ISP
    Deutsche Telekom
    Router
    FRITZ!Box 7560
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σου έγραψα παραπάνω. Σχολείο, δουλειά, πανεπιστήμιο. Κοινώς ο μαύρος τρανσέξουαλ έχει πολύ περισσότερες πιθανότητες να μπει στο καλό σχολείο, να μπει στο Harvard, να προσληφθεί από μια εταιρία κλπ σε σχέση με έναν λευκό straight.
    Καλά για σχολείο και για πανεπιστήμιο το ξέρω ότι έχουν quotas (και καλώς ) για φυλετικές μειονότητες. Που έχουν μπει quotas για trans άτομα; Που το είδες αυτό;
    Και καλά, άντε να δεχθούμε ότι τα quotas στα σχολεία και στα πανεπιστήμια (που καλώς υπάρχουν) σε ενοχλούν επειδή είσαι ακροδεξιός.

    Το έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να προσληφθεί «ο μαύρος τρανσέξουαλ» από μια εταιρία που το είδες; Στο OAN;

  9. #204
    Το avatar του μέλους bomberb17
    bomberb17 Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά για σχολείο και για πανεπιστήμιο το ξέρω ότι έχουν quotas (και καλώς )
    Δεν είναι απλά quotas. Είναι ρατσιστική προτίμηση ενός υποψηφίου σε σχέση με έναν άλλο απλά και μόνο από το χρώμα του δέρματος. Προφανώς είσαι ρατσιστής και εσύ, αλλά ρατσιστής άκρο-αριστερής κοπής για να συμφωνείς. (Αφού επιμένεις και το πας στα άκρα, το πάω και εγώ).

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Που έχουν μπει quotas για trans άτομα; Που το είδες αυτό;
    Και καλά, άντε να δεχθούμε ότι τα quotas στα σχολεία και στα πανεπιστήμια (που καλώς υπάρχουν) σε ενοχλούν επειδή είσαι ακροδεξιός.
    Ξανά, δεν μίλησα πουθενά για quotas. Μάθε να διαβάζεις πρώτα και μάθε αγγλικά.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να προσληφθεί «ο μαύρος τρανσέξουαλ» από μια εταιρία που το είδες; Στο OAN;
    Αντιθέτως με σένα που (όπως έγραψα και πριν) αναπαράγεις τυφλά ότι σε ταισουν, δουλεύω και τα ξέρω από πρώτο χέρι. Έχω επίσης περάσει το στάδιο πλύσης εγκεφάλου με υποχρεωτικό σεμινάριο DEI.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να με συγχωρείς, αλλά εγώ δε θεωρώ τον εαυτό μου αριστερό. Κεντρώος είμαι, άντε στα βαριά-βαριά πολύ ελαφρώς κεντροαριστερός.
    Τώρα το είδα αυτό. Εδώ γελάμε..

  10. #205
    Εγγραφή
    14-11-2021
    Μηνύματα
    1.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps↓ 10Mbps↑
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    13.3(dB) / 18.0(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    και το μόνο που κάνετε είναι να αναμασάτε/αναπαράγετε αυτά που ακούτε από τα social ή από τα ΜΜΕ.
    Η μάστιγα των μπούμερ κυρίως, ζόμπι μπροστά στις τηλεοράσεις.

  11. #206
    Εγγραφή
    14-11-2009
    Μηνύματα
    2.012
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG788v v3
    SNR / Attn
    14.2(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Υπερτιμημένος επιχειρηματίας ο Ίλον μασκ κατά τη δική μου άποψη.
    Ετοιμαστείτε για απολύσεις στο twitter, γιατί αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν συναισθήματα.
    Ίλον Μασκ=προωθεί την Τεχνητή Νοημοσύνη=προωθεί τα ρομπότ=έρχονται απολύσεις σε πολλούς κλάδους, ακόμη και στον χώρο της πληροφορικής.

    Μπορώ να κατονομάσω και τα επαγγέλματα που δέχονται ή θα δεχτούν πλήγμα στο μέλλον.
    Οδηγοί οχημάτων γενικά βλέπε Google car και σίγουρα θα πάρουν και άλλες εταιρίες το παράδειγμα αυτό όπως είναι η Uber,Tesla,κτλ.
    Υπάλληλοι σε τηλεφωνικά κέντρα, τράπεζες και διόδια, ήδη έχουν αρχίσει απολύσεις και σε Ελλάδα.
    Ακόμη και Προγραμματιστές θα χάσουν τη δουλειά τους μελλοντικά.
    Με τελικό στόχο τα ρομπότ εργάτες σε δουλειές χειρωνακτικές όπως εξορύξεις μετάλλων εντός γης αλλά και εκτός, συγκολλήσεις, διαλογή τροφίμων σε γραμμή παραγωγής, κτλ.

    Πρώτο παράδειγμα που δουλεύει με αυτοματισμό είναι Coca Cola,τα αυτοκίνητα που αγοράζουμε,κτλ.
    Άλλωστε μην ξεχνάτε τα ρομπότ, ο αυτοματισμός και η τεχνητή νοημοσύνη έχουν χαμηλό κόστος συντήρησης και έξοδα, δουλεύουν ακατάπαυστα και δεν διαμαρτύρονται.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lewton Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να προσληφθεί «ο μαύρος τρανσέξουαλ» από μια εταιρία που το είδες; Στο OAN;
    Πιστή στην αξία της συμπερίληψης με ίσες ευκαιρίες στην εργασία ανεξαρτήτως φύλου, ηλικίας, χρώματος, αναπηρίας, καταγωγής και σεξουαλικού προσανατολισμού, η ελληνική πολυεθνική τεχνολογίας marketing Upstream προχώρησε στην υπογραφή της Χάρτας Διαφορετικότητας για τις ελληνικές επιχειρήσεις.
    https://startupper.gr/news/92867/i-u...horo-ergasias/
    ἀναφαίρετον ὅπλον ἡ ἀρετή

  12. #207
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.802
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bomberb17 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανενημέρωτος δεν είμαι καθόλου.
    Σε πληροφορώ εσένα και τον lewton ότι τα γνωρίζω από πρώτο χέρι μια και ζω στις ΗΠΑ πολλά χρόνια. Θα δεχόμουν ίσως να μου το παίξει έξυπνος ο tsigarid ή κάποιος άλλος που ζει στις ΗΠΑ, όχι όμως εσείς που είστε έξω από το χορό και δε τα ζείτε καθημερινά, και το μόνο που κάνετε είναι να αναμασάτε/αναπαράγετε αυτά που ακούτε από τα social ή από τα ΜΜΕ.

    Τα παραδείγματα που θα μου πεις θα είναι ελάχιστα και προωθημένα από συγκεκριμένους γιατρούς που εξυπηρετούν πολιτική ατζέντα. Σε αντίθεση με την Ελλάδα, στις ΗΠΑ οι νόμοι δεν είναι μόνο στα χαρτιά, εφαρμόζονται κατά γράμμα. Επίσης βλ. ποστ μου #194.

    Σε πληροφορώ φίλε μου ότι η "θορυβώδης μειονότητα ηλιθίων" πράγματι υπάρχει στις ΗΠΑ, και πολύ περισσότερο σε τοπικό επίπεδο. Μόνο που υπάρχει και στις 2 πλευρές του πολιτικού spectrum. Αλλά φαντάζομαι ότι δε σου αρέσει να βλέπεις και την άλλη ακραία πλευρά ε;

    Η κατήχηση γίνεται όχι μόνο στα πανεπιστήμια, αλλά πλεόν και στα σχολεία. Μπορώ να σου δώσω συγκεκριμένα παραδείγματα του τοπικού μου σχολικού συστήματος όπου το school board (το οποίο είναι τέρμα πολιτικοποιημένο) έχει θεσμοθετήσει ύλη ακόμα και στο νηπιαγωγείο όπου μαθαίνει τα άσπρα παιδάκια ότι είναι οι "δυνάστες" και τα μαύρα οι "καταπιεσμένοι". Αλλά βέβαια αυτά δε παίζονται από τα Ελληνικά ΜΜΕ.. Τα μόνα που ακούτε είναι για τις MAGA συγκεντρώσεις του Trump και τις χαζομάρες του Biden λόγω της ηλικίας του.

    Βλ. παραπάνω. Εγώ στην περιοχή μου τα gender politics και τα συναφή τα βιώνω στο πετσί μου κάθε μέρα. Από το σχολείο των παιδιών, στο πανεπιστήμιο, στην δουλειά μου και παντού. Η AOC εκφράζει τα πιο ακραία στοιχεία από τα παραπάνω. Βέβαια εμένα προσωπικά δε με αφορά άμεσα αν θα βγει ξανά η AOC, αν σε λίγες ώρες θα δούμε κόκκινο τσουνάμι, ή αν θα βγει ξανά ο Biden ή ο Trump. Με ενδιαφέρει περισσότερο το τι θα γίνει στο τοπικό μου επίπεδο (governor, congressman, school board, attorney general κλπ) γιατί εκεί θα δω τη διαφορά.
    Θα πάρω πίσω το "ανενημέρωτος ή ανειλικρινής", γιατί η απάντησή σου δεν είναι τίποτα από τα δύο.
    Είναι σαφές όμως ότι έχουμε απόκλιση πληροφόρησης και απόψεων - εφόσον ισχύει το πρώτο, το δεύτερο δεν είναι δύσκολο.
    Το bold φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι ισχύει και για εσένα, και προφανώς η γεωγραφική εγγύτητα δεν δίνει προεξάρχουσα θέση στη δική σου πληροφόρηση.
    Προσωπικά προσπαθώ να αντλώ την πληροφόρησή μου από όσο πιο διαφορετικα μέσα γίνεται, για να μπορώ να είμαι κατά το δυνατόν αντικειμενικός. Εάν κάνεις κι εσύ το ίδιο, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο...

  13. #208
    Εγγραφή
    06-10-2012
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    476
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσωπικά προσπαθώ να αντλώ την πληροφόρησή μου από όσο πιο διαφορετικα μέσα γίνεται, για να μπορώ να είμαι κατά το δυνατόν αντικειμενικός. Εάν κάνεις κι εσύ το ίδιο, δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι περισσότερο...
    Το να κρίνεις από αυτά που ζεις, ανάλογα την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι, τα βιώματα των διπλανών ή του κύκλου σου, αλλά και αυτά που αντιλαμβάνεσαι με τα δικά σου μάτια, δεν το συμπεριλαμβάνεις στην εξίσωση;

    Υπάρχει περίπτωση κάποιος 5000 χιλιόμετρα μακρυά να μπορεί να έχει έστω την παραμικρή ιδέα πως ζουν σε μία επαρχία της Κίνας, σε μία πόλη της Αυστρίας, ή σε μία πολιτεία των ΗΠΑ;

  14. #209
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.693
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κρίνεις από αυτά που ζεις, ανάλογα την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι, τα βιώματα των διπλανών ή του κύκλου σου, αλλά και αυτά που αντιλαμβάνεσαι με τα δικά σου μάτια, δεν το συμπεριλαμβάνεις στην εξίσωση;

    Υπάρχει περίπτωση κάποιος 5000 χιλιόμετρα μακρυά να μπορεί να έχει έστω την παραμικρή ιδέα πως ζουν σε μία επαρχία της Κίνας, σε μία πόλη της Αυστρίας, ή σε μία πολιτεία των ΗΠΑ;
    To σύνηθες.
    Το καλύτερο βέβαια είναι ο συνδιασμός (μακριά κοντά)
    Μεγαλύτερη σημασία από την απόσταση έχει το ποιός σε ενημερώνει και αν καλοβλέπεις ή στραβοβλέπεις, θέμα αντίληψης κοινώς.

    Αλλωστε από μικρό κι από τρελό μαθαίνεις.
    Δεν ρωτάει κανείς που μένουν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 09-11-22 στις 13:20.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  15. #210
    Εγγραφή
    18-10-2006
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    5.627
    Downloads
    50
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    20370/935
    ISP
    Conn-X 24Mbit
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΚΟΖΑΝΗ
    Router
    level-one FBR-1416A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Brainstorm389 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το να κρίνεις από αυτά που ζεις, ανάλογα την περιοχή στην οποία βρίσκεσαι, τα βιώματα των διπλανών ή του κύκλου σου, αλλά και αυτά που αντιλαμβάνεσαι με τα δικά σου μάτια, δεν το συμπεριλαμβάνεις στην εξίσωση;

    Υπάρχει περίπτωση κάποιος 5000 χιλιόμετρα μακρυά να μπορεί να έχει έστω την παραμικρή ιδέα πως ζουν σε μία επαρχία της Κίνας, σε μία πόλη της Αυστρίας, ή σε μία πολιτεία των ΗΠΑ;
    Πολλές φορές αν βλέπεις από μακριά έχεις πιο αντικειμενική άποψη γιατί δεν είσαι στο rat race.

    Παράδειγμα είναι ακριβό το gas? (Και πόσο ακριβό σε σύγκριση με την Ευρώπη?) Αντί να αγοράσεις μικρό και οικονομικό αυτοκίνητο (ένα μικρό Audi κάνει 1100 Km με 45 lt. ) ψηφίζεις πολιτικούς που υπόσχονται να εξαιρέσουν την πετρελαϊκή βιομηχανία από την περιβαλλοντική νομοθεσία, να ανοίξουν πετρελαιοπηγές σε εθνικά πάρκα, και να έρθουν σε συμφωνία με τον Πούτιν και τους Σαουδάραβες για να προμηθεύουν cheap gas. Και όλα αυτά για να πας με το F150 ή το Escalade για ψώνια.

    Αν πάλι πας στο διαστημικό σταθμό και δεις τη Γη από ψηλά, θα δεις ακόμη καθαρότερα ποια είναι τα προβλήματα.

Σελ. 14 από 80 ΠρώτηΠρώτη ... 491213141516192434 ... ΤελευταίαΤελευταία

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας