Σελ. 1 από 15 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 221
  1. #1
    Το avatar του μέλους Jim
    Jim Guest
    Καλησπέρα,

    Παιδιά για ρίχτε μια ματιά στις τιμές μου:

    Downstream/Upstream
    Data rate
    3968 762
    Noise margin
    6.8 7.0
    Output power
    19.4 0.0
    Attenuation
    54.0 28.7

    Είναι εντελώς ξεφτίλα... Είχα πολύ καλύτερες τιμές το 2004 με Forthnet.
    Συνέχεια αποσυνδέομαι. Η HOL θα μου πει πέστα στον ΟΤΕ, και σε κανά 3άρι χρόνια ίσως και να έχει διορθωθεί το πρόβλημα. Το γαμώτο της υπόθεσης είναι οτι βλέπω το Μέγαρο του ΟΤΕ από την βεράντα μου - μένω σε μια απόσταση 2 χιλιομέτρων (σχεδόν ευθεία) το πολύ...
    Σκέφτομαι να δηλώσω βλάβη, αλλά δώρο ανάδωρο το βλέπω στη τελική... Δεν βαρεθήκανε να ρίχνει ο ένας στον άλλο τα μπαλάκια της υπευθυνότητας? Η αποφεύγουν ευθύνες επείδη τα κονομάνε... Απο μάρκετινγκ όμως σκίζουν!! Συμβάλουν σημαντικά στην υπερκατανάλωτική μανία των Ελλήνων!

    'Εχετε κάτι να μου προτείνετε? Δεν θέλω να μείνω δίχως διαδίκτυο καθώς η δουλεία μου εξαρτάται απ'αυτό! Στο εξωτερικό που έμενα (Αγγλία) δεν είχα πότε κανένα πρόβλημα με παρόχους. Δεν τα μπορώ αυτά τα χάλια ρε παιδιά!

    Υστερόγραφο
    -------------------
    Πείτε μου κάτι... είμαι ο μόνος με αύτο το πρόβλημα?

  2. #2
    Εγγραφή
    14-06-2007
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    292
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Να πας στο εξωτερικό που έχει καλύτερους παρόχους !!! Αν δεν το δώσεις βλάβη πως θα φτιάξει με προσευχές?

    Υστερόγραφο

    Όχι δεν είσαι ο μόνος με πρόβλημα

  3. #3
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Jim Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι εντελώς ξεφτίλα... Είχα πολύ καλύτερες τιμές το 2004 με Forthnet.
    Συνέχεια αποσυνδέομαι. Η HOL θα μου πει πέστα στον ΟΤΕ, και σε κανά 3άρι χρόνια ίσως και να έχει διορθωθεί το πρόβλημα.
    Φυσικά και είχες καλύτερες τιμές. Πάρε και τώρα μια 384 (άντε 768) και θα έχεις καλές τιμές.
    Σωστά θα σου πει η HOL. Το πρόβλημά σου είναι ότι μπορεί να είσαι κοντά στο Μέγαρο αλλά είσαι μακριά από το κέντρο του ΟΤΕ όπου (μάλλον) βρίσκεται το DSLAM της HOL.
    Ψάξε λίγο στο forum και θα δεις ότι με την έλευσηγ των υψηλώνταχυτήτων πάρα πολύς κόσμος έχει τέτοια προβλήματα και μάλιστα στην Αθήνα την πιο πυκνοκατοικημένη πόλη της Ελλάδας!

    <edit>
    Όσο για το "συνεχείς αποσυνδέσεις" κάτσε να πάω σπίτι να σου δώσω στατιστικά για το τι σημαίνει ΣΥΝΕΧΕΙΣ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 22-08-07 στις 15:48.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  4. #4
    Εγγραφή
    06-07-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    171
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    13.240/1.020
    ISP
    Forthnet 2play
    Router
    Thompson 585 v7
    SNR / Attn
    8,5(dB) / 22(dB)
    Με Attenuation 54... δε νομίζω ότι φταίει η HOL... μήπως να μετακομίσεις? Για τον θόρυβο στα 6,8 δεν θα πω τίποτα, γιατί κι εγώ στα 6 είμαι (με άλλο πάροχο) αλλά - αντιβάινοντας τους νόμους της φυσικής - οι αποσυνδέσεις είναι ελάχιστες

  5. #5
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    OTEnet
    γιατι δεν μπερνεις την hol και να της πεις οτι εχει προβλημα η γραμμη να της πεις Attenuation
    54.0 μονο αυτο και το πολυ πολυ αν πανε να σου πουν διαφορα πες τους τεχνικος ειμαι..
    και να το δηλωσουν βλαβη στον οτε σαν προβλημα δεν περνει ip θα σου αλλαξουν ζευγος (αν υπαρχει) και θα εισαι οκ

  6. #6
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jdm Εμφάνιση μηνυμάτων
    να το δηλωσουν βλαβη στον οτε σαν προβλημα δεν περνει ip θα σου αλλαξουν ζευγος (αν υπαρχει) και θα εισαι οκ
    Δηλαδή το άλλο ζεύγος που θα του δώσουν θα είναι πιο σύντομο;

    <edit>
    @Patha
    Υποθέτωντας ότι είσαι σε ADSL2+ κάποιου εναλλακτικού:
    Το ότι δεν έχεις αποσυνδέσεις με 6dB είναι επειδή ο router σου κλειδώνει στην ταχύτητα που μπορεί για να πιάσει κατ' ελάχιστο τα 6dB
    Αντίθετα σε μένα και στον jim ο router κλειδώνει όσο πιο ψηλά μπορεί και το 6-7dB την ώρα της διαπραγμάτευσης γίνεται έυκολα και γρήγορα 5,4,3... disconnect.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 22-08-07 στις 16:44.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  7. #7
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    347
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    H.O.L. - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ
    Router
    Sagem 2404
    SNR / Attn
    15(dB) / 37(dB)
    Παίξε με το telnet στο router σου ώστε να κλειδώνει το router σε g.dmt. Oι ταχύτητες θα είναι λίγο χαμηλότερες από αυτές που βλέπεις αλλά δεν θα έχεις αποσυνδέσεις.
    Αυτό σαν προσωρινή λύση, για μονιμότερη είμαι και εγώ στην αναμονή..
    Με attenuation 48 σε adsl2+ και 36 σε adsl (Μυστήριο) κάνενα router από όσο έχω δοκιμάσει δεν μου δίνει ταχύτητα πάνω από 4mbit. To σπάσιμο είναι στον οτε είχα attenable σε g.dmt 6,2 mbit και τώρα σε adsl2+ δεν πάει πάνω από 2,5μβιτ

  8. #8
    Το avatar του μέλους Jim
    Jim Guest
    Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ειχα 2 αποσυνδεσεις μεχρι τωρα. Θα τους παρω ενα τηλεφωνακι σε λιγο και σας ενημερωνω σχετικα. Θα δηλωσω βλαβη και θα τους πιεσω αναλογα με τα αποτελεσματα. Αν δεν φτιαχτει το προβλημα μου, τι να κανω? Ελπιζω σε ενα καλυτερο ευρυζωνικο μελλον στην Ελλαδα. Αντε και οπτικες ινες (fibra optica) συντομα παρακαλω...


    Απο την εμπειρια μου μεχρι τωρα: 1st Forthnet 2nd HOL 999th Vivodi

  9. #9
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    181
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ OTE
    Ταχύτητα
    12288/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν.ΙΩΝΙΑΣ
    Router
    NETGEAR DGN2200
    SNR / Attn
    7.1(dB) / 42(dB)
    Path Level
    Fastpath
    δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα εχω χασει ωρες πανω απο το τηλ να μιλαω με μηχανικους και της χολ και του οτε και δυστηχως εκτος απο χρονο χαλασα και τα νευρα μου. εγω εχω attenuetion 47 και πιανω 4300 με αποσυνδεσεις απως εσυ. ειμαι μηχανολογος και εχω ενα φιλο ηλεκτρονικο που ασχολειται με αυτα. τελος παντων δεν βρηκα ακρη οτι και αν εψαξα. για αλλαγη ζευγους δεν γινεται με ακμια παναγια απο οτε με ακριβες λογια του οτεατζι οτι μια χαρα ειμαι και οτι αν επινα κατω απο 1000 ισως να το κοιταζαν. και του λεω δεν γινεται τιποτα και μου λεει οτι ΔΕΝ προκειται να γινει κατι διοτι τα προβληματα συνηθως ειναι υπογεια και σε αυτη την περιπτωσξ δεν γινεται κατι , λες και φταιμε εμεις. απο χολ καναμε του κοσμου τα τεστ σε διαφορα κλειδωματα γραμμης και οταν κλειδωσαν τη γραμμη στα 4000 τοτε δεν ειχα αποσυνδεσεις. δυστηχως οσο ο οτε ειναι στις ζωες μας και δεν αλλαξει να γινει τιποτα ιδιοκτητος δεν βλεπω ασπρη μερα για μας.

  10. #10
    Εγγραφή
    22-11-2006
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.095
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    ISP
    OTEnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yiapap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή το άλλο ζεύγος που θα του δώσουν θα είναι πιο σύντομο;
    Μα δεν το λεω για ποιο συντομο ζευγος. αλλα ποιο καλο. σε οποια εταιρια και αν εχω παρει το μονο που της ζηταω ειναι απλα να το δηλωσουν βλαβη στον οτε. τιποτε αλλο ( δεν μιλαω για ιδιωκτικο δικτυο)
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος jdm : 23-08-07 στις 00:07.

  11. #11
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jdm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα δεν το λεω για ποιο συντομο ζευγος. αλλα ποιο καλο. σε οποια εταιρια και αν εχω παρει το μονο που της ζηταω ειναι απλα να το δηλωσουν βλαβη στον οτε. τιποτε αλλο ( δεν μιλαω για ιδιωκτικο δικτυο)
    Το Attenuation είναι η εξασθένιση του σήματος και εξαρτάται μόνο από τις συχνότητες της επικοινωνίας και το μήκος του καλωδίου.
    Όσα ζεύγη και να του αλλάξουν λοιπόν το πρόβλημά του θα παραμείνει.
    Η αλλαγή ζεύγους *μπορεί* να κάνει διαφορά μόνο σε συνδέσεις υψηλού θορύβου και χαμηλού attenuation και μόνο υπό πολύ ειδικές περιπτώσεις. Κοινώς είναι λαχείο ακόμη και αν δεν έχεις πρόβλημα απόστασης.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  12. #12
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    7(dB) / 46(dB)
    Εγώ στον ΟΤΕ είχα attenuation πολύ υψηλό 64db, καλό όμως θόρυβο και δεν αντιμετώπιζα αποσυνδέσεις. Μεταβαίνοντας στο δίκτυο της HOL περίμενα να δω τα στατιστικά του adsl. Με τόση μεγάλη εξασθένηση σκέφτηκα ότι δε θα έπιανα πάνω από 2mbps σύμφωνα με τα διάφορα guides που έχει στο net. Παρόλα αυτά τώρα έχω attainable 10000, attenuation 43db αλλά ο θόρυβος αυξήθηκε (από 0db(!) έως 16db). Μέσα σε 2 ημέρες είχα 2 αποσυνδέσεις, κατά τα άλλα η γραμμή στα καλά της ανταποκρίνεται άψογα ενώ 2-3 φορές έχω δει κάτι κολληματάκια.
    Συμπέρασμα: Δηλώνεις βλάβη αν κάτι δεις πολύ χάλια στατιστικά, περιμένεις εαν η κατάσταση βελτιωθεί. Αν όχι προσπαθείς να σπάσεις το συμβόλαιο και να μεταβείς σε άλλο δίκτυο αλλιώς μένεις ως έχει.

  13. #13
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ στον ΟΤΕ είχα attenuation πολύ υψηλό 64db, καλό όμως θόρυβο και δεν αντιμετώπιζα αποσυνδέσεις. Μεταβαίνοντας στο δίκτυο της HOL περίμενα να δω τα στατιστικά του adsl. Με τόση μεγάλη εξασθένηση σκέφτηκα ότι δε θα έπιανα πάνω από 2mbps σύμφωνα με τα διάφορα guides που έχει στο net. Παρόλα αυτά τώρα έχω attainable 10000, attenuation 43db αλλά ο θόρυβος αυξήθηκε (από 0db(!) έως 16db). Μέσα σε 2 ημέρες είχα 2 αποσυνδέσεις, κατά τα άλλα η γραμμή στα καλά της ανταποκρίνεται άψογα ενώ 2-3 φορές έχω δει κάτι κολληματάκια.
    Συμπέρασμα: Δηλώνεις βλάβη αν κάτι δεις πολύ χάλια στατιστικά, περιμένεις εαν η κατάσταση βελτιωθεί. Αν όχι προσπαθείς να σπάσεις το συμβόλαιο και να μεταβείς σε άλλο δίκτυο αλλιώς μένεις ως έχει.
    Τα παραπάνω που λες αντιβαίνουν τους νόμους της φυσικής.
    Εκτός αν είσαι στη 1 πιθανότητα στο 10000000 που αλλάζοντάς σου ζεύγος άλλαξε και η όδευση.

    <edit>
    Ααααααα sorry...
    64dB είχες!
    Για να κοιτάξω την κρυστάλλινη σφαίρα μου... Μα βέβαια... Είχες Fritz ADSL router. Που έχει το γνωστό bug στο firmware και δείχνει πάντα 64!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yiapap : 24-08-07 στις 17:04.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

  14. #14
    Εγγραφή
    20-02-2006
    Μηνύματα
    182
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+ HOL Shared
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    HOL
    SNR / Attn
    7(dB) / 46(dB)
    Κοίτα yiapap έχω ακούσει περί bug αλλά εφόσον δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο δε μπορώ να το ονομάσω bug μόνο και μόνο επειδή 5-10 χρήστες έχουμε τέτοιο attenuation.
    Έπειτα, πριν αναβαθμίσω τη γραμμή μου απο 768 σε 1 πάλι είχα υψηλό attenuation στα 56db. Δεν ξέρω τι άλλαξε, ούτε εσύ ξέρεις προφανώς εκτός και αν εργάζεσαι στις Αττικές, αλλά τα στατιστικά μου καλυτέρευσαν.

  15. #15
    Εγγραφή
    20-03-2003
    Περιοχή
    Στη μόνη πόλη που γράφεται με 2 'σ' και προφέρεται με 2 'λ'
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    21.422
    Downloads
    25
    Uploads
    2
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11000/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Router
    Netgear DGN2000
    SNR / Attn
    4(dB) / 30.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από xrokos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κοίτα yiapap έχω ακούσει περί bug αλλά εφόσον δεν έχει αποδειχθεί κάτι τέτοιο δε μπορώ να το ονομάσω bug μόνο και μόνο επειδή 5-10 χρήστες έχουμε τέτοιο attenuation.
    Έπειτα, πριν αναβαθμίσω τη γραμμή μου απο 768 σε 1 πάλι είχα υψηλό attenuation στα 56db. Δεν ξέρω τι άλλαξε, ούτε εσύ ξέρεις προφανώς εκτός και αν εργάζεσαι στις Αττικές, αλλά τα στατιστικά μου καλυτέρευσαν.
    Κι εγώ πως κατάλαβα ότι είχες Fritz νομίζεις; 64attenuation μέχρι στιγμής εκτός από στιγμιαία-οριακά δεν έχει ΚΑΝΕΝΑΣ (στην Ελλάδα) λόγω της κακής ποιότητας της καλωδίωσης. Με οτιδήποτε >=60 αρχίζουν οι αποσυνδέσεις (κάτι ξέρω).

    Οι Αττικές και το backbone δεν έχουν σχέση με το attenuation. Αυτό μετράει την εξασθένιση του σήματος από το router σου έως το κέντρο (DSLAM) του ΟΤΕ/εναλλακτικού.

    Επιμένω, μόνο και μόνο για να μην αφήσω την υποψία ότι αν κάποιος πάει σε ADSL2+ υπάρχει πιθανότητα να δει βελτίωση στα στατιστικά του. Οι πιθανότητες για κάτι τέτοιο είναι ΕΞΩΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ μικρές και περιορίζονται μόνο στην περίπτωση να μεταβούν σε ζεύγος χαλκού που έχει διαφορετική όδευση. Κάτι τέτοιο ο ΟΤΕ (ορθώς) το αποφεύγει.
    Όσο πιο βαθιά βάζουν το χέρι οι εταίροι στις τσέπες μας, τόσο πιο κοντά φθάνουν στα @@ μας

Σελ. 1 από 15 123611 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. υψηλο Downstream Line Attenuation
    Από rc31 στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-08, 19:45
  2. 585v5 προβλημα σε wow game +συχνες αποσυνδεσεις
    Από geokok234 στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-03-08, 20:20
  3. Αποσυνδέσεις - Υψηλό Attenuation - Speedtouch
    Από netlag στο φόρουμ Alcatel Thomson ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-10-07, 01:52
  4. [Level One] downstream attenuation
    Από mavelgr στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-07, 19:25
  5. Προβλημα με Downstream Line Attenuation: 31 db
    Από jonmi5 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-07, 22:25

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας